Κράτηση στο booking.com με χρεωστική visa?

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Όμως εκ των υστέρων κατάλαβα ότι εφόσον η κάρτα ανανεώθηκε με λήξη τον Οκτώβριο του 2012, θα μπορούσα από την αρχή να βάλω αυτήν την ημερομηνία σαν λήξη (εφόσον δεν υπήρξε κάποια άλλη αλλαγή στα στοιχεία της κάρτας) και να μην είχα βγάλει άλλη κάρτα.
Πως μπορεί να γίνει αυτό εφόσον πριν την ανανέωση δεν γνωρίζεις πότε ακριβώς θα λήξει η καινούρια;
αλλά και να το γνωρίζεις θα πρέπει να γράψεις κάτι που δεν ισχύει.Ενω δηλαδή η κάρτα που έχεις στα χέρια σου γράφει άλλη ημερομηνία λήξης εσύ να γράψεις άλλη.

γκαντεμιά πάντως γιατί για 4 ημέρες διαφορά πρέπει να βγάλω καινούρια κάρτα:)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πως μπορεί να γίνει αυτό εφόσον πριν την ανανέωση δεν γνωρίζεις πότε ακριβώς θα λήξει η καινούρια;
αλλά και να το γνωρίζεις θα πρέπει να γράψεις κάτι που δεν ισχύει.Ενω δηλαδή η κάρτα που έχεις στα χέρια σου γράφει άλλη ημερομηνία λήξης εσύ να γράψεις άλλη.
Κοίτα, η prepaid που έχω είναι σίγουρο ότι ισχύει για 2 χρόνια. Όταν πήρα τηλέφωνο την τράπεζα για να τους ρωτήσω πότε θα μου στείλουν την καινούρια μου είπαν ότι θα μου την έστελναν λίγες μέρες πριν τη λήξη της παλιάς. Και ναι, έχεις δίκιο. Θα έγραφα κάτι που δεν ισχύει, αλλά μου είπαν από την τράπεζα ότι το υπόλοιπο που υπήρχε στην παλιά θα μεταφέρονταν στη νέα κάρτα, χωρίς να υπάρχει καμιά άλλη αλλαγή στον αριθμό της κάρτας. Γι' αυτό λέω και ότι αν μου ξανατύχει το ίδιο θα βάλω την επόμενη ημερομηνία. Πρόσεξε: αυτό θα το έκανα μόνο με prepaid και όχι με χρεωστική ή πιστωτική.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Θα έγραφα κάτι που δεν ισχύει, αλλά μου είπαν από την τράπεζα ότι το υπόλοιπο που υπήρχε στην παλιά θα μεταφέρονταν στη νέα κάρτα, χωρίς να υπάρχει καμιά άλλη αλλαγή στον αριθμό της κάρτας
το υπόλοιπο μεταφέρεται μεν καθώς και ο αριθμός της κάρτας αλλά το να γράψεις ότι η κάρτα που έχεις στα χέρια σου έχει άλλη ημερομηνία λήξης σε σχέση με την πραγματική νομίζω ότι είναι παραποίηση στοιχείων και ίσως να υπάρχει πρόβλημα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Να ρωτήσω και κάτι άλλο και συγνώμη αν έχει γραφτεί ήδη.
Τα χρήματα τραβιούνται από την κάρτα αυτόματα για το ξενοδοχείο η πρέπει να δώσεις την κάρτα σου εκεί πέρα για να στα πάρουν μέσω αυτής;
Για μια νύχτα θα μείνω και η χρέωση από ότι ξέρω γίνεται ούτως η άλλως σε περίπτωση μη ακύρωσης οπότε μάλλον και να μην έχω κάρτα μαζί μου δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά το ρωτάω για να ξέρω και για γενικότερα.
Υπάρχει επίσης περίπτωση να σε κοροϊδέψουν με το να στα τραβήξουν από την κάρτα τα χρήματα και να σου πουν ότι δήθεν υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορούν να τα πάρουν και να σου ζητήσουν μετρητά;
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
στο ξενοδοχείο πληρώνεις όπως θες. Με μετρητά, κάρτα...
τη κάρτα τη δίνεις για περίπτωση ακύρωσης κτλ
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Διαβασα πολλες χρησιμες πληροφοριες που γραψατε για τις καρτες prepaid.Για κρατηση εισιτηριων μεσω airtickets τι ισχυει;Πρεπει να προπληρωσεις ολο το ποσο με την κρατηση;:roll:
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Ναι, πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο το ποσό στη κάρτα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Αν είναι για μία διανυκτέρευση όμως μόνο τα χρήματα αφαιρούνται ούτως η άλλως από την κάρτα ε;
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αναλόγως τι λέει όταν πας να κάνεις τη κράτηση. Αν διαβάσεις τους όρους θα στο διευκρινίζει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν είναι για μία διανυκτέρευση όμως μόνο τα χρήματα αφαιρούνται ούτως η άλλως από την κάρτα ε;
Οχι, μονο αν ειναι non refundable. Στο ξενοδοχειο πληρωνεις εσυ με οποιον τροπο θες. Εχε υποψη σου οτι καποια ξενοδοχεια μπορει να μην δεχονται την καρτα σου ή ακομα να μην δεχονται και καμμια καρτα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο που το έκλεισα μέσω booking αναφέρει πως αν κάνεις την ακύρωση μέχρι 2 ημέρες πιο μπροστά δεν χρεώνεσαι.Αν δεν κάνεις όμως ακύρωση η δεν εμφανιστείς χρεώνεσαι με το συνολικό ποσό της κράτησης.
Επομένως όταν θα πάω εκεί πέρα παρουσιάσω δεν παρουσιάσω την κάρτα θα έχουν αφαιρεθούν ούτως η άλλως τα χρήματα από αυτήν ε;

Συγνώμη αν φαίνονται λίγο ψιλοχαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν έχω ξανακλήσει ξενοδοχείο μόνος μου και δεν ξέρω και Ιταλικά και φοβάμαι να μην γίνει μπέρδεμα η να μην μας κοροϊδέψουν και μας χρεώσουν 2 φορές.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Όταν θα πας εκεί αν παρουσιάσεις τη κάρτα θα πληρώσεις με κάρτα αν ζητήσεις με μετρητά θα πληρώσεις με μετρητά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom