Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Αφού λοιπόν λαμβάνεις στο μήκος κύματος που εκπέμπω, μη λες ότι πιστωτική και προπληρωμένη είναι το ίδιο....τις περισσότερες φορές τα ξενοδοχεία ή τα booking sites ζητάνε μια πιστωτική για την εξασφάλιση της κράτησης χωρίς πληρωμή της 1ης ή της 60ης βραδιάς, χωρίς να δώσεις σεντ....σε αυτή τη περίπτωση, που είναι και η πλέον συνήθης, με τη prepaid εισπράττεις μια μεγαλειώδη άρνηση να κλείσεις. Όποιος λέει το αντίθετο, είτε κάπου έχει μπερδευτεί είτε βρήκε το κορόιδο της χρονιάς...αλλά μάλλον ισχύει αυτό που έγραψα 10 ποστ πιο πάνω και με αυτά που γράφετε μπερδεύετε το κόσμο να νομίζει ότι με τη prepaid στο χέρι μπορεί να κάνει κρατήσεις χωρίς να πληρώσει.

Άμα κάπου πάλι δε καταλάβατε, ας πάτε να σας το εξηγήσει ο Καψής...
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Αφού λοιπόν λαμβάνεις στο μήκος κύματος που εκπέμπω, μη λες ότι πιστωτική και προπληρωμένη είναι το ίδιο....τις περισσότερες φορές τα ξενοδοχεία ή τα booking sites ζητάνε μια πιστωτική για την εξασφάλιση της κράτησης χωρίς πληρωμή της 1ης ή της 60ης βραδιάς, χωρίς να δώσεις σεντ....σε αυτή τη περίπτωση, που είναι και η πλέον συνήθης, με τη prepaid εισπράττεις μια μεγαλειώδη άρνηση να κλείσεις. Όποιος λέει το αντίθετο, είτε κάπου έχει μπερδευτεί είτε βρήκε το κορόιδο της χρονιάς...αλλά μάλλον ισχύει αυτό που έγραψα 10 ποστ πιο πάνω και με αυτά που γράφετε μπερδεύετε το κόσμο να νομίζει ότι με τη prepaid στο χέρι μπορεί να κάνει κρατήσεις χωρίς να πληρώσει.

Άμα κάπου πάλι δε καταλάβατε, ας πάτε να σας το εξηγήσει ο Καψής...
Λοιπον, επειδη το θεμα εγινε λιγο σηριαλ, με πολλες συνεχειες, επαναλαμβανω :
1)Δεν υπαρχει καμμια διαφορα στην λειτουργια της prepaid απο την classic visa, εκτος απο το θεμα των ατοκων δοσεων, που στην περιπτωση μας δεν μας ενδιαφερει.
Ειδικα στις περιπτωσεις που το ξενοδοχειο ζηταει προκαταβολη(οπως π.χ. τα περισσοτερα ξενοδοχεια στην Βενετια), αυτη κρατειτε κανονικα απο την καρτα, ειτε ειναι classis visa ειτε prepaid.
2)Σε ολα μου τα ταξιδια στο εξωτερικο, οι κρατησεις μου μεσω του booking, εγιναν με την prepaid visa μου, χωρις ποτε να δημιουργηθει το παραμικρο προβλημα. Ειναι αυτονοητο οτι υπηρχε στην καρτα καποιο ποσον (περιπου της ταξης των 100-120 ευρω), για την περιπτωση που το ξενοδοχειο θα εκανε προεγκριση της καρτας η χρεωση προκαταβολης, αναλογα με την πολιτικη του.
Αν δηλαδη, παρουσιαζα μια classic visa, με ''φουλαρισμενο'' το οριο της, θα την δεχοντουσαν; Δεν το νομιζω...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αγαπητή Καθρίν, δεν υπάρχει περίπτωση με προπληρωμένη να έκανες απλά κράτηση χωρίς προκαταβολή ή με όλο το ποσό. Το λόγο σκέψου τον, φαντάζομαι έξυπνη είσαι...
Κι εγώ έχω κλείσει ξενοδοχείο με προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου από το booking πολλές φορές και ΠΟΤΕ δεν μου έχουν κρατήσει ούτε ένα ευρώ πριν την άφιξή μου στο ξενοδοχείο. Αυτό που γίνεται είναι ότι σε περίπτωση που δεν εμφανιστείς ή ακυρώσεις την κράτηση 24 ώρες πριν, τότε σου κρατάνε την πρώτη νύχτα. Το έχω τσεκάρει πολλές φορές (με την προπληρωμένη έχω ανά πάσα στιγμή online ενημέρωση για την κίνηση της κάρτας μου) ότι έτσι γίνεται ΠΑΝΤΑ. Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει όταν υπάρχει προσφορά και γράφει ότι το ποσό είναι μη επιστρέψιμο. Τότε και μόνο τότε όλο το ποσό αφαιρείται από την κάρτα τη στιγμή της κράτησης.
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
καλησπερα!
οταν κλεισαμε με prepaid της τραπεζας Κυπρου,δεν υπηρχε κανενα προβλημα.
ειναι πολυ απλο..το ξενοδοχειο δε το νοιαζει τι ειδους ειναι η καρτα,ρε παιδια!τα λεφτα θελει να παρει που συνηθως ειναι η πρωτη διανυκτερευση.τι το νοιαζει αν ειναι χρεωστικη,πιστωτικη κτλ.?το ιδιο γινεται και με την κρατηση εισιτηριων.:)
αν θελεις να κανεις μια αγορα σε δοσεις,τοτε δε δεχονται την χρεωστικη!
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Ας συμβαλλω κι εγώ. Εχω κανει κρατηση στο Booking.com με prepaid της Eurobank. Είχε μέσα όλο το ποσό που χρειαζόταν το ξενοδοχείο. ΔΕΝ τα τράβηξαν όμως (όπως περιμέναμε κι εμείς)...πληρώσαμε μετρητά την ημέρα που φύγαμε. Δεν το ζητήσαμε εμέις..έτσι έγινε. Το ξενοδοχείο ήταν μεγάλης αλυσίδας στη Μαδρίτη.
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Θα μου επιτρέψετε και μένα να πω δυο λόγια. Συμφωνώ απολύτως με τον gianni1966. 'Εχω κάνει όλες τις κρατήσεις μου(Γερμανία, Ιταλία, Αγγλία) μέσω BOOKING.COM με προπληρωμένη Τράπεζας Κύπρου. Λειτουργεί σαν μια κανονική VISA και δεν σου κάνουν προχρέωση. Όταν φεύγεις από το ξενοδοχείο μπορείς να πληρώσεις με όποιο τρόπο επιθυμείς.Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως την κανονική μου πιστωτική. Τέλος. Όποιος λέει διαφορετικά πράγματα, συγγνώμη αλλά απλά δεν έχει χρησιμοποιήσει τη διαδικασία και με την φαντασία του λέει ότι πιστεύει.Δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο. Νομίζω ότι όλα τα μέλη αυτό που γράφουν το κάνουν για να βοηθήσουν.Αυτό κάνω και εγώ τώρα.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
υπαρχει παιδια καποιος που να ειχε προβλημα κλεινοντας με prepaid(εχοντας μεσα το απαιτουμενο ποσο) ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.064
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάνοντας μια αναζήτηση για prepaid στο travelstories παίρνω 28 θέματα με αποτελέσματα. Νομίζω το θέμα έχει συζητηθεί, και ξανασυζητηθεί κι εξαντληθεί.

Για την ιστορία, οι prepaid κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως εγκύηση αντί μετρητών (μια από τις χρήσεις μιας πιστωτικής κάρτας), αλλά δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως τακμήριο δανεισμού, ή εγκύηση για μελλοντική πληρωμή. Δεν μπορεί ένα κατάστημα να ζητήσει δηλαδή προέγκριση/δέσμευση για ένα ποσό το οποίο θα χρεώσει (αν χρεώσει) αργότερα, πρέπει να κάνει άμεση χρέωση.

Έτσι, όταν χρησιμοποιείς προπληρωμένη, οι ξενοδόχοι εφευρίσκουν το σύστημα με την προπληρωμή της πρώτης βραδιάς, οι ενοικιαστές αυτοκινήτου τραβάνε ένα μεγάλο ποσό που αργότερα το επιστρέφουν κλπ.

Ποιό είναι το πλεονέκτημα της προπληρωμένης? Κανείς δεν ξέρει. Ψυχολογικό και μόνο :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι όμως...εγώ τα έχω καταφέρει μια χαρά να κάνω κράτηση μέσω του booking με προπληρωμένη κάρτα! Γιατί επιμένετε ότι δεν γίνεται;

Φυσικά, τα χρήματα υπήρχαν στην κάρτα μου, έκανε το ξενοδοχείο τον έλεγχό του, δεσμεύτηκαν τα χρήματά μου και αποδεσμεύτηκαν άμεσα (αν και η τράπεζά μου τα αποδέσμευσε μετά από 1 εβδομάδα, αλλά είναι άλλο θέμα αυτό)....και όλα ήταν μια χαρά!

Όσο για τους πονηρούς που θα ήθελαν να αδειάσουν την κάρτα τους και να ακυρώσουν το ξενοδοχείο χωρίς να ενημερώσουν, σαφώς, θα υπάρχουν κι αυτοί οι άνθρωποι, αλλά κάλλιστα θα μπορούσε να το κάνει και κάποιος που δεν έχει προπληρωμένη κάρτα αυτό, πολύ απλά ακυρώνοντας την κάρτα του!

Κανείς δεν είπε ότι το σύστημα δεν είναι αδιάτρητο και σαφώς ο κάθε ξενοδόχος το γνωρίζει πολύ καλά ότι θα έχει και τις απώλειές του (όπως και ο κάθε ελεύθερος επαγγελματίας)...και σαφώς έχουν υπολογίσει ένα ποσοστό ζημίας από αυτή την άποψη, αλλά φαντάζομαι ότι είναι πολύ μικρό το ποσοστό οπότε μάλλον το κρατάνε έτσι.
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά και μάλλον μπερδεύετε τα μέλη σχετικά με το booking.com
Η χρέωση ή όχι της κάθε κάρτας εξαρτάται από την συμφωνία που υπάρχει μεταξύ του booking.com με το κάθε ξενοδοχείο.
Στις πιο πολλές περιπτώσεις δίνονται τα στοιχεία της κάρτας σαν εγγύηση και η πληρωμή γίνεται κατά την άφιξη ή κατά την αναχώρηση στο/από το ξενοδοχείο.
Σε αυτήν την περίπτωση είναι στην ευχέρεια του ξενοδόχου να ζητήσει προέγκριση, δύο εβδομάδες πριν την άφιξη και αργότερα, για το ποσόν που έχει στην συμφωνία του με το booking.com σαν cancellation fee ή ακόμα και το ποσό που θα ζητήσει σε περίπτωση no shown ώστε να είναι καλυμένος σε κάθε περίπτωση είτε αν τελικά ακυρώσει ο πελάτης, εκτός συμφωνημένου χρονικού ορίου, ή στην περίπτωση μη εμφάνισης του πελάτη.
Άν δεν υπάρχουν χρήματα ικανά να καλύψουν το ποσό που ζητά ο ξενοδόχος τότε οφείλει να επικοινωνήσει με τον πελάτη να δει τι συμβαίνει ή να ζητήσει άλλη κάρτα για να χρεώσει-δεν τον ενδιαφέρει ο τύπος της κάρτας αρκεί να μπορεί να πάρει προέγκριση. Σε περίπτωση που δεν μπορεί να πάρει προέγκριση και δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον πελάτη μπορεί να ακυρώσει την κράτηση.
Επειδή ο κάθε ξενοδόχος έχει να κάνει με χιλιάδες κρατήσεις συνήθως αποφεύγει την χρονοβόρα διαδικασία της προέγκρισης και πέρνει το ρίσκο της απώλειας του cancellation fee σε περίπτωση ακύρωσης, εκτός συμφωνηθέντος χρόνου, ή μη εμφάνισης του πελάτη οπότε μπορεί να διαπιστώσει με λύπη του ότι δεν υπάρχουν χρήματα στην κάρτα ή δεν ισχύει η κάρτα που έχει στην διάθεση του.
Η προέγκριση ακυρώνεται κατά την άφιξη του πελάτη ή σε πολλές περιπτώσεις αυτόματα μετά το πέρας των δύο εβδομάδων, εδώ στη Ελλάδα τουλάχιστον. Τότε ο ξενοδόχος ζητά την πληρωμή ολόκληρου του ποσού.
Δεν τον ενδιαφέρει αν είναι η ίδια κάρτα ή άλλη ή μετρητά αρκεί να πληρωθεί τις διανυκτερεύσεις του.
Μόνο στις περιπτώσεις κρατήσεων με προπληρωμή non-refundable ο ξενοδόχος χρεώνει την κάρτα με όλο το ποσό της κράτησης και δεν τον ενδιαφέρει αν ακυρωθεί γιατί το ποσό δεν επιστρέφεται. Αν δεν βρει χρήματα ή η κάρτα είναι άκυρη η κράτηση ακυρώνεται αυτόματα.
Συνήθως η χρέωση non-shown μπορεί να φθάνει και το 50% του συνολικού ποσού της κράτησης και οι χρεώσεις ακύρωσης, ανάλογα με τη σαιζόν, 1-2 διανυκτερεύσεις έως και το 30% της συνολικής χρέωσης της κράτησης.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να διαβάζουμε προσεκτικά τους όρους αυτούς κάθε ξενοδοχείου ώστε να γνωρίζουμε τι χρήματα μπορούν να ζητήσουν σαν προέγκριση ώστε να μην αντιμετωπίσουμε πρόβλημε με την κράτησή μας.
Αυτά, ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα άλλο σημαντικό...
 

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πάμε πάλι: με την προπληρωμένη δε μπορείς να κάνεις απλά κράτηση, παρά μόνο να πληρώσεις το ποσό. Νομίζω ότι είναι εύκολο να σκεφτεί κανείς το λόγο....


Kι όμως, αυτό λέω απ'την αρχή. Δεν έχω χρεωθεί με κανένα ποσό, γιατί ελέγχω τακτικά τις κινήσεις της κάρτας. Τα ξενοδοχεία που εκλεισα ήταν με ευέλικτη τιμή κ όχι μη επιστρέψιμη χρέωση .Πιστεύω οτι απλά δεν έχουν τρόπο να δουν τι κάρτα είναι, ή απλά δεν ασχολούνται!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.343
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom