Κρασιά του Κόσμου

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
φαίνεται πολύ ωραίο αυτό το αγιορείτικο ροζέ αν και θα το προτιμούσα όσο γίνεται ποιο φρέσκο (2020)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Πολύ ωραία.Αν και λάτρης των κρασιών Βιβλία Χώρα μου είχε ξεφύγει η αρετή.Θα το δοκιμάσω σε πρώτη ευκαιρία.Αγόρασα και περιμένω να δοκιμάσω τα λευκά που πόσταρα στο ποστ 1238(ένα είναι ασύρτικο/μοσχάτο).Επίσης συμπαθητικό είναι το μοσχούδι/ασύρτικο του Παπαργυρίου.
η σειρά αρετή ειναι μονοποικιλιακή με τις 2 διασημότερες ποικιλίες ελληνικών σταφυλιών, το ασσύρτικο και το αγιωργίτικο δλδ. Αν και συνηθίζεται η παραγωγή αυτή στις 2 διάσημες ζώνες τους (Σαντορίνη και Νεμέα) το αποτέλεσμα της συνεργασίας των δύο εκ των σημαντικότερων οινολόγων Τσακτσαρλή και Γεροβασιλείου είναι εξαιρετικό , το όνομα Αρετή είναι μπορούμε να πούμε και ο συνδετικός κρίκος τους μιάς και είναι η κόρη του πρώτου και αδεξημιά του δευτερου, η δε ετικέτα είναι μία ζωγραφιά της Αρετής που με τον υπέροχο παιδικό τρόπο απεικονίζει τον πατερα της στα αμπέλια.... enjoy, ούτε πληρωμένος για διαφήμιση να ήμουν, λέτε να μου στείλουν κανα κρασί στο τέλος? (οι πληροφορίες είναι από την ξενάγηση στο κτήμα βιβλία χώρα)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
φαίνεται πολύ ωραίο αυτό το αγιορείτικο ροζέ αν και θα το προτιμούσα όσο γίνεται ποιο φρέσκο (2020)
Του 2020 δεν είναι;
DSC_5105.JPG


Το Ιταλικό δεν γράφει έτος επάνω, αλλά μου το έφεραν τα περασμένα Χριστούγεννα....και μάλλον αυτό θα ανοίξω γιατί έχω ήδη απογοητευτεί απο τις Ελληνικές επιλογές μου......πόσο χάλια να είναι το Ιταλικό;;;;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Του 2020 δεν είναι;
View attachment 350609

Το Ιταλικό δεν γράφει έτος επάνω, αλλά μου το έφεραν τα περασμένα Χριστούγεννα....και μάλλον αυτό θα ανοίξω γιατί έχω ήδη απογοητευτεί απο τις Ελληνικές επιλογές μου......πόσο χάλια να είναι το Ιταλικό;;;;
Του Ρεπάνη πάντως το είχα δοκιμάσει πριν 2 χρόνια και μου άρεσε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα διάλεγα το ροζέ. Αν δεν σου αρέσει, θα είναι τουλάχιστον καλή η ταινία.
Έχω μπερδευτεί να πω την αλήθεια :cry:

Ναιιιιι η ταινία είναι πολύ ωραία, την έχω ξανα δει, είναι "το πράσινο βιβλίο"!

κτήμα βιβλία χώρα
Απο τα καλύτερα κρασιά!!!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Του 2020 δεν είναι;
View attachment 350609

Το Ιταλικό δεν γράφει έτος επάνω, αλλά μου το έφεραν τα περασμένα Χριστούγεννα....και μάλλον αυτό θα ανοίξω γιατί έχω ήδη απογοητευτεί απο τις Ελληνικές επιλογές μου......πόσο χάλια να είναι το Ιταλικό;;;;
αυτο ναι του 2020 ειναι
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Έχω μπερδευτεί να πω την αλήθεια :cry:

Ναιιιιι η ταινία είναι πολύ ωραία, την έχω ξανα δει, είναι "το πράσινο βιβλίο"!
Και εγώ σκοπεύω να δω την ίδια ταινία (για 1η φορά). Όσο για το κρασί, θα συμφωνήσω με τον @mourohavlos . Καλύτερα να πιεις το ροζέ του Ρεπάνη με φαγητό και το ιταλικό με την ταινία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
.....πόσο χάλια να είναι το Ιταλικό;;;;
Φρουτωδες, γλυκός, κόκκινος οίνος, με λεπτή γεύση και ελαφρώς αφρώδες. Αυτή είναι η περιγραφή για εσάς!
Για εμένα η σωστή περιγραφή είναι.....πετιμέζι! Προτιμώ τα ξηρά κυρίως ή τα ημιγλυκα κρασιά. Όχι ότι δεν καταναλώθηκε πάντως....
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Φρουτωδες, γλυκός, κόκκινος οίνος, με λεπτή γεύση και ελαφρώς αφρώδες. Αυτή είναι η περιγραφή για εσάς!
Για εμένα η σωστή περιγραφή είναι.....πετιμέζι! Προτιμώ τα ξηρά κυρίως ή τα ημιγλυκα κρασιά. Όχι ότι δεν καταναλώθηκε πάντως....
Ευχαριστούμε για το feedback. Πάντως, η ταινία πολύ ενδιαφέρουσα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom