Πολωνία Κρακοβία ή Βαρσοβία

harap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέραα!!
Θα ήθελα καποιος να μου πει την γνώμη του, ποια ειναι η καλύτερη επιλογή για Χριστούγεννα.
Είμαι ήδη στην Πολωνία στο Ολστυν για Ερασμους οπότε θα ήθελα να μου πειτε γενικά την γνώμη σας που πιστεύετε ότι πρέπει οπωσδήποτε να παω κλπ.!!!
Ευχαριστώωω!!!
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Καλησπέραα!!
Θα ήθελα καποιος να μου πει την γνώμη του, ποια ειναι η καλύτερη επιλογή για Χριστούγεννα.
Είμαι ήδη στην Πολωνία στο Ολστυν για Ερασμους οπότε θα ήθελα να μου πειτε γενικά την γνώμη σας που πιστεύετε ότι πρέπει οπωσδήποτε να παω κλπ.!!!
Ευχαριστώωω!!!
Προτείνουμε Κρακοβία μακράν! Είναι πιο όμορφη πόλη με πάρα πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις και αν βρεθείς εκεί πήγαινε όπωσδήποτε στο αλατορυχείο Wieliczka που βρίσκεται στο ομώνυμο χωριό, λίγα χιλιόμετρα έξω από την Κρακοβία.
 

harap

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Και εγω για Κρακοβία λέω. Θα μείνω 3-4 βράδια στην παλιά πόλη. Δεν έχω ψάξει τίποτα άλλο!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Το θέμα είναι υποκειμενικό... Ψηφίζω Κρακοβία :)
 

silentscream

Member
Μηνύματα
20
Likes
15
Βαρσοβία πήγα πέρσι, και η παρέα έσπασε στην μέση και οι μισοί πήγαν μερικές μέρες στην Κρακοβία. Εγώ ήμουν απο αυτούς που έμειναν όλες τις μέρες στην Βαρσοβία. Η αλήθεια είναι οτι δεν μου άρεσε σαν πόλη. Πέρα απο ένα τουριστικοποιημένο κέντρο με στενάκια πίσω απο την κεντρική πλατεία δεν έχει τίποτα το αξιόλογο. Αν τελικά αποφασίσεις να πας μην επισκεφτείς το μουσείο του Κοπέρνικου. Δεν αξίζει.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Κρακοβία θα παω παιδια το αποφάσισα!
Πολύ καλά θα κάνεις!Επίσης αν καταφέρεις και μετρήσεις πόσα μπαράκια, έχει αυτή η πόλη,αφού υπάρχει ένας σχετικός μύθος, γράψ' το, να το μάθουμε και εμείς!:D
 
Last edited:

Irene*

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να πάω στην Πολωνία το Φεβρουάριο και είμαι μπερδεμένη. Δυστυχώς θα μείνω μόνο 4 μέρες (3 διανυκτερεύσεις). Αρχικά σκεφτόμουν 2 μέρες Κρακοβία και 1,5 Βαρσοβία αλλά νομίζω δεν αρκούν. Σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις 2 αυτές πόλεις. Εσείς ποια θα προτείνατε?
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να πάω στην Πολωνία το Φεβρουάριο και είμαι μπερδεμένη. Δυστυχώς θα μείνω μόνο 4 μέρες (3 διανυκτερεύσεις). Αρχικά σκεφτόμουν 2 μέρες Κρακοβία και 1,5 Βαρσοβία αλλά νομίζω δεν αρκούν. Σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις 2 αυτές πόλεις. Εσείς ποια θα προτείνατε?
Οι μέρες δεν είναι πολλές ,αν θες να πας και Άουσβιτς δεν θα προλάβεις να δεις και πολλά. Προτείνω Βαρσοβία ,πιο μεγάλη πιο πολλά αξιοθέατα.
Καλά να περάσεις οποία κι αν διαλεξεις.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να πάω στην Πολωνία το Φεβρουάριο και είμαι μπερδεμένη. Δυστυχώς θα μείνω μόνο 4 μέρες (3 διανυκτερεύσεις). Αρχικά σκεφτόμουν 2 μέρες Κρακοβία και 1,5 Βαρσοβία αλλά νομίζω δεν αρκούν. Σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις 2 αυτές πόλεις. Εσείς ποια θα προτείνατε?
Διάλεξε μια πόλη από τις 2 και αφιέρωσε όλες τις ημέρες εκεί. Φεβρουάριο θα έχει και δύσκολες καιρικές συνθήκες λογικά, νυχτώνει και νωρίς.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να πάω στην Πολωνία το Φεβρουάριο και είμαι μπερδεμένη. Δυστυχώς θα μείνω μόνο 4 μέρες (3 διανυκτερεύσεις). Αρχικά σκεφτόμουν 2 μέρες Κρακοβία και 1,5 Βαρσοβία αλλά νομίζω δεν αρκούν. Σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις 2 αυτές πόλεις. Εσείς ποια θα προτείνατε?
Αν πας Φεβρουάριο Κρακοβια με τα χίλια!! Η Βαρσοβια θα έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, ακόμα και χιόνι και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να την γυρίσετε. Επίσης τα πάρκα της θα είναι, αν όχι χιονισμένα, σίγουρα ξερά και δεν θα τα απολαύσετε καν. Από προσωπική εμπειρία. Αρχές Μαρτίου και το Πάσχα που είχα παει, οι θερμοκρασίες ήταν πολύ χαμηλές,είχε χιόνι, δεν μπορούσαμε να μετακινηθούμε παρα μόνο με αμάξι λόγω κρύου και αέρα (και ο αέρας στην Πολωνία δεν αστειεύεται) και δεν το ευχαριστηθήκαμε καθόλου. Είναι μια εμπειρία, δεν λέω, αλλά δεν θα την πρότεινα για αυτή την εποχή και παλι... Θα σου έλεγα Κρακοβια γιατί είναι πολύ πιο όμορφη και θα μπορεσεις να πας και Αουσβιτς + στα αλατωρυχεια αν το θελήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom