Πολωνία Κρακοβία ή Βαρσοβία

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να πάω στην Πολωνία το Φεβρουάριο και είμαι μπερδεμένη. Δυστυχώς θα μείνω μόνο 4 μέρες (3 διανυκτερεύσεις). Αρχικά σκεφτόμουν 2 μέρες Κρακοβία και 1,5 Βαρσοβία αλλά νομίζω δεν αρκούν. Σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις 2 αυτές πόλεις. Εσείς ποια θα προτείνατε?
Κρακοβία για να πας και Άουσβιτς και αλλατορυχεια
 

Irene*

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αν πας Φεβρουάριο Κρακοβια με τα χίλια!! Η Βαρσοβια θα έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, ακόμα και χιόνι και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να την γυρίσετε. Επίσης τα πάρκα της θα είναι, αν όχι χιονισμένα, σίγουρα ξερά και δεν θα τα απολαύσετε καν. Από προσωπική εμπειρία. Αρχές Μαρτίου και το Πάσχα που είχα παει, οι θερμοκρασίες ήταν πολύ χαμηλές,είχε χιόνι, δεν μπορούσαμε να μετακινηθούμε παρα μόνο με αμάξι λόγω κρύου και αέρα (και ο αέρας στην Πολωνία δεν αστειεύεται) και δεν το ευχαριστηθήκαμε καθόλου. Είναι μια εμπειρία, δεν λέω, αλλά δεν θα την πρότεινα για αυτή την εποχή και παλι... Θα σου έλεγα Κρακοβια γιατί είναι πολύ πιο όμορφη και θα μπορεσεις να πας και Αουσβιτς + στα αλατωρυχεια αν το θελήσεις.
Όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες, ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες στο internet δεν εντοπίζω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στη Βαρσοβία και την Κρακοβία. Έτυχε απλά?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες, ψάχνοντας τις τελευταίες μέρες στο internet δεν εντοπίζω μεγάλες διαφορές ανάμεσα στη Βαρσοβία και την Κρακοβία. Έτυχε απλά?
Στην πραγματικότητα θα υπάρχουν, ακόμα και αν είναι μικρες,γιατί η Κρακοβια είναι πιο νότια. Οκ,και εκεί θα έχει κρύο,ίσως και χιόνι αλλά στην Βαρσοβια θα έχει πολύ περισσότερο. :p Είναι νωρίς πάντως για να ξέρουν στα σάιτ ακριβώς τι καιρό θα έχει μέχρι τότε. Πέρσι τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου ένα κύμα κακοκαιρίας είχε χτυπήσει την Πολωνία και η θερμοκρασία το πρωί έφτανε τους -10, το βράδυ ακόμα και -15...
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλησπέρα σας! Πρόκειται να πάω στην Πολωνία το Φεβρουάριο και είμαι μπερδεμένη. Δυστυχώς θα μείνω μόνο 4 μέρες (3 διανυκτερεύσεις). Αρχικά σκεφτόμουν 2 μέρες Κρακοβία και 1,5 Βαρσοβία αλλά νομίζω δεν αρκούν. Σκέφτομαι να επιλέξω μια από τις 2 αυτές πόλεις. Εσείς ποια θα προτείνατε?
Εαν οι πτήσεις σου είναι προς Βαρσοβία μείνε εκεί να γλυτώσεις την ταλαιπωρία των μετακινήσεων. Το γεγονός ότι η Κρακοβία είναι πιο νότια δεν μου λέει τίποτα. Στη Σοφια για παράδειγμα πριν λίγες μέρες είχε - 5 δεν μπορούσα να ξεπαγωσω το αυτοκίνητο, στη θεσνικη 10 και στη Φρανκφούρτη 14. Όπως και να έχει το πολωνικό κρύο δεν το γλυτώνεις....
 

Irene*

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Εαν οι πτήσεις σου είναι προς Βαρσοβία μείνε εκεί να γλυτώσεις την ταλαιπωρία των μετακινήσεων. Το γεγονός ότι η Κρακοβία είναι πιο νότια δεν μου λέει τίποτα. Στη Σοφια για παράδειγμα πριν λίγες μέρες είχε - 5 δεν μπορούσα να ξεπαγωσω το αυτοκίνητο, στη θεσνικη 10 και στη Φρανκφούρτη 14. Όπως και να έχει το πολωνικό κρύο δεν το γλυτώνεις....
Η πτήση είναι για Βαρσοβία αλλά η αρχική πρόθεση του συνταξιδιώτη ήταν η Κρακοβία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στην πραγματικότητα θα υπάρχουν, ακόμα και αν είναι μικρες,γιατί η Κρακοβια είναι πιο νότια. Οκ,και εκεί θα έχει κρύο,ίσως και χιόνι αλλά στην Βαρσοβια θα έχει πολύ περισσότερο. :p
Αν είσαι μετεωρολόγος σκίσε τα πτυχία σου. Αν δεν είσαι το κλίμα δεν έχει σχέση μόνο με το πόσο νότια είναι μια πόλη αλλά και με το πόσο ηπειρωτική είναι, πόσο κοντά είναι στη θάλασσα ή σε βουνά κτλ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αν είσαι μετεωρολόγος σκίσε τα πτυχία σου. Αν δεν είσαι το κλίμα δεν έχει σχέση μόνο με το πόσο νότια είναι μια πόλη αλλά και με το πόσο ηπειρωτική είναι, πόσο κοντά είναι στη θάλασσα ή σε βουνά κτλ.
Ωωω οκει, ευχαριστούμε για το στοιχειώδες μάθημα και συγνώμη που δεν έκανα ολόκληρη ανάλυση της γεωγραφίας και της τοπογραφίας των δυο πόλεων και απλά είπα κάτι με βάση τις εμπειρίες μου :eek: Δεν θα ξανασυμβεί.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν κατέθεσες την εμπειρία σου, έβγαλες πόρισμα βάσει της εμπειρίας σου συνδέοντας την εμπειρία σου με ένα πραγματικό γεγονός ότι η Κρακοβία είναι νοτιότερα. Δηλαδή αφού η Κρακοβία είναι νοτιότερα (άρα είναι πιο ζεστή) και αφού εγώ είχα πολύ χιόνι στη Βαρσοβία (που είναι βορειότερα) άρα η Βαρσοβία είναι πιο κρύα και με πιο πολύ χιόνι. Τον βλέπεις τον αυθαίρετο συλλογισμό;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Δεν κατέθεσες την εμπειρία σου, έβγαλες πόρισμα βάσει της εμπειρίας σου συνδέοντας την εμπειρία σου με ένα πραγματικό γεγονός ότι η Κρακοβία είναι νοτιότερα. Δηλαδή αφού η Κρακοβία είναι νοτιότερα (άρα είναι πιο ζεστή) και αφού εγώ είχα πολύ χιόνι στη Βαρσοβία (που είναι βορειότερα) άρα η Βαρσοβία είναι πιο κρύα και με πιο πολύ χιόνι. Τον βλέπεις τον αυθαίρετο συλλογισμό;
Ε ωραία,και; Εγώ αυτό το συμπέρασμα εβγαλα μετά απο οσους μηνες ήμουν στην Πολωνία, αφού κάθε φορά που έφευγα από την Βαρσοβια ή το Ποζναν και πήγαινα Κρακοβια,πάντα είχε υψηλότερη θερμοκρασία. Τους υπόλοιπους τοπογραφικους παράγοντες, τα βουνά και τα ποτάμια τα αφήνω για ανάλυση σε εσένα που είσαι ειδικός. Το ότι σε αυτό το φορουμ πιανομαστε από την μικρότερη λεπτομέρεια και το κάνουμε ολόκληρο θέμα με ξεπερνά θα έλεγα.
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Εμείς πέρσι τον Φεβρουάριο με πτήσεις από και προς Βαρσοβία, μείναμε 2 βράδια Βαρσοβία και 2 βράδια Κρακοβία. Η Βαρσοβία μου άρεσε πολύ περισσότερο. Τόσο η παλιά όσο και η νέα πόλη. Η Κρακοβία ήταν απαραίτητη λόγω Άουσβιτς που κατά την γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να πάει κάποιος έστω μια φορά στη ζωή του. Τα αλατορυχεια δεν με συγκλόνισαν. Επίσης να πω πως και στις 2 πόλεις είχε χιόνι στα περίχωρα και όχι μέσα στο κέντρο. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό. Πάντως μας είπαν οι ντόπιοι ότι πετύχαμε τις καλύτερες μέρες του χειμώνα ως τότε, αφού είχε ήλιο την ημέρα με 0-3 βαθμούς. Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να διαλέξεις κάτι εκ των δύο. Όμως το Άουσβιτς είναι εμπειρία ζωής ..
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εμείς πέρσι τον Φεβρουάριο με πτήσεις από και προς Βαρσοβία, μείναμε 2 βράδια Βαρσοβία και 2 βράδια Κρακοβία. Η Βαρσοβία μου άρεσε πολύ περισσότερο. Τόσο η παλιά όσο και η νέα πόλη. Η Κρακοβία ήταν απαραίτητη λόγω Άουσβιτς που κατά την γνώμη μου πρέπει οπωσδήποτε να πάει κάποιος έστω μια φορά στη ζωή του. Τα αλατορυχεια δεν με συγκλόνισαν. Επίσης να πω πως και στις 2 πόλεις είχε χιόνι στα περίχωρα και όχι μέσα στο κέντρο. Δεν ξέρω πως έγινε αυτό. Πάντως μας είπαν οι ντόπιοι ότι πετύχαμε τις καλύτερες μέρες του χειμώνα ως τότε, αφού είχε ήλιο την ημέρα με 0-3 βαθμούς. Πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να διαλέξεις κάτι εκ των δύο. Όμως το Άουσβιτς είναι εμπειρία ζωής ..
Προσωπικά το Άουσβιτς είναι κάτι που με στεναχωρεί αφάνταστα (από φωτογραφίες και βίντεο που έχω δει καθώς και περιγραφές που έχω ακούσει) και παρόλο που έμεινα 10 ημέρες στη Πολωνία προτίμησα να μην το επισκεφτώ και ούτε θα συμπεριληφθεί στα μελλοντικά σχέδια μου σε επόμενα ταξίδια στη Πολωνία. Εννοείται ότι δεν προτρέπω κανέναν να μην το επισκεφτεί απλά είναι μία προσωπική άποψη, συναίσθημα, εκτίμηση, παραξενιά, ευαισθησία δεν μπορώ να περιγράψω τι ακριβώς από όλα.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.631
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom