Φινλανδία Κρατώντας στα χεράκια μου το λύχνο του Αλαδίνου (Ελσίνκι)

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
o καιρός πώς ήταν Φένια;;;; Κρύο;;;
Όταν έφτασα εκεί στις 9μιση το πρωί είχε πολύ κρύο, - 3 . Φορούσα χοντρό μπουφάν και γάντια, αργότερα ανέβηκε στους 0 βαθμούς , περπάτησα κι όλας και ζεστάθηκα αρκετά, πάντως ήλιο έκανα να δω 4 μέρες.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Δες την εποχή ξέχωρα από τα γεγονότα ρεεε.
Ξέχωρα την βλέπω,ούτε τρέξιμο,ούτε ποδήλατο ούτε τίποτα δεν μπορέσαμε να κάνουμε με τα κρύα και τον αέρα που είχε!!!

Να ρθείτε με τη γυναίκα σας στη συνάντηση την Κυριακή , στο Ηλέκτρα Παλάς να σας τα πω από κοντά :) :clap:
Και μετά να πάτε εδώ να περάσετε καλά!!!!

aimg207.imageshack.us_img207_6124_29309110150629473036245.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ξέχωρα την βλέπω,ούτε τρέξιμο,ούτε ποδήλατο ούτε τίποτα δεν μπορέσαμε να κάνουμε με τα κρύα και τον αέρα που είχε!!!

Ε ρε γκρίνια, 1 μήνα σχεδόν έλειπες στη Λατινική Αμερική, δε σου φτασε ;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Φινλανδία είχα πάει προ αμνημονεύτων με τους δικούς μου (βασικά σε επαρχιακές περιοχές και Ροβανιέμι). Αυτό που μου έχει μείνει είναι οι άπειρες λίμνες και τα χιλιάδες κουνούπια! Μου είχε αρέσει αρκετά!

Μολαταύτα το Ελσίνκι δεν με είχε εμπνεύσει ποτέ και ούτε είχα σκεφτεί ποτέ να πάω. Είμαι περίεργη να δω αν οι πάντα καθηλωτικές περιγραφές σου θα μου αλλάξουν γνώμη! :)
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
πανε αρκετά χρόνια απο την φευγαλέα επισκεψη μου στο Ελσίνκι αλλά οι εικόνες μου έχουν μείνει καλά στην μνήμη μου.
περιμένω την δική σου γλαφυρή, οπως πάντα, περιγραφή για να ξαναταξιδέψω και να ζήσω αυτα που έχασα.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Πιστή αναγνώστριά σου κι εγώ! Περιμένω για τη συνέχεια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά θα κανω το κατά δύναμιν !
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το να κάνω αυτό το ταξίδι μόνη μου ήταν ένα από τα μεγαλύτερα στοιχήματα με τον εαυτό μου , το οποίο και φυσικά κέρδισα . Είμαι από εκείνους τους ανθρώπους που προτιμούν να πορεύονται μόνοι παρά με το λάθος άνθρωπο. Έτσι βρέθηκα στις 9 το πρωί να ετοιμάζομαι να πατήσω το πόδι μου στο Ελσίνκι. Βγήκα λίγο στο κατάστρωμα να αναπνεύσω καθαρό αέρα. Η θερμοκρασία ήταν μόλις κάτω από το 0 αλλά αυτό δε με πτοούσε καθόλου. Άλλωστε είχα τόση όρεξη για περιπλάνηση. Το λιμάνι του Ελσίνκι φάνηκε από μακριά και από τα μεγάφωνα μας καλούσαν να πάρουμε θέσεις για αποβίβαση. Λίγα λεπτά αργότερα δρασκελούσα τις ορδές των Φινλανδών που μύριζαν φτηνή μπύρα από μακριά και κουβαλούσαν δυο δυο τα καφάσια, ενίοτε τρικλίζοντας, και βγήκα από το πλοίο. Ήμουν στο Ελσίνκι !!
Μπροστά μου το λεωφορείο που πήγαινε στο κέντρο. Πλήρωσα το εισιτήριο στον οδηγό και στριμώχτηκα ανάμεσα σε Ρώσους και όμορφες Φινλανδές. Μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκα στον κεντρικό σταθμό του Ελσίνκι όπως μου διαβεβαίωνε η θέα των τεράστιων πέτρινων αγαλμάτων που κοσμούν την πρόσοψη του κτιρίου του σταθμού. Έμεινα λίγα λεπτά κοιτώντας γύρω μου το χώρο και μη ξέροντας από πού να επιλέξω να πάω. Ήλιος δεν υπήρχε, ούτε καν υποψία ήλιου. Σήκωσα το κεφάλι μου ψηλά αλλά δε μπορούσα να καταλάβω προς τα πού να είχε κρυφτεί κι έτσι δε κατάφερα να προσανατολιστώ.
Με την πρώτη ματιά πρόσεξα τις τεράστιες λεωφόρους , τις γραμμές του τραμ και τα χαμηλά κτίρια ενδεχομένως κτισμένα στις αρχές του 20ου αιώνα όπως μάντευα, πάνω στα οποία παράταιρες διαφημιστικές πινακίδες τύπου Coca Cola & Pepsi έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Θα μπορούσε να είναι μια αμερικανική ή καναδέζικη πόλη. Γύρω γύρω τεράστια πολυκαταστήματα, εστιατόρια και καφετέριες. Διάλεξα μια κατεύθυνση και ξεκίνησα την περιήγησή μου αφού σταμάτησα να πάρω ένα cappuccino latte και να στρίψω ένα τσιγάρο για να ξεκινήσω την περιπλάνησή μου, ευχόμενη να συναντήσω σύντομα κάποιο φινλανδικό στοιχείο ! Χαμογέλασα στην ξανθούλα που μου έφερνε τον καφέ μου και την είδα να αντιδρά κάπως αμήχανα, στην αρχή μεν με δισταγμό αλλά στο τέλος μου ανταπέδωσε το χαμόγελο. Είχα ακούσει πως οι Φινλανδοί δύσκολα χαμογελάνε αλλά αρνούμαι να το πιστέψω ακόμα και τώρα !

 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Περιμένουμε συνέχεια και πολλές εικόνες!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom