Κρασιά του Κόσμου

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εχω το cabernet του montez (2014) χρόνια τωρα και δεν το εχω ανοιξει ακόμη και δέχτηκα κι ενα ετος λευκο που δεν εχω ακόμη δοκιμάσει με αυστηρη οδηγια για αερισμο τουλάχιστον 45' σε καραφα, ανυπομονω να τα δοκιμάσω, εσένα πως σου φάνηκαν? αν σου δοθει η ευκαιρία να δοκιμασεις την ετικετα σαμπάνιας extra dry extra old του ιδιου παραγωγου...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
εχω το cabernet του montez (2014) χρόνια τωρα και δεν το εχω ανοιξει ακόμη και δέχτηκα κι ενα ετος λευκο που δεν εχω ακόμη δοκιμάσει με αυστηρη οδηγια για αερισμο τουλάχιστον 45' σε καραφα, ανυπομονω να τα δοκιμάσω, εσένα πως σου φάνηκαν? αν σου δοθει η ευκαιρία να δοκιμασεις την ετικετα σαμπάνιας extra dry extra old του ιδιου παραγωγου...
To cabernet (αριστερό μπουκάλι) ήταν θεϊκό, και ήταν του 2017, φαντάζομαι το δικό σου θα είναι ακόμη πιο τέλειο. Ηταν από τα λίγα κρασιά που η γεύση του ήταν σταθερή όση ώρα το γεύεσαι (δεν υστερούσε στην αρχή ή στο τελείωμα της κάθε γουλιάς).
Το chardonnay ήταν ευχάριστο, τυπικό νεοκοσμίτικο με πληθωρικά αρώματα. Οχι όμως η αποκάλυψη όπως το κόκκινο.
Θα έχω υπόψη μου το αφρώδες του. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
To cabernet (αριστερό μπουκάλι) ήταν θεϊκό, και ήταν του 2017, φαντάζομαι το δικό σου θα είναι ακόμη πιο τέλειο. Ηταν από τα λίγα κρασιά που η γεύση του ήταν σταθερή όση ώρα το γεύεσαι (δεν υστερούσε στην αρχή ή στο τελείωμα της κάθε γουλιάς).
Το chardonnay ήταν ευχάριστο, τυπικό νεοκοσμίτικο με πληθωρικά αρώματα. Οχι όμως η αποκάλυψη όπως το κόκκινο.
Θα έχω υπόψη μου το αφρώδες του. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
είχα αγορασει απο ντουμπαι 2 ζευγαρια μοντεζ το ενα ηταν αυτό ( δεν ανοιξα ακομη) το άλλο ηταν το syrah του, folie απο το δευτερο ήπια μια φιάλη πέρσι και ηταν το καλυτερο syrah που εχω πιεί...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.371
κι ενα ετος λευκο που δεν εχω ακόμη δοκιμάσει με αυστηρη οδηγια για αερισμο τουλάχιστον 45' σε καραφα, ανυπομονω να τα δοκιμάσω, εσένα πως σου φάνηκαν?
Σωστή η οδηγία. Εμείς ήπιαμε με @vanda το Σεμιλόν με ασύρτικο χωρίς να την τηρήσουμε. Ήταν πράγματι πολύ εντυπωσιακό πόσο άλλαζε το κρασί με την πάροδο της ώρας. Στην αρχή λοιπόν μπορώ να πω ότι μας άρεσαν μόνο τα αρώματά του και όχι η γεύση του. Σταδιακά όμως τα αρώματα έγιναν πιο διακριτικά και άλλαξε σε ένα υπέροχο γευστικά κρασί.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Σωστή η οδηγία. Εμείς ήπιαμε με @vanda το Σεμιλόν με ασύρτικο χωρίς να την τηρήσουμε. Ήταν πράγματι πολύ εντυπωσιακό πόσο άλλαζε το κρασί με την πάροδο της ώρας. Στην αρχή λοιπόν μπορώ να πω ότι μας άρεσαν μόνο τα αρώματά του και όχι η γεύση του. Σταδιακά όμως τα αρώματα έγιναν πιο διακριτικά και άλλαξε σε ένα υπέροχο γευστικά κρασί.
ακριβώς αυτό συμβαίνει το έχω βιώσει σε κάποια γαλλικά υπέροχα σαρντονέ και είναι λογικό να συμβαίνει και σε ένα κρασί δεκαετίας, μονό η κλεισούρα να φύγει θέλει ένα 15'
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Malbec Malbec Malbec Malbec
(καλύτερη ετικέτα το 2ο στην Ushuaia, χειρότερο το τελευταίο στο Ελ Καλαφάτε μαζί με την κατεψυγμένη πίτσα)

IMG_8172 (1).jpg


IMG_8780 (1).jpg


IMG_9387.jpg


IMG_9567.jpg



Αιθιοπιανό κρασί στο Lounge της Ethiopian, πολύ έντονη γεύση και ωραίο χρώμα.

IMG_9791.jpg


IMG_9786 (1).jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.785
IMG20230122145458.jpg

Από καλή περιοχή μας συνόδεψε στο μπάρμπεκιου που κάναμε σήμερα.Το μείον ήταν ότι
είχαμε μια φιάλη από το συγκεκριμένο οπότε ο φίλος που ήταν στην παρέα είχε φέρει ένα
δικό του.
.
IMG20230120182813.jpg

Πολύ μέτριο. Ευτυχώς που πέρασε ένας γείτονας και τον κέρασα καναδυό ποτήρια
και γλύτωσα. :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.625
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom