Τουρκία Κωνσταντινούπολη!! Με γκρουπ ή μόνοι μας!?

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η κυρία Ιωάννα Μπάλα είναι μέλος του φόρουμ.Δεν νομίζω ότι είναι ξεναγός.Απλώς ταξιδεύει και γράφει ιστορίες εδώ...
Kαι σε κάποια παλαιότερα μηνύματά της, έχει αναφερθεί σε έλληνα ξεναγό στην Κωνσταντινούπολη. Το μήνυμα του μέλους που αναφέρθηκε νωρίτερα στην ioanna balla μάλλον δεν ήταν ολοκληρωμένο και προφανώς γι'αυτό δόθηκε λάθος εντύπωση.
 
Μηνύματα
26
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Kαι σε κάποια παλαιότερα μηνύματά της, έχει αναφερθεί σε έλληνα ξεναγό στην Κωνσταντινούπολη. Το μήνυμα του μέλους που αναφέρθηκε νωρίτερα στην ioanna balla μάλλον δεν ήταν ολοκληρωμένο και προφανώς γι'αυτό δόθηκε λάθος εντύπωση.

Ακριβώς.. Γι αυτό μπερδεύτηκα!
 

elin

Member
Μηνύματα
15
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
όχι, κάποιο συγκεκριμένο
Η Μονή της Χώρας βρίσκεται σε φάση επισκευών. Για 2 χρόνια θα γίνονται εργασίες. Ξεκίνησαν το φθινόπωρο του 2013 και σε αυτό το χρονικό σημείο, Ιανουάριος 2014, είναι κλειστό στο κοινό ο κυρίως ναός. Οι νάρθηκες που βρίσκονται τα πολλά ψηφιδωτά είναι επισκέψιμα. Όμως αν κάποια στιγμή και πότε κλείσουν κάποιοι χώροι, η απάντηση που πήρα από όσο μπόρεσα να συνεννοηθώ με τους εκεί φύλακες ήταν ότι δεν ξέρουν και θα γίνεται σταδιακά η αποκατάσταση.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρώτα απ' όλα το Έλληνας γράφετε με κεφαλαίο το ¨Ε¨ .
Υπάρχει αυστηρός ακουστικός έλεγχος μέσα στην Αγιά Σοφιά και δεν μπορούν να σου λένε ότι θέλουν.
Η Ιστορία όλων των κρατών είναι γραμμένη έτσι όπως την θέλουν οι λαοί και όχι όπως έγινε στην πραγματικότητα.
Εμείς είχαμε πάρει μία ξεναγό την κυρία Αγγελική η οποία είναι Κωσταντινοπολίτισα και είναι πολύ καλή.
Τώρα τι δουλειά έχει η ιστορία της Κωνσταντινούπολης με το σύγχρονο Ελληνικό κράτος είναι μυστήριο...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Παιδιά επειδή εγώ ανέφερα το όνομα του μέλους Ioanna Balla, ζητώ συγνώμη για την παρανόηση, δεν το διατύπωσα σωστά. Η Ioanna Balla εννοούσα ότι χρησιμοποίησε Ελληνα ξεναγό στην Κωνσταντινούπολη, όχι ότι είναι η ίδια ξεναγός. Και επειδή γράφει στο φόρουμ, νομίζω ότι έχει αναφερθεί σε αυτήν την εμπειρία της και μπορείτε να πάρετε πληροφορίες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άστα αυτά... είπες ότι "χρησιμοποίησες" την Ioanna Balla αφήνοντας υπονοούμενα και αυτό είναι απαράδεκτο... σωστά σε επανέφερε στην τάξη ο Sokratis... η Ιoanna Balla είναι ιδέα και δεν μπορεί να την αναφέρει κανείς όπου και όπως γουστάρει... εγώ προσωπικά όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, θα κάνουμε πολύ καιρό να ξεχάσουμε την προσβολή προς το πρόσωπο της Ioanna Balla... άλλη φορά όταν αναφέρεσαι στην Ioanna Balla θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός για να μην δημιουργούνται εντάσεις και παρεξηγήσεις...
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θα ήθελα να ναφερθω στην ανησυχια σου stratos_lagakis, για την ασφάλεια της πόλης. Η τελευταία μου επίσκεψη ηταν το Πασχα με δύο μικρά παιδια 3 και 5 ετών. Οχι μόνο δεν θεώρησα οτι είναι επικίνδυνο να κυκλοφορήσω στην πόλη αλλα αντίθετα ηταν ακρως φιλικοι και εξυπηρετικοί με εμένα και τα παιδιά μου. Μεχρι και αγκαλια πηρε ένας τουρκος το παιδι μου για 200 μέτρα όταν το είδε να ζορίζεται σε μια ανηφόρα ...
Η περιοχή που θα μένεις θα πρότεινα και εγώ να είναι το Sultanhamet αφου επισκέπτεσαι την πόλη για πρώτη φορά. Εισαι στην καρδιά της πόλης με εύκολη πρόσβαση σε όλα τα μέρη.
Η πόλη γυρίζεται εύκολα με ένα καλό τουριστικό οδηγό. Για την Αγια Σοφία θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται ξεναγό , έστω και κλεμμένο..... εννοώ ότι αν δεν θέλετε να πληρώσετε όλο και κάποιο ελληνικό γκρουπ θα είναι δίπλα σας οπότε απλά θα τους κάνετε παρέα...
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
919
Likes
8.355
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Θα ήθελα να ναφερθω στην ανησυχια σου stratos_lagakis, για την ασφάλεια της πόλης. Η τελευταία μου επίσκεψη ηταν το Πασχα με δύο μικρά παιδια 3 και 5 ετών. Οχι μόνο δεν θεώρησα οτι είναι επικίνδυνο να κυκλοφορήσω στην πόλη αλλα αντίθετα ηταν ακρως φιλικοι και εξυπηρετικοί με εμένα και τα παιδιά μου. Μεχρι και αγκαλια πηρε ένας τουρκος το παιδι μου για 200 μέτρα όταν το είδε να ζορίζεται σε μια ανηφόρα ...
Η περιοχή που θα μένεις θα πρότεινα και εγώ να είναι το Sultanhamet αφου επισκέπτεσαι την πόλη για πρώτη φορά. Εισαι στην καρδιά της πόλης με εύκολη πρόσβαση σε όλα τα μέρη.
Η πόλη γυρίζεται εύκολα με ένα καλό τουριστικό οδηγό. Για την Αγια Σοφία θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται ξεναγό , έστω και κλεμμένο..... εννοώ ότι αν δεν θέλετε να πληρώσετε όλο και κάποιο ελληνικό γκρουπ θα είναι δίπλα σας οπότε απλά θα τους κάνετε παρέα...
Πως ήταν στην Πόλη με δύο μικρά παιδιά;
Ρωτάω γιατί σχεδιάζουμε να κάνουμε το ταξίδι το καλοκαίρι με δύο λίγο μεγαλύτερα παιδιά για 5 ημέρες. Είναι άραγε αρκετές για τα '' βασικά'' αξιοθέατα;
Αν θέλει γράψε το δικό σας πρόγραμμα και τι άρεσε περισσότερο στα παιδιά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom