Κρήτη (Ματαλα-Χανιά) Ιούλιος 2013

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.132
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Aσε taver παιδι μου θα συμφωνουσα μαζι σου αν δεν ημουν προσφατα εκει.......Ειχα πολλα χρονια να παω αλλα είδα τη παρακμη της παρακμης
Ισως αθελα μου συγκρινω τα Ματαλλα με αλλες παραλιες.....αλλα και απο εκει κοντα μπορει να παει μονο στο Κομό και το Καλαμάκι....που αν φυσαει και μπεις μεσα....θα βρεθεις στο Κοκκινο Πυργο.....μη σου φαινετε αστειο εχει συμβει αυτο
Εξορμησεις απο εκει ...δεν γινονται ...δεν μπορεις να πας Λεντα, Καλοι Λιμενες, Καραβοβρυση κ.λ.π
Ας παει η φιλη μας και ας αποφασισει μονη της αν της αρεσει εκει ....ή αν θα φυγει την επομενη
Νομίζω πρέπει να αποβάλλεις αυτό το κόλλημα με τις παραλίες. Δεν ταξιδεύουν οι πάντες για να κάνουν μπάνια. Η περιοχή είναι εξαιρετική βάση για τις αρχαιότητες Φαιστού, Γόρτυνας, Αγ. Τριάδας, Κομμού αλλά και για χωριουδάκια με τοπικό χρώμα και άψογες ταβέρνες , αλλά και για Ζαρό, Λέντα, κλπ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.132
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
η ταβερνα με το κουνελι υπαρχει ακομα ειναι πριν το Πετροκεφαλι διπλα στη Πετρινη Πολιτεια
Η ταβέρνα (ή καλύτερα, οι ταβέρνες) με το κουνέλι βρίσκεται ακόμα ακριβώς εκεί που την άφησε ο chrisbd, στον Αγ. Ιωάννη Φαιστού. Στο Πετροκεφάλι είναι απλώς μια .... απομίμηση.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Για την ταβέρνα με το κουνέλι, θυμάμαι ότι όπως κατέβαινες απο το λόφο της Φαιστού κατευθυνόμενος νότια ήταν το πρώτο χωριό σε μια χαρακτηριστική στροφή.....

Και μια και μίλησα για πιάτα ......θυμήθηκα και το πολύ ωραίο καπνιστό χοιρινό, λίγο ψημένο στη σχάρα, με μέλι που φάγαμε στην Αγία Γαλήνη ...πολύ σπέσιαλ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.470
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom