Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Mην ανησυχεις Λαζαρε. Μπορεις να ψαλλεις, να γονατισεις, ν αναψεις κερι, να πεις ''παλι με χρονια με καιρους , παλι δικα μας θα ναι''. Μην ανησυχεις για τιποτα. Καλο ταξιδι. Περιμενουμε να μας γραψεις εντυπωσεις οταν θα επιστρεψεις. (Οταν; Αν; Ας αποχαιρετιστουμε καλυτερα...) :confused:
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
με νεκροφίλησαν σε αυτό το νήμα,
ως εκ τούτου έχω κάποιους ενδοιασμούς γι'αυτό το ταξίδι


επειδή είμαι παλικάρι όμως θα πάω και θα σας κάνω μια περιγραφή να γλύφετε τα δάχτυλά σας...θα με ανακηρύξουν τουρίστα της χρονιάς...

απορώ που δεν σας τα έχω πεί ακόμα για το ξενέρωτο παρίσι...αν τα εκδώσω σε φυλλάδιο θα το κάνετε κορνίζα,μπορείτε βέβαια να τα εκτυπώσετε και να τα κλείσετε σε θυρίδα,ό,τι νομίζετε
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
μια φορά θέλω να εκφράσω την έκπληξή μου για την οργάνωση και την συμπεριφορά του ξενοδοχείου που έκλεισα...συγχαρητήρια στους τούρκους εκεί..ελπίζω να έχω την ίδια θετική εντύπωση και μετά το πέρας της εκδρομής οπότε και θα σας πω σε ποιο πήγα και εντυπώσεις...για την ώρα είναι μερική,αλλά θετική η εντύπωση
 

jryan

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα
Διάβασα για τη διαμάχη μεταξύ διαμονής σε Σουλταναχμετ ή Ταξιμ.
Ταξιδεύω στη Πόλη για δουλειές, μένω κάθε φορά ένα βράδυ.
Την προηγούμενη φορά είδα α. Σοφία, Μπλε Τζαμί κλπ.
Η ερώτησηή μου είναι η εξής¨
Να μείνω στην περιοχή Σουλταναχμέτ ή είναι έρημη και νεκρή το βράδυ? Θα ήθελα να βγώ χαλαρα για ένα καλό δείπνο και ένα ποτό..όχι κάτι εξεζητημένο..

Ευχαριστώ
 

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Καλησπέρα
Διάβασα για τη διαμάχη μεταξύ διαμονής σε Σουλταναχμετ ή Ταξιμ.
Ταξιδεύω στη Πόλη για δουλειές, μένω κάθε φορά ένα βράδυ.
Την προηγούμενη φορά είδα α. Σοφία, Μπλε Τζαμί κλπ.
Η ερώτησηή μου είναι η εξής¨
Να μείνω στην περιοχή Σουλταναχμέτ ή είναι έρημη και νεκρή το βράδυ? Θα ήθελα να βγώ χαλαρα για ένα καλό δείπνο και ένα ποτό..όχι κάτι εξεζητημένο..

Ευχαριστώ
Αν ψάχνεις ησυχία χαλαρα Sultanahmet, αν θες φασαρία, μπαράκια και τα συναφή πήγαινε Taxim.
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
To Mάρτη που είχαμε πάει, μείναμε στο http://www.erboyhotel.com/
μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι... μικρά μεν δωμάτια, αλλά καθαρά. Η εξυπηρέτηση και η τοποθεσία άψογα... κλείσαμε από το site με την προσφορά δωρεάν μεταφορά από αεροδρόμιο και γεύμα στο εστιατόριο τους Pasazade. Δωρεάν ακυρωτικά 2 ημέρες πριν. Σε περίπτωση που κλείσεις εκεί και όταν πας σου δώσουν δωμάτιο που δεν σε καλύπτει, ζήτα καλύτερο (αν υπάρχει...)
δεν γνωρίζω όμως τι παίζει το καλοκαίρι με το a/c τους (μην σε πάρω και στο λαιμό μου)
Malysa μηπως θυμασαι ποσο κοντα ηταν στη σταση του Τραμ και σε ποια σταση κατεβαινατε;Εχω κλεισει κι εγω εκει για τις 17 Ιανουαριου και θελω να ξερω γιατι θα ειμαστε 2 γυναικες και καταλαβαινεις εχουμε τις ανασφαλειες μας για οταν θα γυριζουμε στο ξενοδοχειο βραδυ.Ασε που τον Γεναρη νυχτωνει πολυ νωρις...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ποσο κοντα ηταν στη σταση του Τραμ και σε ποια σταση κατεβαινατε;
Η στάση είναι η Gulhane και η απόσταση είναι 200μ. (3 λεπτά). Από τη στάση του Sirkeci είναι περίπου 500μ. και περίπου 10 λεπτά αντίστοιχα.
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια
Η στάση είναι η Gulhane και η απόσταση είναι 200μ. (3 λεπτά). Από τη στάση του Sirkeci είναι περίπου 500μ. και περίπου 10 λεπτά αντίστοιχα.
Eυχαριστω πολυ :)
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
θελω να ξερω γιατι θα ειμαστε 2 γυναικες και καταλαβαινεις εχουμε τις ανασφαλειες μας για οταν θα γυριζουμε στο ξενοδοχειο βραδυ.Ασε που τον Γεναρη νυχτωνει πολυ νωρις...
Η περιοχή είναι πολύ κεντρική και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε. Είχα μείνει στην περιοχή το καλοκαίρι, στον παράλληλο δρόμο στην Hudavendigar Caddesi, από όπου περνά και η γραμμή του τραμ και είχε λίγο φασαρία παρα πάνω, ενώ ο δρόμος του ξενοδοχείου σας, αν και κεντρικός, είναι λίγο πιό ήσυχος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.802
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η περιοχή είναι πολύ κεντρική και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε. Είχα μείνει στην περιοχή το καλοκαίρι, στον παράλληλο δρόμο στην Hudavendigar Caddesi, από όπου περνά και η γραμμή του τραμ και είχε λίγο φασαρία παρα πάνω, ενώ ο δρόμος του ξενοδοχείου σας, αν και κεντρικός, είναι λίγο πιό ήσυχος.
Την εποχή που θα πάνε, μετά τις 9 το βράδυ, σχεδόν κανείς δεν κυκλοφορεί στην περιοχή αυτή. Αλλά ο φωτισμός των δρόμων άπλετος.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Η Κων/πολη είναι απίστευτα ασφαλής,..με την διαφορά ότι ναι, δίνω 90% πιθανότητες να σας ακολουθήσει κάποιος στο δρόμο έστω και μία φορά, αν μυριστεί ότι είστε Ευρωπαίες..τελείως άκακα όμως.Και αυτό μπορώ να στο εξηγήσω αν θέλεις.

Τώρα σε γενικές γραμμές οι μόνες περιοχές που θέλουν λίγο προσοχή είναι το Ταρλάμπασι (μεγάλη λεωφόρος 10 λεπτά απο Ταξίμ), το Τσάγλαγιαν(κάτι σαν την Σαουδική Αραβία της Πόλης χεχε..), και μετά εκτός κέντρου Buyukcekmece(παράνομα καταλύματα προσφύγων κλπ), Esenler άντε και Sirinevler(το οποίο συνιστώ γερά με τσαμπουκά-απίστευτοι πάγκοι με φαγητό το βράδυ/ότι έχει ξεμείνει απ'τον καθένα με φοβερή ατμόσφαιρα)

Nα έχετε στο μυαλό σας ότι μιλάμε για μια μεγαλούπολη που σε σημεία όπως η Istiklal
θα δεις να χορεύουν τα δικά τους τσάμικα και να τραγουδάνε στις 4-5 το πρωί(ναι, και το Γενάρη!). Εξαρτάται πόσο θες να..εκτεθείς στην ντόπια ζωή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom