Κρασιά του Κόσμου

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σωστά,σωστά.Είδες που έλεγες ότι δεν ξέρεις;
Μια χαρά ενημερωμένη σε βρίσκω.

Και τα δύο που ανέφερες είναι νοστιμότατα.Η δε Esmeralda θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα κρασιά που μπορεί να πάρει κάποιος σε αυτά τα λεφτά.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Βασικά υπάρχουν 2-3 Ελληνικά μονοποικιλιακά Gewurztraminer κι άλλα τόσα χαρμάνια και επιδόρπια.

Απίθανα αρωματική ποικιλία και πολύ αγαπημένη.Ταιριάζει απίθανα με ασιατικές κουζίνες.
Συμφωνώ και επαυξάνω! Και αν κάποιος τυχαίνει να έχει αδυναμία στο σούσι, το Gewürztraminer είναι ιδανικό συνοδευτικό. Αν και, για κάποιο λόγο, έχω μείνει με την εντύπωση ότι στην Ελλάδα το σούσι είναι είδος πολυτελείας, για κάτι ξιπασμένους γκουρμεδιάρηδες - ενώ εδώ είναι σχεδόν στην κατηγορία fast food, οπότε βρίσκεις παντού, φτηνό και καλό. Μακάρι όμως να κάνω λάθος.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Σωστά,σωστά.Είδες που έλεγες ότι δεν ξέρεις;
Μια χαρά ενημερωμένη σε βρίσκω.

Και τα δύο που ανέφερες είναι νοστιμότατα.Η δε Esmeralda θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα κρασιά που μπορεί να πάρει κάποιος σε αυτά τα λεφτά.
Ε, εντάξει κάτι ξέρω κι εγώ αλλά εσύ βλέπω έχεις διατριβή...:haha:
και πραγματικά συμφωνώ απόλυτα για το Vina Esmeralda έχει σχεδόν όσο κάποια απαράδεκτα ελληνικά...
Δεν προτείνεις και κανένα ξινόμαυρο που τα λατρεύω...να παινέψουμε και το σπίτι μας...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μακράν η καλύτερη Ελληνική ποικιλία και η μοναδική κατά τη γνώμη μου που μπορεί να διεκδικήσει μερίδα στην παγκόσμια αγορά από μέρους μας.Έχω γίνει μπίλιες στο παρελθόν για το θέμα.

Από αυτά που έχω δοκιμάσει...

Η "Διάπορος" (πάντρεμα με Syrah) ξεχωρίζει αλλά είναι και αλμυρή στην τσέπη."Naoussa" και το "Grand Reserve" της (τιμή/ποιότητα που λέγαμε)."Ράμνιστα","Γιαννακοχώρι" (με Merlot).Ο Μπουτάρης είναι βασιλιάς της ποικιλίας,κακά τα ψέματα.

Το Κτήμα Άλφα κάνει δυνατή δουλειά εκεί πάνω.

Κτήμα Καρυδά.Προσιτό και τυπικό της ποικιλίας.

Αλλά πιστεύω ότι είναι τόσο δυνατή ποικιλία,την οποία σέβονται αρκετά οι ντόπιοι παραγωγοί,που ότι και να επιλέξεις αν σου αρέσει η ποικιλία αποκλείεται να πέσεις σε φόλα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Λοιπόν εμείς έχουμε ίδιο γούστο στο κρασί...το ξινόμαυρο είναι απίστευτο και το κτήμα Κυρ-Γιάννη έχει φοβερά κρασιά (όντως ο Διάπορος κορυφαίο αλλά τσιμπημένο...αξίζει όμως ειδικά για σπέσιαλ καταστάσεις και μαγειρέματα). Επίσης καλή δουλειά κάνει και ο Ε.Α.Σ Αμυνταίου, δοκίμασε τα ξινόμαυρα που έχουν πάνω το Λαγό και αυτό με τη Χελώνα, επίσης φτιάχνουν και ένα τέλειο αφρώδες ροζέ 100% ξινόμαυρο και είναι και οικονομικά.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πεθαίνω για Rioja,αν σου αρέσουν τα κρασιά της περιοχής τότε όντως ταιριάζουμε γευστικά.Την Τοσκάνη επίσης την έχω σε μεγάλη εκτίμηση.Τους Γάλλους τους ψιλοσνομπάρω -όπως κι αυτοί- αν και δεν έχω εμβαθύνει όσο πρέπει.Αν και μέχρι τώρα γέρνω προς Βουργουνδία παρά Μπορντώ.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.763
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τελικά βρίσκω πολλά κοινά στα γούστα μας με τα κρασιά. Το ξινόμαυρο είναι απ' τις αγαπημένες μου ποικιλίες αν και θεωρείται "δύσκολη" από πολλούς. Ένα ακόμη αγαπημένο ξινόμαυρο είναι οι Ακακίες του κυρ-Γιάννη, ροζέ κρασί που έχει εξαιρετική φρεσκάδα και μόνο η υποψία αρώματος ντομάτας προδίδει το ξινόμαυρο.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Εδώ μπαίνω στα χωράφια σας, οπότε με κάθε επιφύλαξη θα πετάξω στην ομήγυρη την ποικιλία Μαυροτράγανο, που εμένα μου έχει κλέψει την καρδιά. Προτάσεις;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τώρα το ξαναείδα το θεματάκι ας πω κι εγώ δυο πραγματάκια...

MΥΘΟΙ και ΑΛΗΘΕΙΕΣ

1. Τα άσπρα κρασιά δεν παλαιώνουν... ΑΛΗΘΕΙΑ όσο πιο φρέσκα πίνονται τόσο καλύτερα είναι...

Προσοχή... εξαίρεση αυτού του κανόνα είναι τα RIESLING που είναι απ ότι γνωρίζω τα μοναδικά λευκά που επιδέχονται παλαίωση...

2. Όλα τα κρασιά θέλουν ζεστό κλίμα... ΜΥΘΟΣ... εξαρτάτε από την ποικιλία... τα συγκεκριμένα RIESLING και Gewurztraminer θέλουν ψυχρό κλίμα γιαυτό και τις καλύτερες στιγμές τους τις συναντάς στην κεντρική Ευρώπη...

3. Η Γερμανία δεν έχει καλά κρασιά... ΜΥΘΟΣ η Γερμανία έχει ορισμένα από τα καλύτερα RIESLING και Gewurztraminer του κόσμου...

4.Τα Ελληνικά κρασιά είναι υπερτιμημένα... ΑΛΗΘΕΙΑ... τα Ελληνικά κρασιά λόγω του ότι έχουν μικρή παραγωγή θεωρούνται τσιμπημένα...

5. Τα χύμα κρασιά που φτιάχνει κάποιος είναι καλύτερα γιατί είναι πιο αγνά... ΜΥΘΟΣ... τα χειρότερο εμφιαλωμένο είναι καλύτερο από το καλύτερο χύμα... το ότι βάζει κάποιος κάποιο βαρέλι δεν σημαίνει πως έγινε οινολόγος...

Σχετικά τώρα με τα Riesling και τα Gewurztraminer... τα δεύτερα είναι πολύ γλυκά για τα γούστα μου... ένας άνθρωπος σαν και μένα που οι Ασιατικές κουζίνες εκτός της Ινδικής δεν είναι το φόρτε του σίγουρα δεν μπορεί να τα εκτιμήσει... τα Riesling τώρα είναι για συγκεκριμένα πράγματα... έρωτα έχουν μόνο με τα όστρακα, με κάτι κοτόπουλα απλά σχέσεις... για την ιστορία, θα συμφωνήσω ότι τα Γερμανικά μου πάνε πιο πολύ... τα Αλσατικά κι εμένα μου φαίνονται πιο γλυκερά... τα ωραιότερα όμως που έχω πιεί είναι τα Νεοζηλανδέζικα...

Γενικά πιστεύω ότι στα κρασιά μάλλον παίζει ρόλο το υποκειμενικό και αυτό που λέμε ότι πληρώνεις παίρνεις... ένα ακριβό κρασί δηλαδή σπάνια δεν είναι καλό αρκεί να μην το χαντακώσεις τρώγοντας μαζί του ότι νάναι... για το υποκειμενικό βέβαια παίζει πάντα ρόλο το πως έχεις προπονήσει τον ουρανίσκο σου... δηλαδή εσένα μπορεί να σου αρέσει το κοκκινέλι του μπατζανάκη σου και να το θεωρείς καλύτερο από όλα τα κρασιά του κόσμου αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το κοκκινέλι σκίζει... σημαίνει πως εσύ είσαι άσχετος και δεν έχεις ιδέα από κρασιά...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσοχή... εξαίρεση αυτού του κανόνα είναι τα RIESLING που είναι απ ότι γνωρίζω τα μοναδικά λευκά που επιδέχονται παλαίωση...

Και μπόλικα επιδόρπια βεβαίως βεβαίως (Sauternes,Tokaji,διάφορα late-harvest)
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
California dreaming

Σε περίπτωση που έχουμε γνώστες ή επίδοξους ταξιδιώτες προς Καλιφόρνια μεριά, θα είναι παράλειψη να μη δοκιμάσει κανείς το Viognier. Δύσκολο, πανδύσκολο, στην αρχή βρωμάει ποδαρίλα, άσε που αναδεικνύεται μόνο με συγκεκριμένες ασιατικές γεύσεις, αλλά είναι εμπειρία που δεν ξεχνάς. Έχω δοκιμάσει και ευρωπαϊκά, που όμως δε συγκρίνονται με το καλιφορνέζικο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.225
Μηνύματα
884.332
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom