Κρασιά του Κόσμου

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
μήπως θυμάσαι να μου πεις και πόσο τα πλήρωσες? να υποθέσω ότι τα ήπιες σε μαγαζί κι ότι δε τα αγόρασες από κάβα..;)
Το πρωτο θυμαμαι πολυ καλα οτι το ηπια στο Παρισι στο Gare de Lyon και συγκεκριμενα στο Le Train Bleu.Η τιμη του ηταν γυρω στα 300...Τα υπολοιπα πρεπει να κοστιζαν λιγοτερο, περιπου την μιση τιμη...Αλλα δεν θυμαμαι και καλα!!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Το πρωτο θυμαμαι πολυ καλα οτι το ηπια στο Παρισι στο Gare de Lyon και συγκεκριμενα στο Le Train Bleu.Η τιμη του ηταν γυρω στα 300...Τα υπολοιπα πρεπει να κοστιζαν λιγοτερο, περιπου την μιση τιμη...Αλλα δεν θυμαμαι και καλα!!!
ε τώρα θα βγω λίγο εκτός θέματος... για πες για le train bleu, αξίζει το φαγητό του? είχα δει μία ταινία με τον mr Βean και είχε πάει για φαγητό εκεί, έψαξα και βρήκα το όνομα του εστιατορίου και ήατν αυτό και είδα στο site τους κάποια μενού με νορμάλ τιμές.. στα 50 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
ε τώρα θα βγω λίγο εκτός θέματος... για πες για le train bleu, αξίζει το φαγητό του? είχα δει μία ταινία με τον mr Βean και είχε πάει για φαγητό εκεί, έψαξα και βρήκα το όνομα του εστιατορίου και ήατν αυτό και είδα στο site τους κάποια μενού με νορμάλ τιμές.. στα 50 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.
Eιχα παει τον Σεπτεμβριο του 2006.Εχει καλο φαγητο, οτι περιμενει κανεις απο ενα καλο γαλλικο restaurant.Πηγα περισσοτερο γιατι μου ειχαν πει οτι εκει ετρωγε ο Ελ.Βενιζελος{πολιτικος} οταν ερχοταν απο τη Νικαια.Το restaurant ειναι μεσα στο σταθμο και αυτο το κανει αρκετα ενδιαφερον!Παντως κατι ιδιαιτερο δεν ειχε και για αυτο και δεν θυμαμαι κανενα φαγητο, παρα μονο το κρασι που ηταν ομολογουμενως εξαιρετικο!Παντως δεν θα ξαναπηγαινα-θα προτιμουσα να δοκιμασω κατι καινουργιο...

Στην Μπον ομως σε ενα οινοποιειο ειχα αγορασει ενα πολυ ωραιο κρασι με μολις 4 ευρω το μπουκαλι!!!!:shock:Οταν ηρθα Ελλαδα και το δοκιμασα,εκλαιγα με μαυρο δακρυ που δεν ειχα παρει και αλλο!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
τότε μπορούσες να πάρεις κρασιά τώρα βολεύει μόνο από την αγορά του αεροδρομίου... εγώ προσωπικά δε ρισκάρω την βαλίτσα μου για να βάλω κρασιά μέσα...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Το καλύτερο κρασί το έχω δοιμάσει στην Ιταλία,ονομάζεται Icewine , προέρχεται κυρίως απο τον Καναδά και παράγεται απο σταφύλια που έχουν παγώσει...Λόγω της δύσκολης διαδικασίας παραγωγής και της μικρής ποσότητας που τελικά παράγεται είναι γενικά αρκετά ακριβό...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Το καλύτερο κρασί το έχω δοιμάσει στην Ιταλία,ονομάζεται Icewine , προέρχεται κυρίως απο τον Καναδά και παράγεται απο σταφύλια που έχουν παγώσει...Λόγω της δύσκολης διαδικασίας παραγωγής και της μικρής ποσότητας που τελικά παράγεται είναι γενικά αρκετά ακριβό...
έχω δει όλη την διαδικασία συλλογής των παγωμένων σταφυλιών δεν έχω όμως δοκιμάσει αυτό το κρασί..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πολύ επιδόρπιος οίνος πλάκωσε και κάποια δεν έχει δοκιμάσει ακόμη το ροζέ ημίξηρο που της έδωσα...:D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
έχω δει όλη την διαδικασία συλλογής των παγωμένων σταφυλιών δεν έχω όμως δοκιμάσει αυτό το κρασί..

Μπορείς να βρείς και μέσω νετ...Μια δοκιμή αξίζει!!!
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Οινοτουρισμός; Καλά κρασιά!

Καλησπέρα στους απανταχού μεθύ... λάτρεις του καλού κρασιού! Ελπίζω να τοποθέτησα το θέμα στο σωστό γκρουπ, εν πάσει περιπτώσει σκέφτηκα ότι εδώ θα μπορούσαμε να ανταλλάσσουμε προτάσεις για ενδιαφέροντα τοπικά κρασιά που αξίζει να δοκιμάσει κανείς στα ταξίδια του! Δεν είμαι καθόλου μα καθόλου ειδική σε θέματα κρασιού - τη μέρα που θα με δείτε να γράφω ότι το τάδε κρασί έχει μια μυρωδιά από "μπαλάκι του τένις" (ναι, ναι, το έχω ακούσει σε σεμινάριο κρασιού με κάθε σοβαρότητα!), διαγράψτε το γκρουπ, να μη σας πω κι εμένα από το φόρουμ. Όχι τίποτ' άλλο, αλλά προσωπικά μπαλάκι του τένις δεν έχω μυρίσει ποτέ. Χτυπήσει, καθαρίσει, διαολοστείλει, ναι.

Κίνητρό μου ήταν η ανάγκη να αποκαταστήσω τη φήμη των γερμανικών κρασιών, που είναι πολύ αξιόλογα και αρκετά οικονομικά σε σχέση με τους διάσημους γείτονές τους. Αυτά τα κρασια δύσκολα βρίσκονται (ειδικά σε λογικές τιμές) στην Ελλάδα, αλλά αξίζει να τα ψάξετε στα ταξίδια σας. Οπότε ξεκινώ:

Όπου κι αν βρεθείτε στη Γερμανία, δοκιμάστε Riesling από την περιοχή του ποταμού Mosel. Γενικά για το Riesling ισχύει το όσο πιο παλιό τόσο πιο καλό, αλλά όσο πιο καλό, τόσο πιο ακριβό, οπότε πρακτικά αποφύγετε τα δύο τελευταία χρόνια πριν το ταξίδι σας και από εκεί και πέρα δοκιμάστε στην τύχη οποιονδήποτε παραγωγό θέλετε. Όλοι οι παραγωγοί της περιοχής είναι εξαιρετικοί.

Πάω να πετάξω :airplane: μια τυρόπιτα στο φούρνο και επανέλθω με περισσότερα...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
εξαιρετικη ιδεα μου φαινεται το τοπικ, δεν ξερω απο κρασια βεβαια και πολλα αλλα ωραια θα ηταν να πειτε οσοι ξερετε...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom