Τουρκία Κωνσταντινούπολη!! Με γκρουπ ή μόνοι μας!?

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Καλησπέρα σας. Εχω σχεδιάδει ενα ταξίδι Κωνσταντινούπολή, για πρώτη μου φορά, στα μέσα Οκτώβρη. Το μόνο μου ερώτημα ειναι αν αξίζει να έχω προσωπικό ξεναγό για 4 μέρες, όχι μονο για συγκεκριμένα αξιοθέατα. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια προσωπική εμπειρία ;
Προσωπικά 3 ταξίδια τα έκανα μόνος (με τη γυναίκα μου)2017-18-19 ήταν πανέμορφα τα είχα οργανώσει όλα μόνος χωρίς κανένα πρόβλημα (Αγια Σοφιά, Δεξαμενή Πύργος Γαλατά Τοπ Καπί κτλ και αντίστοιχα κρουαζιέρες , έχει καταπληκτικά ΜΜΜ με Istanbulkart. Δεν αισθάνθηκα καθόλου φόβο ή ανασφάλεια. Μάλιστα με τέτοια συναλλαγματική διαφορά 1-10 όλα θα σε φανούν ΤΖΑΜΠΑ!!!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
756
Likes
3.821
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Καλύτερα θα ήταν αν επισκέπτεστε τη Κωνσταντινούπολη για πρώτη φορά να πάτε με οργανωμένο γκρουπ ... Οργάνωση και συνέπεια ... Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σας προτείνω ένα πολύ καλό γραφείο όπου έμεινα υπερευχαριστημένη όταν είχα πάει ...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλύτερα θα ήταν αν επισκέπτεστε τη Κωνσταντινούπολη για πρώτη φορά να πάτε με οργανωμένο γκρουπ ... Οργάνωση και συνέπεια ... Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες μπορώ να σας προτείνω ένα πολύ καλό γραφείο όπου έμεινα υπερευχαριστημένη όταν είχα πάει ...
Πολλά μέλη αυτού του φόρουμ, όπως και εγω, έχουμε πάει στην Κωνσταντινούπολη μόνοι μας και έχουμε περάσει πολύ καλά.Και τα αξιοθέατα είδαμε και ωραία φάγαμε και σε ωραία ξενοδοχεία μείναμε.
Ποιος ο λόγος να πάνε με γκρουπ ;
Θέλει οργάνωση και διάβασμα μπόλικο....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ποιος ο λόγος να πάνε με γκρουπ ;
Θέλει οργάνωση και διάβασμα μπόλικο....
Tην πρωτη φορα πηγα με γκρουπ. Σε εξευτελιστικη τιμη εκδρομης ειχαμε καλη ελληνοφωνο ξεναγο.
Ακριβως για να μην διαβασω ΤΙΠΟΤΕ πριν το ταξιδι. Ειχε ρυθμισει και εισοδους χωρις ουρες.
Ειμαι υπερ του γκρουπ την πρωτη φορα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Tην πρωτη φορα πηγα με γκρουπ. Σε εξευτελιστικη τιμη εκδρομης ειχαμε καλη ελληνοφωνο ξεναγο.
Ακριβως για να μην διαβασω ΤΙΠΟΤΕ πριν το ταξιδι. Ειχε ρυθμισει και εισοδους χωρις ουρες.
Ειμαι υπερ του γκρουπ την πρωτη φορα.
Αν δεν θέλει η δεν μπορεί κάποιος να ασχοληθεί για να φτιάξει πρόγραμμα το γκρουπ είναι μονόδρομος για οποιαδήποτε ταξίδι. Αλλά συγκεκριμένα η Κωνσταντινούπολη δεν είναι πιο δύσκολη από μια ευρωπαϊκή πόλη.
Η τουλάχιστον εμένα δεν μου φάνηκε έτσι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Αν δεν θέλει η δεν μπορεί κάποιος να ασχοληθεί για να φτιάξει πρόγραμμα το γκρουπ είναι μονόδρομος για οποιαδήποτε ταξίδι. Αλλά συγκεκριμένα η Κωνσταντινούπολη δεν είναι πιο δύσκολη από μια ευρωπαϊκή πόλη.
Η τουλάχιστον εμένα δεν μου φάνηκε έτσι.
Προτεινα το γκρουπ μονο για την ξεναγηση στα μουσεια, που ηταν καταπληκτικη. Υπαρχουν ταξιδιωτες που τους λεμε εδω "να πας μονος" και μετα ξεπαραδιαζονται να προσλαμβανουν ξεναγο γιατι αυτο ηθελαν εξ αρχης.
Οποτε γι αυτους το γκρουπ ειναι πιο οικονομικο και δεν ψαχνουν μετα ελληνοφωνο ξεναγο εκει.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Η Κωνσταντινούπολή εχει πολλά αξιοθέατα για τα οποία μπορείς να βρεις άπειρες κυριολεκτικά πληροφορίες ψαχνωντας στο διαδίκτυο. Προσωπικά απο τις 6 ημέρες που θα πάω, έκλεισα με ιδιωτικό ελληνόφωνο ξεναγό 2 μέρες. Ειδικά στην Αγία Σοφία, προτειμώ ότι μάθω/ακούσω να μου αποτυπωθούν παρα να διαβάζω τις ταμπέλες και απλά να κοιτάω μέσα στο χώρο. Ελπίζω να μου βγεί πραγματικά :lol:
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ειδικά στην Αγία Σοφία, προτειμώ ότι μάθω/ακούσω να μου αποτυπωθούν παρα να διαβάζω τις ταμπέλες και απλά να κοιτάω..
Πρόσεξε πάντως μην απογοητευτεις..
Ούτε ταμπέλες έχει τώρα, ούτε ψηφιδωτά εμφανή, ούτε μωσαϊκά, ούτε η πρόσβαση επιτρέπεται στο γυναικωνίτη..
Αντίθετα, πλήθος Αράβων τουριστών που έρχεται να προσευχηθεί..
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Πρόσεξε πάντως μην απογοητευτεις..
Ούτε ταμπέλες έχει τώρα, ούτε ψηφιδωτά εμφανή, ούτε μωσαϊκά, ούτε η πρόσβαση επιτρέπεται στο γυναικωνίτη..
Αντίθετα, πλήθος Αράβων τουριστών που έρχεται να προσευχηθεί..
Το ξερω το ξέρω αλλα τι να κάνω ? Πέρσι που ειχα κλείσει να πάω με πρόλαβε ο Covid19 ....
 

from west to east

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Χαιρετώ την παρέα του forum! Όσον αφορά την λατρεμένη Πόλη θα επιβεβαιώσω και γω πως αν κάποιος συλλέξει πληροφορίες ,το ταξίδι μπορεί πολύ εύκολα να γίνει ατομικά. Ο ξεναγός είναι σίγουρα μια πολύ καλή ιδέα , κυρίως για όσους προτιμούν να μην κάνουν έρευνα για τα αξιοθέατα που θα επισκεφτούν. Εμείς επισκεφτήκαμε δύο φορές την Πόλη με τον δικό μας ΙΧ , προ Covid και ήταν πολύ όμορφο και εύκολο ταξίδι.
 
Last edited by a moderator:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Σχεδιάζω ταξίδι 2 ατόμων για Κωνσταντινούπολη στα μέσα Νοεμβρίου με αναχώρηση από Αθήνα.
Οι επιλογές είναι 3.
1. Με γκρουπ, 6 μέρες και κόστος 300 €
2. Μεμονωμένα ψάχνοντας εισιτήρια και ξενοδοχείο με κόστος χαμηλότερο φυσικά
2. Με το διαδικτυακό travel 18-24 που είναι η πλέον οικονομικότερη λύση αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Υπάρχει κάποια εμπειρία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.717
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom