Κρασιά του Κόσμου

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
θεωρώ ότι τα ασσύρτικά της Σαντορίνης είναι παγκόσμιας κλάσης και ξεφεύγουν εντελώς από όλα τα υπόλοιπα ελληνικά, είναι το ηφαιστειακό πέτρωμα που κάνει την διαφορά και γενικότερα το κλίμα του νησιού, ήδη έχουν ανέβει πολύ οι θετικές κριτικές, για όσους θυμούνται θα έχουν προσέξει ότι οι κλασσικές ετικέτες του νησιού έχουν σχεδόν διπλασιάσει την τιμή τους, αυτό έγινε κυρίως γιατί οι ίδιοι οι οινοποιοί για να σώσουν τον σαντορινιό αμπελώνα προσέφεραν στους σταφυλοπαραγωγούς πολύ υψηλότερες τιμές για να αποφύγουν την οικοπεδοποίηση αυτού. Κάπως έτσι και τα κρασιά πηραν την πάνω βόλτα σε τιμές αλλλά θεωρώ τα αξίζουν , θυμάμαι χαρακτηριστικά μία από τις αγαπημένες μου ετικέτες του Σιγάλα (αυτός ουσιαστικά ανέβασε την τιμή του σταφυλιού για να σωθέι ο αμπελώνας) είχε 11-13ευρώ και τωρα εχει περίπου τα διπλάσια. Όσοι βρεθείτε στο μαγικό αυτό νησί μη ξεχάσετε να επισκεφθείτε τον συνεταιρισμό της σαντορίνης santowines σε μία εκπληκτική τοποθεσία πληρώνοντας την φιάλη σε τιμή περίπου κάβας. Προτεινόμενη ώρα φυσικά η ωρα που δύει ο ήλιος, κάντε κράτηση, οι υπάλληλοι που έχουν πήξει στους αλλοδαπούς θα χαρούν να σας εξυπηρετήσουν λόγω εθνικότητας :) μάλλον βλέπουν Έλληνες με το κυάλι..... το κρασί που με εντυπωσίασε στην γευστική δοκιμή ήταν το grande reserve assyrtiko με την μαύρη ετικέτα
Σωστά όλα.Έχεις ξεχωρίσει κάποια άλλα ασύρτικα εκτός Σαντορίνης;
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Σωστά όλα.Έχεις ξεχωρίσει κάποια άλλα ασύρτικα εκτός Σαντορίνης;
η μίξη με sauvignon blanc και το αρωματικό αποτέλεσμα που ξεκίνησε πριν 30 χρόνια στον αμέθυστο άλλαξε την ιστορία του κρασιού... πολλοί ακολούθησαν την συνταγή στα γύρω οινοποιεία.. παυλίδης, τεχνη αλυπίας, ο έτερος λαζαρίδης με το chateau αλλά αυτό που τελικά ξεχώρισε ήταν αυτό που ο πρωτοπόρος Τσακτσαρλής έφτιαξε στον δικό του δρόμο που χάραξε το κτήμα βιβλία χώρα και την κλάσσική ετικέτα αλλά και αυτή με την μίξη με semillon τον όβηλο που είναι ένα από τα κορυφαία λευκά της ελλάδος και ένα από τα λίγα λευκά που μπορεί να παίξει διεθνώς (πλην σαντορίνης) για μονοποικιλιακό ασσυρτικο δοκιμάστε του ίδιου κτήματος το αρετη που δεν είναι τόσο γνωστό αλλά είναι πολύ γνωστό εκτός ελλάδος μιάς και ξεκίνησε την καριέρα του με εξαγωγές...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
η μίξη με sauvignon blanc και το αρωματικό αποτέλεσμα που ξεκίνησε πριν 30 χρόνια στον αμέθυστο άλλαξε την ιστορία του κρασιού... πολλοί ακολούθησαν την συνταγή στα γύρω οινοποιεία.. παυλίδης, τεχνη αλυπίας, ο έτερος λαζαρίδης με το chateau αλλά αυτό που τελικά ξεχώρισε ήταν αυτό που ο πρωτοπόρος Τσακτσαρλής έφτιαξε στον δικό του δρόμο που χάραξε το κτήμα βιβλία χώρα και την κλάσσική ετικέτα αλλά και αυτή με την μίξη με semillon τον όβηλο που είναι ένα από τα κορυφαία λευκά της ελλάδος και ένα από τα λίγα λευκά που μπορεί να παίξει διεθνώς (πλην σαντορίνης) για μονοποικιλιακό ασσυρτικο δοκιμάστε του ίδιου κτήματος το αρετη που δεν είναι τόσο γνωστό αλλά είναι πολύ γνωστό εκτός ελλάδος μιάς και ξεκίνησε την καριέρα του με εξαγωγές...
Πολύ ωραία.Αν και λάτρης των κρασιών Βιβλία Χώρα μου είχε ξεφύγει η αρετή.Θα το δοκιμάσω σε πρώτη ευκαιρία.Αγόρασα και περιμένω να δοκιμάσω τα λευκά που πόσταρα στο ποστ 1238(ένα είναι ασύρτικο/μοσχάτο).Επίσης συμπαθητικό είναι το μοσχούδι/ασύρτικο του Παπαργυρίου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτό πόσο φόλα είναι;.... Το είχε προσφορά και το πήρα....όχι ότι δεν θα το πιω!...

DSC_5102.JPG
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.251
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αυτό πόσο φόλα είναι;.... Το είχε προσφορά και το πήρα....όχι ότι δεν θα το πιω!...

View attachment 350598
Συνδιασμός Αγιωργίτικο και Σιράχ δεν μπορεί να είναι πολύ κακό. Περιμένουμε άποψη.
Εγώ σήμερα αυτό:
A5696683-762D-4B40-800E-9FEBCA8D4730.jpeg

Μαυροτράγανο και Λημνιό
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.414
Αυτό πόσο φόλα είναι;.... Το είχε προσφορά και το πήρα....όχι ότι δεν θα το πιω!...

View attachment 350598
Το έχω πιει παλαιότερα, δεν είναι και πετρέλαιο...
Δεν είναι για επέτειο, αλλά πίνεται... Ειδικά με συνοδεία φαγητού (ζυμαρικών, για παράδειγμα)...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.748
Συνδιασμός Αγιωργίτικο και Σιράχ δεν μπορεί να είναι πολύ κακό.
Λίγο κακό;
Πριν καιρό μου είχαν φέρει το σκέτο Αγιωργίτικο και δεν μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Εντάξει δεν είμαι και λάτρης αυτής της ποικιλίας σταφυλιών.
Γι αυτό το ροζέ περιμένουμε εντυπώσεις.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.414
Τα Ελληνικά κρασιά έχουν κάνει άλματα την τελευταία δεκαετία (και κάτι)...
Θυμάμαι παλαιότερα που κυκλοφορούσαν ευρέως μόνο κρασιά από 4-5 οινοποιεία, τα οποία βέβαια δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο... Τα περισσότερα τουλάχιστον, ας μην τα βάλω όλα στο ίδιο τσουβάλι!
Πλέον μπορεί κάποιος να πιει πολύ αξιοπρεπή κρασιά και μάλιστα να επιλέξει ποικιλίες, τόπο προέλευσης κλπ., κάτι που μόνο δεδομένο δεν ήταν πριν από χρόνια! Και μάλιστα σε φυσιολογικές τιμές, εντάξει δεν είμαστε Γαλλία, όπου με 6-7 ευρώ μπορεί κανείς να πιει πολύ ωραία κρασιά, αλλά στα 10-15 ευρώ υπάρχουν εξαιρετικές επιλογές (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες σε χαμηλότερα τιμολογιακά επίπεδα)
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.284
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Την ιστορία για τον Αυστραλό οινοποιό την είχα διαβάσει.Μάλιστα τα κλήματα για αρκετό διάστημα ήταν "καραντίνα" καθώς υπάρχουν αυστηροί περιορισμοί εκεί.Ξέρεις περισσότερα για τα κρασιά που οινοποιήθηκαν;
Τα φυτά που αγόρασε ήταν από ένα αμπέλι του Κτήματος Αργυρού και τα εισήγαγε στην Αυστραλία το 2008.Οπως σωστά ανέφερες μπήκαν στην υποχρεωτική καραντίνα 30 μηνών που προβλέπει ο σχετικός νόμος και φυτεύθηκαν τελικά σε ένα μέρος του αμπελώνα του Lodge Hill
Jim Barry.JPG

Ο πρώτος τρύγος Ασύρτικου στο Clare Valley έγινε το 2014 και «έδωσε» μόλις 42 μπουκάλια των 375ml. Στον δεύτερο τρύγο, το 2015, η παραγωγή ανέβηκε στα 2.600 μπουκάλια, τα οποία όμως δεν διατέθηκαν στο εμπόριο. Ο τρίτος τρύγος, το 2016, απέδωσε περίπου 8000 λίτρα κρασιού και ξεκίνησε η εμπορία του που συνεχίζεται μέχρι σήμερα με επιτυχία και πολύ καλές κριτικές
assyrtiko.PNG
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η δεύτερη επιλογή σε κρασί για σήμερα είναι αυτή... Ιταλικό, κόκκινο (που δεν μου αρέσουν τα κόκκινα) και αν καταλαβαίνω σωστά είναι αφρώδες;;;; Αυτό δεν το διάλεξα εγώ (καθώς απ ότι φαίνεται είμαι άσσος στις επιλογές :haha:), αλλά είναι δώρο..... 🙄
DSC_5104.JPG


Πιο από τα δύο είναι καλύτερο;;; Αντε και έχει ωραία ταινία σήμερα για να το συνοδεύσω!

ΥΓ. Στην Ιταλία πάντως έχω πιει θεϊκά ροζέ κρασιά!!!! Αλλά δεν θυμάμαι ετικέτες....
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.284
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Επειδή τελευταία τη βρίσκω μόνο με τα ροζέ για κάποιο λόγο
Μια και βρίσκεσαι στην "εποχή" του ροζέ σου συστήνω να δοκιμάσεις το ροζέ από το Σέρβικο μοναστήρι του Αγίου Ορους.Δεν είναι γνωστό αλλά το συστήνω ανεπιφύλακτα.Πολύ καλό και σε λογική τιμή.Το κόκκινο Χιλανδάρι που είναι πολυποικιλιακό με Cabernet Franc,Cabernet Sauvignon και Merlot δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή το άλλο πολυποικιλιακό τους κόκκινο που λέγεται Πεδίον Αγίου Σάββα (είναι και 6 ευρώ ακριβότερο !!!)
Rose1.jpg
Rose2.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom