Κρασιά του Κόσμου

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Αφού κατάφερες και βρήκες από Pares Balta ,που είναι μικρό οινοποιείο,σημαίνει ο προμηθευτής
σου είναι καλός.Είναι πολύ καλό οινοποιείο με μεράκι για την δουλειά του.
Το συγκεκριμένο μπουκάλι περιέχει εκτός από Xarel.lo και Macabeu ,έχει και Parellada.
Αυτόν τον συνδυασμό των τριών τον χρησιμοποιούν για να φτιάξουν την Cava.
Αν τύχει και βρεις στο μέλλον σκέτο Xarel.lo ή έστω και με Macabeu θα ήθελα την γνώμη σου.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αφού κατάφερες και βρήκες από Pares Balta ,που είναι μικρό οινοποιείο,σημαίνει ο προμηθευτής
σου είναι καλός.Είναι πολύ καλό οινοποιείο με μεράκι για την δουλειά του.
Το συγκεκριμένο μπουκάλι περιέχει εκτός από Xarel.lo και Macabeu ,έχει και Parellada.
Αυτόν τον συνδυασμό των τριών τον χρησιμοποιούν για να φτιάξουν την Cava.
Αν τύχει και βρεις στο μέλλον σκέτο Xarel.lo ή έστω και με Macabeu θα ήθελα την γνώμη σου.
Αχ, το άτιμο Parellada. Και έλεγα τι σημαίνει στα Καταλανικά :haha: Προς στιγμής ο προμηθευτής δεν έχει σκέτα Xarel.lo και Macabeu, αλλά βάζω εδώ έναν αστερίσκο για να επανέλθω στο μέλλον.Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν μας λέτε κι εμάς που να βρούμε έναν τέτοιο προμηθευτή;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεν μας λέτε κι εμάς που να βρούμε έναν τέτοιο προμηθευτή;
Για πολύ εξειδικευμένα κρασιά χρησιμοποιώ το παρακάτω κατάστημα. Βλέπω ότι στέλνουν σε όλο τον κόσμο. Δεν ξέρω βέβαια με τι χρέωση. Στο τηλέφωνο είναι πολύ εξυπηρετικοί.

https://www.thedrinkshop.com/
υγ. Βλέπω ότι στις 16 Ιουλίου φέρνουν ένα 100% Xarel.lo σε λογική τιμή. Λέω να το χτυπήσω... https://www.thedrinkshop.com/item/9898/pares-balta-calcari-2013
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για πολύ εξειδικευμένα κρασιά χρησιμοποιώ το παρακάτω κατάστημα. Βλέπω ότι στέλνουν σε όλο τον κόσμο. Δεν ξέρω βέβαια με τι χρέωση. Στο τηλέφωνο είναι πολύ εξυπηρετικοί.

https://www.thedrinkshop.com/
υγ. Βλέπω ότι στις 16 Ιουλίου φέρνουν ένα 100% Xarel.lo σε λογική τιμή. Λέω να το χτυπήσω... https://www.thedrinkshop.com/item/9898/pares-balta-calcari-2013
Ελλάδα δε στέλνει. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον Covid.
Μια δοκιμή για Βουλγαρία που έκανα βγάζει μεταφορικά πάνω από 40 λίρες, για μικρές ποσότητες είναι απαγορευτικό
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Χαλάρωσε η καραντίνα, αλλά το κρασί παραμένει καλός μας σύντροφος. Αυτή την φορά δοκίμασα μερικά λευκά της Ιβηρικής χερσονήσου.

Πρώτα ένα Albariño από την Γαλικία.
View attachment 318605 View attachment 318604

Και μετά ένα Xarel-lo και Macabeu από την Καταλονία. Ευχαριστώ τον @panpan για τις σχετικές συμβουλές.
View attachment 318607 View attachment 318606

Και τα δύο κρασιά έχουν διακριτική γεύση.

Το Albariño λεμονάτο και με αλμυρή θαλασσινή επίγευση. Αισθάνεσαι τον Ατλαντικό στο ποτήρι σου, και πάει φουλ με θαλασσινά.

Το Xarel-lo-Macabeu έχει γεύση αχλαδιού και μια ανεπαίσθητα γλυκιά επίγευση. Πολύ κίτρινο χρώμα. Είναι και βιολογικό... Νέκταρ.

Οριακά με κέρδισε το Albariño , γιατί μου αρέσει η θάλασσα, αλλά πολύ οριακά.
Αχ τι μου θύμησες με το υπέροχο Albariño !!!!!! Γαλικία και θαλασσινά !!!!!! Μακάρι να μπορούσα να το εύρισκα και στην Ελλάδα...................
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Εν τω μεταξύ ψάχνοντας ανακάλυψα ότι υπάρχουν και ελληνικά κρασιά ποικιλίας Albariño, όπως ένα του Κτήματος Μερκούρη. Δεν έχω προσωπική άποψη όμως (ακόμα).
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πήγα λίγο νοητά Αυστροουγγαρία, δοκιμάζοντας δύο οίνους από την περιοχή.

Πρώτα ένα λευκό από την Ουγγαρία
IMG_3448.JPG


Και μετά ένα κόκκινο από την Αυστρία
IMG_3500.JPG


Το λευκό ποικιλίας Furmint μου θύμισε λίγο το Γερμανικό Riesling. Κι αυτό καλό για μετά το φαγητό, μόνο του ή για συνοδεία με γλυκό επιδόρπιο. Σε αντίθεση όμως με το Γερμανικό Riesling το Ούγγρικο Furmint δεν γλυκίζει - αντίθετα είναι αρκετά ξηρό. Το προτείνω λοιπόν.

Το κόκκινο ποικιλίας Zweigelt , που έχει και από πίσω την υπογραφή του οινοποιού Markus Huber, μου θύμισε κάπως το Ισπανικό Tempranillo. Δηλαδή κερασένια λεύση. Σε αντίθεση όμως με το Ισπανικό το Αυστριακό Zweigelt έχει πολύ φρέσκια γεύση (όπως λέει από πίσω, ίχνος μέντας). Το δοκίμασα με τηγανιά χοιρινό και έμεινα ικανοποιημένος.

Στην Ελλάδα βρήκα ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που έχει σχετικά καλή ποικιλία (όλα τα Ιταλικά που δοκίμασα μέχρι τώρα, και το Ούγγρικο Furmint, αλλά όχι το Zweigelt). www.wineshop.gr/ . Αν κάποιος τους δοκιμάσει ας μας πει.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Πάω ακόμα πιο νότια και σε άλλη ήπειρο.Νότια Αφρική,Stellenbosch,50 χλμ ανατολικά του Cape Town,ο μεγαλύτερος αμπελώνας της χώρας.Οινογνωσία στο Lanzerac Wine Estate.Κάθε ποικιλία συνοδεύεται και με την αντίστοιχη γεύση σοκολάτας.Καλύτερη από τις κόκκινες το Cabernet Sauvignon (αυτό σερβίρει η κοπέλα) και από τις λευκές το Sauvignon Blanc.

λ.JPG


λλ.jpg
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Οινικά πολύ ενδιαφέρουσα εβδομάδα καθώς επισκεπτόμαστε τις πατρίδες του κρασιού. Την γη που πρωτοκαλλιεργήθηκε το αμπέλι και την γη που έγινε μύθος.

Ξεκινάμε με το ένα οίνο από το Ντενιζλί από την τοπική ποικιλία Öküzgözü.
IMG_3619.JPG


Και συνεχίζουμε οίνο της Νεμέας με 85% τοπική ποικιλία Αγιωργίτικο.
IMG_3545.JPG


Το Τούρκικο έχει εντυπωσιακό σκούρο φούξια χρώμα. Αρωματικό. Πολύ ξηρό, γεύση πιπεριού και δρύινη επίγευση.

Το Ελληνικό μοβ. Πολύ φρουτώδης γεύση, μου θύμισε δαμάσκινο, και υπόγλυκη επίγευση. Πολύ ευκολόπιοτο, μου θύμισε το Ιταλικό Σανζτιοβέζε. Μείον το ότι δεν είχε φελό, απίστευτο γεγονός για κρασί τέτοιας ποιότητας.

Το Ελληνικό Αγιωργίτικο μου άρεσε πιο πολύ. Ελλάδα - Τουρκία 1-0.

Τα άφησα και λίγο μόνα τους και άρχισαν να κάνουν παρέα:
IMG_3538.JPG
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Περνάμε σε δύο λευκά της Ανατολικής Μεσογείου:

Ένα ποικιλίας Narince από την Ανατολική Θράκη
IMG_3633.JPG

IMG_3634.JPG



Και ένα ποικιλίας Ασύρτικο από την Σαντορίνη
IMG_3651.JPG
IMG_3647.JPG


Τελικά αποδείχθηκαν πολύ παρόμοια κρασιά. Και τα δύο με μια "γήινη" γεύση, χωρίς έντονη γεύση φρούτου. Το Νατίντσε με λιπαρή γεύση ...μανιταριού και το Ασύρτικο με απεπαίσθητη γεύση γρέιπφρουτ. Τα κόκκινα της Ανατολικής Μεσογείου που δοκίμασα την προηγούμενη φορά μου έκαναν καλύτερη εντύπωση. Ισοπαλία και συνολικά 2-1 υπέρ Ελλάδας.

Σε συσκευασία τα Τούρκικα έσκισαν πάντως. Το Ναρίντσε έχει πίσω απεικόνιση αρχαίου ρυτού του πολιτισμού των Οδρυσών. Πίνεις και μορφώνεσαι ταυτόχρονα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom