Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

charota

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μόλις γύρισα...
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ρε παιδιά, είναι δυνατόν να κάνεις κράτηση με prepaid, χωρίς να έχεις σεντ μέσα και σοβαρά να δεχτεί κάποιος τη κράτησή σου?

Ας σοβαρευτούμε...

Aν και είνα απολύτως λογικό αυτό που λες, επαναλαμβάνω για ακόμα μια φορα οτι με χρεωστική κάρτα (για προπληρωμένη δεν ξέρω) Visa, έγινε .Και είμαι πολύ προσεκτική στις συναλλαγές μου, διάβασα τους όρους, το booking λέει ξεκάθαρα οτι δεν γίνεται, εγω το έκανα όμως (και με το venere για Μαρακες)
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλημερα
Ειπα να γραψω και γω την εμπειρια μου
εχω βγαλει prepaid visa απο eurobank και τη χρησιμοποιω χρονια και για αγορες απο το internet αλλα και για κρατησεις ξενοδοχειων απο booking αλλα και απο αλλου
Η φιλοσοφια της prepaid (οπαιας τραπεζας) ειναι να εχεις μια visa αλλα με οριο που θα βαλεις εσυ -ετσι ωστε αν γινει κλοπη στοιχειων να εχεις ελεγχομενη ζημια (εχω και "κανονικη" visa με πολυ χαμηλο οριο)
για το booking συγκεκριμενα η χρηση (αν δεν αναφερει κατι αλλο οταν πας να κανεις κρατηση) ειναι μονο για εγγυηση και τιποτα αλλο (στην περιπτωση μη εμφανισης να γινει μια ελαχιστη χρεωση) ,μαλιστα εγω καποια φορα εδωσα λαθος 3ψηφιο και δεν ειχα προβλημα μιας και δεν ηταν " Μη Επιστρέψιμη Χρέωση"
Για μενα εναι αξιοπιστη λυση
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Καλό είναι πριν να χρησιμοποιείτε πιστωτικές κάρτες, χρεωστικές ή προπληρωμένες και πριν να κάνετε κρατήσεις σε ξενοδοχεία μέσω booking.com ή άλλα παρεμφερή side να ρίχνετε μία ματιά και στους όρους κράτησης που είναι ξεκάθαροι και δεν επιδέχονται παρερμηνείας. Στο booking. com οι προϋποθέσεις κράτησης δωματίου εμφανίζονται παραπλέυρως της κράτησης Επίσης σε κάθε ξενοδοχείο βλέπε πάντα τους γενικούς όρους (πληρωμής , ακύρωσης δωματίου κ.λ.π.) Για τις κάρττες που προαναφέρατε π.χ. τις πιστωτικές όταν τις εκδίδετε υπογράφετε και κάποια χαρτάκια, ρίξτε τα μιά ματιά δεν κάνει κακό. Όσο για τις προπληρωμένες προμηθευτείτε το έντυπο τόσο η Κύπρου Limited όσο και η Eurobank Ergasias A.E.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εχουν διαφορες οι προπληρωμενες απο τραπεζα σε τραπεζα?Γιατι ολοι λετε μονο για Κυπρου ή Eurobank?Απο την Αγροτικη τραπεζα ας πουμε?
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Εχουν διαφορες οι προπληρωμενες απο τραπεζα σε τραπεζα?Γιατι ολοι λετε μονο για Κυπρου ή Eurobank?Απο την Αγροτικη τραπεζα ας πουμε?
Γιατι απ οτι γνωριζω, προπληρωμενες visa δεν εχουν ολες οι τραπεζες ακομη.
Γνωριζω οτι εχουν οι Αττικης, Κυπρου, Eurobank & Πειραιως.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Προχθες που πηγα στην Αγροτικη και ρωτησα,μου ειπαν οτι μπορω να βγαλω και απο εκει.Και μια και μισθοτουμαι μεσω αυτης της τραπεζας,ισως παω απο εκει.
 

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Προχθες που πηγα στην Αγροτικη και ρωτησα,μου ειπαν οτι μπορω να βγαλω και απο εκει.Και μια και μισθοτουμαι μεσω αυτης της τραπεζας,ισως παω απο εκει.
Δεν καταλαβαίνω την αγωνία σας για τις προπληρωμένες κάρτες. Είναι καλό να χρησιμοποιούνται σε αγορές στο διαδίκτυο όπου δεν είσαι σίγουρος για την ασφάλεια του κάθε σάιτ αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μας φοβίζουν οι κρατήσεις ξενοδοχείων και ειδικά το booking.com
Άν όμως επιμένετε για προπληρωμένη τότε βγάλτε μία που θα μπορείτε να την 'φορτώνετε' και να 'αδειάζετε' on line, όποτε και από όπου θέλετε, όπως είναι αυτή της Πειραιώς που την ελέγχεις μέσω του λογαριασμού που έχεις on line στη winbank.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.638
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
για τις κρατήσεις μου στο booking χρησιμοποιώ πάντα προπληρωμένη κάρτα. δεν παίρνουν τα χρήματα από κεί μόνο τα στοιχεία, δεν είχα ποτέ πρόβλημα
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Αν θέλεις να κάνεις κράτηση για ένα ξενοδοχείο πχ. για τον Απρίλιο και η κάρτα λήγει τον Μάρτιο θα υπάρξει πρόβλημα;
Το έχει κάνει κανείς;
Την κάρτα μου φυσικά θα την ανανεώσω τον Μάρτιο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν θέλεις να κάνεις κράτηση για ένα ξενοδοχείο πχ. για τον Απρίλιο και η κάρτα λήγει τον Μάρτιο θα υπάρξει πρόβλημα;
Το έχει κάνει κανείς;
Την κάρτα μου φυσικά θα την ανανεώσω τον Μάρτιο.
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν νομιζω να σ' αφηνει το συστημα να κανεις κρατηση. Μιλαω παντα για το booking.com . Ισως στη μοναδικη περιπτωση που σ' αφησει ειναι σε non refundable rooms οπου η χρεωσει της καρτας σου θα γινει αμεσα. Σε αλλες σελιδες που κατα την κρατηση δε γινεται ελεγχος στα στοιχεια της καρτας μπορεις να προχωρησεις στην κρατηση αλλα σε συντομο χρονικο διαστημα θα λαβεις μνμ ακυρωσης απο το ξενοδοχειο (εκτος κι αν δεν το παρατηρησουν οτι ληγει)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν θέλεις να κάνεις κράτηση για ένα ξενοδοχείο πχ. για τον Απρίλιο και η κάρτα λήγει τον Μάρτιο θα υπάρξει πρόβλημα;
Το έχει κάνει κανείς;
Την κάρτα μου φυσικά θα την ανανεώσω τον Μάρτιο.
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Ήθελα να κλείσω ξενοδοχείο για το Βερολίνο τον Νοέμβριο και η κάρτα μου έληγε τον Οκτώβριο. Επειδή ήταν prepaid αναγκάστηκα να βγάλω άλλη γιατί με την κάρτα που έληγε τον Οκτώβριο το σύστημα δε με άφηνε να κάνω κράτηση. Όμως εκ των υστέρων κατάλαβα ότι εφόσον η κάρτα ανανεώθηκε με λήξη τον Οκτώβριο του 2012, θα μπορούσα από την αρχή να βάλω αυτήν την ημερομηνία σαν λήξη (εφόσον δεν υπήρξε κάποια άλλη αλλαγή στα στοιχεία της κάρτας) και να μην είχα βγάλει άλλη κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom