Γαλλία Κυανή Ακτή - Σε 2 Ρόδες

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Η διαδρομή είναι πολύ καλή καθώς είναι συνεχόμενος αυτοκινητόδρομος. Εγώ προσωπικά αν ήταν να διαλέξω μία πολύ για να μείνω θα προτιμούσα να κάνω διανυκτέρευση στις Κάννες, μου άρεσαν περισσότερο. Και η Νίκαια όμως είναι ωραία πόλη με την παραλία της και τους φοίνικές της θυμίζει κάτι από άγριο (μεσόγειος) τροπικό μέρος. Το ξενοδοχείο που τελικά μείναμε δεν το θυμάμαι το όνομά του και δυστυχώς δεν πήρα και κάρτα του. Ωστόσο ήταν κεντρικό και ήταν απέναντι από το συνεδριακό κέντρο acropolis, το οποίο είχε πολύ μοντέρνο σχεδιασμό. Το βρήκαμε τυχαία καθώς αυτό που είχαμε κλείσει μέσω ίντερνετ ήταν άθλιο. Είχε παρκινκ μεγάλο και υπόγειο. Δεν έχουν όλα τα ξενοδοχεία βέβαια και στους δρόμους υπάρχει αρκετή κίνηση και στα περισσότερα μέρη απαγορεύεται. Αν έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να επισκεφθείς και το το ωκεανογραφικό μουσείο του κουστώ που βρίσκεται στο μονακό, κάτι το οποίο εμείς δεν κάναμε δυστυχώς. Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα. Να περάσετε καλά.
ΥΓ. Η Ελβετία είναι ο επόμενος προορισμός μας με τις μηχανές, δεν ξέρουμε ακόμα πότε. Μάζευε πληροφορίες να μοιραστείς μαζί μας.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
...ΥΓ. Η Ελβετία είναι ο επόμενος προορισμός μας με τις μηχανές, δεν ξέρουμε ακόμα πότε. Μάζευε πληροφορίες να μοιραστείς μαζί μας.
το ταξίδι που μας περιεγραψες το ειχα κανει περυσι με αυτοκινητο βεβαια...τωρα κι εμεις συζηταμε να κανουμε ενα ταξιδι με τις μηχανες. Η Ελβετια (την εχω και αυτη γυρισει με αυτοκινητο) ειναι ενας καλος προορισμος για μηχανη. Δεν εχει μεγαλες αποστασεις τυπου Ανκονα-Νικαια. Προτεινω να μην πατε σε Γενευη και γενικοτερα σε μεγαλες πολεις. Τωρα βεβαια αν κανεις δεν εχει παει Ελβετια καλο θα ηταν να περασει και απο αυτες. Ακομα πιο ωραια ομως θα ειναι να πατε σε χωριουδακια προς Αλπεις μερια. Εχει και στροφες και ησυχια και απιστευτα τοπια...
 

pepes1gr

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υγεία να έχουμε και λεφτά
Πέρυσι που πήγα Ελβετία - Αυστρία πήγα προς τα ανατολικά και έτσι λέω αργότερα να πάω από νότιο δυτικά δηλαδή από Γαλλία και να δω και το Μονακό.Εχω καιρό ακόμη μπροστά μου και ακόμη ψάχνω διαδρομές.Οπως και πέρυσι έτσι και τώρα ψάχνω πάρκιν για την μηχανή γιατί δεν έχω όρεξη να γυρίσω με τα πόδια και εύκολο στην εύρεση ξενοδοχείο.
Ξ ΟΟŽΟ„ΞΏ ταξίδι στην Ξ•Ο…ΟΟŽΟ€Ξ·
αν έχετε όρεξη να διαβάσετε.
 

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
Πολύ ωραία ιδέα!Σε πειρασμό με βάζει για να είμαι ειλικρινής!Έχω κάποιες ερωτήσεις όμως:1)Προλάβατε να δείτε αυτά που θέλατε μέσα σε τόσες μέρες;
2)Πόσο σας στοίχησε στο περίπου;:bleh:
 

pepes1gr

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υγεία να έχουμε και λεφτά
Για να πω την αλήθεια ούτε το 1/10 δεν προλάβαμε και όσο ψάχνεις στο internet τόσο παραπάνω μέρη βλέπεις ότι έχασες.Δεν πειράζει άλλη φορά αν προλάβουμε όμως λόγω οικονομικών καταστάσεων.
Κόστος περίπου 2000 που θα μπορούσαν να πέσουν και παρακάτω αν μέναμε σε πιό οικονομικά ξενοδοχεία ή τα είχαμε κλεισμένα από πριν.
Το θέμα πάντως είναι ότι οι περιοχές αυτές είναι ΤΡΟΜΕΡΕΣ και αξίζουν τον κόπο και το χρήμα.
 

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
Για να πω την αλήθεια ούτε το 1/10 δεν προλάβαμε και όσο ψάχνεις στο internet τόσο παραπάνω μέρη βλέπεις ότι έχασες.Δεν πειράζει άλλη φορά αν προλάβουμε όμως λόγω οικονομικών καταστάσεων.
Κόστος περίπου 2000 που θα μπορούσαν να πέσουν και παρακάτω αν μέναμε σε πιό οικονομικά ξενοδοχεία ή τα είχαμε κλεισμένα από πριν.
Το θέμα πάντως είναι ότι οι περιοχές αυτές είναι ΤΡΟΜΕΡΕΣ και αξίζουν τον κόπο και το χρήμα.
Είναι πραγματικά πολύ όμορφες περιοχές απ'ότι έχω δει κ έχω διαβασει!!!2000 σας βγήκε συνολικά το ζευγάρι να φανταστώ;
 

pepes1gr

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Υγεία να έχουμε και λεφτά
Ναι μιλάω πάντα το ζευγάρι και χωρίς τα σχετικά έξοδα για δώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom