Κροατία Σλοβενία Κροατία ή/και Σλοβενία

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ! Μπας και έχεις( η οποιος άλλος) υπόψη σου και τίποτα στο Ζάγκρεμπ?
 
Μηνύματα
109
Likes
602
Σλοβενία

Για εμένα εξαιρετική επιλογή αποτελεί η λίμνη Bohimj. Δεν είναι τόσο τουριστική όσο η Μπλεντ αλλά για βάση 2 νυχτών είναι ιδανική λύση. Καλές και οικονομικές επιλογές διανυκτέρευσης ,ενώ παράλληλα έχεις και την επιλογή για κάμπινγκ. Αποτελεί βάση για πεζοπορίες .Μερικές ιδέες Mostnica Gorge , Slap Kozjak!!! Tolmin Gorges κ.α. Τακτικά δρομολόγια προς τη λίμνη Bohinj υπάρχουν απο την πρωτεύουσα και τη Μπλεντ.

Μπλεντ πανέμορφη η λίμνη. Αλλά η διαμονή εκεί ακριβή υπόθεση . Χαμός τον Αυγουστο που πήγα το 2018 όχι τόσο την προηγούμενη χιλιετία που πήγα την πρώτη φορα. Οντως αναπτύχθηκε αρκετά. Βάση για να πας στο φαράγγι του Βίντγαρντ {χαμός αλλά τίποτα το ιδιαίτερο} και στο Βουνό Τρίγκλαβ (για ορειβασία}.Δεν είναι τίποτα δύσκολο αν έχεις καλή φυσική κατάσταση σε μια μέρα το διεκπαιρεώνεις αν δεν με απατά η μνήμη. Με οδηγό την κάναμε (την προηγούμενη χιλιετία).Τότε ήμασταν άπειροι. Δεν χρειάζεται πάντως ο οδηγός. Με μια απλή έρευνα θα κάνετε μόνοι σας την ανάβαση Στη χειρότερη περίπτωση θα χρειαστείτε μια διανυκτέρευση στο καταφύγιο.

Λιουμπλιάνα μια όμορφη μικρή πρωτεύουσα. Αξίζει η βόλτα στο πάρκο Τίβολι και το περπάτημα στις γέφυρες και στο ποταμό. Μισή μέρα χαλαρά εκεί. Φαγητό το μόνο που θυμάμαι ήθελα να φάω Βοσνιακή κουζίνα και έφαγα στο Sarajevo 84 κοντα στη τριπλή γέφυρα. Φτηνό και μέτριο.Μάλλον τα φαγάδικα που έβαλε το παλικάρι πιο πάνω πολύ καλύτερη η κουζίνα.

Ζάγκρεπ το αγάπησα. Εχει ζωή ένταση καλές τιμές .Αυγουστο του 2018 οι Κροάτες που ήμουν ήταν περήφανοι για την πορεία τους στο Μουντιαλ 2018 που φτάσανε στο τελικό{μας είχαν αποκλείσει στο μπαράζ εμας με 4-1,0-0}.Πολλοί τότε ντυμένοι με τα χρώματα της εθνικής τους. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω στo plitvice lakes national park.Moυ έχουν πει τα καλύτερα όπως και για τις Δαλματικές ακτές. Ευχομαι να πάω στο μέλλον αν και η ξινίλα μου{και τρόμος} για την κοσμοθάλασσα που έχουν οι λίμνες και κυρίως οι ακτές της Κροατίας δεν μπορώ να την ξεπεράσω,
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Η Σλοβενία είναι ΑΠΙΘΑΝΗ χώρα, καλοκαίρι έχω πάει και εγώ και ήταν όλα ονειρο, η φύση είναι φανταστική, η Λιουμπλιάνα πανέμορφη, Λίμνη Μπλεντ κτλ κτλ. Καλοκαίρι στη Κροατια θα πρότεινα μόνο σε κάποιον που δε θα συμπαθούσα. Ορδές…το Ντουμπρόβνικ θα είναι κόλαση (χωριά που είναι παράλογα πανάκριβο).
Ταυτιζομαι !
 
  • Like
Reactions: GTS

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
(Γενικά στη Σλοβενία τίποτα δεν το θεωρώ άχαστο, ιδιαίτερα για όσες-ους έχουν ταξιδέψει αρκετά στην Κεντρική Ευρώπη. Είναι όμορφη χώρα, αλλά δεν βλέπεις κάτι που δεν έχεις ξαναδεί. Προσωπικά μου άρεσε που είδαμε "λίγο από όλα" στις εκδρομές που κάναμε και πήρα μια σφαιρική άποψη της χώρας.)
Επιστρεφοντας απο Λουμπλιανα, θυμηθηκα το σχολιο.
Μια μικρη γλυκυτατη πρωτευουσα που ομως δεν χαραζει τιποτε μεσα σου. Υπερβολικα πολλα τραπεζοκαθισματα παντου, μοιαζει σαν τεραστιο φαγοποτειο το καλοκαιρι. Ωραια ατμοσφαιρα για ντολτσε βιτα, παρκα, ποδηλαταδες, αλλα δεν θα επεστρεφα (σκεψη καθοριστικη για το αν μου αρεσε πολυ ενας τοπος).
Καπως ετσι ακυρωσα κι ενα τριημερο στην Ιστρια γιατι απλα ψιλοξενερωσα.
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Επιστρεφοντας απο Λουμπλιανα, θυμηθηκα το σχολιο.
Μια μικρη γλυκυτατη πρωτευουσα που ομως δεν χαραζει τιποτε μεσα σου. Υπερβολικα πολλα τραπεζοκαθισματα παντου, μοιαζει σαν τεραστιο φαγοποτειο το καλοκαιρι. Ωραια ατμοσφαιρα για ντολτσε βιτα, παρκα, ποδηλαταδες, αλλα δεν θα επεστρεφα (σκεψη καθοριστικη για το αν μου αρεσε πολυ ενας τοπος).
Καπως ετσι ακυρωσα κι ενα τριημερο στην Ιστρια γιατι απλα ψιλοξενερωσα.
Ταυτιζομαι για την Ιστρια παρολο που εκλεισα τα εισιτηρια δεν βρηκα κατι που να με τραβαει ξενερωσα απιστευτα τα παντα πανακριβα χωρις λογο τα ακυρωσα ολα και ειπα στον εαυτο μου δε θα ξανάπαει πουθενα αλλου κατ αναγκη
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επιστρεφοντας απο Λουμπλιανα, θυμηθηκα το σχολιο.
Μια μικρη γλυκυτατη πρωτευουσα που ομως δεν χαραζει τιποτε μεσα σου. Υπερβολικα πολλα τραπεζοκαθισματα παντου, μοιαζει σαν τεραστιο φαγοποτειο το καλοκαιρι. Ωραια ατμοσφαιρα για ντολτσε βιτα, παρκα, ποδηλαταδες, αλλα δεν θα επεστρεφα (σκεψη καθοριστικη για το αν μου αρεσε πολυ ενας τοπος).
Καπως ετσι ακυρωσα κι ενα τριημερο στην Ιστρια γιατι απλα ψιλοξενερωσα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Τρεις μήνες μετά το ταξίδι δύο μέρη από όσα επισκέφτηκα στη Σλοβενία έχουν "κάτσει" μέσα μου λίγο παραπάνω. Λίμνη Bohinj και Πιραν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ταυτιζομαι για την Ιστρια παρολο που εκλεισα τα εισιτηρια δεν βρηκα κατι που να με τραβαει ξενερωσα απιστευτα τα παντα πανακριβα χωρις λογο τα ακυρωσα ολα και ειπα στον εαυτο μου δε θα ξανάπαει πουθενα αλλου κατ αναγκη
Τα ιδια. Ε συγγνωμη, αλλα με 120 το φθηνοτερο δικλινο ως 150 και κατι 20ρικα για μια ωρα λεωφορειο, ασε μας, κουκλιτσα μου Ιστρια, αμα ειναι ετσι παω Παρισι.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ πολύ! Μπας και έχεις( η οποιος άλλος) υπόψη σου και τίποτα στο Ζάγκρεμπ?
Batak συστημένο από φίλο Κροάτη αλλά μας έπιασε βροχή και δεν προλάβαμε να το βρούμε, καθίσαμε σε ένα Nikki's house στην Tkalciceva αντ' αυτού, αρκετά τουριστικό αλλά τα κρεατικά του νόστιμα μας φάνηκαν κι ο σερβιτόρος ήταν ευγενέστατος, μας βρήκε και ταξί μετά να είναι καλά το παιδί.
Byblos που καμιά σχέση με κροατικη κουζίνα, λιβανέζικο είναι αλλά καλό επίσης αν βρεθείτε προς κεντρική πλατεία και πεινάτε.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα φόρουμ,

Έρχομαι κι εγώ με την κλασική απορία κατανομής νυχτών σε αυτό το συνδυασμό.
Σάββατο απόγευμα άφιξη Ζάγκρεμπ, αναχώρηση Τετάρτη μεσημέρι.
Η βάση της σκέψης είναι συνδυασμός του χριστουγεννιάτικου ζάγκρεμπ (προτού έρθει το ευρώ) και της Λιουμπλιάνας που μ' αρέσει απ' αυτά που έχω δει αλλά παίρνοντας το μάτι μου και Μπλεντ, δε μου φαίνεται καθόλου άσχημη, ειδικά για χειμώνα.
Οπότε, μία νύχτα σίγουρα Λιουμπλιάνα, τελευταία νύχτα σίγουρα Ζάγκρεμπ, και ψάχνουμε τι να κάνουμε τις άλλες δύο και πως να τις σπάσουμε, ένι αιντίαζ; 🤔

Για τα πέρα δώθε εξετάζεται και το αμάξι, αν είναι εφικτό χωρίς πιστωτική κι αν δε βγαίνει σημαντικά πιο ακριβό από φλιξμπας/λεωφορεία για μπλεντ.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλησπέρα φόρουμ,

Έρχομαι κι εγώ με την κλασική απορία κατανομής νυχτών σε αυτό το συνδυασμό.
Σάββατο απόγευμα άφιξη Ζάγκρεμπ, αναχώρηση Τετάρτη μεσημέρι.
Η βάση της σκέψης είναι συνδυασμός του χριστουγεννιάτικου ζάγκρεμπ (προτού έρθει το ευρώ) και της Λιουμπλιάνας που μ' αρέσει απ' αυτά που έχω δει αλλά παίρνοντας το μάτι μου και Μπλεντ, δε μου φαίνεται καθόλου άσχημη, ειδικά για χειμώνα.
Οπότε, μία νύχτα σίγουρα Λιουμπλιάνα, τελευταία νύχτα σίγουρα Ζάγκρεμπ, και ψάχνουμε τι να κάνουμε τις άλλες δύο και πως να τις σπάσουμε, ένι αιντίαζ; 🤔

Για τα πέρα δώθε εξετάζεται και το αμάξι, αν είναι εφικτό χωρίς πιστωτική κι αν δε βγαίνει σημαντικά πιο ακριβό από φλιξμπας/λεωφορεία για μπλεντ.
Αν κατάλαβα καλά, έχετε 2,5 μέρες διαθέσιμες και σκέφτεστε να τις κατανειμετε μεταξύ 2 πρωτευουσών. Εγώ στη θέση σας θα άφηνα για άλλη φορά τη Λιουμπλιάνα. Το Ζάγκρεμπ είναι πανέμορφο. Το κοντινό σαμομπορ είναι και αυτό πολύ ωραίο.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν κατάλαβα καλά, έχετε 2,5 μέρες διαθέσιμες και σκέφτεστε να τις κατανειμετε μεταξύ 2 πρωτευουσών. Εγώ στη θέση σας θα άφηνα για άλλη φορά τη Λιουμπλιάνα. Το Ζάγκρεμπ είναι πανέμορφο. Το κοντινό σαμομπορ είναι και αυτό πολύ ωραίο.
Ε ουσιαστικά αν βγάλουμε τα μισά από Σάββατο και Τετάρτη, έχουμε 3 μέρες να κατανείμουμε.
Η Λιουμπλιάνα τέλειως εξώ δεν θα περάσει από την ολομέλεια (κι η αλήθεια είναι κι εμένα με τρώει να τη δω έστω λίγο), αλλά τελικά θα γίνει ο πιο σέιφ συνδυασμός.
Σάββατο απευθείας λεωφορείο για Λιουμπλιάνα (τα τρένα δυστυχώς έχουν πολύ αραιά δρομολόγια απ' ότι βλέπω), όχι κάποια λίμνη, Κυριακή βράδυ επιστροφή Ζάγκρεμπ, δύο φουλ μέρες εκεί κι επιστροφή.

Οπότε τώρα ξεκινάει η έρευνα για διαμονές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ε ουσιαστικά αν βγάλουμε τα μισά από Σάββατο και Τετάρτη, έχουμε 3 μέρες να κατανείμουμε.
Η Λιουμπλιάνα τέλειως εξώ δεν θα περάσει από την ολομέλεια (κι η αλήθεια είναι κι εμένα με τρώει να τη δω έστω λίγο), αλλά τελικά θα γίνει ο πιο σέιφ συνδυασμός.
Σάββατο απευθείας λεωφορείο για Λιουμπλιάνα (τα τρένα δυστυχώς έχουν πολύ αραιά δρομολόγια απ' ότι βλέπω), όχι κάποια λίμνη, Κυριακή βράδυ επιστροφή Ζάγκρεμπ, δύο φουλ μέρες εκεί κι επιστροφή.

Οπότε τώρα ξεκινάει η έρευνα για διαμονές.
Με 2 βραδια διαμονης στην Τεργεστη προλαβαμε τη Λουμπλιανα και δεν θα προλαβετε εσεις με 4 βραδια? Μα ειναι διπλα. Και Μαριμπορ προλαβαινετε.
Η Λουμπλιανα δεν εχει τιποτε φοβερα αξιοθεατα να θελουν χρονο , κυριως βολτες σε μια μικρη πολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom