Γαλλία Ιταλία Μονακό Κυανή Ακτή (Νίκαια,Μονακό)

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Έκλεισα αυτό το ξενοδοχείο κοντά στα 630 για 9 βράδια, με δωρεάν ακύρωση. https://www.booking.com/hotel/fr/du...34b8f0aeabb3a7X1;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl

Γίνεται ένας πανικούλης από διαθεσιμότητα.
Θα κοιτάξω και προς airbnb μεριά.

Υπάρχει τελικά κάποια καλύτερη εναλλακτική για τη διαμονή?Τι λέτε?
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
καλημεραα...εχω κλεισει 22-24/10 για Νικαια θα βρεθουμε εκει οδικως απο Ιταλια, Cinque Terre.Διαβαζω αρκετες χρησιμες πλοιροφοριες για εκδρομες τριγυρω(Μονακο,Εζε,Αντιπ,σαν πολ ντεβανς κτλπ..)Το πλανο μας ελεγε επιστρεφοντας προς Ιταλια να καναμε μια διανυκτερευση στη Γενοβα αλλα μηπως τλκ δε φτανουν δυο μερες Νικαια κ ειναι πιο σωστο να μεναμε ενα βραδυ ακομα?
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλημεραα...εχω κλεισει 22-24/10 για Νικαια θα βρεθουμε εκει οδικως απο Ιταλια, Cinque Terre.Διαβαζω αρκετες χρησιμες πλοιροφοριες για εκδρομες τριγυρω(Μονακο,Εζε,Αντιπ,σαν πολ ντεβανς κτλπ..)Το πλανο μας ελεγε επιστρεφοντας προς Ιταλια να καναμε μια διανυκτερευση στη Γενοβα αλλα μηπως τλκ δε φτανουν δυο μερες Νικαια κ ειναι πιο σωστο να μεναμε ενα βραδυ ακομα?
Καλημερα φιλε μου!!! Για μενα καλυτερα να μεινεις 2 μερες στην Νικαια,,αρκει βεβαια ο γυρισμος σου να ειναι εφικτος αυθημερον για την πτηση σου!! Εγω πχ εμεινα ενα βραδυ Γενοβα γτ Νικαια-Μιλανο θα επρεπε να ξεκινησω πολυ νωρις και με αγχος γτ πετουσα 12 το μεσημερι!! Η περιοχη φυσικα θελει και ακομα παραπανω μερες (αναλογα το τι θελεις) αλλα απο 1 κ 2 προτιμοτερο 2 ειναι νομιζω για να παρεις λιγο τη μαγεια
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Καλημερα δυο μερες θα μεινω σιγουρα...αυτο που σκεφτομαι ειναι αν θα μεινω δυο μερες Νικαια κ μια Γενοβα η κ τις τρεις μερες Νικαια ?Με το θεμα της επιστροφης δεν εχω θεμα καθως μετα συνεχειζουμε το road trip προς Φλωρεντια
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημερα δυο μερες θα μεινω σιγουρα...αυτο που σκεφτομαι ειναι αν θα μεινω δυο μερες Νικαια κ μια Γενοβα η κ τις τρεις μερες Νικαια ?Με το θεμα της επιστροφης δεν εχω θεμα καθως μετα συνεχειζουμε το road trip προς Φλωρεντια
Η Γενοβα για μενα ηταν μια αρκετα ιδιαιτερη πολη (το ιστορικο κεντρο της βασικα) αλλα οχι κατι αμαν και τι!! Θα προτεινα αυτο που εκανα και εγω!! Εμεινα 2 μερες Νικαια και 1 Γενοβα αλλα Γενοβα εφτασα νωρις το απογευμα οποτε απλα εκανα μια βολτα κεντρο οπου πηρα μια γευση και απ την πολη και απ την κουζινα της!! Βεβαια αν δεν εισαι πολυ καλος στις συνεχεις μετακινησεις (κατι που δεν νομιζω γτ μου αναφερεις οτι θα κανεις road trip) μπορεις απλα να κανεις μια σταση 3-4 ωρες στην Γενοβα στον γυρισμο απο Νικαια!! Και τα 2 νομιζω θα σε καλυψουν αρκετα
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
καλημεραα...εχω κλεισει 22-24/10 για Νικαια θα βρεθουμε εκει οδικως απο Ιταλια, Cinque Terre.Διαβαζω αρκετες χρησιμες πλοιροφοριες για εκδρομες τριγυρω(Μονακο,Εζε,Αντιπ,σαν πολ ντεβανς κτλπ..)Το πλανο μας ελεγε επιστρεφοντας προς Ιταλια να καναμε μια διανυκτερευση στη Γενοβα αλλα μηπως τλκ δε φτανουν δυο μερες Νικαια κ ειναι πιο σωστο να μεναμε ενα βραδυ ακομα?
Δεν είμαι και πολύ ειδικός για τη περιοχή αλλά έχοντας επισκεφτεί τη περιοχή το καλοκαίρι και χωρίς αυτοκίνητο θεωρώ πως μία μέρα θέλεις για τη Νίκαια, μία γεμάτη μέρα μπορείς να συνδυάσεις Eze και Μονακό και μία άλλη Κάννες και Antibes. Σε περίπτωση που οι ρυθμοί σου είναι γρήγοροι μπορείς τη μέρα της Νίκαιας να επισκεφτείς τις κοντινές Villefranche και τη Villa Kerylos στο Beaulieu.

Όσο για Grasse και Saint-Paul-de-Vence επίσης μπορείς αν είσαι γοργός να τα βάλεις σε κάποια από τις μέρες αλλά προσωπικά αν δεν προλάβαινα ,αυτά θα ήταν που θα άφηνα απ' 'έξω.

Επίσης στο φόρουμ μέλη έχουν προτείνει και το χωριό "La Turbie", βόρεια του Μονακό, λένε πως έχει πολύ ωραία θέα στο κρατίδιο. Λόγω έλλειψης μέσου δεν το επισκέφτηκα, ωστόσο εσύ μπορείς να τσεκάρεις αν σε ενδιαφέρει.

Τώρα όσον αφορά το καιρό και ποια χωριά αξίζουν αυτήν την εποχή ας απαντήσει κάποιος πιο σχετικός!
 
Last edited:

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Δεν είμαι και πολύ ειδικός για τη περιοχή αλλά έχοντας επισκεφτεί τη περιοχή το καλοκαίρι και χωρίς αυτοκίνητο θεωρώ πως μία μέρα θέλεις για τη Νίκαια, μία γεμάτη μέρα μπορείς να συνδυάσεις Eze και Μονακό και μία άλλη Κάννες και Antibes. Σε περίπτωση που οι ρυθμοί σου είναι γρήγοροι μπορείς τη μέρα της Νίκαιας να επισκεφτείς τις κοντινές Villefranche και τη Villa Kerylos στο Beaulieu.

Όσο για Grasse και Saint-Paul-de-Vence επίσης μπορείς αν είσαι γοργός να τα βάλεις σε κάποια από τις μέρες αλλά προσωπικά αν δεν προλάβαινα ,αυτά θα ήταν που θα άφηνα απ' 'έξω.

Επίσης στο φόρουμ μέλη έχουν προτείνει και το χωριό "La Turbie", βόρεια του Μονακό, λένε πως έχει πολύ ωραία θέα στο κρατίδιο. Λόγω έλλειψης μέσου δεν το επισκέφτηκα, ωστόσο εσύ μπορείς να τσεκάρεις αν σε ενδιαφέρει.

Τώρα όσον αφορά το καιρό και ποια χωριά αξίζουν αυτήν την εποχή ας απαντήσει κάποιος πιο σχετικός!
Οποτε προτεινεις να μεινω 3 βραδια Νικαια κ να δω τις γυρω περιοχες πιο ανετα...ετσι κ αλλοως θα μεινω συνολικα 5 μερες Ιταλια(Cinque terre,Firenze κτλπ) οποτε ειναι ισως πιο σοφο να δω κ λιγο Γαλλια που παω κ πρωτη φορα...
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Δεδομένου ότι θες να δεις αρκετές από τις πάνω περιοχές που ανέφερα ,θεωρώ πως είναι καλύτερα να μείνεις 3 μέρες εκεί ώστε να προλάβεις να τις τριγυρίσεις.
Από την άλλη μεριά δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου για τα υπόλοιπα μέρη (Ιταλία κοντά στη Γένοβα από ότι κατάλαβα) και καθώς δεν έχω πάει δεν ξέρω να σου πω κατά πόσο αξίζουν επίσκεψης συγκριτικά με τις γαλλικές περιοχές. :):)
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Καλησπερα τλκ θα μεινω τρια βραδυα Νικαια περιεμενω προτασεις για τι πρεπει να δουμε καθως κ μαγαζια για φαγητο,κρασι κτλπ ...ευχαριστω εκ των προτερων
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπερα τλκ θα μεινω τρια βραδυα Νικαια περιεμενω προτασεις για τι πρεπει να δουμε καθως κ μαγαζια για φαγητο,κρασι κτλπ ...ευχαριστω εκ των προτερων
Άμα αντέχει η τσέπη σου έχει πολλές επιλογές ,,,ειδικά για θαλασσινά!!! Εμεις δυστυχως στο Μονακο φαγαμε σε ενα junk food μαγαζι πανω στη μαρινα burger με 20€ αν θυμαμαι καλα και στην Νικαια σε κατι πιτσαριες που οπως σε καθε χωρα εχει ενα στανταρ ταβανι στην τιμη η πιτσα (20-25€ το ατομο) Αν σε ενδιαφερει αυτο το ειδος φαγητου θα ψαξω να βρω ονοματα γτ ειχαμε μεινει πολυ ευχαριστημενοι!!
 

jimar

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
καλησπερα η Νικαια εχει δαχτυλιο γνωριζει καποιος?επισης ενας γνωστος μου που πηγε προσφατα Γαλλια μου ειπε οτι δυσκολευτηκε με τα διοδια!!ξερει κανεις αν εχουν καποια ιδιαιτεροτητα που μπορει να μας δυσκολεψει?
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλησπερα η Νικαια εχει δαχτυλιο γνωριζει καποιος?επισης ενας γνωστος μου που πηγε προσφατα Γαλλια μου ειπε οτι δυσκολευτηκε με τα διοδια!!ξερει κανεις αν εχουν καποια ιδιαιτεροτητα που μπορει να μας δυσκολεψει?
Η μονη ιδιαιτερότητα που έχουν τα διόδια,είναι οτι παιρνεις μια καρτα οταν μπαινεις και οταν βγαινεις βαζεις την καρτα και σου λεει το κομιστρο που πρεπει να πληρωσεις αναλογα με τα χλμ που εκανες!! Λογικα θα δυσκολευτηκε γτ στα 8-9 φυλακια διοδιων (δεν ξερω πως αλλιως να τα πω) πολυ λιγα ειναι με εισπρακτορα που πληρωνεις σε μετρητα!! Τα πιο πολλα ειναι με autopass και credit card!! Προσεξε τις πινακιδες καθως θα τα προσεγγιζεις για να πληρωσεις με τον τροπο που θελεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom