Κρασιά του Κόσμου

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και κάπως έτσι αποσβένουν τα ταξίδια των προηγούμενων μηνών:

1. Ιταλικό Prosecco, ξηρό αφρώδες, με ήπια γεύση που συνιστά μια καλή επιλογή. Ήρθε από το τελευταίο ταξίδι στην Ιταλία και το αεροδρόμιο του Bergamo.
To φλουρί στη πίτα ολοκλήρωσε το πολύ ωραίο πρωτοχρονιάτικο τραπέζι.
37.jpg


2. Rosalia Tatakis, το οποίο έφερα ερχόμενος το καλοκαίρι από Ρόδο. Είναι η τρίτη φορά που αγοράζω το συγκεκριμένο, ένα κρασί ελαφρώς γλυκύ με άρωμα φράουλας, το οποίο συνίσταται για επιδόρπιο και όχι κυρίως γεύμα. Κατά προτίμηση συνοδείας φρούτων/τυριών.
38.jpg
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Λευκό πόρτο! Μας αρέσει πολύ. Πίνεται κρύο. Το λευκό πόρτο μας αρέσει και σε κοκτέιλ με τόνικ. Γενικά αρχίζουμε και πίνουμε ό,τι φέραμε από Πορτογαλία.
0E26FBD9-8104-4D9D-AB88-83E9363E84BE.jpeg
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Η ποικιλία Albarino είναι μία λευκή Ισπανική ποικιλία που καλλιεργείται στην περιοχή Galicia της βορειοδυτικής Ισπανίας.Το κρασί που δίνει έχει ένα σαγηνευτικό άρωμα εσπεριδοειδών και είναι γεμάτο φρεσκάδα λόγω της υψηλής οξύτητας.Το δοκίμασα για πρώτη φορά πριν από χρόνια όταν βρέθηκα στο Santiago de Compostela και μ'άρεσε πολύ.Πρόσφατη κατανάλωση στο τελευταίο μου ταξίδι στο εξωτερικό.

al.jpg

alb.jpg
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
IMG20220101113219.jpg
IMG20220106230841.jpg
IMG20220106230918.jpg

Σήμερα γιορτάσαμε αναγκαστικά και Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά και Φώτα λόγω θετικού
στον κοβίτ του υιού. Σήμερα όλοι αρνητικοί, αλλά με θετική διάθεση.
Ανοίχτηκαν μερικές Κάβα και κάποια Ισπανικά κρασιά τα οποία όμως τα έχω ξανά αναφέρει .
Νομίζω ότι σήμερα είναι Χριστούγεννα για όσους χρησιμοποιούν το Ιουλιανό ημέρολόγιο.
Χρόνια πολλά λοιπόν.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Και κάπως έτσι αποσβένουν τα ταξίδια των προηγούμενων μηνών:

1. Ιταλικό Prosecco, ξηρό αφρώδες, με ήπια γεύση που συνιστά μια καλή επιλογή. Ήρθε από το τελευταίο ταξίδι στην Ιταλία και το αεροδρόμιο του Bergamo.
To φλουρί στη πίτα ολοκλήρωσε το πολύ ωραίο πρωτοχρονιάτικο τραπέζι.
View attachment 383944

Τί περίεργη πίτα είναι αυτή; Ούτε κέικ, ούτε τσουρέκι;
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
View attachment 384422 View attachment 384423 View attachment 384424
Σήμερα γιορτάσαμε αναγκαστικά και Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά και Φώτα λόγω θετικού
στον κοβίτ του υιού. Σήμερα όλοι αρνητικοί, αλλά με θετική διάθεση.
Ανοίχτηκαν μερικές Κάβα και κάποια Ισπανικά κρασιά τα οποία όμως τα έχω ξανά αναφέρει .
Νομίζω ότι σήμερα είναι Χριστούγεννα για όσους χρησιμοποιούν το Ιουλιανό ημέρολόγιο.
Χρόνια πολλά λοιπόν.
Χρόνια πολλά, καλή χρονιά, με υγεία!

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει Cava προκοπής; Ενώ εκτιμώ ιδιαίτερα τα ισπανικά κρασιά (και ιδίως όσα προέρχονται από τη Ριόχα), η Cava που δοκίμασα σε ένα μπαρ στη Βαρκελώνη μου φάνηκε τελείως αδιάφορη, για να μην πω άγευστη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χρονια σου πολλα ,Γιαννη . Να εισαι καλα και πολλα -πολλα ταξιδια
Ευχαριστώ πολύ, ανταποδίδω με υγεία πάνω απ όλα, καλα ταξίδια να έχουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom