Τουρκία Κωνσταντινούπολη!! Με γκρουπ ή μόνοι μας!?

Μηνύματα
26
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα και καλή Χρονιά σε όλους!!!

Λέμε με την κοπέλα μου και με ένα άλλο ζευγάρι μαζί με το παιδάκι τους (13 χρονών), να πάμε ένα ταξίδι στην
Κωνσταντινούπολη!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να πάμε με γκρουπ ή μόνοι μας?

Εγώ με την κοπέλα μου έχουμε πάει Μαδρίτη , Πράγα ,Βιέννη, Μπρατισλάβα μόνοι μας. Χωρίς γκρουπ και πακέτα!
Απλά με αρκετό διάβασμα και σημειώσεις απο το site και περάσαμε τέλεια!!!!
Και σε πολύ καλές τιμές μπορώ να πω.

Επανέρχομαι στο θέμα.

Άλλοι μας είπαν ότι είναι επικίνδυνα να πας μόνος σου.... άλλοι μας είπαν ότι είναι μια χαρά και δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα!

Λέμε να πάμε 5 με 6 μέρες για να μπορέσουμε να δούμε αρκετά πράγματα αλλά και να μην πιεστούμε!

Όποιες πληροφορίες είναι καλοδεχούμενες!!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Από τη στιγμή που έχετε πάει μόνοι σας στα μέρη που περιγράφεις εννοείται ότι θα πάτε μόνοι και στην Κωνσταντινούπολη. Είναι ασφαλής όσο και τα άλλα μέρη που ανέφερες. Ξεκίνα διάβασμα για να καταστρώσεις πρόγραμμα, έχει άπειρες ιστορίες.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Μόνοι σας να πάτε και θα το κατα ευχαριστηθείτε. Επέστρεψα 24 Δεκέμβρη, δεν ένοιωσα πουθενά ανασφάλεια ότι ώρα και να περπάταγα. Η Κωνσταντινούπολη είναι τέλεια και γυρίζετε πολύ εύκολα με τραμ πόδια καραβάκια κ.τ.λ. Ξεκίνα διάβασμα και καλό ταξίδι. Όταν καταλήξεις σε κάποιο πλάνο ξαναμιλάμε...
 

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
Μόνοι σας να πάτε και θα το κατα ευχαριστηθείτε. Επέστρεψα 24 Δεκέμβρη, δεν ένοιωσα πουθενά ανασφάλεια ότι ώρα και να περπάταγα. Η Κωνσταντινούπολη είναι τέλεια και γυρίζετε πολύ εύκολα με τραμ πόδια καραβάκια κ.τ.λ. Ξεκίνα διάβασμα και καλό ταξίδι. Όταν καταλήξεις σε κάποιο πλάνο ξαναμιλάμε...
Και γω θέλω να ρωτήσω για Κωνσταντινούπολη, αξίζει να παει κανείς για 4 ημέρες ή είναι λίγες?Σε ποια περιοχή είναι καλά για διαμονή?
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Και εμείς αποφασίσαμε να πάμε μόνοι μας στην Πόλη τον Ιούλιο. Σίγουρα θα σας βγει πιο οικονομικά και δεν θα πιεστείτε καθόλου.

Εγώ έχω τις εξής απορίες για όποιον γνωρίζει: 1. Σκεφτόμαστε να πάμε από Αλεξανδρούπολη με λεωφορείο της εταιρείας metro και έκλεισα ξενοδοχείο κοντά στην Αγία Σοφία (Sapphire hotel). Αν έχει κάνει και κάποιος άλλος τη διαδρομή, μπορεί να μου πει πώς θα πάμε στο ξενοδοχείο; Αν ισχύει το ότι σε πηγαίνουν με δικά τους λεωφορεία στο κέντρο, το ίδιο ισχύει και για την επιστροφή; 2) Για να πάμε απ' το ξενοδοχείο στο Πατριαρχείο χρειάζεται ταξί. Ξέρετε πώς είναι το Πατριαρχείο στα τούρκικα και η Μονή της Χώρας, για να το πούμε στον οδηγό του ταξί;
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Και γω θέλω να ρωτήσω για Κωνσταντινούπολη, αξίζει να παει κανείς για 4 ημέρες ή είναι λίγες?Σε ποια περιοχή είναι καλά για διαμονή?
Για αρχή μια χαρά είναι αν και προσωπικά θα το έκανα 5 μέρες αλλά και 4εις αν είναι γεμάτες μια χαρά είναι. Για διαμονή προτείνω όπως και άλλα μέλη του forum που έχουν πάει ουκ ολίγες φορές Σουλταναχμετ. Είσαι κοντά σε Αγια Σοφιά, μπλε τζαμί, τοπ καπί κ.τ.λ και με ένα τραμ σε 20 λεπτα max είσαι καρακόυ αν βάλεις και το τελεφερικ μετά πας κατευθείαν ταξίμ όπου είναι ότι πρεπει για ποτάκι. Από καρακόυ ανεβαίνωντας βλέπεις το πυργο του γαλατά και πηγαίνοντας και άλλο πάνω πας για ιστικλαλ όπου έχει μαγαζιά για ποτό και γενικά γίνεται χαμός και στο τέρμα της είναι η ταξίμ. Οπότε άποψη μου είναι σουλταναχμέτ για διαμονή και απο εκεί μέσα σε λίγη ώρα είσαι όπου θες. Άλλη επιλογή για διαμονή είναι ταξίμ αλλά δεν τη προτείνω ειδικά για πρώτη επίσκεψη στη Κωνσταντινούπολη.
 

livoe

Member
Μηνύματα
30
Likes
124
Για αρχή μια χαρά είναι αν και προσωπικά θα το έκανα 5 μέρες αλλά και 4εις αν είναι γεμάτες μια χαρά είναι. Για διαμονή προτείνω όπως και άλλα μέλη του forum που έχουν πάει ουκ ολίγες φορές Σουλταναχμετ. Είσαι κοντά σε Αγια Σοφιά, μπλε τζαμί, τοπ καπί κ.τ.λ και με ένα τραμ σε 20 λεπτα max είσαι καρακόυ αν βάλεις και το τελεφερικ μετά πας κατευθείαν ταξίμ όπου είναι ότι πρεπει για ποτάκι. Από καρακόυ ανεβαίνωντας βλέπεις το πυργο του γαλατά και πηγαίνοντας και άλλο πάνω πας για ιστικλαλ όπου έχει μαγαζιά για ποτό και γενικά γίνεται χαμός και στο τέρμα της είναι η ταξίμ. Οπότε άποψη μου είναι σουλταναχμέτ για διαμονή και απο εκεί μέσα σε λίγη ώρα είσαι όπου θες. Άλλη επιλογή για διαμονή είναι ταξίμ αλλά δεν τη προτείνω ειδικά για πρώτη επίσκεψη στη Κωνσταντινούπολη.
Σ ευχαριστώ πολύ!!!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
2) Για να πάμε απ' το ξενοδοχείο στο Πατριαρχείο χρειάζεται ταξί. Ξέρετε πώς είναι το Πατριαρχείο στα τούρκικα και η Μονή της Χώρας, για να το πούμε στον οδηγό του ταξί;
απο την Εμινονού παρε το λεωφορειο νο 44 και πηγαινεις Πατριαρχείο "Fener" ...τα λεωφορεια εχουν και οθονες με τις στασεις... ( Μονή της Χωρας δεν εχω παει ) αλλα απο το Πατριαρχειο εχει και ενα λεωφορειο που παει Taxim νομιζω το 56Α οποτε κυκλώνεις την Κωσταντινουπολη.. :) Καλες βολτες

Να βγαλεις οπωσδήποτε καρτα AKBIL ηλεκτρονικη καρτα εισιτηρίων θα σου χρειαστει ΠΑΝΤΟΥ!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Και εμείς αποφασίσαμε να πάμε μόνοι μας στην Πόλη τον Ιούλιο. Σίγουρα θα σας βγει πιο οικονομικά και δεν θα πιεστείτε καθόλου.

Εγώ έχω τις εξής απορίες για όποιον γνωρίζει: 1. Σκεφτόμαστε να πάμε από Αλεξανδρούπολη με λεωφορείο της εταιρείας metro και έκλεισα ξενοδοχείο κοντά στην Αγία Σοφία (Sapphire hotel). Αν έχει κάνει και κάποιος άλλος τη διαδρομή, μπορεί να μου πει πώς θα πάμε στο ξενοδοχείο; Αν ισχύει το ότι σε πηγαίνουν με δικά τους λεωφορεία στο κέντρο, το ίδιο ισχύει και για την επιστροφή; 2) Για να πάμε απ' το ξενοδοχείο στο Πατριαρχείο χρειάζεται ταξί. Ξέρετε πώς είναι το Πατριαρχείο στα τούρκικα και η Μονή της Χώρας, για να το πούμε στον οδηγό του ταξί;
Καλησπέρα. Και εμείς με λεωφορείο είχαμε πάει από Θεσσαλονίκη, της εταιρείας Alpar. Όντως έχουν δικά τους λεωφορεία που σε κατεβάζουν στο κέντρο, και σε αφήνουν στην πλατεία ταξίμ (τουλάχιστον η δικιά μας εταιρεία). Το ίδιο ισχύει και για το γυρισμό αλλά δεν το προτιμήσαμε γιατί θα χάναμε πολύ ώρα, φτάναμε στο κτελ δυο ώρες νωρίτερα, οπότε αφού είχαμε πλέον εξοικειωθεί πήραμε μετρό κλπ. Νομίζω ότι το λεωφορείο που πάει στο Πατριαρχείο είναι το 99Α και το παίρνετε από Eminonu. Εμείς από Πατριαρχείο προς Μονή Χώρας πήραμε ταξί, γιατί δεν θέλαμε να περπατήσουμε και δεν υπάρχει βολική συγκοινωνία (από όσο ξέρω)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom