Φινλανδία Κρατώντας στα χεράκια μου το λύχνο του Αλαδίνου (Ελσίνκι)

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τώρα διάβασα την ιστορία σου αυτή από το Ελσίνκι και πραγματικά με καθηλώνει η γραφή σου...σα ρομαντικό μυθιστόρημα!Αν και δεν το έχω εντάξει στο πρόγραμμα μου για τη Βαλτική με έβαλες σε σκέψεις.Στο τέλος διάβασα ότι έκανες τελικά το ταξίδι Ταλίν-Βίλνιους και καλά έκανες,πρέπει να ακούμε την καρδιά και το ενστικτό μας!Επειδή θα κάνω την ίδια διαδρομή νύχτα κι εγώ με το λεωφορείο από ότι κατάλαβα θα πρέπει να εχω προμηθευτεί νερό και φαγητό!Κατα τ'άλλα πόσο ταλαιπωρία θα το χαρακτήριζες?Κάνει κάποιες στάσεις φανταζομαι,ε?
Σε διεθνές ταξιδιωτικό σάιτ διάβασα ότι η luxexpress παρ'όλο που ισχύει η συνθήκη Σέγκεν συνεχίζει να απαιτεί διαβατηριο,ισχύει?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τώρα διάβασα την ιστορία σου αυτή από το Ελσίνκι και πραγματικά με καθηλώνει η γραφή σου...σα ρομαντικό μυθιστόρημα!Αν και δεν το έχω εντάξει στο πρόγραμμα μου για τη Βαλτική με έβαλες σε σκέψεις.Στο τέλος διάβασα ότι έκανες τελικά το ταξίδι Ταλίν-Βίλνιους και καλά έκανες,πρέπει να ακούμε την καρδιά και το ενστικτό μας!Επειδή θα κάνω την ίδια διαδρομή νύχτα κι εγώ με το λεωφορείο από ότι κατάλαβα θα πρέπει να εχω προμηθευτεί νερό και φαγητό!Κατα τ'άλλα πόσο ταλαιπωρία θα το χαρακτήριζες?Κάνει κάποιες στάσεις φανταζομαι,ε?
Σε διεθνές ταξιδιωτικό σάιτ διάβασα ότι η luxexpress παρ'όλο που ισχύει η συνθήκη Σέγκεν συνεχίζει να απαιτεί διαβατηριο,ισχύει?
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, χαίρομαι που σου άρεσε η γραφή μου.
Θα σου πρότεινα αν σου περισσεύει χρόνος να επισκεφτείς το Ελσίνκι. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για μένα να πλέω στη βαλτική θάλασσα.
Γενικά, το εν λόγω ταξίδι το ονειρευομουν χρόνια και για μένα δεν ήταν ένα απλό ταξίδι, ήταν μια επισφράγιση , όπως λέω και στην ιστορία.
Εγώ τη διαδρομή Βίλνιους-Ταλλίν την είχα κάνει εντελώς απροετοίμαστη, συγκεκριμένα χωρίς καν να ξέρω αν υπήρχε δρομολόγιο όταν ξεκίνησα από το ξενοδοχείο μου. Το λεωφορείο ήταν σχεδόν άδειο οποτε ο καθένας είχε από δυο θέσεις, έτσι κατάφερα να κοιμηθώ τη νύχτα. Αν είσαι βολικός άνθρωπος θα τα καταφέρεις άνετα.
Στάσεις, ναι έκανε, αλλά επειδή δε μιλούσα ρώσικα και ήμουν η μόνη ξένη φοβόμουν να κατέβω από το λεωφορείο νυχτάτικα.Μιλάμε για μέρη τελείως έρημα!
Οσο για το διαβατήριο, δε νομίζω να ισχύει. Παντού πας με ταυτότητα, εγώ βέβαια ταξιδεύω πάντα με διαβατήριο. Αν ρωτήσεις το Θανάση θα σου πει 100%, ωστόσο ξαναλέω πως πας με ταυτότητα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Φένια, πολύ μου άρεσε η ιστορία σου.
Θαύμασα την απόφασή σου να αλλάξεις το πρόγραμμά σου νυχτιάτικα.
Τις φωτογραφίες σου δεν μπορώ να τις δω. 'Ισως φταίει κάτι στον υπολογιστή μου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φένια, πολύ μου άρεσε η ιστορία σου.
Θαύμασα την απόφασή σου να αλλάξεις το πρόγραμμά σου νυχτιάτικα.
Τις φωτογραφίες σου δεν μπορώ να τις δω. 'Ισως φταίει κάτι στον υπολογιστή μου.
Δε φταίει ο υπολογιστής σου, έχουν εξαφανιστεί οι φωτογραφίες :roll:
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Φένια πολύ όμορφη η ιστορία σου! Το Ελσίνκι πάντα φαντάζει ενδιαφέρων προορισμός και κυρίως μετά το περσινό μου ταξίδι σε Δανία και Σουηδία ομολογώ πως το έχω βάλει στη λίστα!

Μπορούμε να δούμε κάπου φωτογραφίες από το ταξίδι σου;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Φένια πολύ όμορφη η ιστορία σου! Το Ελσίνκι πάντα φαντάζει ενδιαφέρων προορισμός και κυρίως μετά το περσινό μου ταξίδι σε Δανία και Σουηδία ομολογώ πως το έχω βάλει στη λίστα!

Μπορούμε να δούμε κάπου φωτογραφίες από το ταξίδι σου;
Η ιστορία αυτή έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Οι φωτογραφίες σβήστηκαν πριν καιρό. Θα προσπαθήσω εδώ να παραθέσω μερικές.
Αγαπάμε κρυόκωλη Σκανδιναβία
 

Attachments

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολύ ωραία! Παρά τις θερμοκρασίες γύρω από το 0, βλέπω ότι το χιόνι έχει "κρυφτεί". Κρίμα...

Ευχαριστώ για την παράθεση των φωτογραφιών!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
όπως βλέπεις Φένια έχω πιάσει να ξεκοκκαλίσω όλες σου τις ιστορίες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom