Τουρκία Κωνσταντινούπολη!! Με γκρουπ ή μόνοι μας!?

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Σχετικά με την απορία του topic starter εννοείται μόνοι σας, κινδυνεύεται όσο και σε οποιαδήποτε άλλη ευρωπαική πρωτεύουσα. Εμείς δεν είχαμε νιώσει καμία ανασφάλεια. Αυτό που θέλω μόνο να πω ότι συνέβη σε εμάς (άσχετο με την ασφάλεια) είναι το εξής: Ενώ όλα τα αξιοθέατα τα είδαμε και νιώσαμε πλήρης από τις πληροφορίες είτε από το site είτε από τον ταξιδιωτικό οδηγό που είχαμε, στην Αγια Σοφιά νιώσαμε ότι είχαμε έντονη έλλειψη γιατί ο ταξιδιωτικός οδηγός ήταν αγγλικός, και η ξενάγηση που θα μπορούσαμε ν απάρουμε εκεί ήταν τούρκικη. Αυτό που θέλω να πω ήταν ότι θα ήθελα να είχα ένα ξεναγό που να μου έλεγε ότι να εδώ εγινε αυτό κλπ από ελληνικής πλευράς - ιστορικής. Ενδεχομένως αν το είχα ψάξει να είχα περισσότερα τυπωμένα ιστορικά στοιχεία. Παντως αν ξαναπάω θα πάρω έλληνα ξεναγό, η ioanna balla, οπότε αν χρειαστώ θα απευθυνθώ εκεί. Αυτά για την προσωπική μου εμπειρία.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Σχετικά με την απορία του topic starter εννοείται μόνοι σας, κινδυνεύεται όσο και σε οποιαδήποτε άλλη ευρωπαική πρωτεύουσα. Εμείς δεν είχαμε νιώσει καμία ανασφάλεια. Αυτό που θέλω μόνο να πω ότι συνέβη σε εμάς (άσχετο με την ασφάλεια) είναι το εξής: Ενώ όλα τα αξιοθέατα τα είδαμε και νιώσαμε πλήρης από τις πληροφορίες είτε από το site είτε από τον ταξιδιωτικό οδηγό που είχαμε, στην Αγια Σοφιά νιώσαμε ότι είχαμε έντονη έλλειψη γιατί ο ταξιδιωτικός οδηγός ήταν αγγλικός, και η ξενάγηση που θα μπορούσαμε ν απάρουμε εκεί ήταν τούρκικη. Αυτό που θέλω να πω ήταν ότι θα ήθελα να είχα ένα ξεναγό που να μου έλεγε ότι να εδώ εγινε αυτό κλπ από ελληνικής πλευράς - ιστορικής. Ενδεχομένως αν το είχα ψάξει να είχα περισσότερα τυπωμένα ιστορικά στοιχεία. Παντως αν ξαναπάω θα πάρω έλληνα ξεναγό, η ioanna balla, οπότε αν χρειαστώ θα απευθυνθώ εκεί. Αυτά για την προσωπική μου εμπειρία.
Υπάρχουν Έλληνες ξεναγοί αν ψάξεις, έξω απ την Αγιά Σοφιά που τα λένε όπως πρέπει..
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Υπάρχουν Έλληνες ξεναγοί αν ψάξεις, έξω απ την Αγιά Σοφιά που τα λένε όπως πρέπει..
Άντε!!! Δεν το ήξερα και ούτε τους βρήκα. Κρίμα. Εμάς μόνο Τούρκοι ξεναγοί μας προσέγγισαν οπότε πήγαμε μόνοι μας. Την επομενη φορά (ευκαιρία να ξαναπάμε!!!)
 
Μηνύματα
26
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγω προσωπικά αγοράζω ταξιδιωτικούς οδηγούς στα αγγλικά για το λόγο ότι είναι πιο updated!
Η Ιωάννα Μπαλα που αναφέρθηκε είναι ξέρω Ελληνίδα ξεναγός?
Είναι καλή? Την έχει χρησιμοποιήσει κάνεις?
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
...που τα λένε όπως θέλει να τα ακούσει ο έλληνας θέλεις να πεις μάλλον!
Πρώτα απ' όλα το Έλληνας γράφετε με κεφαλαίο το ¨Ε¨ .
Υπάρχει αυστηρός ακουστικός έλεγχος μέσα στην Αγιά Σοφιά και δεν μπορούν να σου λένε ότι θέλουν.
Η Ιστορία όλων των κρατών είναι γραμμένη έτσι όπως την θέλουν οι λαοί και όχι όπως έγινε στην πραγματικότητα.
Εμείς είχαμε πάρει μία ξεναγό την κυρία Αγγελική η οποία είναι Κωσταντινοπολίτισα και είναι πολύ καλή.
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αν είστε τύποι που σκοπεύετε να γυρίσετε όλα τα αξιοθέατα και γενικώς αναζητείτε λίγο κουλέρ λοκάλ, τότε επιλέξτε ξενοδοχείο στο Sultanahmet. Αν πάλι προτιμάτε να είστε κοντά σε καλά καφέ, εστιατόρια κ προτιμάτε την "ευρωπαϊκή" πλευρά της πόλης, επιλέξτε Γαλατά κ γύρω απο Ιστικλάλ προς Τουνέλ...

Tip: δοκιμάστε οπωσδήποτε street food: απο balik ekmek και σιμίτια μέχρι το ανεπανάληπτο junk food "wet burger" στο Bambi.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.310
Εγω προσωπικά αγοράζω ταξιδιωτικούς οδηγούς στα αγγλικά για το λόγο ότι είναι πιο updated!
Η Ιωάννα Μπαλα που αναφέρθηκε είναι ξέρω Ελληνίδα ξεναγός?
Είναι καλή? Την έχει χρησιμοποιήσει κάνεις?
Η κυρία Ιωάννα Μπάλα είναι μέλος του φόρουμ.Δεν νομίζω ότι είναι ξεναγός.Απλώς ταξιδεύει και γράφει ιστορίες εδώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.682
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom