Κρασιά του Κόσμου

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όντως, στην Ελλάδα βρίσκεις πλέον εύκολα Riesling σε κάβες. Βέβαια στα 20+, αλλά βρίσκεις.
Στο δεύτερο δεν έχεις δίκιο, το Riesling είναι ανάμεσα στις καλύτερες ποικιλίες για παλαίωση. Άλλο που πίνεται και νέο (οπότε και είναι έντονα αρωματικό).
Εγώ τα πίνω και στα 12-17.Μάλλον δεν ξέρετε να ψάχνετε.
Επίσης,εκτός εάν έχεις κελάρι και παλαιώνεις ο ίδιος,πολύ δύσκολα θα το βρεις να κυκλοφορεί σε χρονιές άνω των 5-6 ετών και πάντως όχι στη Ελλάδα.

Διάβασε τι γράφω πριν απαντήσεις.Είπα ότι όντως παλαιώνει αλλά όχι γενικώς ότι να'ναι.Συγκεκριμένα αμπέλια και χρονιές μπορούν να δώσουν Riesling παλαίωσης.Δεν παίζει ρόλο μόνο η ποικιλία.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου

Τα Riesling,όπως και η πλειονότητα των ξηρών λευκών,πίνονται φρέσκα.Σπάνια είναι τα Riesling που αντέχουν στο χρόνο -αν και όντως υπάρχουν
- και ακόμα σπανιότερο το ενδεχόμενο να πέσει κάποιος πάνω τους σε κάβες.
Εγώ τα πίνω και στα 12-17.Μάλλον δεν ξέρετε να ψάχνετε.
Επίσης,εκτός εάν έχεις κελάρι και παλαιώνεις ο ίδιος,πολύ δύσκολα θα το βρεις να κυκλοφορεί σε χρονιές άνω των 5-6 ετών και πάντως όχι στη Ελλάδα.

Διάβασε τι γράφω πριν απαντήσεις.Είπα ότι όντως παλαιώνει αλλά όχι γενικώς ότι να'ναι.Συγκεκριμένα αμπέλια και χρονιές μπορούν να δώσουν Riesling παλαίωσης.Δεν παίζει ρόλο μόνο η ποικιλία.
Αυτό είπε η κοπέλα πάντως εξαρχής. Ότι καλό Riesling δε θα βρεις εύκολα στην Ελλάδα. Αν εσύ βρίσκεις καλό στα 12, είναι ένα πολύ καλό τιπ και αν μπορείς δώσε πληροφορίες ετικέτας για να το ζητάω, καθώς μ'αρέσει αυτό το κρασί.

Σχετικά με το δέυτερο, δεν είπες ότι παλαιώνει, είπες ότι σπάνια είναι τα riesling που παλαιώνουν, το οποίο είναι λάθος. Καταρχήν παλαιώνει, όχι κατ'εξαίρεση. Είναι από τα πιο φημισμένα κρασιά παλαίωσης.

*ΣτΜ: Αν είσαι οινολόγος και είσαι εξειδικευμένος σ'αυτά πες το μου για να μη ρεζιλεύομαι :p Αλλά αν οι γνώσεις σου είναι στο επίπεδο του ερασιτέχνη εραστή του κρασιού όπως εμένα, να επιχειρηματολογήσουμε ευχαρίστως
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μ' αρέσει που ανάβουν τα αίματα :)

... για το Riesling... Όντως, μόνο αδιάφορη ποικιλία δεν είναι. Maltakia περιμένουμε λεπτομέρειες για το πού βρίσκεις Riesling σε τόσο καλή τιμή - δε θα ισχυριστώ ότι έχω χτενίσει όλο το λεκανοπέδιο Αττικής, αλλά δυο-τρεις περιπτεράδες βρε αδερφέ τους έχω δοκιμάσει, και οι τιμές (αλλά και οι ετικέτες) δεν έλεγαν πολλά.

Για όποιον θέλει να διαβάσει περισσότερα γι' αυτή την ποικιλία, θα προτείνω εν είδει εισαγωγής την περιγραφή εδώ - η Robinson αξίζει, γιατί αν και από τις πιο φημισμένες οινολόγους, δεν είναι καθόλου δογματική.

Πέρα απ' αυτό, δεν αναφερόμουν μόνο στο Riesling όταν έλεγα ότι τα γερμανικά κρασιά είναι δυσεύρετα σε καλές τιμές στην Ελλάδα - το ίδιο ισχύει και για τα γειτονάκια τους, τα εξαιρετικά αυστριακά κρασιά. Πέρα απ' το ότι δε θα πρότεινα με σοβαρότητα στα μέλη ενός ταξιδιωτικού φόρουμ να πάρουν σβάρνα όλα τα περίπτ... κάβες της περιοχής τους για να ψάχνουν Riesling πενταετίας έναντι τσουχτερών τιμών, σκοπός για μένα είναι μερικές γεύσεις να τις συνδέεις με ταξίδια κι εμπειρίες (άσε που οι τιμές συνήθως είναι καλύτερες και η ποικιλία σίγουρα μεγαλύτερη στον τόπο παραγωγής τους).

Οπότε, στο ίδιο πνεύμα προτείνω στους απανταχού συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες να αναζητήσουν στη Γερμανία και στην Αυστρία την κόκκινη ποικιλία της Βάδης-Βυτεμβέργης Lemberger (οι Αυστριακοί το λένε Blaufränkisch) ή το ιδιότροπο αυστριακό Schilcher, που παράγεται στο αγαπημένο μου αυστριακό κρατίδιο, τη Στυρία. Στα πέριξ του Γκρατς μπορεί κανείς να κάνει και ποιοτικό οινοτουρισμό, γιατί έχει μερικούς γραφικότατους δρόμους του κρασιού με μικρούς, σοβαρούς παραγωγούς, ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ τοπία και - βέβαια - το πανταχού παρόν χαμόγελο των Αυστριακών της επαρχίας που σου κλέβει την καρδιά.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αααα krazycat πολύ μ'αρέσεις! Να παρακαλέσω και άλλους συμφορουμίτες- γνώστες να κάνουν το ίδιο! Πείτε μας όχι μόνο τις ετικέτες που δοκιμάσατε, αλλά κυρίως σε ποια περιοχή, αν έτυχε να κάνετε οινοτουρισμό σε γνωστές ή λιγότερο γνωστές χώρες κλπ κλπ. Κρασιά νέου κόσμου κανένας; Τόσοι πήγατε Χιλή και Αυστραλία..
Πάω να τσεκάρω το blog που πρότεινες και θα επανέλθω το βράδυ με πληροφορίες για κρασιά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Markus Molitor στα 17?,Hugel στα 14?,Leon Beyer στα 16;
Σας κάνουν ή μπα;

Ναι τα δυο τελευταία είναι Αλσατικά,αλλά για μένα -προσωπική άποψη- τα Αλσατικά Riesling στο σύνολό τους είναι ανώτερα (και στην σχέση τιμής/ποιότητας που παίζει μεγάλο ρόλο).Με λαμπρή εξαίρεση τον Γερμανό Molitor,ο οποίος βγάζει ποιήματα κι όχι κρασιά.

Τελοσπάντων,δεν θα τσακωθώ για τα βρωμο-Riesling,υπάρχουν και καλύτερες ποικιλίες για να τσακωθείς :haha::bleh:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.757
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τελοσπάντων,δεν θα τσακωθώ για τα βρωμο-Riesling,υπάρχουν και καλύτερες ποικιλίες για να τσακωθείς :haha::bleh:
Εδώ θα συμφωνήσω! Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσος χαμός για τα riesling. Πάντως στην Αλσατία ήπιαμε πολύ ωραία riesling τα οποία ήταν κατά κανόνα παλαιωμένα. Απ' όσο ξέρω, τα αλσατικά τουλάχιστον παλαιώνουν και για δέκα και για δεκαπέντε χρόνια δίνοντας πολύ πλούσια αρώματα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Markus Molitor στα 17?,Hugel στα 14?,Leon Beyer στα 16;
Σας κάνουν ή μπα;
Μας κάνουν γιατί να μη μας κάνουν; Ευχαριστούμε! Αλλά νόμιζα θα έλεγες γερμανικά οκ, αλσατικά "λογικό" να είναι φτηνότερα ίσως. Η krazycat θα μας πει, δε ξέρω τι παίζει με το terroir.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Πάμε Αλσατία...

Λοιπόν, τις δύο φορές που είχα πάει Αλσατία και έπινα κρασιά όπου να 'ναι (κυρίως στις αυλές των σπιτιών μικρών παραγωγών), χωρίς καμία προηγούμενη ενημέρωση και πλάνο, το αλσατικό Riesling μου φάνηκε - εκτός από κάποια ακριβά μπουκάλια που πήραμε κατόπιν συστάσεων των ντόπιων - λίγο πιο γλυκό και λίγο πιο νερουλό από το γερμανικό. Αλλά δε βλέπω καμία πηγή στο ίντερνετ να επιβεβαιώνει αυτή την εντύπωση, οπότε μάλλον τυχαίο θα ήταν. Ο βασιλιάς, όμως, των αλσατικών κρασιών κατά τη γνώμη μου είναι το Gewürztraminer... Παράγεται και στη Γερμανία και στην Ιταλία, αλλά το αλσατικό είναι μακράν καλύτερο. Α, το έχω πιει και από Έλληνα παραγωγό (νομίζω μόνο ένα υπάρχει στην ελληνική αγορά) και ήταν αξιοπρεπέστατο! Επίσης φανταστικό είναι το pinot gris της Αλσατίας, αρκετά διαφορετικό (και κατά τη γνώμη μου καλύτερο) από το αντίστοιχο ιταλικό.

Και επειδή χάρη στο maltakia πιάσαμε τους - αυτή είναι άλλη μια εκδρομή που δοκιμάσαμε και σας προτείνουμε :)... Τα έχουν γράψει κατατοπιστικότατα και άλλοι συμφορουμίτες στα αντίστοιχα τόπικ για την Αλσατία, οπότε θα καταθέσω μόνο μια προσωπική αδυναμία για το Eguisheim, που είναι το πιο γραφικό και ήσυχο χωριό της περιοχής, και από 'κει και πέρα στη διάθεσή σας αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες με πμ. Το ωραίο γενικά στην Αλσατία είναι αφενός η σχετικά οικονομική πρόσβαση από Ελλάδα (προσγειώνεσαι σε κάποιο από τα γειτονικά γερμανικά ή ελβετικά αεροδρόμια, νοικιάζεις αυτοκίνητο και έφυγες!) και αφετέρου το προνόμιο να είσαι δίπλα στο Στρασβούργο, πραγματικά πανέμορφη πόλη. Για μια περιποιημένη και ξεκούραστη περιήγηση στο Στρασβούργο και στα πέριξ θέλει κανείς 4-5 γεμάτες μέρες: 1 διανυκτέρευση Στρασβούργο και 3 μέρες σε κάποιο σπιτάκι σε ένα από τα μικρά χωριουδάκια της περιοχής (αποφύγετε την πολύ τουριστική Colmar). Ειδικά αν μιλάμε για παρέα 4+ ατόμων, μπορεί κανείς να βρει πολύ οικονομική διαμονή σε μικρά σπιτάκια στην καρδιά των αλσατικών δρόμων του κρασιού. Περαιτέρω προγραμματισμός δε χρειάζεται. Χάρτης ανά χείρας, μικρές αποστάσεις με αυτοκίνητο, σταμάτημα σε όσο περισσότερα χωριά γίνεται και δοκιμή κρασιών ΠΑΝΤΟΥ - από την πιο μικρή αυλή με καναδυό τραπεζάκια κι άλλες τόσες ξεχαρβαλωμένες καρέκλες μέχρι τα πιο κυριλέ κελάρια - διαλέγετε και παίρνετε.

Σε πολλές αυλές θα σας βάλουν να δοκιμάσετε ό,τι και όσο θέλετε δωρεάν, αλλού το γεμάτο ποτήρι έχει γύρω στα 2 ευρώ. Αν θέλετε να πιάσετε κουβέντα με τους ντόπιους, δυστυχώς τα αγγλικά δε βοηθάνε πολύ. Γερμανικά ή γαλλικά και είστε μια χαρά. Από ένα σημείο και μετά, ειδικά αν δε μπορείς να κουβαλήσεις κρασιά μαζί σου, προτιμάς να πληρώνεις το ποτήρι σου παρά να δοκιμάζεις χωρίς χρέωση, γιατί το πρόβλημα στην τελευταία περίπτωση είναι ότι μετά νιώθεις κάπως υποχρεωμένος να αγοράσεις κανα μπουκάλι (ειδικα αν έχεις δοκιμάσει όλη τη σοδειά του ανθρώπου και το μπουκάλι κάνει 5-7 ευρώ). Αλλά αυτά σας εύχομαι να τα δείτε εσείς στην πορεία...
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Gewürztraminer... Παράγεται και στη Γερμανία και στην Ιταλία, αλλά το αλσατικό είναι μακράν καλύτερο. Α, το έχω πιει και από Έλληνα παραγωγό (νομίζω μόνο ένα υπάρχει στην ελληνική αγορά) και ήταν αξιοπρεπέστατο! ...
Βασικά υπάρχουν 2-3 Ελληνικά μονοποικιλιακά Gewurztraminer κι άλλα τόσα χαρμάνια και επιδόρπια.

Απίθανα αρωματική ποικιλία και πολύ αγαπημένη.Ταιριάζει απίθανα με ασιατικές κουζίνες.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Βασικά υπάρχουν 2-3 Ελληνικά μονοποικιλιακά Gewurztraminer κι άλλα τόσα χαρμάνια και επιδόρπια.

Απίθανα αρωματική ποικιλία και πολύ αγαπημένη.Ταιριάζει απίθανα με ασιατικές κουζίνες.
Εγώ τόσο πολύ σχετική με τα κρασιά όπως κάποιοι από εσάς δεν είμαι αλλά η συγκεκριμένη ποικιλία είναι από τις αγαπημένες μου...
Maltakias δεν δίνεις και καμιά πρόταση πιο συγκεκριμένη;

(θα το χρειαστώ το αλκοόλ αυτό τις μέρες μου φαίνεται...οπότε ας το κάνω με ποιότητα...:D)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τα Ελληνικά είναι οι "Δυο Φίλοι" ,η "Lenga" και η "Μελισσόπετρα".Για τα ξηρά πάντα.
Σε πολύ καλές τιμές και τα τρία και αρκετά αξιόλογα σαν αποτελέσματα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Τη ''Μελισσόπετρα'' την έχω πιεί πολύ ωραίο, τα άλλα όχι οπότε θα τα τσεκάρω. Επίσης έχω πιεί και τις ''4 λίμνες'' του Κυρ-Γιάννη και το ''Vina Esmeralda'' του Torres αλλά είναι πολυποικιλιακά, σωστά;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.755
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom