Κρήτη-Γαύδος σε 20 μέρες

lazaros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Καλησπέρα σε όλους!
Επιλέξαμε φέτος εγώ και η κοπέλα μου (έως την ημερομηνία των διακοπών μου θα είναι και επίσημα γυναίκα μου :bleh::haha::bleh::clap::clap:), την μαγευτική Κρήτη ως τον μοναδικό προορισμό των διακοπών μας. Από του 2 μας μόνο εγώ έχω επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια την πόλη του Ρεθύμνου, οπότε είναι η πρώτη μας φορά σε αυτά τα μέρη.

Διαβάζοντας αρκετό καιρό το forum καταλαβαίνω ότι καλύτερες πληροφορίες μέσω του site δεν μπορείς να βρεις, (Soudiane,Rethimno και Renata πραγματικά υποκλίνομαι στις γνώσεις σας!) . Οπότε νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ζητήσω και εγώ την πολύτιμη βοήθεια από αυτό εδώ το forum.

Γαύδο λέμε για 3 ημέρες. Ότι συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Νότιο Ρέθυμνο 4-6 ημέρες (διαμονή στον Πλακιά), παραλίες Πρέβελη, Δαμνόνι,Αμμούδι-Αμμουδάκι, Φραγκοκάστελλο...

Χανιά τις υπόλοιπες ημέρες, αλλά διαμονή που?????
Λέγαμε για Κολυμβάρι (4-5 βράδια), όπου είναι κοντά στην πόλη των Χανίων αλλά και στις παραλίες Μπάλο, Φαλάσσαρνα
και μετά για τις παραλίες Ελαφονήσι-Κεδρόδασος, Γιαλισκάρι, Παχιά άμμος,Κούντουρα, Σούγια είναι καλύτερα να μέινουμε Παλαιοχώρα???? (δεν έχω ακούσει τα καλύτερα)

Τέλος μας έχουν προτείνει και για 2 ημέρες διαμονή στο Λουτρό και επίσκεψη στις παραλίες Γλυκά Νερά και Μάρμαρα. Τι λέτε αξίζει διαμονή 2 ημερών η μία μονοήμερη είναι Ok??

Γενικά υπάρχει διάθεση εξερεύνησης αλλά δεν θα θέλαμε κάθε μέρα να οδηγούμε 3 ώρες πηγαινε-έλα.

Τέλος η διαδρομή που λέμε να ακολουθήσουμε ίναι Χανιά, Λουτρό, Γαύδος και Πλακιά. Πλακιά λέμε να κλέισουμε δωμάτιο όταν φτάσουμε μήπωσ λόγω αέρα δεν καταφέρουμε να φύγουμε από την Γαύδο.
Σημ. Το καραβάκι Πλακιάς-Γαύδο έχει δρομολόγια?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλως να ορίσετε.
για το κολυμβάρι εχω τις αμφιβολίες μου παρ ολο που ειναι το χωριο μου παραδίπλα.
κοντα σ αυτο το μονο που έχει ειναι ο πλατανιας, αγ μαρίνα χωρια με τον περισσότερο τουρισμο και ξενοδοχεια-αυτο εμενα δεν μου αρεσει με απωθει.Αν ομως σας αρέσει η πολυκοσμία και η τουριστοκοσμικότητα εντάξει.
το κολυμβάρι απο μονο του ειναι μικρο παραθαλάσσιο χωριο, αρκει να χρησιμοποιηθει σαν ορμητήριο για δυτικες εξορμήσεις οπως λέτε.-δεν έχει κατι το εξαιρετικο και η παραλία του ναι μεν τεραστια σε μήκος αλλα απότομη με χοντρο βότσαλο.
σουγια αξίζει για μονοήμερη αρκει να μην έχει αερα.
παλαιοχωρα καλη επιλογή μεγάλη κωμόπολη με αρκετες επιλογές.
γαυδο έχω να παω πολλα χρονια.
Η κρήτη ειναι ανεξάντλητη και το σίγουρο ειναι οτι θα περάσετε καλά ειδικα τώρα που δεν έχει πολυ κοσμο και ολες οι τιμές συζητώνται!
θα σκεφτώ και αλλα εν τω μεταξύ.
Να ζήσετε!
 

lazaros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Είχα διαβάσει ότι απαντάτε γρήγορα και το διαπίστωσα και εγώ τώρα. Σε ευχαριστώ πολύ.
Δεν μας ενδιαφέρει τόσο η πολυκοσμία και για αυτό είπαμε για το Κολυμβάρι σαν βάση για τις παραλίες, αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί και με την συνάρτηση τιμής-ποιότητας του δωματίου, Πλατανιάς και Αγία Μαρίνα είναι επίσης στα υπόψιν.
Η περίοδος που ξεκινούν οι διακοπές μας είναι τέλος Ιουλίου οπότε αναγκαστικά και κόσμο πολύ θα βρούμε και κάτι παραπάνω θα πληρώσουμε...:(
Ότι άλλο σκεφθείς θα χαρώ να το μοιραστείς μαζί μας.

Ευχαριστώ και πάλι!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.320
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα σε όλους!
Επιλέξαμε φέτος εγώ και η κοπέλα μου (έως την ημερομηνία των διακοπών μου θα είναι και επίσημα γυναίκα μου :bleh::haha::bleh::clap::clap:), την μαγευτική Κρήτη ως τον μοναδικό προορισμό των διακοπών μας. Από του 2 μας μόνο εγώ έχω επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια την πόλη του Ρεθύμνου, οπότε είναι η πρώτη μας φορά σε αυτά τα μέρη.

Διαβάζοντας αρκετό καιρό το forum καταλαβαίνω ότι καλύτερες πληροφορίες μέσω του site δεν μπορείς να βρεις, (Soudiane,Rethimno και Renata πραγματικά υποκλίνομαι στις γνώσεις σας!) . Οπότε νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ζητήσω και εγώ την πολύτιμη βοήθεια από αυτό εδώ το forum.

Γαύδο λέμε για 3 ημέρες. Ότι συμβουλές ευπρόσδεκτες.

Νότιο Ρέθυμνο 4-6 ημέρες (διαμονή στον Πλακιά), παραλίες Πρέβελη, Δαμνόνι,Αμμούδι-Αμμουδάκι, Φραγκοκάστελλο...

μέχρι 6 είναι οκ, μπορεί όμως και να βαρεθείτε.

Χανιά τις υπόλοιπες ημέρες, αλλά διαμονή που?????
Λέγαμε για Κολυμβάρι (4-5 βράδια), όπου είναι κοντά στην πόλη των Χανίων αλλά και στις παραλίες Μπάλο, Φαλάσσαρνα

κι εγώ δεν συνιστώ Κολυμπάρι και συμφωνώ με τη Ρενάτα. μπορείτε να μείνετε Κίσσαμο. στα δυτικά της πόλης έχει καινούργια και φτηνά χοτέλια. το καραβάκι για Μπάλο θα είναι δίπλα σας, και το παλιό λιμανάκι με ψαροταβέρνες.



και μετά για τις παραλίες Ελαφονήσι-Κεδρόδασος, Γιαλισκάρι, Παχιά άμμος,Κούντουρα, Σούγια είναι καλύτερα να μέινουμε Παλαιοχώρα???? (δεν έχω ακούσει τα καλύτερα)

και στην Παλαιόχωρα έχει βολικά καταλύματα. πάμε κι εμείς για τριήμερα


Τέλος μας έχουν προτείνει και για 2 ημέρες διαμονή στο Λουτρό και επίσκεψη στις παραλίες Γλυκά Νερά και Μάρμαρα. Τι λέτε αξίζει διαμονή 2 ημερών η μία μονοήμερη είναι Ok??

μιας και θα πας μείνε 2 μέρες. απόλαυσε αυτά που είπες γιατί στην πλαζ του χωριού έχει συνωστισμό από παιδομάνι.

Γενικά υπάρχει διάθεση εξερεύνησης αλλά δεν θα θέλαμε κάθε μέρα να οδηγούμε 3 ώρες πηγαινε-έλα.

Τέλος η διαδρομή που λέμε να ακολουθήσουμε ίναι Χανιά, Λουτρό, Γαύδος και Πλακιά. Πλακιά λέμε να κλέισουμε δωμάτιο όταν φτάσουμε μήπωσ λόγω αέρα δεν καταφέρουμε να φύγουμε από την Γαύδο.
Σημ. Το καραβάκι Πλακιάς-Γαύδο έχει δρομολόγια?

Χώρα Σφακίων - Γαύδος κάθε Τρίτη, Παρασκευή, Κυριακή, 11,30

Παλαιόχωρα- Σούγια- αγία. Ρούμελη-Γαύδος κάθε Δευτέρα,Τετάρτη 0830
(Τούτο όμως το δρομολόγιο θα σας διαλύσει στην καθυστέρηση)
Αυτά σύμφωνα με την εφημερίδα. Πλακιά δεν γράφει.
 

infoTraveller

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Αντιθέτως Κολυμπάρι είναι πολύ καλά :

1) Διαμονή σε αξιοπρεπές κατάλυμα η ξενοδοχείο με πολύ καλές τιμές και παροχές...
2) Τουριστικές Περιοχές της Αγ.Μαρίνα - Πλατανιάς και Κλπ 10 Λεπτά μόλις Τα Χανιά 20 Λεπτά απο Εθνική και το Καστέλι - Κίσσαμος 15 Λεπτά
3) Καλές ΚΑΘΑΡΕΣ παραλίες , όμορφα ταβερνακια με καλές τιμές
4) Τράπεζα ΑΤΜ , μαγαζακια , super market

Πιστεύω πως αξίζει .....
 

lazaros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Καλημέρα!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Renata και Soudianos το Κολυμβάρι έχει επιλεγεί μόνο ως βάση, δηλ. αν είναι όπως τα λέει ο Infotraveller (Τα Χανιά 20 Λεπτά απο Εθνική και το Καστέλι - Κίσσαμος 15 Λεπτά)είναι Οκ.
θεωρώ ότι με την διαμονή στον Κίσσαμο θα απομακρυνθούμε από την πόλη των Χανίων αρκετά.

Επίσης λέμε να μην κάνουμε κράτηση Πλακιά 14/8 έως 18/8 μιας και το προηγούμενο μέρος που θα είμαστε θα είναι η Γαύδος, όπου όπως έχω διαβάσει είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να μην φεύγει το πλοίο λόγω μποφόρ! Εάν όλα πάνε καλά τι λέτε θα βρούμε κάπου να μείνουμε ή λόγο περιόδου θα είναι όλα κλεισμένα?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κάντε ότι θέλετε, πάτε όπου θέλετε, αλλά πάτε οπωσδήποτε για ζουμερό (γλυκό) στις Νύμφες στο Ακρωτήρι!!! Φάτε και για μένα!!!

(συγχωρέστε με, αλλά δεν γίνεται, το λέω κάθε φορά που βλέπω ποστ για Χανιά!!)
 

lazaros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Δεν χαλάμε χατήρια ρε Antonis! Θα το τιμήσουμε δεόντως! Περιμένουμε και άλλες προτάσεις ανάλογου ενδιαφεροντος :):)
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Νότιο Ρέθυμνο 4-6 ημέρες (διαμονή στον Πλακιά), παραλίες Πρέβελη, Δαμνόνι,Αμμούδι-Αμμουδάκι, Φραγκοκάστελλο...
Εγώ θα έλεγα Αγιος παυλος Ρεθύμνου, Πρέβελη, Λίγκρες, Ορθή ¨Αμμος δίπλα στο Φραγκοκάστελο

Χανιά τις υπόλοιπες ημέρες, αλλά διαμονή που?????
Λέγαμε για Κολυμβάρι (4-5 βράδια), όπου είναι κοντά στην πόλη των Χανίων αλλά και στις παραλίες Μπάλο, Φαλάσσαρνα
Δεν μας ενδιαφέρει τόσο η πολυκοσμία και για αυτό είπαμε για το Κολυμβάρι σαν βάση για τις παραλίες, αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί και με την συνάρτηση τιμής-ποιότητας του δωματίου, Πλατανιάς και Αγία Μαρίνα είναι επίσης στα υπόψιν.
Καλά έχεις τόσο ωραία πόλη να δεις και εσυ θα μένεις Κολυμπάρι ή Καστέλι..που δεν λενε και τιποτα. Και αφού δεν είστε της πολυκοσμίας, ένας λόγος παραπάνω..Ολα αυτά τα μέρη δεν έχουν και καμια αξιόλογη παραλία κοντά.. Δεν αξίζει για 20 λεπτά παραπάνω να χαραμίσετε ομορφες βολτες στα Χανιά οποιαδήποτε ώρα χωρίς να εξαρτάστε από το αμάξι..

και μετά για τις παραλίες Ελαφονήσι-Κεδρόδασος, Γιαλισκάρι, Παχιά άμμος,Κούντουρα, Σούγια είναι καλύτερα να μέινουμε Παλαιοχώρα???? (δεν έχω ακούσει τα καλύτερα)
Σαφώς καλύτερα στην Παλαιόχωρα από Κολυμπάρι..Αφού θα πάτε Γιαλισκάρι, να πάτε και στους Ανύδρους να φάτε στο Σχολείο με θέα το Λυβικο.



Σημ. Το καραβάκι Πλακιάς-Γαύδο έχει δρομολόγια?
Μπα


Αντιθέτως Κολυμπάρι είναι πολύ καλά :

1) Διαμονή σε αξιοπρεπές κατάλυμα η ξενοδοχείο με πολύ καλές τιμές και παροχές...
2) Τουριστικές Περιοχές της Αγ.Μαρίνα - Πλατανιάς και Κλπ 10 Λεπτά μόλις Τα Χανιά 20 Λεπτά απο Εθνική και το Καστέλι - Κίσσαμος 15 Λεπτά
3) Καλές ΚΑΘΑΡΕΣ παραλίες , όμορφα ταβερνακια με καλές τιμές
4) Τράπεζα ΑΤΜ , μαγαζακια , super market

Πιστεύω πως αξίζει .....
Εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας...Εγώ δεν θα πάρω.:bleh:
 

estella

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
γεια σας και απο εμενα!νιωθω πως ειμαι η ειδικη στο θεμα χανια καθως ειναι και ο τοπος καταγωγης μου!θα προτεινω για διαμονη τον ισως πολυ τουριστικο αλλα σε αψογο σημειο για ολες τις εξορμησεις πλατανια!μολις 10 χλμ απο χανια με ωραια παραλια νυχτερινη ζωη πολυ καλη συγκοινωνια παραδοσιακες ταβερνες καλα ρεστοραν και απειρες λυσεις διαμονης απο 35ευρω-90.καλη λυση ειναι το βιλλα πλατανιας(55-65 ευρω)επισης εχει πολλα ενοικαζομενα δωματια
 

infoTraveller

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Σίγουρα ο πλατανιάς ειναι πολύ καλή περιοχή αλλά αναλογα τι ψαχνει κάθε ένας αν θέλει ησυχία τότε ο πλατανιάς είναι η τελευταία λύση ...
 

lazaros

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Καλημέρα!
Όπως καταλαβαίνω Κολυμβάρι μάλλον όχι. Η πολυκοσμία δεν μας επηρεάζει οπότε Πλατανιάς είναι οκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.332
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom