Κρασιά του Κόσμου

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εγω στην ισπανια ιπια μια τελεια σαγκρια στην γαλια ιπια ενα camperne τελειο εδω στην ελλαδα πινω το φουμε του παπαιωαννου το λευκο του μπουταρη επεισης ολα τα κοκινα τα κρασια του νουνου μου του γιωργου κιττου επισεις το μοσχοφιλερο
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απλά απο τα κορυφαία κρασιά του κόσμου.....
Α, αγοράζω και οποιαδήποτε φιάλη του συγκεκριμένου κρασιου, εαν την έχει κάποιος.
Μη λέμε τόσο μεγάλες κουβέντες και ειδικά για τον Ελληνικό αμπελώνα.

Επίσης για αγορές υπάρχουν οι κάβες.Κυκλοφορεί κανονικά εκεί.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
εγω στην ισπανια ιπια μια τελεια σαγκρια στην γαλια ιπια ενα camperne τελειο εδω στην ελλαδα πινω το φουμε του παπαιωαννου το λευκο του μπουταρη επεισης ολα τα κοκινα τα κρασια του νουνου μου του γιωργου κιττου επισεις το μοσχοφιλερο

Εσύ βάλθηκες να στείλεις τον Traveller στο νοσοκομείο...!:haha:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να προτείνω κι εγώ ένα κρασί από έναν όχι και τόσο γνωστό οινοπαραγωγό αλλά ως σωστή -κάτω από το αυλάκι- οφείλω να διαφημίσω και τον τόπο μου...:haha:
Είναι το Anny's Animus του Τσώλη, είναι Cabernet Sauvignon και το όνομα είναι αφιερωμένο στη γυναίκα του, παρακαλώ...Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει του 2003 μετά από προτροπή φίλου γνώστη και μπορώ να πω οτι με εξέπληξε πολύ ευχάριστα...Η τιμή βέβαια είναι λίγο τσιμπημένη...
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μη λέμε τόσο μεγάλες κουβέντες και ειδικά για τον Ελληνικό αμπελώνα.

Επίσης για αγορές υπάρχουν οι κάβες.Κυκλοφορεί κανονικά εκεί.
Όχι, δυστυχώς δεν υπάρχει. Αν βρείς κάποια κάβα να το πουλάει, πάρε μου και εμένα 3 φιάλες. 100 τριάδες βγήκανε, και δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Σε επικοινωνία με φίλη που δουλεύει στην ΚΥΡ ΓΙΑΝΝΗ, μου είπε να περιμένω την νέα χρονιά.
Όσο αφορά τον ελληνικό αμπελώνα, θα επιμείνω στη θέση μου.
 

gregory

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να προτείνω κι εγώ ένα κρασί από έναν όχι και τόσο γνωστό οινοπαραγωγό αλλά ως σωστή -κάτω από το αυλάκι- οφείλω να διαφημίσω και τον τόπο μου...:haha:
Είναι το Anny's Animus του Τσώλη, είναι Cabernet Sauvignon και το όνομα είναι αφιερωμένο στη γυναίκα του, παρακαλώ...Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει του 2003 μετά από προτροπή φίλου γνώστη και μπορώ να πω οτι με εξέπληξε πολύ ευχάριστα...Η τιμή βέβαια είναι λίγο τσιμπημένη...
Πολύ καλό.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πραγματικά είναι εξωφρενικό αυτό που συμβαίνει με την τιμολόγηση των κρασιών στα Ελληνικά εστιατόρια.
Ναι, ναι, δε μπορώ να συμφωνώ πιο πολύ. Και σημειωτέον συνήθως με προσωπικό χωρίς γνώσεις, να κάνει το σωστό ταίριασμα για κρασιά που δε γνωρίζεις. Δηλαδή, εφέ, εφέ και πάλι εφέ. Α ρε Κωστόπουλε μεγάλη ζημιά έκανες με το lifestyle σου!

Όχι ότι και οι παραγωγοί δεν τιμολογούν απίστευτα βέβαια...Γιατί ένα εισαγόμενο μέτριο εμπορικό ιταλικό να κάνει 3,5 στο σούπερ μάρκετ, και την ίδια στιγμή το φθηνότερο αντίστοιχα ποιοτικά ελληνικό να είναι στα 9?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
εγω στην ισπανια ιπια μια τελεια σαγκρια στην γαλια ιπια ενα camperne τελειο εδω στην ελλαδα πινω το φουμε του παπαιωαννου το λευκο του μπουταρη επεισης ολα τα κοκινα τα κρασια του νουνου μου του γιωργου κιττου επισεις το μοσχοφιλερο
Μάλλον όμως ΙΠΙΕΣ πολύ και μέθυσες...


Όχι ότι και οι παραγωγοί δεν τιμολογούν απίστευτα βέβαια...Γιατί ένα εισαγόμενο μέτριο εμπορικό ιταλικό να κάνει 3,5 στο σούπερ μάρκετ, και την ίδια στιγμή το φθηνότερο αντίστοιχα ποιοτικά ελληνικό να είναι στα 9?
Γιατί το Ιταλικό βγαίνει σε χιλιάδες φιάλες ενώ το Ελληνικό σε εκατοντάδες... το βασικό πρόβλημα με τα Ελληνικά κρασιά είναι ότι η παραγωγή είναι μικρή... με μια τόσο μικρή παραγωγή μοιραία και οι τιμές θα είναι τσιμπιμένες..

Όσον αφορά την ασχετοσύνη των διαφόρων σερβιτόρων που προτείνουν(!) κρασιά χωρίν να ξέρουν που πάνε τα τέσσερα ΣΥΝ ένα κι από μένα...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Όσον αφορά την ασχετοσύνη των διαφόρων σερβιτόρων που προτείνουν(!) κρασιά χωρίν να ξέρουν που πάνε τα τέσσερα ΣΥΝ ένα κι από μένα...
Και εντελως....μα ''εντελως τυχαια'' προτεινουν παντα τα πιο ακριβα του καταλογου....
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γιατί το Ιταλικό βγαίνει σε χιλιάδες φιάλες ενώ το Ελληνικό σε εκατοντάδες... το βασικό πρόβλημα με τα Ελληνικά κρασιά είναι ότι η παραγωγή είναι μικρή... με μια τόσο μικρή παραγωγή μοιραία και οι τιμές θα είναι τσιμπιμένες..

Όσον αφορά την ασχετοσύνη των διαφόρων σερβιτόρων που προτείνουν(!) κρασιά χωρίν να ξέρουν που πάνε τα τέσσερα ΣΥΝ ένα κι από μένα...
Σωστό αυτό που λες και ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί - μέχρι πριν κάποιο καιρό τους δικαιολογούσα πιστεύοντας ότι φταίνε οι αυξήσεις ΦΠΑ και ο φόρος κατανάλωσης. Μετά όμως άρχισα να διαβάζω φόρουμ σαν αυτό:

Οινοποιϊο :: www.ampelourgos.gr

Όπου άνθρωποι περισσότερο του χώρου (φαντάζομαι) γράφουν ατάκες οπως:
Ίδιας ποιότητας κρασιά, ίδιας ποικιλιακής σύνθεσης, ΟΠΑΠ κλπ, όταν είναι συνεταιριστικά τα βρίσκεις στο ράφι έως 5 ευρώ ενώ ενός επώνυμου οινοποιού τα βρίσκεις στη διπλάσια, τριπλάσια και τετραπλάσια τιμή

Φαντάζομαι ότι είναι φουσκωμένο το κέρδος όλων των μεσαζόντων για κάτι τέτοιο - δηλαδή μήπως εν μέρει δε φταίει η ποσότητα παραγωγής αλλά τα καπέλα που βάζει κάθε μεσάζοντας ή ακόμα και ο σνομπισμός των οινοπαραγωγών που θεωρούν ότι αν ένα κρασί τους βρεθεί με τιμή κάτω των 8 ευρώ στο ράφι είναι ντροπή;
Μια καλή προσέγγιση που είχα ακούσει από έναν sommelier ήταν ότι στην Ελλάδα έχουμε ακριβά μέτρια κρασιά και φτηνά καλά. Δηλαδή οι κατώτερες τιμές είναι ήδη ακριβές, αλλά δεν ξεφεύγουν τραγικά όσο καλυτερεύει το κρασί.

 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.445
:haha::haha::haha: να σε πάρει η ευχή μεσημεριάτικα....

Στη Γαλλία μετα απο γλυκόπιοτα λευκά που πάνε με φουά γκρα, καληνύχτα εγώ είμαι βλάχος, είχα καταλήξει στο Sancerre και σε κόκκινο σε Saint Emilion...κάτι ξέρουν και αυτοί απο κρασιά δε λέω...
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
... είχα καταλήξει στο Sancerre και σε κόκκινο σε Saint Emilion...
Και πολύ καλά είχες κάνει... Μολονότι κι εγώ με τα γαλλικά κρασιά δεν έχω πολλά-πολλά, το Sancerre και το φιλαράκι του, το Pouilly-Fume (και ειδικά το δεύτερο) δικαιολογούν μια παράκαμψη προς την κοιλάδα του Λίγηρα. Αν το Pouilly-Fume σου βγει κιόλας όντως καπνισμένο (δυστυχώς, μερικά έχουν το όνομα αλλά δεν έχουν τη χάρη), ούούού - η χαρά του νυν και πρώην καπνιστή! Γνώστες των ελληνικών κρασιών, συνεχίστε ακάθεκτοι! Και τα ελληνικά κρασιά, άλλωστε, κρασιά του κόσμου είναι, άσε που συνδυάζονται ωραιότατα με κρασοδοιπορικά... Σας απολαμβάνω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.048
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom