Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Να έχουμε υπόψην μας ότι δεν συζητάμε για μια ακόμη μεγαλούπολη αλλά για την Πόλη με Π κεφαλαίο. Γιατί όπως έλεγε και στην Πολίτικη Κουζίνα η Πόλη είναι ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ!
δεν έχει να κάνει νομίζω με την αντικειμενικότητα των πολλών, άλλα τις εμπειρίες του καθενός στην Πόλη!!!
εχει λοιπον να κανει με την οπτικη γωνια που την βλεπει ο καθενας.
παντως εγω νοιωθω απολυτως ασφαλης, ειχα παρκαρει εξω απο το ξενοδοχειο στο κουμκαπι 6 μερες, δεν ανησυχησα για το αμαξι καθολου, και δεν ηταν φτηνο. επισης μου ειχε κανει εντυπωση 11.30 το βραδυ , παιδακια να παιζουν μονα τους στην παιδικη χαρα, στο κουμκαπι. και το λεω αυτο γιατι οσοι ξερουν την πολη , ξερουν οτι ειναι ενα σημειο με ψαροταβερνες και αρκετο κοσμο, διπλα στο σουλταναχμετ.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Λυπαμαι που θα διαφωνησω με τους προλαλήσαντες αλλα έπειτα από απειρες επισκεψεις στην Πολη (ολες με δικο μας μεταφορικό μεσο) θα προτεινω ευθαρσως οτι η πιο "εξυπνη" λυση για να ευχαριστηθεις οχι μονο τη διαμονη αλλα και ολο το ταξιδι στην Πολη δεν ειναι ουτε η Sultanahmet ουτε το Τaskim αλλα μονο η Beyoglu ( Πέραν) !
Μεινετε εκει και θα με θυμηθειτε!
Καλά δεν το συζητώ. Εσύ αγαπάς και τη Μαγιόρκα. :lol:
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Καλά δεν το συζητώ. Εσύ αγαπάς και τη Μαγιόρκα. :lol:
Δεν καταλάβα για ποιον λογο θα πρεπει να απολογηθω γιατι εγραψα την αποψη μου για το location
επειδη δηλ προτιμω
1) να απολαμβάνω τη θεα 360ο του Golden Horn (Αγια Σοφια, Μπλετζαμι, Βόσπορο, Γεφυρα Ατατουρκ κλπ) 24 ωρες το εικοσιτετραωρο απο από το δωματιο μου στον 16o όροφο του Marmara Pera
2)να επιστρεφω στο ξενοδοχειο περπατώντας την Ιστικλαλ, τη Στοα των λουλουδιων και τα γυρω στενα, χαζευοντας το χρωμα, την ατμοσφαιρα και τις μυρωδιες της πολης
3) να ανεβαινω σε 5 λεπτα με τα ποδια στον Πυργο του Γαλατα
4) να μπορω να βρισκομαι σε 10 λεπτα στην Πλατεια του Nistantasi για καφε και ψωνια
5) να παιρνω τα γλυκα μου από το inci και το saray χωρις να χανω χρονο στις μετακινησεις
6) να πηγαινω για καφε ή για light lunch με τα ποδια στο Cafe Ara
7) για τη βραδυνη μου εξοδο να βρίσκομαι σε αποσταση αναπνοης από τα 360, Debi lerya και Mikla
8) να χαζευω στο δρομο προς το ξενοδοχειο πηγαινοντας για υπνο την ψαραγορα και τα στενα της Beyoglu..

οπως πολυ σωστα εγραψε καποιος πιο πανω η Πολη (και καθε πολη) σημαινει διαφορετικα πραγματα για τον καθενα, δεν υπαρχει σωστο και λαθος.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν καταλάβα για ποιον λογο θα πρεπει να απολογηθω γιατι εγραψα την αποψη μου για το location
επειδη δηλ προτιμω
1) να απολαμβάνω τη θεα 360ο του Golden Horn (Αγια Σοφια, Μπλετζαμι, Βόσπορο, Γεφυρα Ατατουρκ κλπ) 24 ωρες το εικοσιτετραωρο απο από το δωματιο μου στον 16o όροφο του Marmara Pera
2)να επιστρεφω στο ξενοδοχειο περπατώντας την Ιστικλαλ, τη Στοα των λουλουδιων και τα γυρω στενα, χαζευοντας το χρωμα, την ατμοσφαιρα και τις μυρωδιες της πολης
3) να ανεβαινω σε 5 λεπτα με τα ποδια στον Πυργο του Γαλατα
4) να μπορω να βρισκομαι σε 10 λεπτα στην Πλατεια του Nistantasi για καφε και ψωνια
5) να παιρνω τα γλυκα μου από το inci και το saray χωρις να χανω χρονο στις μετακινησεις
6) να πηγαινω για καφε ή για light lunch με τα ποδια στο Cafe Ara
7) για τη βραδυνη μου εξοδο να βρίσκομαι σε αποσταση αναπνοης από τα 360, Debi lerya και Mikla
8) να χαζευω στο δρομο προς το ξενοδοχειο πηγαινοντας για υπνο την ψαραγορα και τα στενα της Beyoglu..

οπως πολυ σωστα εγραψε καποιος πιο πανω η Πολη (και καθε πολη) σημαινει διαφορετικα πραγματα για τον καθενα, δεν υπαρχει σωστο και λαθος.

Αμάν ρε συ, αμέσως να αρπαχτείς:haha:
Γιατί απολογείσαι? κανένας δεν σου το ζήτησε.
Πρόσεξε όμως τι γράφεις: Από όλα τα υπέρ που αναφέρεις ΟΛΑ έχουν να κάνουν με ψώνια, καφέδες, μαγαζιά, γλυκά, αγορές και θέες.
Ούτε ένα μνημείο, ούτε ένα μουσείο.
Γι'αυτό η ερση, ο traveller (αχ!) και ο traveladdict συνιστούν Sultanshmet. Αυτοί ξέρουν!!!! :clap:

Παρεπιπτόντως τι έχετε πάθει όλοι με το χρόνο στην Πόλη? Ο άλλος πάει σε 5 λεπτά στο Καπαλί Τσαρσί και εσύ σε 10 στο Νισάντασι? Με τι πάτε? Αν περπατήσω από το Μαρμαρά Πέρα στο Νισάντασι, θέλω τουλάχιστον 45 λεπτά. Έχω να περάσω το Τακσίμ, τα Μακντόναλντς, το πάρκο, το Χίλτον, την TRT και πάει λέγοντας.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Ναι οκ, για οσους πανε κυριως για εκκλησεις, τζαμια, υδραγωγεια κλπ η sultanahmet ειναι πιο κοντα συμφωνω, ομως και παλι δεν βρισκονται ολα συγκεντρωμενα σ αυτη την περιοχη

Προσωπικα δεν ειναι η πρωτη προτεραιοτητα μου να γνωρισω την ιστορια καθε πετρας της Κωνσταντινουπολης και επισης μου αρεσει να βλέπω καθε φορα που πηγαινω κατι διαφορετικό και να μην τα κανω ολα ...αχταρμα! Τα βασικα αξιοθεατα παντως μπορεις να τα επισκεφτεις και από το Περαν μια χαρα, σε 10 λεπτα (με το ταξι)

Αλλωστε εαν έχεις 3-4 ημερες και θέλεις να προλαβεις να επισκεφτεις ολα τα αξιοθεατα
δεν θα προλαβεις να ζησεις καθολου την πραγματικη ατμοσφαιρα της πολης
τις γειτονιες,την καθημερινοτητα,τις μυρωδιες κλπ και για μενα αυτο ειναι προτεραιοτητα

Υγ: Δεν εγραψα ποτε οτι η αποσταση Περαν-Νισαντασι ειναι 10 λεπτα με τα ποδια, αλλα με αυτοκινητο(ή ταξι) δεν ειναι ουτε λεπτο παραπανω

Αυτα !
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Τώρα το έθεσες σωστά. Άμα χρησιμοποιείς ταξί, οπουδήποτε και να μένεις μια χαρά είσαι.
Το Πέραν ήταν hot στα 80's τότε που η Ιστικλάλ δεν ήταν πεζόδρομος και δεν υπήρχε το τραμ. Τότε τα μαγαζιά ήταν παρακμιακά, γιατί όλη η Πόλη ήταν παρακμιακή και πρόσφεραν λούμπεν καταστάσεις. Το τι έβλεπες δεν περιγράφεται, ούτε το Άμστερνταμ και το Αμβούργο δεν είχαν τέτοιες ιστορίες.
Και ήρθε η μεγάλη αλλαγή: Πεζοδρομήθηκε ο δρόμος, έφυγαν οι τραβεστί και τα γνήσια παλιοπωλεία - και όχι τα δήθεν που υπάρχουν σήμερα, μπήκε και το τραμ και ένας ευρωπαϊκός αέρας φύσηξε στην πιο κολασμένη γειτονιά της Πόλης. Τότε άνοιξαν και τα μπαράκια, τα καφέ και όλα αυτά που συγκινούν τον Έλληνα επισκέπτη.
Προσωπικά τα μαγαζιά του Πέραν δεν με συγκινούν καθόλου πλέον. Το Τσιτσέκ Πασαζί και τα γύρω στενά, το Ara και τα στενάκια στο τούνελ με τα παλιά καφέ και τα παλαιοπωλεία είναι περασμένη ιστορία, αυτά μεσουρανούσαν στα τέλη των 90's, τότε που όλοι πήγαιναν στην Πόλη για να "ανακαλύψουν" το Ευρωπαϊκό της πρόσωπο.
Σίγουρα η περιοχή έχει ωραία παλιά κτίρια, αλλά σήμερα η καρδιά τη Πόλης χτυπάει αλλού, νομίζω ότι ο traveller το αναφέρει πιο πάνω.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν γινει καλη αναπαλαιωση- και οχι καμια αθλια γκλαμουρατη ανακαινιση- στο Περα Παλας, είναι από μόνος του ένας λόγος επίσκεψης...
Το μπαρ του ηταν θεϊκα παρακμιακο!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
To Pera Palas είναι και ιστορικό ξενοδοχείο, δεν το συζητάω.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τα είπαμε σοβαρά τα είπαμε αστεία τι άλλο να κάνουμε...

Η περιοχή γύρω από την Ιστικλάλ ούτε αυθεντική είναι ούτε χρώμα έχει ούτε μυρουδιές...μια θλιβερή tourist trap είναι με μόνο καλό 2-3 bar που είναι κοντά...

Την στιγμή πάντως που η ΕΡΣΗ, o traveladdict(αχ βαχ) και ο traveller σας λένε Sultanahmet ποιοί είστε εσείς που θα τους αμφισβητήσετε? Κλείστε όλοι στο Sultanahet και μην μου σπάτε τα νεύρα... το post παρακαλώ να κλειδωθεί ...δεν υπάρχει άλλη άποψη...Sultanahmet και τέλος...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φοβαμαι ομως μην το ξαναδουμε ως απαστραπτον τερας μετα την ανακαινιση του. Ανοιγει -λενε -το πρωτο τετραμηνο του '10
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Εγώ πάντως παιδιά 3 φορές που έμεινα στην πόλη έμεινα Sultanahmet (2 φορές στο Adora Butique hotel και μία στο Pierre Loti Hotel και τα δύο σούπερ ξενοδοχεία),και τρίτη να έμεινα πάλι εκεί θα πήγαινα.Καλή η Ιστικλάλ ,καλό το ταξίμ αλλά όταν περπατάε στο Sultanahmet νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε ένα ζωντανό μουσείο , η ιστορία ζωντανεύει μπροστά σου .Δεν ξέρω αυτή είναι η άποψη μου ,έχω μείνει ακόμη μια φορά στο 4Levent ,καλό δεν λέω όμως καμιά σχέση με Sultanahmet.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Οί λάτρεις τού Πέρα μπορούν νά μείνουν καί στήν περιοχή μετά τό Taksim.πρός Χίλτον ή πρός τήν περιοχή Macka(κατεβαίνοντας πρός Dolmabahce).΄Εχει πολλά ξενοδοχεία(ακριβά τά περισσότερα) αλλά ή απόσταση από Πέρα περπατιέται καί αποφεύγεις τό "τουριστικό" Taksim.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.155
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom