Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Καλησπέρα σας,
Όσο χαζό είναι αυτό που θα ρωτήσω, ζητώ την κατανόησή σας.
Έκανα κρατηση στο booking για Ιαπωνία.Αλλα το θέμα είναι ότι παρόλο που το ξενοδοχείο λέει ότι η πληρωμή θα γίνει με πιστωτική εγώ δεν το είδα.
Έκανα την κράτηση με την χρεωστική MasterCard της εθνικής.
Στο ξενοδοχείο που επικοινώνησα μου είπαν ότι δεν δέχονται debit.
Γιατί όμως η κράτηση έγινε κανονικά εφόσον η κάρτα μου είναι χρεωστική και όχι πιστωτική;
Σας παρακαλώ τα φώτα σας.
Πρώτη φορά κλείνω στο booking και δεν ξέρω τι παίζει ....
Θα έχω πρόβλημα με τις πληρωμές;
Αφού το ξενοδοχείο είπε ότι δεν την δέχεται η κράτηση θα ακυρωθεί κάποια στιγμή.Για ποιες άλλες πληρωμές μιλάς;
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Αφού το ξενοδοχείο είπε ότι δεν την δέχεται η κράτηση θα ακυρωθεί κάποια στιγμή.Για ποιες άλλες πληρωμές μιλάς;
Για ξενοδοχεία κυρίως.
Μα δεν έπρεπε να είχε γίνει ήδη η ακύρωση αν ισχύει αυτό;
Έχω κάνει την κράτηση πριν από ενάμιση,δύο μήνες και.
Θα βρεθώ ξαφνικά χωρίς ξενοδοχείο;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συμβαίνει χρεωστικές τραπεζών του εξωτερικού να είναι πχ τύπου Maestro και να μην κάνουν για ηλεκτρονικές αγορές. Αντιθετώς, οι χρεωστικές που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι στην ουσία σαν πιστωτικές και μπορούν αν χρησιμοποιηθούν κανονικά για ηλεκτρονικές αγορές. Μήπως εννοεί κάτι τέτοιο το ξενοδοχείο και θα πρέπει να τους εξηγήσεις ότι η κάρτα γίνεται κανονικά δεκτή για αγορές διαδικτύου;
 

Marianaf

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Συμβαίνει χρεωστικές τραπεζών του εξωτερικού να είναι πχ τύπου Maestro και να μην κάνουν για ηλεκτρονικές αγορές. Αντιθετώς, οι χρεωστικές που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι στην ουσία σαν πιστωτικές και μπορούν αν χρησιμοποιηθούν κανονικά για ηλεκτρονικές αγορές. Μήπως εννοεί κάτι τέτοιο το ξενοδοχείο και θα πρέπει να τους εξηγήσεις ότι η κάρτα γίνεται κανονικά δεκτή για αγορές διαδικτύου;
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Θα τους στείλω να τους το αναφέρω.
Αν και τους έχω ήδη αναφέρει ότι η κάρτα μου είναι χρεωστική MasterCard της εθνικής.
Έχω κλείσει με πληρωμή στο κατάλυμα.
Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι αυτό.
Έχω μπερδευτεί η αλήθεια είναι γιατί όπως είπα δεν έχω ξανακλεισει μέσω της εφαρμογής αυτής ξανά.
Θα βοηθούσε πολύ αν κάποιος είχε κάποια παρόμοια εμπειρία από Ιαπωνία
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ξενοδοχείο μπορεί στο POS του να κάνει είτε πράξη "debit" είτε πράξη "credit". Στις Ελληνικές κάρτες δουλεύουν και τα δυο ισοδύναμα, γενικά στον κόσμο όμως όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.480
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom