Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
να ρωτήσω ο καιρός πώς είναι το Δεκέμβρη στην Πόλη εννοώ κάνει κρύο βρέχει
κάποιον που ρώτησα με απέτρεψε να πάω χειμώνα στην Πόλη :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ έκλεισα στο Residence Hotel...που είναι κοντά στην Ταξίμ και βγαίνει το 2κλινο κάπου στα 48 Ευρώ με πρωινό.

να ρωτήσω ο καιρός πώς είναι το Δεκέμβρη στην Πόλη εννοώ κάνει κρύο βρέχει
κάποιον που ρώτησα με απέτρεψε να πάω χειμώνα στην Πόλη :)
Κάνει κρύο...αλλά δύσκολα θα με απέτρεπε ο καιρός να ταξιδέψω κάπου. Άσε που με θετική σκέψη, δεν αποκλείεται να φτιάξει ο καιρός έστω για τις μέρες που θα βρίσκεται κανείς εκεί, εγώ τουλάχιστον στα τελευταία μου ταξίδια στάθηκα τυχερός. Όλες τις μέρες πριν και μετά έβρεχε ή είχε παγωνιά!
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Eγω εκλεισα την ημερομηνια του ταξιδιου μου στην Κων/Πολη με γνωμονα να εχει οσο το δυνατον περισσοτερο κρυο ....

Ειναι χιονομανα η Κων/πολη (παρ`οτι παραθαλασιο μερος) !!

Εχει airport pick up το residence hotel ?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το πρόβλημα ασφαλώς και δεν είναι το κρύο... το πρόβλημα είναι η βροχή... και όταν βρέχει στην Πόλη βρέχει...

Aπορία... με τι κριτήριο διαλέγετε να μείνετε στο Taxim? Εντελώς λάθος location...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
για όμορφη διαμονή στην πόλη προτείνω την περιοχή sultanhamet ειναι απέναντι απο την περιοχή pera στην παληά πόλη. ασύγκριτα καλύτερη απο to taxim δοκιμάστε και δεν θα χάσετε!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το Ταξίμ είναι ένας θρύλος που καλλιέργησαν για πολλά χρόνια οι Ρωμιοί της Πόλης, γιατί μέχρι τη δεκαετία του 50 ήταν καλή γειτονιά και είχε και πολλούς Ρωμιούς βέβαια.
Ο θρύλος έφτασε σε τέτοια σημεία, που στα γκρουπ της δεκαετίας του 80 και 90 υπήρχαν συνεχείς ακυρώσεις από πελάτες, γιατί τα πρακτορεία έκλειναν ξενοδοχεία όχι στο Ταξίμ, αλλά στο Σουλτάναχμετ, το οποίο σύμφωνα με τους Πολίτες ήταν παρακατιανή περιοχή.
Το περίεργο είναι ότι ακόμα και σήμερα η νοοτροπία αυτή ζει και βασιλεύει και οι φήμες τροφοδοτούνται από ξιπασμένους Πολίτες και μη, που δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι οι εποχές άλλαξαν και το Ταξίμ είναι μέρος που ξεφτίζει, όσο και αν η δημοτική σρχή προσπαθεί να το εξωραϊσει.
Αν θέλεις μνημεία, μουσεία, ατμόσφαιρα και πολυεθνικό πλήθος τριγύρω, πήγαινε στο Σουλτάναχμέτ.
Αν θέλεις μικροαστούς Τούρκους και Έλληνες τουρίστες και ξεπεσμένα εστιατόρια και μαγαζιά πήγαινε στο Ταξίμ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τωρα ειμαστε λιγο off topic, με το location του ξενοδοχειου, αλλα ας το συνεχισουμε λιγο μεχρι να μας βαλλει χερι ο sporos. Συμφωνω και εγω με τον Traveladdict kai ton Traveller οτι το Σουλταναχμετ ειναι σαφως η πιο γοητευτικη περιοχη να μεινει κανεις, εκεινη που θα του δωσει απειρες εικονες και με επιπλεον πλεονεκτημα οτι το 80% των μνημειων και αξιοθεατων ειναι σε αποσταση βολης, οποτε γλιτωνει κανεις και την εφιαλτικη κινηση. Το πλεονεκτημα του να μενει κανεις στο Μπεγιογλου (η αλλιως Περαν) ειναι οτι εχει περισσοτερες επιλογες night life απ΄οτι στο ψοφιο στα θεματα αυτα Σουλταναχμετ. Οριακα λοιπον να μεινει κανεις μεχρι την πλατεια Ταξιμ, οποτε χρησιμοποιωντας τα τραμ σε συνδυασμο με το Tunel μπορει να βρεθει συντομα στο Σουλταναχμετ χωρις να φαει το πακετο της κινησης. Εννοειται οτι αν καποιος παει για πρωτη, δευτερη, τριτη φορα στην Πολη Σουλταναχμετ και παλι Σουλταναχμετ! Απο την τεταρτη και επειτα ισχυουν τα παραπανω.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ερση, άσχετο, αλλά έχεις μείνει μήπως στο Kybele, αυτό με τα χιλιάδες φαναράκια στο λόμπι?
 

Blacktan

Member
Μηνύματα
131
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη η Μαδαγασκαρη ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΠΑΣΧΑ - ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Aπορω οταν καποιοι εχουν ΚΑΘΟΛΙΚΗ αποψη για κατι που ισως καποιος αλλος να εχει αντιθετη αποψη ....

Πως μπορει καποιος να κρινει με τα δικα του κριτηρια για κατι που αφορα καποιον αλλο ?

Πως μπορει η αποψη καποιου να ειναι ΠΑΝΑΚΕΙΑ ??

Στην Sultanahmet περιοχη , ΔΕΝ ΕΧΕΙ να παρκαρεις το αυτοκινητο σου ευκολα και φυσικα τα περισσοτερα ξενοδοχεια δεν εχουν παρκινγκ ...

Στην Sultanahmet μολις πεσει η νυχτα δεν κινειται φυλο , θα πρεπει να πας ΤΑΚSIM ως επι των πλειστων , που δεν κοιμαται ποτε ....

Στην ευρυτερη περιοχη του Sultanahmet , ΑΝ ΕΧΕΙΣ αυτοκινητο και εχεις βρει να παρκαρεις , κατα τις πρωινες ωρες , δεν μπορεις να διαφυγεις ευκολα απο τα στενακια ...

Η Taksim , μπορει να ειναι για εμενα τον ξεπεσμενο φθηνοτουριστα φιλε/φιλη traveladdict , παρ`ολα αυτα σφυζει απο ζωη κατι το οποιο εμενα προσωπικα μου αρεσει ....

Η taksim (η ευρυτερη περιοχη βεβαιως) εχει ευκολη προσβαση στην γεφυρα του Γαλατα , μεσω του tunnel στο τελος της , και απο εκει βεβαια με 5-10 λεπτα περπατημα για grand pazar - kapali carsi , μπλε τζαμι , Αγια Σοφια κτλ ... (και το αντιστροφο βεβαια , απο την περιοχη του Sultanahmet μεχρι την Τaksim)
Αρα το θεμα αξιοθεατα για εμενα δεν παιζει , καθ`οτι αν εχεις στοιχειωδη αποψη των δρομων και προσανατολισμο εχωντας ταξιδευσει 2-3 φορες στην Πολη , απο Τaksim προς Sultanahmet και αντιστροφα ειναι piece of cake ...

Καλο ειναι λοιπον να αποφευγουμε τις ΚΑΘΟΛΙΚΟΥ τυπου εκφρασεις , αναφεροντας πως παντα υποστηριζοντας την αποψη μας ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και οχι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ...

Ομοιως λοιπον υποστηριζοντας και εγω την αποψη μου , μια υποκειμενικη αποψη ενος ανθρωπου που εχει παει πιο πολλες φορες στην Κων/Πολη απ`οτη στην Θεσσαλονικη , αναφερω πως ΚΑΤ`ΕΜΕ (και οχι ως κανονας) η διαμονη στην TAKSIM ειναι σαφως καλυτερη απ`οτι στην sultanahmet ...

Thanks και λυπαμαι αν η αποψη μου ερχεται εις κοντραν καποιων αλλων σεβαστων μελων αυτου εδω του φορουμ , αλλα τρελαινομαι οταν διαβαζω ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΕΣ αποψεις ....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν θέλεις μνημεία, μουσεία, ατμόσφαιρα και πολυεθνικό πλήθος τριγύρω, πήγαινε στο Σουλτάναχμέτ.
Αν θέλεις μικροαστούς Τούρκους και Έλληνες τουρίστες και ξεπεσμένα εστιατόρια και μαγαζιά πήγαινε στο Ταξίμ.
Tώρα τελευταία όλο και περισσότερο οι απόψεις μου ταυτίζονται με αυτές του traveladdict...
Γιατρέ μου λες να έχω πρόβλημα?

Επί της ουσίας... ο traveladdict έθεσε το θέμα άριστα... Sultanahmet και πάλι Sultanahmet... δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνει κάποιος στο Taxim... εκτός ίσως από το 360...
http://www.360istanbul.com/
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην Sultanahmet περιοχη , ΔΕΝ ΕΧΕΙ να παρκαρεις το αυτοκινητο σου ευκολα και φυσικα τα περισσοτερα ξενοδοχεια δεν εχουν παρκινγκ ...

....
Στην περιοχη της αγορας Arasta πισω απο το Μπλε τζαμι υπαρχει φυλασσομενο παρκινγκ αυτοκινητων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom