Κροατία Κροατία και δαλματικές ακτές

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σκέφτομαι φέτος τον Αύγουστο να κάνω ένα σύντομο ταξίδι στην Κροατία. Θέλω να μάθω τα εξής:
Οι παραλίες είναι συγκρίσιμες με τις ελληνικές; Η θερμοκρασία του νερού είναι καλή;
Ποιά από τα νησία των δαλματικών ακτών αξίζουν μια επίσκεψη;
Είναι επικίνδυνο να πάω με το δικό μου αμάξι εκεί; Πρέπει να το βάζω πάντα σε πάρκινκ;

Οποιαδήποτε πληροφορία για την Κροατία ειναι ευπρόσδεκτη.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τέλος του μήνα που θα πάω για 1 εβδομάδα στα μέρη, θα σου πω. Εγώ βέβαια δε θα πάω για "μπάνια", αλλά 2-3 βουτίες θα τις κάνουμε και θα σου πω.
Έχε υπόψη σου πάντως ότι μοιάζει λίγο ταλαιπωρία να πας οδικώς Κροατία γιατί πρέπει να περάσεις αρκετά σύνορα, να διασχίσεις όλη την Αλβανία κλπ. Λεπτομέρειες μετά την επιστροφή.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Το ταξίδι στην Κροατία οριστικοποιήθηκε.

Ipanag περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου!

Θα ξεκινήσω από Θεσσαλονίκη. Κοίταξα στο maporama και λεει ότι για να πας Κροατία (πχ. Dubrovnik) διασχίζεις FYROM, Νότια Σερβία και Μαυροβούνιο. FYROM έχω ξαναπεράσει και οι δρόμοι είναι OK. Θα ήθελα κάποια πληροφορία για την κατάσταση στο Μαυροβούνιο.

Σκέφτομαι να μείνω στο Σπλιτ και να επισκευτώ κοντινά νησιά. Είδα μερικές πολύ όμορφες φωτός στο net όπως αυτή η παραλία:

awww.makarskainfo.com_images_stories_excursions_bol3.jpg

(Zlatni Rat στο νησί Brac)

Επίσης έμαθα ότι υπάρχουν πολύ όμορφα National Parks με καταράχτες κτλ.
Υπάρχει κάποιος που να έχει επισκεφθεί την χώρα και να έχει να μου προτείνει κάτι;
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Thx maredia. Ήταν λίγο αποκαρδιωτική η περιγραφή του φίλου. Βέβαια επισκεφθηκε μόνο τις περιοχές βόρεια του Σπλιτ. Ελπίζω η κατάσταση στα Νότια να είναι διαφορετική... :(
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Οκ θα γράψω μόλις επιστρέψω. Εμείς από Αθήνα θα πάμε Μαυροβούνιο (επίσης καλό για παραλίες αν σε ενδιαφέρουν) μέσω Αλβανίας. Μετά Ντουμπρόβνικ, Σπλιτ, Μόσταρ, Σαράγιεβο και επιστροφή μέσω Σερβίας.
Πρόσεξε μήπως η διαδρομή που λες είναι μέσα από Κόσοβο. Όχι ότι σου λέω να το αποφύγεις, απλώς να είσαι προετοιμασμένος αν το επιλέξεις.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Χμμ.. κι αυτό το post αναφέρεται στην Κροατία:
http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=1349

Το βάζω εδώ για να τα έχουμε ολοκληρωμένα. Από ότι φαίνεται ο dk που έχει πάει στο μέρος, δεν είναι στο forum πια.. κρίμα
 

Hpeirwths

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΟΑΤΙΑ
Καλησπέρα.
Σήμερα ανακάλυψα το φορουμ. Είμαι ακόμη στην ανάγνωση των ποστ.
Σκοπευω να πάω ντουμπρόβνικ και γυρω περιοχή στις 9 Αυγ. με τη γυναικα μου οδικώς με το αυτοκινητό μου.
Θα καθίσουμε μια εβδομάδα.
Η διαδρομή που σκοπευω να κάνω ειναι Αθήνα-θεσσ/ικη-Σκόπια-κόσοβο-Αλβανια-μαυροβουνιο,ποντγκοριτσα- ντουμπροβνικ κροατία, ντουμπρόβνικ.
Κατάλλυμα δεν εχω κλεισει ακόμη.
Κάθε συμβουλή σας ευπροσδεκτη
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γύρισα!
Εμείς πήγαμε μέσω Ιωαννίνων. Διασχίσαμε την Αλβανία σε 6+ ώρες (350km). Παντού μπλόκα και χαμηλά όρια ταχύτητας, ενώ ο δρόμος είναι συνεχώς επαρχιακός με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση χωρίς νησίδα. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ούτε κίνδυνο. Σε κάποια σημεία είχε καινούρια άσφαλτο και σε κάποια έκαναν έργα και ήταν γεμάτο λακούβες για λίγα μέτρα.

Στο Μαυροβούνιο ναι μεν πάλι επαρχιακός δρόμος, αλλά πολύ καλής ποιότητας. Λόγω τουριστικής περιόδου είχε αρκετά αυτοκίνητα στον παραλιακό δρόμο, αλλά χωρίς προβλήματα. Απίστευτα πράσινη χώρα, νόμισμα το ευρώ και όχι πολύ ακριβά (μην περιμένετε όμως να τα βρείτε και τσάμπα) και γενικά ήμασταν πολύ άνετα.

Κροατία είναι εντελώς δυτική Ευρώπη και φυσικά και πιο ακριβά. Ο δρόμος βέβαια μέχρι το Σπλιτ που φθάσαμε δεν είναι αυτοκινητόδρομος, αλλά καλής ποιότητας οδόστρωμα και εδώ. Οι δρόμοι είναι γεμάτοι με Ευρωπαίους ταξιδιώτες και σε αρκετά σημεία έχει κίνηση.

Βοσνία λίγο πιο μέτρια το οδικό δίκτυο, αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα πάλι.
Τέλος βγήκαμε από Νις (Σερβία) και Σκόπια όπου υπάρχουν αρκετά χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομου.

Τα πιο αστεία σύνορα (έλεγχος ελάχιστων δευτερολέπτων) στη Βοσνία. Τα πιο χρονοβόρα στην Κροατία.

Αυτά στο περίπου. Χρωστάω ιστορίες, το ξέρω :)
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Πολύ ωραία ipanag. Πιο καλή περιγραφή των δρόμων δεν γινόταν!

Εγώ φεύγω στις 3 Αυγούστου από Φλώρινα και θα ακολουθήσω την εξής διαδρομή: Φλώρινα-FYROM-Αλβανία-Μαυροβούνιο-Κροατία. Το Μαυροβούνιο δεν ήταν στο πρόγραμμα αλλά μετά απο αυτά που μας είπες και έμαθα, λέω να αφιερώσω λίγο χρόνο κι εκεί. Μετά Dubrovnik, σε κάποια νησία (προβληματίζομαι μεταξύ Brac, Hcar, Korcula και Mljet), Σπλίτ και Ζάγκεμπ. Θα ήθελα να διαβάσω την ιστορία σου, αν προλαβαίνεις να την γράψεις, αλλα και να μου απαντήσεις στα εξής:

- Τα διόδια είναι ακριβα (συγκρινόμενα με τα ελληνικά);
- Στην Κροατία δέχονται μόνο Kuna ή μπορείς να κυκλοφορίσεις και με ευρώ;
- Η βενζίνη σε τι επίπεδα κυμαίνεται;
- Σε ποια μέρη στην Κροατία θα πρότεινες να αφιερώσω λίγο χρόνο παραπάνω; Συνολικά θα περάσω πες 5 μέρες στην Κροατία.
- Υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος κλοπής του αυτοκινήτου;
- Κάποια εμπειρία από κάμπινκ;
- Αν και μου είπες ότι δεν πήγες για παραλίες, έχει ωστόσο τίποτα να συστήσεις;
- Κάτι άλλο ενδιαφέρον...

Έχω ψηθεί πολύ γι' αυτό το ταξίδι, και τώρα που οι μέρες φτάνουν μπαίνω πάλι σε αμόκ ταξιδιού! Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λοιπόν
Αλβανία και Βοσνία καθόλου διόδια.
ΠΓΔΜ έχει στον αυτοκινητόδρομο από Ευζώνους προς Σκόπια σε 2-3 σημεία, 1 ευρώ περίπου στο καθένα (παίρνουν ευρώ).
Κροατία μέχρι Σπλιτ δεν έχει αυτοκινητόδρομους άρα ούτε και διόδια. Πιο πάνω νομίζω έχει.
Στη Σερβία ήταν πολύ ακριβά τα διόδια. Από λίγο βορειότερα της Νις μέχρι τα νότια σύνορα, δώσαμε 7 ευρώ. Από Βελιγράδι πρέπει να είναι πάνω από 15.
Στο Μαυροβούνιο έχει διόδια μόνο σε ένα τουνελ που βγάζει στην παραλία (1-2 ευρώ και αξίζει γιατί γλυτώνεις πολλές στροφές.

Μαυροβούνιο παίζει επίσημα το ευρώ. Στη Κροατία λίγο δοκιμάσαμε και το δέχοταν, αλλά νομίζω καλύτερα να κάνεις κάποια ντόπια ...

Η Βενζίνη είναι στα ίδια επίπεδα με Ελλάδα. Στο Μαυροβούνιο μάλιστα έχει και πολλές ΕΚΟ.

Στη Κροατία μου άρεσε πολύ το Ντουμπρόβνικ και το Σπλιτ. Από νησιά πήγαμε στη Korcula, όμορφα ήταν αλλά όχι τίποτα φοβερό. Μια μικρή παλιά πολύ, περατζάδα για καφέ/φαγητό κλπ. Το Mljet λένε ότι έχει πολύ ωραία φυσικά τοπία και το Hvar είναι διάσημο για celebrities.

Κίνδυνος κλοπής δε θα έλεγα κάτι διαφορετικό απ'ότι ισχύει στην Ελλάδα. Και φυσικά οι γνωστές προφυλάξεις, μην αφήσεις τσαντάκι σε εμφανές σημείο στη καμπίνα (αυτό ισχύει για όλο τον κόσμο).

Κάμπινγκ δεν ξέρω κάτι να σου πω, εμείς μέναμε σε hostels.

Παραλίες μου άρεσαν πολύ στο Μαυροβούνιο, Petrovac, Sveti Stefan, Budva

Έχε πάντως υπόψη σου ότι έχουν πολύ τουρισμό αυτά τα μέρη, ειδικά αρκετούς Ευρωπαίους στην Κροατία. Ίσως τη βρεις λίγο ακριβή τη Κροατία τέτοια περίοδο.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σε ευχαριστώ ipanag, ήσουν και πάλι αναλυτικός και ακριβής.

Φύγαμε για Κροατία λοιπόν!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.021
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom