Κροατία Σλοβενία Κροατία ή/και Σλοβενία

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.231
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ νοίκιασα αμάξι από τη Λιουμπλιάνα οπότε δεν μπορω να σε κατευθύνω για το αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ. Απλά δείτε οτί η εταιρεία σας αφήνει να μπείτε Σλοβενία.

Τώρα για την κατανομή τον ημερών πολλές μέρες δεν έχεις και χωρίς να ξέρω την ηλικία του παιδιού δεν θα ήθελα να σου πω να πας Skocjan πχ που είναι μεν καταπληκτικά αλλά θέλει αρκετό περπάτημα μέσα σε σπήλαιο.
Δεδομένου ότι θέλετε να δείτε Λιουμπλιάνα, Ζάγκρεμπ και Μπλεντ εγώ θα έκανα:
Σάββατο: Νυχτερινή βόλτα Λιουμπλιάνα
Κυριακή: Εκδρομή σε Μπλεντ και τα τριγύρω και ότι μείνει πάλι Λιουμπλιανα (αν θέλετε να μπειτε σε κάτι με είσοδο ίσως πρέπει να το κάνετε πριν την Μπλεντ(το κάστρο καλούλι είναι για βόλτα αλλά δεν μπήκα μέσα).
Δευτέρα: Φεύγετε για Ζάγκρεμπ ότι ώρα βαρεθείτε από Λιουμπλιάνα και βολτάρετε εκεί μεχρι να γυρίσετε.

Βέβαια δεν ξέρω ούτε τα ενδιαφέροντα σας, ούτε τα μπορώ και θέλω σας με το παιδί. Για μένα στην Σλοβενία αυτό που άξιζε κυρίως ήταν τα σπήλαια (πήγα στο Skocjan) και η φύση (για μπάνιο στην Bohinj λίγο δύσκολο δεδομένης της εποχής, κάποια φαράγγια έχει και κόντα στην Bled αλλά προφανώς θέλουν περπάτημα και μετά πρέπει να αξίζει πολύ το Triglav National Park αλλά έχει απόσταση και δεν βγαίνει με τόσο περιορισμένες μέρες).
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Εγώ νοίκιασα αμάξι από τη Λιουμπλιάνα οπότε δεν μπορω να σε κατευθύνω για το αεροδρόμιο του Ζάγκρεμπ. Απλά δείτε οτί η εταιρεία σας αφήνει να μπείτε Σλοβενία.

Τώρα για την κατανομή τον ημερών πολλές μέρες δεν έχεις και χωρίς να ξέρω την ηλικία του παιδιού δεν θα ήθελα να σου πω να πας Skocjan πχ που είναι μεν καταπληκτικά αλλά θέλει αρκετό περπάτημα μέσα σε σπήλαιο.
Δεδομένου ότι θέλετε να δείτε Λιουμπλιάνα, Ζάγκρεμπ και Μπλεντ εγώ θα έκανα:
Σάββατο: Νυχτερινή βόλτα Λιουμπλιάνα
Κυριακή: Εκδρομή σε Μπλεντ και τα τριγύρω και ότι μείνει πάλι Λιουμπλιανα (αν θέλετε να μπειτε σε κάτι με είσοδο ίσως πρέπει να το κάνετε πριν την Μπλεντ(το κάστρο καλούλι είναι για βόλτα αλλά δεν μπήκα μέσα).
Δευτέρα: Φεύγετε για Ζάγκρεμπ ότι ώρα βαρεθείτε από Λιουμπλιάνα και βολτάρετε εκεί μεχρι να γυρίσετε.

Βέβαια δεν ξέρω ούτε τα ενδιαφέροντα σας, ούτε τα μπορώ και θέλω σας με το παιδί. Για μένα στην Σλοβενία αυτό που άξιζε κυρίως ήταν τα σπήλαια (πήγα στο Skocjan) και η φύση (για μπάνιο στην Bohinj λίγο δύσκολο δεδομένης της εποχής, κάποια φαράγγια έχει και κόντα στην Bled αλλά προφανώς θέλουν περπάτημα και μετά πρέπει να αξίζει πολύ το Triglav National Park αλλά έχει απόσταση και δεν βγαίνει με τόσο περιορισμένες μέρες).
Άρα προτείνεις 2 μέρες Λουμπλιάνα και 1 Ζάγκρεμπ.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Μια επιλογή είναι 1 νύχτα κοντά στις λιμνες Πλιτβιτσε ( Plitvice Lakes National Park ) + ( Plitvice Lakes National Park )
που μάλλον θα είναι πολύ ωραία τον Απρίλη δηλαδή χωρίς τη πολυκοσμία του καλοκαιριού και μετά δύο νύχτες στο Ζάγκρεμπ .

Η δεύτερη είναι 1 νύχτα Ζάγκρεμπ και μετά δυο νύχτες Λουμπιάνα όπου θα τη κάνετε βάση για σπλήλαιο και τις λίμνες BLED and BOJINI ! Και μια διανυκτερευση στη BOJINI δεν είναι άσχημη επιλογή.

@tkaramp σου άρεσε τελικά και εσένα περισσότερο η BOJINI? ;);)
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.231
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@tkaramp σου άρεσε τελικά και εσένα περισσότερο η BOJINI? ;);)
Ναι ήταν πολύ ωραία η Bohinj με απολαυστικό μπανάκι. Με τον καταρράκτη savica δεν τρελάθηκα, ήταν αρκετά underwhelming.

Άρα προτείνεις 2 μέρες Λουμπλιάνα και 1 Ζάγκρεμπ.
Εφόσον θελετε και Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνα και Μπλεντ ναι.

Αφού θα έχετε αμάξι, ανάλογα με τον χρόνο σας ρίξτε και μια ματιά μήπως θέλετε να σταματήσετε σε κάποια από τις ακόλουθες πόλεις.

Kranj (δεν πήγα), radovljica(συμπαθητική για μια μικρή βόλτα) και samobor (όταν επιστρέφετε για Κροατία επίσης δεν έχω παει)

Τέλος μόλις θυμήθηκα ότι η σπηλια postonja(στην οποία δεν πήγα) είναι αρκετα περισσότερο kid friendly από την skocjan με μεταφορά με τρενάκι ως κάποιο σημείο. Ανάλογα με την ηλικία του παιδιού ίσως αξίζει.

Προφανώς όλα αυτά μαζί δεν βγαίνουν αλλά τα βάζω στο τραπέζι ώστε να ξέρετε τι άλλο μπορεί να γίνει σε περίπτωση που κάτι σας βγει σε λιγότερο χρόνο από αυτόν που υπολογίζεται βαρεθειτε κάπου κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom