Κρήτη

ΚΡΗΤΗ

  • ΣΤΑΛΟΣ

    Votes: 4 100,0%
  • ΜΙΛΑΤΟΣ

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    4

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
13 νύχτες στην λεβεντογέννα Κρήτη...και πως να τις μοιρασουμε;! Συμφορουμίτες για πολλοστή φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Σαν παιδιά φρονίμων (τρομαρα μας!) οργανώνουμε (ναι απο τωρα! :p ) τις καλοκαιρινες μας διακοπές κι αποφασίσαμε να επικεντρωθούμε σε δύο νομούς: Χανίων και Ρεθύμνης. Την πόλη των Χανίων την είχαμε επισκεφτεί για ένα τριήμερο, οπότε θα πραγματοποιησουμε μόνο την πρώτη μας διανυκτερευση εκεί μιας κι η πτήση μας φτάνει αργά το βράδυ στο CHQ.
Απο κει και πέρα μας μένουν 12 βράδια. Θελοντας να εξερευνήσουμε νότια χανιά αλλά κι οτι μπορούμε απο νομό ρεθύμνου... Να μείνουμε τα μισά βράδια στην Παλαιοχώρα (που απ ότι διάβασα σ άλλα θέματα σφύζει απο ζωή) και τ άλλα μισά στο Ρέθυμνο;; ήηη Να μετακινούμαστε ανα δύο βραδιες κ σ άλλο μέρος;;
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως να το οργανώσω, το μόνο σίγουρο είναι οτι θα φάμε καλά XD (έχω ήδη εκτυπώσει τις προτασεις σας).
Α, πριν κλείσω να σημειώσω πως εκτός απ τα περιβόητα: Μπάλος, Ελαφονήσι, Λουτρό, Σφακιά...Θα θέλαμε να κάνουμε μια μέρα πεζοπορία στο φαράγγι της Σαμαριάς.
Για το Ρέθυμνο δεν είμαι καλά διαβασμένη αλλά σαν Must βλέπω εκτός απ την πόλη, την Πρέβελη, το Μπαλι και την Γαληνη.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Να μείνουμε τα μισά βράδια στην Παλαιοχώρα (που απ ότι διάβασα σ άλλα θέματα σφύζει απο ζωή)
Σφύζει από ζωή τα Σ/Κ, τις άλλες μέρες όχι και τόσο. Ανάλογα και τι εννοεί κανείς βέβαια με αυτό, εμένα μου φαίνεται πως ενώ τα σ/κ δεν βρίσκεις να κάτσεις, τις καθημερινές είναι πολύ ήρεμα.
Επίσης το "επίσημο" όνομα είναι Παλαιοχώρα, αλλά οι ντόπιοι τη λένε Παλιόχωρα.
Αν έχεις συγκεκριμένες απορίες για Παλιόχωρα, ρώτα με, πηγαίνω 30 χρόνια :)
Α! Επίσης, Ελαφονήσι μπορείς να πας κι από την Παλιόχωρα με το καραβάκι, οπότε αν θες, οργάνωσε το ταξίδι σου αναλόγως.
Ένα ένα τα θυμάμαι, και Σαμαριά μπορείς να πας από Παλιόχωρα, αν και δεν το έχω κάνει.
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Έχει καραβάκι απο Παλιόχωρα για Αγία Ρούμελη σίγουρα.
Βρήκα ένα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει κι άλλα:
http://www.anendyk.gr/pages/gr/dromologia.php
Δεν το έχω κάνει ποτέ ενήλικος (πιο μικρός δεν θυμάμαι :D ).

Αν πάτε με ΙΧ Ομαλό, ο δρόμος απο εκεί προς Παλιόχωρα έχει ενδιαφέρον.
Καθώς και ο δρόμος απο Κάντανο προς Παλιόχωρα απο την παλιά οδό (χωριά Ανισαράκι, Βαμβακάδες,...). Είναι όμως λίγο κουραστικός. Αν περάσεις απο τα μέρη ρίξε μια ευχή να βρέξει καλά του χρόνου.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
13 νύχτες στην λεβεντογέννα Κρήτη...και πως να τις μοιρασουμε;! Συμφορουμίτες για πολλοστή φορά χρειάζομαι την βοήθεια σας.
Σαν παιδιά φρονίμων (τρομαρα μας!) οργανώνουμε (ναι απο τωρα! :p ) τις καλοκαιρινες μας διακοπές κι αποφασίσαμε να επικεντρωθούμε σε δύο νομούς: Χανίων και Ρεθύμνης. Την πόλη των Χανίων την είχαμε επισκεφτεί για ένα τριήμερο, οπότε θα πραγματοποιησουμε μόνο την πρώτη μας διανυκτερευση εκεί μιας κι η πτήση μας φτάνει αργά το βράδυ στο CHQ.
Απο κει και πέρα μας μένουν 12 βράδια. Θελοντας να εξερευνήσουμε νότια χανιά αλλά κι οτι μπορούμε απο νομό ρεθύμνου... Να μείνουμε τα μισά βράδια στην Παλαιοχώρα (που απ ότι διάβασα σ άλλα θέματα σφύζει απο ζωή) και τ άλλα μισά στο Ρέθυμνο;; ήηη Να μετακινούμαστε ανα δύο βραδιες κ σ άλλο μέρος;;
Ειλικρινά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω πως να το οργανώσω, το μόνο σίγουρο είναι οτι θα φάμε καλά XD (έχω ήδη εκτυπώσει τις προτασεις σας).
Α, πριν κλείσω να σημειώσω πως εκτός απ τα περιβόητα: Μπάλος, Ελαφονήσι, Λουτρό, Σφακιά...Θα θέλαμε να κάνουμε μια μέρα πεζοπορία στο φαράγγι της Σαμαριάς.
Για το Ρέθυμνο δεν είμαι καλά διαβασμένη αλλά σαν Must βλέπω εκτός απ την πόλη, την Πρέβελη, το Μπαλι και την Γαληνη.
Θελετε μερικες νυχτες να μείνετε στη μεση του πουθενα? μακρια απο παραλλίες που "σφύζουν" απο ζωή...και τουριστικα μερη οπως αυτα που ανέφερες??..
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Εγώ πάλι νομίζω ότι δε χρειάζεται να μείνετε 6 βράδια στην Παλιόχωρα.3-4 είναι αρκετά μετά να μείνετε αλλού.Στο Ρέθυμνο να μην ξεχάσετε να πάτε Αργυρούπολη είναι χωριουδάκι με πηγές και τέλειο φαγητό επίσης και το Σπίλι έιναι πολύ ωραίο για φαγητό και είναι πολύ κοντά στο Ρέθυμνο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Κι αν μαγευτεί απο το τηγανητό παγωτό και δεν μπορέσει να φύγει ;;; :D
Αλλά οκ, προσυπογράφω τις 4 ημέρες. 6 είναι πολλές.

υγ. Ποσώς σας ενδιαφέρει αλλά θα σας το πω. Το τηγανητό παγωτό ήταν τρομερή εμπειρία για εμένα και η αρχή μιας νέας "τρέλας". Μια απο τις φορές που κατεβήκαμε με τον παππού/γιαγιά απο τον Μπαμπακάδο για μπάνιο (δημοτικό πρέπει να πήγαινα), καθίσαμε σε μια ταβέρνα. Στο τέλος, μόλις άκουσα την σπεσιαλιτέ επιδόρπιο, έσκασα στα γέλια, περισσότερο ειρωνευόμενος την "μεταμοντερνιά" (ναι ήμουν απο μικρός μ@κ#*νο). Τελικά μου άρεσε και δάγκωσα την γλώσσα μου απο ντροπή.
Απο τότε λοιπόν υποσχέθηκα στον εαυτό μου να δοκιμάζω τα πάντα χωρίς προκαταλήψεις. Τότε γεννήθηκε ο γκουρμεδοσαβουροφάγης jousis :haha::haha::haha:
 
Last edited:

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Θελετε μερικες νυχτες να μείνετε στη μεση του πουθενα? μακρια απο παραλλίες που "σφύζουν" απο ζωή...και τουριστικα μερη οπως αυτα που ανέφερες??..
Θέλουμε να μοιράσουμε τις μέρες και να μείνουμε σε μέρη, που μπορούν να αποτελέσουν βάση. Δλδ να μπορούμε να κάνουμε εξορμήσεις κοντινών αποστάσεων
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Αυτή είναι η ιστορία μου αλλά για όλη την Κρήτη μέσα σε ένα 8μερο.....
http://www.travelstories.gr/community/threads/8ήμερες-διακοπές-στην-Κρήτη.46388/#post-497949
Μεταξύ άλλων η ιστορία σου είναι απ τις πρώτες που διαβασα. Όντως καλύπτεις μεγάλες αποστάσεις σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Εγώ πάλι νομίζω ότι δε χρειάζεται να μείνετε 6 βράδια στην Παλιόχωρα.3-4 είναι αρκετά μετά να μείνετε αλλού.Στο Ρέθυμνο να μην ξεχάσετε να πάτε Αργυρούπολη είναι χωριουδάκι με πηγές και τέλειο φαγητό επίσης και το Σπίλι έιναι πολύ ωραίο για φαγητό και είναι πολύ κοντά στο Ρέθυμνο.
Ευχαριστω για το τιπ της Αργυρουπολης. Οι πηγές που αναφέρεις είναι ιαματικές; Οκ να μείνουμε 3 βράδια Παλαιοχώρα/Παλιόχωρα. Τα υπόλοιπα 3 στον νομό Χανίων που αλλού όμως;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom