Κρασιά του Κόσμου

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.099
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Σήμερα είχε τόση ζέστη στο νησί που μου έφερε στο μυαλό Αυστραλέζικες καταστάσεις. Πήρα λοιπόν για το Σαββατοκύριακο ένα κόκκινο (Γκαρνάτσα, Ισπανική ποικιλία που δεν έχω ξαναδοκιμάσει) και ένα λευκό (Σοβινιόν Μπλάν, πρόταση του @Leftris B).

View attachment 319788

(σχετικά με αξιολόγιση των κρασιών θα δώσω μια συγκεντρωτική όταν μαζευτούν πάλι κάμποσα λευκά και κάμποσα κόκκινα)
έτσι από περιέργεια πόσο κόστισε το villa maria?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σήμερα είχε τόση ζέστη στο νησί που μου έφερε στο μυαλό Αυστραλέζικες καταστάσεις. Πήρα λοιπόν για το Σαββατοκύριακο ένα κόκκινο (Γκαρνάτσα, Ισπανική ποικιλία που δεν έχω ξαναδοκιμάσει) και ένα λευκό (Σοβινιόν Μπλάν, πρόταση του @Leftris B).

View attachment 319788

(σχετικά με αξιολόγιση των κρασιών θα δώσω μια συγκεντρωτική όταν μαζευτούν πάλι κάμποσα λευκά και κάμποσα κόκκινα)

Πρόσθεσα κι ένα άλλο στην Ωκεάνια συλλογή, ένα Αλμπαρίνιο από την Νέα Ζηλανδία:
IMG_3785.JPG


Τα ξεκινησα με τον ήλιο, πέρασε πια ο καλός καιρός, και ήρθε η ώρα του αποχωρισμού και της αποτίμησης. :)

Η Γκαρνάτσα (Summer Road), είχε βυσινί χρώμα. Ξηρό και φρουτώδες, γεύση σαν ρόδι. Μπόλικο αλκοόλ (14.5), αλλά καταναλώθηκε σχετικά εύκολα. Ο οινοποιός ισχυρίζεται ότι είναι από τις παλιές ποικιλίες σταφυλλιών που πρωτοήρθαν στην Αυστραλία από τον "πατέρα" του Αυστραλέζικου κρασιού, τον Σκοτσέζο James Busby το 1832.

Το Νεοζηλανδέζικο Σοβινιόν Μπλαν (Villa Maria) μου διέλυσε τις αμφιβολίες που είχα για την ποικιλία, έχοντας πιεί το μέτριο Γαλλικό Σοβινιόν. Το Villa Maria ήταν φρουτώδες, με ωραίο άρωμα (όχι φαρμάκου) και γεύση όπως την περίμενα, σαν μαρμελάδα λεμονιού. Πολύ καλό.

Το επίσης Νεοζηλανδέζικο Αλμπαρίνιο (Left Field) άρεσε πολύ και σ' εμένα και στην παρέα μου και ήταν εξαιρετική συνοδεία σε ιταλικό φαγητό. Μπορώ να πω ότι ήταν σχεδόν ισάξιο με το πολύ καλό Ιβηρικό που είχα δοκιμάσει και αυτό νομίζω είναι επαρκές κοπλιμέντο.
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πάμε Νότια Αμερική;

Στις επιλογές αυτή την φορά με βοήθησαν οι αναρτήσεις του @Dr Snoopy και οι συμβουλές του @Leftris B . Στην υγειά τους λοιπόν.

Ξεκινάμε με ένα Καρμενέρ από το οινοποιείο Perez Cruz την Χιλή:
IMG_3822.JPG
IMG_3823.JPG


Συνεχίζουμε με ένα Μάλμπεκ (με 5% Καμπερνέ) από το οινοποιείο Kaiken που ίδρυσε ο Χιλιανός Aurelio Montes στην Αργεντινή:
IMG_4169.JPG

IMG_4170.JPG


Και κλείνουμε με ένα Τορόντες από το πολύ παλιό οινοποιείο Colomé στην Αργεντινή:
IMG_4185.JPG
IMG_4186.JPG


Το Καρμενέρ έχει πολύ σκούρο χρώμα. Έχει την γεύση και την φρεσκάδα μιας σαρκώδους πιπεριάς. Λίγη στιφάδα. Πολύ καλό.

Το Μάλμπεκ (με λίγο Καμπερνέ) έχει σκούρο φούξια χρώμα. Έντονη γεύση από ελαφρώς ξινό μαύρο φρούτο και δρύινη επίγευση. Πολύ ξηρό, ελάχιστες τανίνες. Καλό αλλά όχι του γούστου μου.

Το Τορόντες έχει ανοιχτό κίτρινο χρώμα. Γεμάτη γεύση γκρέιπφρουτ με επίγευση λουλουδιών. Μου θύμισε το Ασύρτικο αλλά το Τορόντες καλύτερο. Αποκάλυψη.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Πάμε Νότια Αμερική;

Στις επιλογές αυτή την φορά με βοήθησαν οι αναρτήσεις του @Dr Snoopy και οι συμβουλές του @Leftris B . Στην υγειά τους λοιπόν.

Ξεκινάμε με ένα Καρμενέρ από το οινοποιείο Perez Cruz την Χιλή:
View attachment 320535 View attachment 320536

Συνεχίζουμε με ένα Μάλμπεκ (με 5% Καμπερνέ) από το οινοποιείο Kaiken που ίδρυσε ο Χιλιανός Aurelio Montes στην Αργεντινή:
View attachment 320537
View attachment 320538

Και κλείνουμε με ένα Τορόντες από το πολύ παλιό οινοποιείο Colomé στην Αργεντινή:
View attachment 320539 View attachment 320540

Το Καρμενέρ έχει πολύ σκούρο χρώμα. Έχει την γεύση και την φρεσκάδα μιας σαρκώδους πιπεριάς. Λίγη στιφάδα. Πολύ καλό.

Το Μάλμπεκ (με λίγο Καμπερνέ) έχει σκούρο φούξια χρώμα. Έντονη γεύση από ελαφρώς ξινό μαύρο φρούτο και δρύινη επίγευση. Πολύ ξηρό, ελάχιστες τανίνες. Καλό αλλά όχι του γούστου μου.

Το Τορόντες έχει ανοιχτό κίτρινο χρώμα. Γεμάτη γεύση γκρέιπφρουτ με επίγευση λουλουδιών. Μου θύμισε το Ασύρτικο αλλά το Τορόντες καλύτερο. Αποκάλυψη.
Στην υγεία σου αγαπητέ Interted :) Πολύ χαίρομαι που σου άρεσε η πρόταση μου,η ποικιλία Carmenere είναι από τις πιο αγαπημένες μου. Πάντως ομολογώ ότι σε ζηλεύω λίγο που έχεις την δυνατότητα να έχεις εύκολη πρόσβαση σε τόσο πολλές ενδιαφέρουσες γεύσεις και με λογικές τιμές:) Νασαι γερός και να αυγατίζεις όλες τις εμπειρίες σου;)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στην υγεία σου αγαπητέ Interted :) Πολύ χαίρομαι που σου άρεσε η πρόταση μου,η ποικιλία Carmenere είναι από τις πιο αγαπημένες μου. Πάντως ομολογώ ότι σε ζηλεύω λίγο που έχεις την δυνατότητα να έχεις εύκολη πρόσβαση σε τόσο πολλές ενδιαφέρουσες γεύσεις και με λογικές τιμές:) Νασαι γερός και να αυγατίζεις όλες τις εμπειρίες σου;)
Ωραίο να βρίσκουμε κοινά γούστα. :) Είναι αλήθεια ότι έχω πρόσβαση σε πολλές και οικονομικές επιλογές εδώ. Αισθάνομαι τυχερός όμως που άνοιξα τους ορίζοντες μου, γιατί αλλιώς θα ήταν σαν να είχα πρόσβαση πχ. στις κουζίνες του κόσμου και να τρώω κάθε μέρα ξινό λάχανο. Και σε αυτό βοήθησαν οι αναρτήσεις και οι συμβουλές εδώ, κυρίως από εσένα, τον @panpan, τον @Leftris B. Και ο κορονοϊός! Ελπίζω να βοηθήσουμε και άλλους να βρούνε κάτι καλό στις κάβες ή στα ταξίδια τους. Τίποτε σε καλό κόκκινο Νοτιοαφρικάνικο έχουμε;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Θα πρότεινα να βάζετε και τιμές. ΄Ασχετα αν αρκετοί είστε στο εξωτερικό.
ΟΚ. Για τα παραπάνω οι τιμές ήταν οι εξής:

Perez Cruz - Carmenere £15.22
Kaiken - Malbec £8.89
Colome - Torrontes £11.59
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Τίποτε σε καλό κόκκινο Νοτιοαφρικάνικο έχουμε;
Πριν χρόνια στην Γερμανία είχαμε πιει Ένα υπέροχο Merlot. Είχα εντυπωσιαστεί.
https://www.audacia.co.za/Δεν έχω άποψη για άλλα και η αλήθεια είναι ότι δεν τα αναζήτησα.Τώρα που το ανέφερες
το Νοτιοαφρικάνικο ,Ξαναμπαίνει στα υπ'όψιν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom