Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Eχω μια απορία! Παρακολούθησα παλιότερες συζητήσεις που λένε οτι δε γίνεται η κράτηση δωματίου με χρεωστική κάρτα. Όμως έκανα πρόσφατα κράτηση σε 2 ξενοδοχεία στο Μαρακές μέσω mail, και σε 1 ξενοδοχείο στη Μαδρίτη μέσω booking.com με τη χρεωστική μου κάρτα visa enter . Τι συμβαίνει? Να περιμένω ακύρωση της κράτησης (φεύγω σ'ενα μήνα) ή απλά δεν ελεγχουν τις κάρτες αφου δεν τις χρησιμοποιούν μέχρι την ημ/νία του check in?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Eχω μια απορία! Παρακολούθησα παλιότερες συζητήσεις που λένε οτι δε γίνεται η κράτηση δωματίου με χρεωστική κάρτα. Όμως έκανα πρόσφατα κράτηση σε 2 ξενοδοχεία στο Μαρακές μέσω mail, και σε 1 ξενοδοχείο στη Μαδρίτη μέσω booking.com με τη χρεωστική μου κάρτα visa enter . Τι συμβαίνει? Να περιμένω ακύρωση της κράτησης (φεύγω σ'ενα μήνα) ή απλά δεν ελεγχουν τις κάρτες αφου δεν τις χρησιμοποιούν μέχρι την ημ/νία του check in?
Προφανώς έχει πληρώσει τα δωμάτια ήδη και δεν το έχεις καταλάβει.
 

greengeorge

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τρανσυλβανία
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Ειναι πολύ πιθανό το 2ο και το 3ο σενάριο, αν και το καλύτερο θα ήταν να διαβάσεις προσεκτικά τους όρους κράτησης μεσω booking.com.
Παρ' όλα αυτά γιατί δεν εκδίδεις από την τράπεζά σου μια visa με πριορισμένο όριο συναλλαγών το οποίο θα μπορείς να το αυξάνεις ή να το μειώνεις κατά περίπτωση οπότε θα μπορείς να κινείσαι χωρίς άγχος.
Ακόμα και σήμερα υπάρχουν Τράπεζες που δεν χρέωνουν έξοδα συνδρομής αν έχεις απλά ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου χωρίς δεσμευτικό ποσό κατάθεσης .
 

katherin

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Ευρώπης
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές την visa electron(debit) που έχω χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Μόνο μία φορά αντιμετώπισα πρόβλημα όταν η χρέωση έπρεπε να γίνει άμεσα από το ξενοδοχείο (μη επιστρέψιμη χρέωση) και δεν μπορούσε να την δεχτεί επειδή ήταν electron. :rolleyes:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Xρησιμοποιω εδω και χρονια την χρεωστικη καρτα electron ,σε ολες μου τις κρατησεις ειτε αυτες αφορουν σε ξενοδοχεια η σε ενοικιασεις αυτοκινητων.
Δεν μου εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα και εχω και το κεφαλι μου ησυχο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ουτε και εγω ειχα ποτε προβλημα στο booking....χρησιμοποιω προπληρωμενη καρτα της τραπεζας Πειραιώς και σε ξενοδοχειο που εκλεισα στην Αθηνα το πηρα σε πολυ καλλιτερη τιμη
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
με prepaid eurobank εχει κλεισει κανεις ξενοδοχειο μεσω booking ή site ξενοδοχειου?
Δεν νομιζω να εχει καμμια διαφορα η καρτα της Γιουρομπανκ με τη καρτα της Πειραιως....- με καθε επιφυλαξη αυτο- εγω που εκλεισα ....τη θεωρω αρκετα ασφαλη.....δεν θα εκλεινα με πιστωτικη....ναι μεν αν το site ειναι αξιοπιστο δεν υπαρχει προβλημα αλλα καλου- κακου...προτιμω την προπληρωμενη
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μόνο που με προπληρωμένη πρέπει να πληρώσεις όλο το ποσό μπροστά....
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
και πως καταλαβαινεις οτι ολα ειναι οκ με την prepaid?πρεπει να ρωτησεις απο πριν το ξενοδοχειο αν τη δεχεται ή αυτο γινεται μετα?το ξενοδοχειο καταλαβαινει αν ειναι prepaid?εννοειται οτι μεσα εχεις το απαιτουμενο ποσο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
και πως καταλαβαινεις οτι ολα ειναι οκ με την prepaid?πρεπει να ρωτησεις απο πριν το ξενοδοχειο αν τη δεχεται ή αυτο γινεται μετα?το ξενοδοχειο καταλαβαινει αν ειναι prepaid?εννοειται οτι μεσα εχεις το απαιτουμενο ποσο
Οπως ειπε και ο φιλος GTS πρεπει να εχεις ολο το ποσο μεσα στη καρτα.....παντα αφηνω κατι παραπανω...τη χρησιμοποιω περισσοτερο για αεροπορικα εισιτηρεια οταν βρω καλη προσφορα..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
και πως καταλαβαινεις οτι ολα ειναι οκ με την prepaid?πρεπει να ρωτησεις απο πριν το ξενοδοχειο αν τη δεχεται ή αυτο γινεται μετα?το ξενοδοχειο καταλαβαινει αν ειναι prepaid?εννοειται οτι μεσα εχεις το απαιτουμενο ποσο
Πάμε πάλι: με την προπληρωμένη δε μπορείς να κάνεις απλά κράτηση, παρά μόνο να πληρώσεις το ποσό. Νομίζω ότι είναι εύκολο να σκεφτεί κανείς το λόγο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom