Κρασιά του Κόσμου

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εφτασε!
Με τι φαγητο να το συνδυάσω αραγε;
View attachment 325700
Θα σου έλεγα με χταποδάκι βραστό που μέσα θα βουτάς και ψωμάκι...αλλά που να τα βρεις αυτά εκεί. Οπότε μια μακαρονάδα με θαλασσινά και διάφανη σάλτσα είναι ότι πρέπει. Έχει πακετάκι mix θαλασσινών νοστιμότατο στο Iceland. Περιμένω feedback κρασιού. :)
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Εφτασε!
Με τι φαγητο να το συνδυάσω αραγε;
View attachment 325700
Και εγώ κάποιο ζυμαρικό ή ριζότο με θαλασσινά θα πρότεινα. Άλλη πρόταση ψητό ψάρι με ψητά λαχανικά ή κάποιο άλλο πιάτο smoked or spicy. Καλή όρεξη και αναμένουμε σχόλια.....
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Τελικά κέρδισαν τα θαλασσινά.

BCB5832E-1BEC-47F1-96E3-C9A0159651E6.jpeg


Κριτικη κρασιου: Ο τελειος συνδυασμος με μυδια! Μεσαια λεμονατο, γηινη/μεταλικη γευση. Εντονο χρωμα και εντονο αρωμα.
Μονο του, μου πηρε λιγο να το συνηθησω αλλα γινοταν ολο και καλυτερο με τον χρονο. Συνολικα, κρασι που θα ξαναπιω σιγουρα. Viva Cataluña!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Πριν 2 εβδομάδες βρέθηκα στην Καλαμπάκα και πήγαμε να φάμε στον "Κήπο του Ηλία"(εξαιρετικό φαγητό,συστήνεται ανεπιφύλακτα).Εκεί ο σερβιτόρος μας πρότεινε να πάρουμε το κρασί Αδαμάντινος
από την τοπική οινοποία του Βασ.Τσίνα.Το πήρα με επιφύλαξη γιατί η ποικιλία Μοσχάτο Αμβούργου μου ήταν παντελώς άγνωστη.Ηταν όμως μια πάρα πολύ ευχάριστη έκπληξη.Ο συνδυασμός της ποικιλίας με το Cabernet ήταν μία γευστική απόλαυση.Ψάχνοντας μετά στο διαδίκτυο βρήκα ότι η ποικιλία Μοσχάτο Αμβούργου δημιουργήθηκε το 1850 από διασταύρωση της ιταλικής ποικιλίας Schiava Grossa (Trollinger ή Black Hamburg) και της αιγυπτιακής Μοσχάτο Αλεξανδρείας και καλλιεργήθηκε σε θερμοκήπια της Αγγλίας όπου ονομάζονταν Μαύρο Μοσχάτο Αλεξανδρείας.Πρόκειται για ποικιλία που τώρα συναντάται σποραδικά διεθνώς, στην Ελλάδα όμως είναι ταυτισμένη με τον Τύρναβο, αφού το σύνολο σχεδόν της καλλιέργειας της βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή του.Η χαμηλή οξύτητα του και οι μαλακές τανίνες δεν το επιτρέπουν εύκολα να σταθεί από μόνο του για την παραγωγή μονοποικιλιακών κρασιών,η προσθήκη του όμως σε χαρμάνια είναι θαυματουργή.Ονομα και πράμα λοιπόν ο Αδαμάντινος.
Την άλλη μέρα όταν πήγα στην ομώνυμη κάβα για να "φορτωθώ"έμαθα ότι η εμπορία του περιορίζεται μόνο στους νομούς Τρικάλων και Λάρισας,κρίμα....................

1605363417941.png

1605363476978.png
 

always travel

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΛΟΥΜΠΕΚ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Έψαξα λίγο στο forum και είδα ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα. Για πείτε καλά κρασιά που έχετε πιει στα ταξίδια σας και όχι μόνο. Τί προτείνετε;
Στην Αλσατία δοκίμασα πολλά κρασιά .Περισσότερο μου άρεσε η ποικιλια GEWUTZTRAMINER η οποία νομίζω ότι βγαίνει κυρίως σε εκείνη τη περιοχή. Θυμίζει λίγο το Μοσχάτο,είναι ακόμη πιο φρουτώδες χωρίς να γλυκίζει.Ο ΑΒ φέρνει μερικές φιάλες από τη συγκεκριμένη ποικιλία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Στην Αλσατία δοκίμασα πολλά κρασιά .Περισσότερο μου άρεσε η ποικιλια GEWUTZTRAMINER η οποία νομίζω ότι βγαίνει κυρίως σε εκείνη τη περιοχή. Θυμίζει λίγο το Μοσχάτο,είναι ακόμη πιο φρουτώδες χωρίς να γλυκίζει.Ο ΑΒ φέρνει μερικές φιάλες από τη συγκεκριμένη ποικιλία.
Υπάρχουν και Έλληνικά απο αυτήν την ποικιλία.Προσωπικά βρίσκω καλό αυτό απο το κτήμα Δύο Φίλοι απο Σιάτιστα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Υπάρχουν και Έλληνικά απο αυτήν την ποικιλία.Προσωπικά βρίσκω καλό αυτό απο το κτήμα Δύο Φίλοι απο Σιάτιστα.
Πολύ καλή επιλογή.Πληροφοριακά άλλα Ελληνικά Gewürztraminer που ξέρω ότι κυκλοφορούν είναι τα
Μελισσόπετρα,Κτήμα Τσέλεπου-Lenga Gewürztraminer,Κτήμα Αβαντίς-Gewürztraminer, Ορεινοί Αμπελώνες Λαλίκου,Παγγαίο και Coryphée,Rira από την Αιγιαλεία.
Προσωπικά προτιμώ τον συνδυασμό με Chardonnay (αναλογία C 60%- G 40%) όπως το Τέσσερις Λίμνες που ήπια τις προάλλες.Ένα κρασί γεννημένο στα βουνά του Αμύνταιου,πολύπλοκο,έντονο, πλούσιο στην υφή του και αρμονικό.
β.jpeg


4.jpeg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πολύ καλή επιλογή.Πληροφοριακά άλλα Ελληνικά Gewürztraminer που ξέρω ότι κυκλοφορούν είναι τα
Μελισσόπετρα,Κτήμα Τσέλεπου-Lenga Gewürztraminer,Κτήμα Αβαντίς-Gewürztraminer, Ορεινοί Αμπελώνες Λαλίκου,Παγγαίο και Coryphée,Rira από την Αιγιαλεία.
Προσωπικά προτιμώ τον συνδυασμό με Chardonnay (αναλογία C 60%- G 40%) όπως το Τέσσερις Λίμνες που ήπια τις προάλλες.Ένα κρασί γεννημένο στα βουνά του Αμύνταιου,πολύπλοκο,έντονο, πλούσιο στην υφή του και αρμονικό.
View attachment 332358

View attachment 332359
΄Εχω δοκιμάσει του Τσέλεπου και το Αβαντίς.Ευκαιρία να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τελικα αν μου πεις διαλεξε μια χωρα για να πινεις κρασια για την υπολοιπη ζωη σου, θα διαλεγα την Ιταλια.

Δοκιμασα τα παρακατω δυο Νοτιοιταλικα και σας τα προτεινω και τα δυο αν πεσετε πανω τους.
Το μαυρο με εντονη γευση, δαμασκινο και ελαφρως οχι ενοχλητικα γλυκο. Το λευκο εντονη γευση, ροδακινο και βοτανα και ξηρο.

E25DD33F-73E1-436D-ADC4-8A7AB36B0FC9.jpeg
80DDAE3C-FBBB-415F-94F9-A3C2766906FE.jpeg
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
΄Εχω δοκιμάσει του Τσέλεπου και το Αβαντίς.Ευκαιρία να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα.
θεωρώ πολύ ιδιαιτερη την ποικιλία gewurstraminer δύσκολα θα με εντυπωσιάσει, το τοπικό του Λαλίκου αξίζει μία δοκιμή (πριν περίπου 10 χρόνια το είχα προμηθευτεί σε ποσότητα μεγαλη) όσο για τον Τσελεπο και τον Mούντριχα σίγουρα μπορούν να σου μείνουν αξέχαστοι με το merlot ο πρώτος και με το syrah ο δεύτερος , αρκεί να πετύχεις την χρονιά και την παλαίωση.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
τα αγαπημένα σαντορινιά της Γαίας με νέες ετικέτες , το εκπληκτικό άγριες ζύμες αριστερά και το κλασσικό αλλά πάντα συναρπαστικό θαλασσίτης δεξαμενής δεξιά. Φυσικά όταν μιλάμε για Σαντορινιό λευκό κρασί μιλάμε για το παγκοσμίας κλάσης Ασυρτικο (για τυχόν που κάποιος δεν γνωρίζει)
τιμή απόκτησης απο τα μαρκετ 13ευρώ έκαστο (τα μεγαλα μαρκετ ειχαν εκπτωση την προηγουμενη βδομαδα)
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom