Κρουαζιέρα - Transatlantic crossing ποιά η γνώμη των ειδικών?

Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εδώ χρειάζομαι πολύ εξειδικευμένη βοήθεια... ξέρω όμως ότι κάποιοι εδώ μέσα μπορούν να την δώσουν. :rolleyes:

Χαζεύοντας στο δίκτυο έπεσε το μάτι μου σε μια πολύ καλή προσφορά της Costa Cruises για μια 17ήμερη κρουαζιέρα πέρασμα του Ατλαντικού (repositioning). Ξεκινάει από Σαβόνα και πηγαίνει Μάλαγα, Καζαμπλάνκα, Τενερίφη, Μαδέιρα, Μπαρμπέιντος, Γρενάδα, Μαρτινίκα, Ντομίνικα και καταλήγει Γουαδελούπη.

Η τιμή είναι αστεία (700? το άτομο σε καμπίνα με μπαλκόνι, ξεκινάει δε από 500? σε εσωτερική) δεδομένου βέβαια ότι τα γεύματα συμπεριλαμβάνονται.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1. Γενικά δεν έχουμε πρόβλημα με την θάλασσα, μας αρέσει, αλλά 6 μέρες σερί χωρίς λιμάνι μήπως θα κόψουμε φλέβες?
2. Επειδή πρόκειται για repositioning, οι υπηρεσίες στο πλοίο θα είναι όπως πάντα ή θα έχουν ελλείψεις?
3. Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοιου είδους κρουαζιέρες ώς προς τον μέσο όρο ηλικίας? Γενικά είμαστε νέοι γκχ, γκχ άνθρωποι... να το πω κομψά στα mid 30s, και μας αρέσει και η ησυχία αλλά να μην είμαστε και οι μόνοι κάτω των 50 ε?
4. Γενικά πως σας φαίνεται η ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω μια κρουαζιερα εχω κανει μονο και αυτη ελλαδα-τουρκια οποτε δεν εχω σωστη αποψη πανω στην δικη σου προταση αλλα για 700 ευρω (?????) δεν το συζητω καν!
απλα παρακαλουθω το θεμα σου για να δω τι θα πουν οι ειδικοι!
οσο για το σκελος με τις ηλικιες.......στην κρουαζιερα αυτη που πηγα πετυχαμε ενα γκρουπ καναδους απο 65 και πανω και εκαναν πιο πολυ σαματα απο οποιονδηποτε αλλο στο καραβι!!!!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ειδική δεν είμαι επί των κρουαζιερών, αλλά είδα την τιμή και έμεινα:shock:
Τώρα το catch σε αυτό δεν ξέρω ποιό είναι και αν υφίσταται βέβαια αλλά και μόνο που κάνεις τόσα stop overs σε τόσα μέρη νομίζω πως αξίζει τον κόπο...
Ό,τι κι αν γίνει και παπούδες που να κοιμούνται όλη μέρα ή μωρά να ουρλιάζουν ή αποστειρωμένους συνταξιδιώτες είναι μια εμπειρία που δύσκολα την βρίσκεις...ειδικά σε τέτοια τιμή..
Ψάχτο λίγο παραπάνω στο τί περιλαμβάνει κι αν σου βγάζει κανά πρόγραμμα και αν δεις πως τα θετικά υπερτερούν έστω και μια μονάδα, κλείστο:D
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ούτε κι εγώ έχω κάτι να σου πω για τις κρουαζιέρες, αλλά νομίζω ένα τέτοιου είδους ταξίδι είναι εμπειρία ζωής! Μην το χάσεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όλοι σου απάντησαν, ούτε ένας σχετικός (ούτε εγώ)...

Απλώς προσοχή με τα 1 και 3 παραπάνω, γιατί ο ακατονόμαστος σχετικός δεν τα θωρεί προβλήματα....
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Όλοι σου απάντησαν, ούτε ένας σχετικός (ούτε εγώ)...

Απλώς προσοχή με τα 1 και 3 παραπάνω, γιατί ο ακατονόμαστος σχετικός δεν τα θωρεί προβλήματα....
Ευχαριστώ όλους, έστω και αν όπως λέτε δεν ξέρετε. Άλλωστε τον παραπάνω σχετικό περιμένω για να ανάψει η συζήτηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
παραβλέπω το (σωστό ;)) σχόλιο του taver...
και αρχίζω από την ουσία: όχι.
οι repositioning είναι μία καλή δικαιολογία για τις εταιρείες να μην γυρίζουν άδεια τα πλοία. κάτι που έκαναν οι ελληνικές εταιρείες 20 + χρόνια πριν..
καταρχήν το κόστος: μη σου φαίνεται εντυπωσιακό γιατι πρέπει να προστεθεί το OW από Γουαδελούπη, κάτι καθόλου οικονομικό. κρουαζιέρα+αεροπορικό θα συγκρίνεις μετά με αυτές από ΗΠΑ. με 350-700 πχ παίρνεις 7ημερη Liberty of the Seas, <1000 11ημερη ultimate, 1250 14ημερη ultimate με άπαιχτα λιμάνια.
οι 6 μέρες στη θάλασσα είναι γερή δοκιμασία για όποιον δεν έχει συνηθίσει. δεν έχω κάνει βέβαια τέτοια ούτε καν με την Costa, απλά μιλαω από γενικότερη εμπειρία. το δε πέρασμα του Ατλαντικού, αν κ γίνεται πολύ νοτιότερα από τη γραμμή του Queen Mary, ενέχει πάντοτε το ρίσκο του σουέλ ή και πολύ χειρότερου καιρού. και αν αυτό συμβεί δεν θα διαρκέσει 1-2 ώρες..
οι υπηρεσίες τώρα: συνήθως ξεκιναει το crossing με τις αλλαγές στη σύνθεση του πληρώματος να έχουν ήδη γίνει, οπότε δεν υπάρχει καμμία έλλειψη εκτός από τη διασκέδαση, σόου κλπ. τα περισσότερα γκρουπ που συμμετέχουν στα σόου δεν μένουν σε όλη την κρουαζιέρα στην Καραιβική μόνο για τη βραδιά του σοου, άντε 2. άρα η ποιοτητα θα είναι χαμηλότερη μια και δεν θα έχει πολλούς για το πέρασμα, πόσο μαλλον στην Costa που δεν έιναι κ το δυνατότερο σημείο της..από φαγητό, καφέ πολύ καλά ως άριστα. στο πρωινό σερβίρουν cappuccino και η πάστα είναι al dente όχι λαπάς..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
3. Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοιου είδους κρουαζιέρες ώς προς τον μέσο όρο ηλικίας? Γενικά είμαστε νέοι γκχ, γκχ άνθρωποι... να το πω κομψά στα mid 30s, και μας αρέσει και η ησυχία αλλά να μην είμαστε και οι μόνοι κάτω των 50 ε?
4. Γενικά πως σας φαίνεται η ιδέα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
και 3. καλά το υποψιάστηκες..ο ήδη υψηλός μέσος όρος της Costa θα είναι λίγο περισσότερο ανεβασμένος..
4. γενικά εγώ δεν θα την έκανα, θα προτιμούσα μία 14ήμερη από Μαιάμι-Φορτ. φυσικά αν βρεις αεροπορικό οικονομικό αξίζει. τώρα δεν ξέρω πώς θα γίνει αυτό, είδα προσφορά της AF με 750+. αν βρεις κάτι τετοιο κ το κόστος είναι συνολικά <1500/άτομο είναι ευκαιρία μεγάλη δεν το συζητάμε, go 4 it!. ζύγισε το με το κόστος μίας καλής από Φλόριντα και αποφασίζεις. τα λιμάνια, εκτός από αυτά της Καραιβικής- barbados my love, δεν με ενθουσιάζουν αλλά αυτό είναι τελείως προσωπικό.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχω βρεί AirCaraibes Γουαδελούπη-Ορλύ 413? μέχρι στιγμής. Από την άλλη, όλα όσα μου αναφέρεις ενδόμυχα τα είχα σκεφτεί και εγώ, στην ουσία επιβεβαίωση περίμενα από σένα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom