Κρασιά του Κόσμου

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ευφράνωρ από το Οινοποιείο Σκλάβου.
Μοσχατέλα και Βοστυλίδι. Το τελευταίο της καλοκαιρινής καβάτζας.
Μου άρεσε πολύ!
View attachment 426721
Δηλαδή δεν είσαι στην Κεφαλλονιά τώρα,ε;

Πώς είναι το κρασί; Γλυκίζει καθόλου λόγω μοσχατέλας;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δηλαδή δεν είσαι στην Κεφαλλονιά τώρα,ε;

Πώς είναι το κρασί; Γλυκίζει καθόλου λόγω μοσχατέλας;
Όχι δυστυχώς δεν είμαι.
Η Μοσχατέλα δεν γλυκίζει ακόμη κι αν είναι μόνη της. Έχει απλά ωραίο άρωμα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.425
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αξία, Κτήμα Άλφα, Συράχ και Ξινόμαυρο 50-50. Ωραία άρωμα και γεύση. Λίγο πιο ξηρό από ότι θα το ήθελα.
View attachment 428942
Τι απίστευτη σύμπτωση είναι αυτή; Μόλις φύγαμε από ξενάγηση στο Κτήμα Άλφα και μας είπαν ότι το εξάγουν αποκλειστικά με εξαίρεση αν το πάρεις από το Αμύνταιο και από το κτήμα τους! Μήπως είμαστε πολύ κοντά ; :)
A93F122A-E77A-4577-9DCC-6EF87B80C832.jpeg
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τι απίστευτη σύμπτωση είναι αυτή; Μόλις φύγαμε από ξενάγηση στο Κτήμα Άλφα και μας είπαν ότι το εξάγουν αποκλειστικά με εξαίρεση αν το πάρεις από το Αμύνταιο και από το κτήμα τους! Μήπως είμαστε πολύ κοντά ; :) View attachment 428943
Καλά θα ήταν αλλά όχι. Μου το έφερε φίλη που ήταν στο οινοποιείο 3 μέρες πριν.
Μακάρι άλλη φορά να βρεθούμε να κάνουμε δοκιμές…
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πολύ πρόσφατα ξαναδοκίμασα σε ποσότητες :) τα βαρελίσια της τέχνης απο Δράμα, το chardonnay ηδυσμα δρυός καθώς και το ασύρτικο της ίδιας σειράς 2021 εξαιρετικά και τα δύο! στο τέλος ανοιξαμε και ένα διαστημικής απόδοσης cuvee monsignori argyros estate 2019 ασυρτικο φυσικά..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.752
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τα Chardonnay τα είχα βαρεθεί τελευταία, δεν είχαν την εξέλιξη που έχουν άλλες ποικιλίες. Δοκίμασα όμως πρόσφατα δύο Chardonnay του '21 που μ' έκαναν να αναθεωρήσω.
Το ένα είναι το Πάλπο του Κυρ-Γιάννη. Το κρασί έχει ωραία λιπαρότητα και όγκο και βγάζει ένα διακριτικό άρωμα εσπεριδοειδών.
IMG_20230426_220046.jpg
Το άλλο είναι το Chardonnay από το Κτήμα Άλφα. Έχει οξύτητα αλλά παράλληλα αφήνει και γεύση καπνού στο στόμα. Για μένα η ιδανική ισορροπία στο πέρασμα από βαρέλι.
IMG_20230426_220059.jpg
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Τα Chardonnay τα είχα βαρεθεί τελευταία, δεν είχαν την εξέλιξη που έχουν άλλες ποικιλίες. Δοκίμασα όμως πρόσφατα δύο Chardonnay του '21 που μ' έκαναν να αναθεωρήσω.
Το ένα είναι το Πάλπο του Κυρ-Γιάννη. Το κρασί έχει ωραία λιπαρότητα και όγκο και βγάζει ένα διακριτικό άρωμα εσπεριδοειδών.
View attachment 429302
Το άλλο είναι το Chardonnay από το Κτήμα Άλφα. Έχει οξύτητα αλλά παράλληλα αφήνει και γεύση καπνού στο στόμα. Για μένα η ιδανική ισορροπία στο πέρασμα από βαρέλι.
View attachment 429303
το chardonnay είναι ο βασιλιάς των λευκών κρασιών και όχι τυχαία, στην χώρα μας δεν έχουμε και πάρα πολλές επιλογές σε αυτό, αυτά που δοκίμασες είναι πολύ καλά, κτημα κατασαρός (θέλει 2-4 χρόνια παλαίωση μινιμουμ) το κτήμα Παυλίδη (με μεγάλες διακυμάνσεις ανα σοδεια) το ηδυσμα που πραανέφερα και το καλύτερο όλων του Γεροβασιλείου. Και μιάς που είπα για γεροβασιλείου το viognier του είναι σταθερά απίθανο και πρώτο στις προτιμήσεις μου εδω και 20 χρόνια
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.752
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και μιάς που είπα για γεροβασιλείου το viognier του είναι σταθερά απίθανο και πρώτο στις προτιμήσεις μου εδω και 20 χρόνια
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει αυτό το κρασί, δεν ξέρετε τι χάνετε!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει αυτό το κρασί, δεν ξέρετε τι χάνετε!
αν σκεφτείς ότι αυτό το καταπληκτικο κρασι με τις συνεχεις εκπτωσεις των μαρκετ βγαινει κάπου 16ευρώ τότε δύσκολα βρίσκεις ανταγωνισμό σε αυτό το επίπεδο των τιμών, εξωτερικού κρασιά ξεφευγουν οι τιμές με τους νέους τιμοκαταλόγους αν θέλεις να δοκιμάσεις κατι διαφορετικό οι τιμές πανε κάπου 30-65ευρώ, οι παραγωγοί που έχω ξεχωρίσει στην βουργουνδία είναι : olivier leflaive, albert bichot και τα απίθανα κρασια του chateau fuisse αν σου δοθει η ευκαιρια οι ετικέτες tete de cuvee chateau fuisse (30-35euro) και το διαστημικο chateau fuisse le clos (50-60euro) ειναι δυο απο τα chardonnay που μου εχουν μεινει... ένα τελευταιο που οταν το σκεφτομαι θέλω να το ξαναπιω ειναι το shafer napa valley red shoulder chardonnay (45$ ειχε εδω ειναι αρκετα ποιο ακριβο κάπου 60-65euro) αν σου δοθει η ευκαιρια αξιζουν αυτα τα 3 παρα πολυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.640
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom