Κρασιά του Κόσμου

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Μπα,τις απόπειρες τις σταμάτησα εδώ και καιρό.Απλά δεν το έχω.


Μην το λες απότομα.Προετοίμασε μας πρώτα.


Έχεις χάσει τα δικαιώματα.Το γαιδούρι είναι το έμβλημα της Καταλωνίας ,όπως ο ταύρος για την Ισπανία.Υπάρχουν πολλές ετικέτες .
View attachment 319265 View attachment 319266 View attachment 319267 View attachment 319268
Ακόμα και μπύρα.
https://www.google.gr/search?q=vino...=img&ei=IvfjXvmiOo-sadPKo5AE&bih=625&biw=1366
κάτι σε γουρούνι υπάρχει;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ήρθε η ώρα των Γαλλικών κρασιών. Πρώτα τρία κόκκινα.

Ξεκίνησα με ένα Μερλό από το Ερώ.
IMG_3670.JPEG


Συνέχισα με ένα Πινό Νουάρ από το ηπειρωτικό Λανγκντόκ-Ρουσιγιόν.
IMG_3682.JPEG


Και τέλος ένα μείγμα με κυριαρχία Καμπερνέ Σοβινιόν, από την αριστερη πλευρά του ποταμού του Μπορντό (Μεντόκ).
IMG_3713.JPEG



Το μερλό: Κατάμαυρο χρώμα, όπως μαρτυρά και το όνομά του (μερλό σημαίνει κοτσίφι). Η γεύση μου φάνηκε απαλή σοκολατένια, ξηρό, χωρίς πολύ στιφάδα. Συμπαθές.

Το πινό νουάρ: Έντονο φούξια χρώμα, φραουλένια γεύση και επίγευση πιπεριού με μέτρια στιφάδα. Πολύ καλό!

Το βασισμένο στο καμπερνέ σοβινιόν (με λίγο μερλό): Κόκκινο χρώμα, έντονη γεύση βανίλια και επίγευση καπνού με αρκετή στιφάδα. Ευγενές.

Καθαρός νικητής το πινό νουάρ. Το οποίο έκανε μόλις 6.74 λίρες. Στην υγεία των οινοποιών Calmel & Joseph! Ειδού και το χρώμα:
IMG_3707.JPG
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πήγε καλά με τα σουβλάκια η Ραψάνη @panpan;

Και τρία λευκά Γαλλικά από 'μένα.

Πρώτα ένα Chenin Blanc από την κοιλάδα του Λίγηρα:
IMG_3721.JPG


Ακολούθησε ένα Chardonnay από την Βουργουνδία:
IMG_3733.JPEG


Και last by not least ένα Σοβινιόν Μπλαν από το Λουάρ-Ατλαντίκ.
IMG_3742.JPEG


Το Chenin Blanc αχυρένιο χρώμα. Η γεύση μιας γουλιάς γίνεται προοδευτικά γλυκιά και καταλήγει πολύ γλυκιά. Προσπάθησα να το πασάρω στους γείτονες αλλά χωρίς επιτυχία.

Το Chardonnay λίγο πιο κίτρινο χρώμα. Γεύση νερού με καναδύο σταγόνες λεμονιού. Το πιο ουδέτερο σε γεύση κρασί που ήπια αυτόν τον καιρό. Πάντως είχε φελό.

Το Sauvignon Blanc αχυρένιο χρώμα και μυρωδιά φαρμάκου. Πολύ ξηρή γεύση και με επίγευση που μου θύμισε lemon curd.

Όχι η καλύτερη εβδομάδα μου οινικά, καθώς μου αρέσουν τα πιο φρουτώδη κρασιά. Το μόνο που άφησε λίγες υποσχέσεις ήταν Sauvignon Blanc, αν έλλειπε αυτή η μυρωδιά φαρμάκου στην αρχή. Ελπίζω να οφείλεται στο συγκεκριμένο προϊόν και να μην είναι γενικό χαρακτηριστικό των Sauvignon Blanc.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Πήγε καλά με τα σουβλάκια η Ραψάνη @panpan;

Και τρία λευκά Γαλλικά από 'μένα.

Πρώτα ένα Chenin Blanc από την κοιλάδα του Λίγηρα:
View attachment 319590

Ακολούθησε ένα Chardonnay από την Βουργουνδία:
View attachment 319591

Και last by not least ένα Σοβινιόν Μπλαν από το Λουάρ-Ατλαντίκ.
View attachment 319592

Το Chenin Blanc αχυρένιο χρώμα. Η γεύση μιας γουλιάς γίνεται προοδευτικά γλυκιά και καταλήγει πολύ γλυκιά. Προσπάθησα να το πασάρω στους γείτονες αλλά χωρίς επιτυχία.

Το Chardonnay λίγο πιο κίτρινο χρώμα. Γεύση νερού με καναδύο σταγόνες λεμονιού. Το πιο ουδέτερο σε γεύση κρασί που ήπια αυτόν τον καιρό. Πάντως είχε φελό.

Το Sauvignon Blanc αχυρένιο χρώμα και μυρωδιά φαρμάκου. Πολύ ξηρή γεύση και με επίγευση που μου θύμισε lemon curd.

Όχι η καλύτερη εβδομάδα μου οινικά, καθώς μου αρέσουν τα πιο φρουτώδη κρασιά. Το μόνο που άφησε λίγες υποσχέσεις ήταν Sauvignon Blanc, αν έλλειπε αυτή η μυρωδιά φαρμάκου στην αρχή. Ελπίζω να οφείλεται στο συγκεκριμένο προϊόν και να μην είναι γενικό χαρακτηριστικό των Sauvignon Blanc.
συγνώμη αν κατάλαβα καλά προσπάθεις να προωθήσεις το chenin στην παρέα αλλά δεν τσιμπήσανε? ντροπή..... πρέπει επιτέλους να μάθεις πως γίνεται αυτό....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
λέω να προτείνω 3 κρασιά σε σχετικά λογικές τιμές για να μην αναγκάζεστε να κάνετε περίεργα στην παρέα.... ;)
νούμερο 1 το πασίγνωστο sauvignon blanc VILLA MARIA από την Ν. ζηλανδία στην Ελλάδα κυκλοφορεί στην απογοητευτική τιμή των 18Ε συνήθως οπότε περιμενουμε εκπτωσεις Α-Β (-30%) για να το πάρουμε σε νορμαλ τιμή... στο εξωτερικό παιζει συνηθως στα 9-10Ε !!
2ο το εκ βουργουνδίας louis jadot macon-villages chardonnay βεβαίως-βεβαιως στο μπρουκλιν ειχε 9Ε στην Ελλάδα θα το βρείτε μάλλον κάπου στα 15Ε
3ο το chardonnay του κτηματος τεχνη αλυπίας με την ονομασια υδησμα δρυός κυκλοφορούσε στα ΑΒ στην τιμη 13Ε και στις εκπτωσεις εβγαινε μόλις 9Ε (τωρα λίγο το ανεβασανε +1Ε περίπου)
λέω για τιμές εξωτερικού γιατί αρκετοι εδώ απότι εχω καταλάβει μένουν εκτός .....
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
συγνώμη αν κατάλαβα καλά προσπάθεις να προωθήσεις το chenin στην παρέα αλλά δεν τσιμπήσανε? ντροπή..... πρέπει επιτέλους να μάθεις πως γίνεται αυτό....
Ο διάλογος ήταν του τύπου "Θέλετε ένα γλυκό κρασί;" . "Όχι δεν θέλουμε ένα γλυκό κρασί". Δεν μου βγήκε να το πρωθήσω πιο πολύ για να πω την αλήθεια.

λέω να προτείνω 3 κρασιά σε σχετικά λογικές τιμές για να μην αναγκάζεστε να κάνετε περίεργα στην παρέα.... ;)
νούμερο 1 το πασίγνωστο sauvignon blanc VILLA MARIA από την Ν. ζηλανδία στην Ελλάδα κυκλοφορεί στην απογοητευτική τιμή των 18Ε συνήθως οπότε περιμενουμε εκπτωσεις Α-Β (-30%) για να το πάρουμε σε νορμαλ τιμή... στο εξωτερικό παιζει συνηθως στα 9-10Ε !!
2ο το εκ βουργουνδίας louis jadot macon-villages chardonnay βεβαίως-βεβαιως στο μπρουκλιν ειχε 9Ε στην Ελλάδα θα το βρείτε μάλλον κάπου στα 15Ε
3ο το chardonnay του κτηματος τεχνη αλυπίας με την ονομασια υδησμα δρυός κυκλοφορούσε στα ΑΒ στην τιμη 13Ε και στις εκπτωσεις εβγαινε μόλις 9Ε (τωρα λίγο το ανεβασανε +1Ε περίπου)
λέω για τιμές εξωτερικού γιατί αρκετοι εδώ απότι εχω καταλάβει μένουν εκτός .....
Το sauvignon blanc VILLA MARIA θα δοκιμαστεί σίγουρα, ευχαριστώ. Γενικώς βρίσκω πολύ μεγαλύτερη ποικιλία προϊόντων από Γαλλικές ποικιλίες σταφυλιών που καλλιεργούνται εκτός Γαλλίας, παρά μέσα σε αυτή.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Ο διάλογος ήταν του τύπου "Θέλετε ένα γλυκό κρασί;" . "Όχι δεν θέλουμε ένα γλυκό κρασί". Δεν μου βγήκε να το πρωθήσω πιο πολύ για να πω την αλήθεια.



Το sauvignon blanc VILLA MARIA θα δοκιμαστεί σίγουρα, ευχαριστώ. Γενικώς βρίσκω πολύ μεγαλύτερη ποικιλία προϊόντων από Γαλλικές ποικιλίες σταφυλιών που καλλιεργούνται εκτός Γαλλίας, παρά μέσα σε αυτή.
μα είπαμε δε ξερεις να το προωθήσεις... λες στην παρεα με υφος οτι θα πίειτε σε κατι σημαντικο τους γεμιζεις τα ποτηρια και μετα βαζεις λίγο σε σενα... μολις πιούνε ανοιγεις το επόμενο, εν αναγκη το δικο σου το ριχνεις νεροχύτη ( την γλάστρα την εκοψα γιατι μια μερα ειχε βγαλει σταφύλια :haha: )αν βρεις και κανα χιλιανο chardonnay κανουν θαυματα, γενικώς αν εχεις λίστα κανε μια ανάρτηση να δουμε τι υπάρχει..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Πήγε καλά με τα σουβλάκια η Ραψάνη @panpan;
Αντί για σουβλάκια,ψήσαμε φιλέτα κοτόπουλο και είχαμε και ψητές μελιτζάνες με κολοκυθάκια.
Επίσης σαλάτα με ντομάτα Raf και φέτα ελληνική.
Η Ραψάνη με απογοήτευσε.Υπέροχο άρωμα,μέτρια γεύση πιο μέτρια επίγευση.
Ευτυχώς μου το είχαν δώσει δώρο και δεν έκλαψα τα χρήματα.
Πιο πολύ ευχαριστήθηκα ένα φτηνιάρικο Μερλό που άνοιξα μετά.
Σίγουρα μπαίνει μαύρη λίστα ,ή θα ξαναδώσω κάποια ευκαιρία σε κάποια άλλη χρονιά.
Οι θεοί του Ολύμπου μάλλον δεν έπιναν κρασί από την περιοχή τους.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σήμερα είχε τόση ζέστη στο νησί που μου έφερε στο μυαλό Αυστραλέζικες καταστάσεις. Πήρα λοιπόν για το Σαββατοκύριακο ένα κόκκινο (Γκαρνάτσα, Ισπανική ποικιλία που δεν έχω ξαναδοκιμάσει) και ένα λευκό (Σοβινιόν Μπλάν, πρόταση του @Leftris B).

IMG_3761 (1).JPG


(σχετικά με αξιολόγιση των κρασιών θα δώσω μια συγκεντρωτική όταν μαζευτούν πάλι κάμποσα λευκά και κάμποσα κόκκινα)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom