Κυπαρίσσι...αξίζει?

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι ισως το μοναδικο μερος της Πελοπονησσου που μου εχει ξεφυγει παιδια αν και Πελοπονησσια και απο μανα και απο πατερα.Κυπαρισσι-Πουληθρα-Λεωνιδιο.
Εχω δει φωτο με καταπρασινα βουνα ,τα οποια υψωνονται αποκρημνα ακριβως πανω απο την παραλια.Ειναι πολυ ομορφα και πρεπει να τα επισκεφθω συντομα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συναρπαστικη είναι και η διαδρομή από Κυπαρίσι προς Μονεμβασιά: από τα πιο άγρια και συναρπαστικά τοπία που έχω κάνει.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
Ο Ζάρακας, η περιοχή δηλαδή από το Γέρακα μέχρι το Κυπαρίσσι είναι μια πολύ όμορφη περιοχή, αμόλυντη από το πολύ τουρισμό και πραγματικά χαίρομαι να βλέπω κόσμο που την έχει επισκεφθεί του αρέσει και την προτείνει καθώς τυγχάνει και τόπος καταγωγής μου.
Το κυπαρίσσι είναι εξαιρέτική περιπτωση για οικογένεια...ήσυχο μέρος με πολύ ωραία θάλασσα και υπέροχο τοπίο... το τελευταίο κομμάτι του δρόμου από τον Χάρακα προς Κυπαρίσσι είναι απλά breathtaking...γενικά όλη η διαδρομή όπως λέει και η Ερση είναι πολύ ωραία...πχ όπως πας από την Ρειχιά προς Γέρακα, από κάποιο σημείο και μετά βλέπεις από ψηλά όλο το φιορδ του Γέρακα...απλα σούπερ
Για το Γέρακα νομίζω έχουν ξαναειπωθεί πράγματα στο φορουμ δεν θα ήθελα να κουράσω. υπέροχο τοπίο και εδώ με το φιορδ και την λιμνοθάλασσα. πολύ ωραίο ψάρι στις ταβερνες. Παραλία δεν έχει αλλά μπορείτε να πάτε στην Βλυχάδα η οποία είναι μια εξαιρετική παραλία με βότσαλο. Μπορείτε να πάτε εκεί από ενα δρόμο που ξεκινάει μέσα από την Ρειχιά...και εδώ η διαδρομή για την παραλία είναι όλα τα λεφτα!
Επίσης πιστέυω ότι αξίζει και μια επίσκεψη στην Μονή της Ευαγγελίστριας, μεταξύ Γέρακα και Ρειχιάς.

Τέλος υπέροχη διαδρομή που έχω να προτείνω είναι να στρίψετε από το χωριό Λαμπόκαμπος (περίπου στη μέση μεταξύ Κυπαρισσίου-Γέρακα) με κατεύθυνση προς Κρεμαστη, μετά κατευθύνεστε προς Πελετά (αν πάτε μέσω Μαρί ακόμα καλύτερα αν και κάνεις κύκλο) και μετά τα Πελετά προς Πουληθρα. Το τελευταίο κομμάτι που κατεβαίνεις το γκρεμό είναι πολύ εντυπωσιακό αρκεί να μην ζαλίζεται κάποιος γιατί η μία φουρκέτα ακολουθεί την άλλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom