Τουρκία Κωνσταντινούπολη-Μύθος και πραγματικότητα

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Πριν λίγες ώρες επέστρεψα από ένα 4ήμερο στην Κωνσταντινούπολη (πρώτη φορά είχα βρεθεί εκεί πριν 3 χρόνια) και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου.

Η Τουρκία θεωρείται ότι πολιτιστικά τουλάχιστον υπολείπεται σημαντικά από άλλες χώρες, με σημαντικά προβλήματα στην φιλοσοφία, κουλτούρα, παρακολούθηση των εξελίξεων στον κοινωνικό περιβάλλον.

Δεν θέλω να επιβεβαιώσω ή να αμφισβητήσω τα παραπάνω. Θέλω όμως να επισημάνω 2-3 πραγματάκια που μου έκαναν εντύπωση και μου κατέρριψαν κάποιους μύθους που είχα στο μυαλό μου.

• Η Κωνσταντινούπολη λοιπόν είναι μια πεντακάθαρη πόλη. (Για διαβολική σύμπτωση, και τις δύο φόρες που την επισκέφτηκα, είχα αφήσει την Αθήνα, πνιγμένη στα σκουπίδια, μετά από απεργίες). Στους δρόμους της Πόλης, δεν υπάρχει ούτε γόπα (εκτός αν περάσει κάποιο γκρουπ Ελλήνων που φροντίζει να σηματοδοτεί την πορεία του στα στενά της περιοχής…).

• Έχει αρκετά σημεία πρασίνου (πάρκα, πλατείες, μεγάλα πεζοδρόμια στα κεντρικά σημεία ώστε να μπορείς άνετα να κάνεις μια βόλτα σε ένα όμορφο περιβάλλον.

• Έχει χρώμα και άρωμα! Ενώ υπάρχουν πολλά μοντέρνα κτίρια και μεγάλος αριθμός ουρανοξυστών, υπάρχουν διάσπαρτα πολλά μνημεία και παραδοσιακά κτίρια που δίνουν μια ξεχωριστή προσωπικότητα στην πόλη, ειδικά όταν φωταγωγούνται τις βραδινές ώρες. Θα έλεγα μάλιστα ότι προβάλλονται και διαφημίζονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ώστε ο επισκέπτης να νιώθει ότι έχει άπειρα πράγματα να δει.

• Ο κόσμος της είναι εξαιρετικά ευγενικός και πολύ πρόθυμος να βοηθήσει τους τουρίστες ενώ δείχνουν σεβασμό στις ειδικές ανάγκες που μπορεί να έχουν τα άτομα (πχ χώροι μη καπνιζόντων, τήρηση κανόνων στάθμευσης σε χώρους για ΑΜΕΑ, διατήρηση επαρκούς χώρου περάσματος πεζών σε περιπτώσεις οικοδόμησης ή αναστήλωσης κλπ).

• Η διασκέδαση τους ταυτίζεται σε μεγάλο βαθμό με την δική μας, καταρρίπτοντας τον μύθο ότι ''σαν το Athens by night, πουθενά!''. Τρείς νύχτες, χορεύαμε μέχρι τις 4.30 το πρωί και όταν φεύγαμε, τα μαγαζιά ήταν ακόμα γεμάτα! Επίσης, το αλκοόλ καταναλώνεται κανονικότατα για μουσουλμανική κοινωνία, αλλά έχω την αίσθηση ότι ο κόσμος πίνει ελεγχόμενα, χωρίς ακρότητες ή υπερβολές (αυτό το παραθέτω απλά σαν έναν μύθο που υπάρχει γενικά στην Ελλάδα για τομείς που περήφανα θεωρούμε ότι είμαστε μακράν ''οι καλύτεροι!!!'').

Κλείνοντας θα τονίζω το εξής: κάθε πόλη/χώρα έχει τα προβλήματα της, και δεν θέλω να προβάλω μια μόνο διάσταση ή να κάνω κριτική βασιζόμενη σε τόσα λίγα σημεία. Προβληματίστηκα με αυτά που είδα εκεί, σε σχέση με αυτά που βιώνω στο δικό μου περιβάλλον, και νομίζω ότι ένιωσα λίγο άσχημα που υστερούμε σε σημαντικά θέματα ενώ υπερτονίζουμε πράγματα σχετικά ανούσια και χωρίς μεγάλοι σημασία...

Μήπως τελικά, χάνουμε κάτι;...
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Μήπως τελικά, χάνουμε κάτι;...
Ναι πολλά.... Αυτό που βιώνουμε στην Ελλάδα είναι το τίμημα της δημοκρατίας και της ελευθερίας που δεν το έχουμε αντιληφθει και το καταχραζόμαστε. Μπορεί να σε σταματησει αστυνομικος για εξακριβωση στοιχειων και να του πεις "αει παρατα μας". Μπορείς να είσαι οδοκαθαριστής και να κάνεις απεργία και να βρωμίζει όλη η πόλη. Μπορεις να θεωρησεις οτι κανεις αντισταση πετωντας πετρες στην αστυνομια, σπαζοντας βιτρινες και κλεινοντας το κεντρο της πρωτευουσας σου για δυο μερες. Μπορεις να εισαι δημοσιος υπαλληλος και να φευγεις στο επταωρο ή να εισαι εγκυος και να παιρνεις 10 μήνες άδεια. Μπορει να δουλευεις 8 ωρο και να παιρνεις το χρονο τις αδειες που δικαιουσαι καθως και 13ο μισθο... Και να εχεις βασικο μισθο 700 ευρω (διπλασια απο εκει). Μπορεις να εισαι φοιτητης και να μην πατας στη σχολη σου ουτε και να σε νοιαζει που το κρατος πληρωνει για σενα τα βιβλια σου... Μπορεις να κοιμασαι ησυχος νομιζοντας οτι ο μονος εχθρος (οπως σου εμαθαν στο σχολειο) που μπορει να απειλησει ειναι ο γειτονας που ξημεροβραδιάζεται στα τσιφτετέλια (θά'θελες, ας ειχαμε και εμεις προβληματα εσωτερικα και εξωτερικα οπως Κουρδισταν, Ιραν, Συριες και Αρμενίες). Μπορεις να πας στο νοσοκομειο και να εξεταστεις δωρεαν. Μπορεις να πας στο δικαστηριο και να βρεις το δικιο σου...

Αυτο που ειδες, ειναι αυτο που θελει να δειξει η Τουρκια. Και βεβαια, σαν επισκεπτης ειναι απο τις καλύτερες περιπτώσεις.. Τα εσωτερικα προβληματα που βιώνουν οι κάτοικοί της όμως δεν μπορεις να τα δεις απλα με μια επισκεψη...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το γεγονός ότι η Πόλη ήταν πάντα ένα παγκόσμιο οικονομικό κέντρο και αυτοκρατορική πρωτεύουσα για 2000 χρόνια, μήπως μας διαφεύγει? Τι σύγκριση μπορεί να γίνει με την Αθήνα που μέχρι τον περασμένο αιώνα ήταν ένα άθλιο χωριό γεμάτο με άξεστους χωρικούς και Αρβανίτες? Οποιαδήποτε πολιτιστική και πολιτισμική σύγκριση πέφτει στο κενό. Και έπρεπε να έρθει ο Όθωνας - ξένος κιαυτός - να κάνει μια αρχή πάνω σε ένα σβησμένο παρελθόν που καμία σχέση δεν είχε με την Αθήνα των μέσων του 18ου αιώνα.
Η αστική τάξη και η αριστοκρατία της Πόλης - ελληνική και οθωμανική - διαμόρφωσαν ένα απαράμιλλο πολιτισμικό περιβάλλον που η Αθήνα το βλέπει με το κιάλι. Αυτό πρέπει να το κατανοήσουμε όλοι εμείς που μένουμε στην Αθήνα και να το πάρουμε απόφαση ότι δεν ζούμε και σε καμία σπουδαία πόλη. Μας σώζει η Ακρόπολη και καναδυό μουσεία.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Το γεγονός ότι η Πόλη ήταν πάντα ένα παγκόσμιο οικονομικό κέντρο και αυτοκρατορική πρωτεύουσα για 2000 χρόνια, μήπως μας διαφεύγει? Τι σύγκριση μπορεί να γίνει με την Αθήνα που μέχρι τον περασμένο αιώνα ήταν ένα άθλιο χωριό γεμάτο με άξεστους χωρικούς και Αρβανίτες? Οποιαδήποτε πολιτιστική και πολιτισμική σύγκριση πέφτει στο κενό. Και έπρεπε να έρθει ο Όθωνας - ξένος κιαυτός - να κάνει μια αρχή πάνω σε ένα σβησμένο παρελθόν που καμία σχέση δεν είχε με την Αθήνα των μέσων του 18ου αιώνα.
Η αστική τάξη και η αριστοκρατία της Πόλης - ελληνική και οθωμανική - διαμόρφωσαν ένα απαράμιλλο πολιτισμικό περιβάλλον που η Αθήνα το βλέπει με το κιάλι. Αυτό πρέπει να το κατανοήσουμε όλοι εμείς που μένουμε στην Αθήνα και να το πάρουμε απόφαση ότι δεν ζούμε και σε καμία σπουδαία πόλη. Μας σώζει η Ακρόπολη και καναδυό μουσεία.
για να μην οδηγούμαστε σε ιστορικές ανακρίβειες και υπερβολές υπενθυμίζω ότι η Πόλη του 1930 δεν έχει καμία σχέση με αυτή του σήμερα. Η πόλη των εκατοντάδων χιλιάδων ελλήνων, αρμενίων, εβραίων που αποτελούσαν συνολικά περίπου το 40% του πληθυσμού της πόλης και προσέφεραν τα μάλλα πολιτισμικά και οικονομικά, δεν μπορεί να συγκριθεί με το απέραντο χάος των 16 εκατομμυρίων απελπισμένων και οικονομικά εξουθενωμένων σουτζούκων - τούρκων.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν μιλάμε για το χάος. Χάος έχει και στην Καλκούτα και είναι η πολιτιστική πρωτεύουσα της Ινδίας. Μιλάμε για πολιτισμό. Τα εκατομμύρια των πάμφτωχων Τούρκων δεν έχουν καμία σχέση με την αιώνια Πόλη. Αυτή πάντα ήταν και πάντα θα είναι Η ΠΟΛΗ. Μια μικρή μερίδα πληθυσμού παρήγαγε και παράγει πολιτισμό και τέχνη. Στην Αθήνα δυστυχώς δεν είναι έτσι. Και όλα αυτά τα "πολιτιστικά" events είναι για το θεαθήναι και παρασάγγας απέχουν από αντίστοιχα της Ευρώπης, της Πόλης συμπεριλαμβανομένης.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Με τίποτα δεν θέλω ν ανεβάσω τους τόνους,σεβόμενη όλα τα μέλη του forum.
Δύο λόγια μόνο γι αυτούς τους άξεστους χωριάτες Αρβανίτες.
Αγαπητέ traveladdict αναφέρθηκες στη φάρα μου με όχι και τόσο κολακευτικά λόγια.Σου λέω λοιπόν ότι οι Αρβανίτες υπάρχουμε στον Ελλαδικό χώρο απ τον 13ο αιώνα.Αν μη τι άλλο,τον 20ο είχαμε αφομοιωθεί πλήρως με τους γηγενείς.
Υπηρετήσαμε στον βυζαντινό στρατό την περίοδο των Παλαιολόγων και αργότερα αρκετοί από μας,έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην Επανάσταση του 21.
Θεωρώ πλεονασμό ν αναφερθώ σε ονόματα ηρώων με αρβανίτικη καταγωγή.

Πσο για τους χωριάτες,σου λέω ότι αναγκαστήκαμε να μετακινηθούμε στην πρωτεύουσα όπως και τόσοι άλλοι Έλληνες για να εργαστούμε και να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας αξιοπρεπώς.
Σε καλώ λοιπόν να μας γνωρίσεις σ ένα αρβανίτικο χωριό και ίσως ν αλλάξεις γνώμη για μας.

Συγνώμη για το off topic.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ντίνα πιστεύω ότι μέσα στον οίστρο του ο traveladdict σας αδίκησε... έχεις απόλυτο δίκιο... το έχω πει και στο παρελθόν το ξαναλέω και τωρα... φυλετική καθαρότητα στα Βαλκάνια δεν υπάρχει... είναι αστείο να μιλάμε για γνήσιους απογόνους των Ελλήνων 2.100 χρόνια μετά...

Traveladdict θα συμφωνίσω μαζί σου ότι η Πόλη αιώνες τώρα παράγει πολιτισμό και θα πω ότι σε αυτό βοήθησε και ακόμα βοηθάει η πολλυσυλεκτικότητα της... Ρωμιοί, Εβραίοι , Φράγκοι, Αρμένιδες, Τούρκοι και πλήστες όσες φυλές έχουν φτιάξει ένα εκπληκτικό χαρμάνι πολιτισμού δίνοντας ένα μοναδικό χαρακτήρα στην Πόλη, την Κωνσταντινούπολη, την Ισταμπούλ... αυτό βέβαια απέχει πολύ από το να θεωρούμε την Πόλη Ελληνική... αυτό και ανιστόρητο είναι και φαιδρό... η Πόλη είναι έτσι επειδή κατοικείτε αιώνες τώρα από διαφορετικούς λαούς και έχει επιρρεαστεί από διαφορετικούς πολιτισμούς...

Για το σήμερα... ναι, θεωρώ την Κωνσταντινούπολη ενδιαφέρουσα περίπτωση... μάλλον οριακά θα συμφωνίσω με τον traveladdict λέγοντας ότι ακόμη παραγει περισσότερο πολιτισμό από την Αθήνα αλλά δυστυχώς πολύ λιγότερο πολιτισμό από αυτόν που παρήγαγε στις αρχές του 20ου αιώνα... η σύγκριση όμως δεν πρέπει να γίνετε με την Αθήνα αλλά με την Ευρώπη και τον κόσμο... εκεί δυστυχώς ακολουθώντας τους νόμους της ακμής και της παρακμής η πόλη βολοδέρνει...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Με τίποτα δεν θέλω ν ανεβάσω τους τόνους,σεβόμενη όλα τα μέλη του forum.
Δύο λόγια μόνο γι αυτούς τους άξεστους χωριάτες Αρβανίτες.
Αγαπητέ traveladdict αναφέρθηκες στη φάρα μου με όχι και τόσο κολακευτικά λόγια.Σου λέω λοιπόν ότι οι Αρβανίτες υπάρχουμε στον Ελλαδικό χώρο απ τον 13ο αιώνα.Αν μη τι άλλο,τον 20ο είχαμε αφομοιωθεί πλήρως με τους γηγενείς.
Υπηρετήσαμε στον βυζαντινό στρατό την περίοδο των Παλαιολόγων και αργότερα αρκετοί από μας,έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην Επανάσταση του 21.
Θεωρώ πλεονασμό ν αναφερθώ σε ονόματα ηρώων με αρβανίτικη καταγωγή.

Πσο για τους χωριάτες,σου λέω ότι αναγκαστήκαμε να μετακινηθούμε στην πρωτεύουσα όπως και τόσοι άλλοι Έλληνες για να εργαστούμε και να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας αξιοπρεπώς.
Σε καλώ λοιπόν να μας γνωρίσεις σ ένα αρβανίτικο χωριό και ίσως ν αλλάξεις γνώμη για μας.

Συγνώμη για το off topic.
Ε καλά τώρα, όποιος θέλει να βρει βρίσκει.
Δεν είπα τίποτα κακό για τους Αρβανίτες, είπα ότι η Αθήνα ήταν γεμάτη άξεστους χωρικούς και Αρβανίτες. Αυτό δεν κάνει όλους τους Αρβανίτες, ή όλους τους χωρικούς άξεστους. Μη πιάνεσαι από τις λέξεις. Έτσι ήταν η πραγματικότητα. Εκτός αν θεωρείς ότι οι κάτοικοι των Αθηνών τότε δεν ματακινιόταν με γαιδούρια, αλλά με άμαξες και ότι δεν συναντούσαν αγράμματους βοσκούς, αλλά διπλωμάτες και ευγενείς, όπως γινόταν στην Πόλη εκείνο τον καιρό.
Και μάλιστα αυτό ειπώθηκε για να φανεί η διαφορά μεταξύ μιας κοσμοπολίτικης αυτοκρατορικής πόλης και μιας επαρχιακής μίζερης κωμόπολης, μια και το topic ξεκίνησε με τη σύγκριση των δυο αυτών πόλεων.
Με το ίδιο σκεπτικό όλοι θα είχαν θιχτεί σε άλλα θέματα περί "ωραιότερης πόλης της Ελλάδας", "σε πιο μέρος δεν θα ξαναπηγαίνατε" κλπ κλπ.
Ξέρεις πόσοι θα μπορούσαν να προσβληθούν με τα γραφόμενα εκεί?
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Το γεγονός ότι η Πόλη ήταν πάντα ένα παγκόσμιο οικονομικό κέντρο και αυτοκρατορική πρωτεύουσα για 2000 χρόνια, μήπως μας διαφεύγει? Τι σύγκριση μπορεί να γίνει με την Αθήνα που μέχρι τον περασμένο αιώνα ήταν ένα άθλιο χωριό .....

Η ίδια πιπίλα... ''όταν φτιάχναμε πολιτισμό, ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι ήταν στα δέντρα'' και ''τι να σου κάνει ο νεοέλληνας με τόσα χρόνια σκλαβιάς, πολέμων, κατακτητών κλπ........''

Αυτό που θέλω να πω traveladdict, είναι ότι μια χώρα με τόσα προβλήματα όπως η Τουρκία (κάποια αναφέρει ο Japetus), καταφέρνει να δείξει έστω και στους τουρίστες ένα πρόσωπο που εγώ προσωπικά το ζήλεψα και θα χαιρόμουν να το έβλεπα και στην χώρα μου.

Υποτίθεται ότι για να βελτιωνόμαστε σαν έθνος και σαν άνθρωποι, πρέπει να έχουμε υψηλούς στόχους και όχι να αρκούμαστε μόνο σ'αυτά που είμαστε ήδη καλοί. Οι τουρίστες δεν κάθονται να διαβάσουν την ιστορία κάθε κράτους που επισκέπτονται για να δώσουν δικαιολογίες και ελαφρυντικά....Απλά αν κάτι δεν τους αρέσει το λένε στους φίλους τους και δεν ξανάπατάνε το πόδι τους στο μέρος αυτό (ούτε και οι φίλοι τους...).

Όμως ξέρεις κάτι; Το χαμόγελο και η ευγένια δεν είναι τουριστικό κόλπο της Τουρκικής κυβέρνησης... Είναι θέμα πολιτισμού, παιδείας και μόρφωσης.
Ντράπηκα για την συμπεριφορά πολλών Ελλήνων συνταξιδιωτών μου, που επέδειξαν όλη την Ελληνική ''μαγκιά'' που είχαν μέσα τους και έβγαλαν έναν απίστευτο κομπλεξισμό σε μικροπωλητές, ταξιτζίδες, γκαρσόνια κλπ, μάλλον παρασυρόμενοι από την ασφάλει του ''όχλου'' (είμαστε πολλοί και άρα ότι και να κάνουμε ή και να πούμε δεν κινδυνεύουμε...).

Αυτό, πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να μάθουμε να το ελέγχουμε;

Παρόλα αυτά, όλοι παραδέκτηκαν στο τέλος ότι η εντύπωση που τους έμεινε από την Τουρκία, ήταν πολύ καλύτερη από ότι περίμεναν...
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
( Την πρώτη φορά που προσπάθησα να γράψω το μήνυμα το σύστημα με έβγαλε έξω μάλλον γιατί είχε περάσει ο χρόνος . Ελπίζω να μη έρθεί δύο φορές)
Μήπως είστε παραπάνω γκρινιάρηδες; (με την καλή έννοια μη παρεξηγηθεί κανείς).Αυτό το εκεί έχουν αυτό κι αυτό (όλα τα υπέροχα και καταπληκτικτικά) όχι σαν και μας (τους ακατέργαστους)έχει αρχίσει να με ενοχλεί γιάτί, εκτός των άλλων πάαααρα φορέθηκε. Ελλάδα είμαστε κι εγώ και σεις και ως υπεύθυνοι πολίτες έχουμε μερίδιο ευθύνης. Αντί λοιπόν να είμαστε συνέχεια τιμητές γιατί δεν προτείνουμε κάθε φορά κάτι συγκεκριμένο που θα ανεβάσει , κατά το δυνατόν, το επίπεδο.Αλλωστε φίλοι (από Ευρώπη) που έχουν γυρίσει τη μισή υφήλιο βρίσκουν τουλάχιστον την Αθήνα από τις πιό όμορφες πόλεις, και με όσους συναλλάχθηκαν δεν είχαν παράπονο.Τώρα όσον αφορά τη Κωνσταντινούπολη πράγματι η πλευρά που δείχνει στους τουρίστες είναι ένα όνειρο (ανεξάρτητα από το ότι αυτά που δείχνει δεν είναι δημιουργήματα του δικού της -οθωμανικού πολιτισμού).Ομως, μη μου πήτε ότι δεν είδατε τις λαμαρινες μέσα στις οποίες ζούν οικογένειες (όχι μόνο στη περιοχή του Πατριαρχείου)και πό κεντρικά.Οσο γιά μένα είχα μία πίκρα γιατί στη βόλτα στο Βόσπορο με το καραβάκι
 

Phanny

Member
Μηνύματα
33
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
(το υπόλοιπο του προηγουμένου μηνύματος χαθηκε).
Ελεγα λοιπόν ότι βλέποντας τα παλιά αρχοντικά ήξερα ότι κάποιο από αυτό ανήκε σε φίλους που πέρασαν πολύ άγριες ιστορίες γιατί πίστεψαν ότι μπορούσαν να το διεκδικήσουν, στην πράξη όμως αυτό ήταν αδύνατο. Αν σας ενδιαφέρουν λεπτομέρεις σας ξαναγράψω γιατί γιά κάποιο περίεργο λόγο τα μηνύματα μου σήμερα χάνονται.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
(ανεξάρτητα από το ότι αυτά που δείχνει δεν είναι δημιουργήματα του δικού της -οθωμανικού πολιτισμού).
Μπαρδόν? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό... όπως κάθε πολυσυλλεκτική πόλη η Κων/λη έχει δείγματα μεγάλων πολιτισμών... Βυζαντινού, Φραγκικού, ελάχιστου Ελληνικού και ασφαλώς πάρα πολύ οθωμανικού πολιτισμού...από που κι ως που προκύπτει ότι δεν έχει δείγματα Οθωμανικού πολιτισμού και ότι όσα δείγματα έχει τα κρύβει?

Με την ίδια λογική η Πελοπόνησος πρέπει να κρύβει την Μονεμβασιά, τα υπέροχα κάστρα της Μεθώνης, της Πύλου και της Κορώνης, τα Γιάννενα το κάστρο της και τα τζαμιά της, η Τήνος και η Σύρος τις καθολικές εκκλησιές της κ.λ.π... είμαστε τώρα σοβαροί??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom