Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Έχουμε κλείσει για επίσκεψη μέσα Μαρτίου με 45 αθλητικη αποστολή σε προάστιο της Πόλης.
Μόνο αν κλείσουν τα σύνορα βλέπω να ακυρωθεί το ταξίδι...
Είναι η δεύτερη φορά που συμμετέχουμε σε αθλητική διοργάνωση επίσημα προσκεκλημένοι από την τουρκική ομοσπονδία και μόνο θετικά λόγια έχω να πω για την φιλοξενία.
Θέλω να σου πω μόνο αυτά τα 2!
3-5/3/ 2023 πανευρωπαικο πρωταθλημα στίβου στην Κωνσταντινούπολη με εκατοντάδες αθλητές elite και επίσημους προσκεκλημένους... Τελευταία φορά που έγινε ήταν το 21
10/6/23 τελικός Champions League ποδοσφαίρου στην Κωνσταντινούπολη το κορυφαίο αθλητικό γεγονός της Ευρώπης για το 23

Πες τους φίλους σου....πιστεύουν ότι οι Ευρωπαίοι θα διοργάνωναν τα κορυφαία αθλητικα γεγονότα τώρα μάλιστα προ εκλογών και λίγο ΜΕΤΑ....
Αν πίστευαν ότι η κατάσταση είναι επικίνδυνη; Ήρεμα ρωτάω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σας,
Είναι να πάω Κωνσταντινούπολη σε μία βδομάδα και με όλα αυτά που γίνονται και έχουν βγάλει τόσες ταξιδιωτικές οδηγίες διάφορες χώρες τις Ευρώπης η παρέα μου το σκέφτεται. Εγώ πάλι που είμαι και σε φάση ότι αν είναι να σε βρει θα σε βρει όπου είσαι δεν το σκέφτομαι καν να μην πάω. Εσείς πως το σκέφτεστε; Θα πηγαίνατε; Είναι και κάποιος άλλος που είναι να πάει στο άμεσο μέλλον και το σκέφτεται ;
Αν ήταν να σκεφτόμασταν τους ενδοιασμούς φίλων και συγγενών δεν θα 'χαμε πάει πιο μακριά από τον καναπέ μας.
 

eleni16

Member
Μηνύματα
52
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Έχουμε κλείσει για επίσκεψη μέσα Μαρτίου με 45 αθλητικη αποστολή σε προάστιο της Πόλης.
Μόνο αν κλείσουν τα σύνορα βλέπω να ακυρωθεί το ταξίδι...
Είναι η δεύτερη φορά που συμμετέχουμε σε αθλητική διοργάνωση επίσημα προσκεκλημένοι από την τουρκική ομοσπονδία και μόνο θετικά λόγια έχω να πω για την φιλοξενία.
Θέλω να σου πω μόνο αυτά τα 2!
3-5/3/ 2023 πανευρωπαικο πρωταθλημα στίβου στην Κωνσταντινούπολη με εκατοντάδες αθλητές elite και επίσημους προσκεκλημένους... Τελευταία φορά που έγινε ήταν το 21
10/6/23 τελικός Champions League ποδοσφαίρου στην Κωνσταντινούπολη το κορυφαίο αθλητικό γεγονός της Ευρώπης για το 23

Πες τους φίλους σου....πιστεύουν ότι οι Ευρωπαίοι θα διοργάνωναν τα κορυφαία αθλητικα γεγονότα τώρα μάλιστα προ εκλογών και λίγο ΜΕΤΑ....
Αν πίστευαν ότι η κατάσταση είναι επικίνδυνη; Ήρεμα ρωτάω...
Έχεις πολλά point πάντως. Δεν έχω ξανά ακούσει να γίνονται επιθέσεις βέβαια ενώ υπάρχει προειδοποίηση γενικά. Αυτές γίνονται εκεί που δεν το περιμένεις!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.918
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τουρκία: Πρεσβευτές 9 χωρών στο ΥΠΕΞ επειδή έκλεισαν τα προξενεία τους στην Κωνσταντινούπολη

Τουρκία: Πρεσβευτές 9 χωρών στο ΥΠΕΞ επειδή έκλεισαν τα προξενεία τους στην Κωνσταντινούπολη
Επικαλούνται κίνδυνο τρομοκρατικών επιθέσεων.
Όταν τρελαίνεσαι να ρίχνεις λάδι στη φωτιά
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Τελικά το ταξίδι έγινε, περάσαμε πολύ ωραία και γυρίσαμε όλα καλώς.

η προσωπική μου άποψη πλέον είναι ότι η Πόλη είναι τόση μεγάλη και ο κόσμος είναι τόσος πολύς που οι πιθανότητες να συμβεί κάτι σε κάποιον είναι ελάχιστες. Ακόμα και σε δύσκολες καταστάσεις.

Προσέξτε μόνο στην πλατεία Ταξίμ για τυχον διαδηλώσεις, Αν δείτε κόσμο πάτε κάπου αλλού.

Πάτε άφοβα και μόνοι σας. Είναι σύγχρονη και εύκολη πόλη.
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Εκτός θέματος.

Ο Ταγιπ Ερντογαν όχι απίθανο πάλι παρότι είναι νωρίς να βγεί πρόεδρος της Τουρκίας. Για μένα είναι αδιάφορο ποιος θα βγεί . Απλά μου κάνει εντύπωση που αυτός 20 χρόνια τώρα καθορίζει την τύχη της γείτονας χώρας. Εικάζω οτι θα έχει κάνει τρελά έργα. Δεν μπορεί παρότι δυτικοί και τα εγχώρια μμε δεν τον συμπαθούν{?} να έχει βοηθήσει με κάποιο τρόπο πολύ τους γείτονες και παρότι τα σκάνδαλα διαφθοράς της κυβέρνησης του είναι πολλά δεν φαίνεται να τον αγγίζουν. Ναι μεν η χώρα σε κάποια έτη έχει καλούς ρυθμούς ανάπτυξης ωστόσο πίστευα οτι ο τρελός πληθωρισμός και η μεγάλη υποτίμηση του νομι΄σματος σε συνδυασμό με την αδυναμία να χειριστεί την μεγάλη καταστροφή απο τον σεισμό θα οδηγούσε σε εκκωφαντική πτώση του απο την εξουσία. Αμ δεν.....

Μια φορά έχω πάει στη Πόλη για ενα τετραήμερο. Πριν καμιά δεκαετία πίσω. Δεν ήταν κακή η εμπειρία μου αλλά αν είναι να ξαναπάω μάλλον θα προτιμήσω την Εφεσο και τη γύρω περιοχή. Αλλά πάλι καταλαβαίνω οτι πολλούς Ελληνες τους συναρπάζει δεν διστάζουν ξαναπηγαίνουν πολλές φορές στη Πόλη και όχι μόνο .Απλά αναρωτιέμαι όσοι έχετε πάει πρόσφατα εκεί και κυρίως συνεργάζεστε επαγγελματικά με τους Τούρκους αν έχετε κάποια άποψη για το φαινόμενο Ταγιπ?

Για μένα 20 χρόνια και βάλε μόνο σε περίεργα........καθεστώτα θα μπορούσε να διατηρηθεί. Αλλά και η Ανγκελα η Μέρκελ 16 έτη δεν κράτησε. Και δεν έχασε το 2021 αν θυμάμαι καλά .Βαρέθηκε/κουράστηκε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πήγα τον Οκτώβριο ύστερα από μία δεκαετία κ έτριβα τα μάτια μου.
Υποδομές, δρομάρες, ουρανοξύστες κ γενικά επενδύσεις.
Μας είπαν πως αν ένα παιδί πρέπει να σπουδάσει σε άλλη πόλη, τα έξοδα τ αναλαμβάνει το κράτος .
Και άλλα πολλά. Δεν αμφιβάλλω πως ο λαός δοκιμάζεται έντονα από την οικονομική κρίση, ούτε πως υπάρχει έντονη διαφθορά, όμως υπάρχει κ άλλη πλευρά στην οποία απεδείχθη εξαιρετικά αποτελεσματικός.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Δίνει πολλά κίνητρα στις επιχειρήσεις.Και δεν αναφέρομαι στις πολύ μεγάλες αλλά στις μεσαίες που έχουν αναπτυχθεί στα χρόνια που είναι στην εξουσία.Πραγματοποιούν απίστευτες πωλήσεις στο εξωτερικό με τις ενισχύσεις/κίνητρα που έχουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποντάρει στον εθνικισμό και τον ισλαμισμό σε έναν λαό όπου περισσότεροι από 3 στους 4 δεν διαθέτουν σόσιαλ μίντια και ενημερώνονται αποκλειστικά από τα τηλεοπτικά κανάλια, τις εφημερίδες και τα ραδιόφωνα, τα οποία στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι απόλυτα ελεγχόμενα από τον Ερντογάν. Η αντίδραση του προς την Αμερική και τη Δύση και η Ισλαμοκεντρική του πολιτική τον έχουν καταστήσει τον δημοφιλέστερο ηγεμόνα σε όλο το σουνιτικό κόσμο. Εδραιώνοντας τον κυρίαρχο ρόλο της Τουρκίας στον ισλαμικό χώρο και προκαλώντας οργασμούς εθνικιστικής υπερηφάνειας σε έναν κατά βάση αγράμματο και απολίτιστο για τα ευρωπαϊκά δεδομένα κοινό.

Τα μεγάλα έργα και οι εντυπωσιακοί ουρανοξύστες έρχονται να βάλουν το κερασάκι στην τούρτα και να φουσκώσουν περαιτέρω το υπερεγώ των εθνικιστών και του βαθιά συντηρητικού τμήματος των Τούρκων που προτιμούν να πεινάνε από το να δώσουν τις τύχες της χώρας τους σε έναν "μέθυσο" πρόεδρο (έτσι έχει κατηγορηθεί ο Κιλιτσντάρογλου). Ακριβώς όπως βαθιά συντηρητικοί γονείς (ανά τον κόσμο) προτιμούν να έχουν ένα παιδί εγκληματία ή πρεζόνι παρά ομοφυλόφιλο.

Ο περιορισμός δε των ελευθεριών και η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν τους ενοχλεί καθώς δεν τους αφορά και πολλές φορές μάλιστα τις επικροτούν ή/και τις επιζητούν. Κλασσικό χαρακτηριστικό των εθνικιστών παγκοσμίως.

Στην οικονομία ο Ερντογάν ακόμη επωφελείται της μεγάλης άνθησης και τον τετραπλασιαμό του εισοδήματος των Τούρκων κατά τα πρωθυπουργικά του χρόνια, τη δεκαετία 2002-2012. Για κάποιο λόγο έχει πείσει μεγάλο καμμάτι των ψηφοφόρων πως έκτοτε η μείωση του εισοδήματος κατά 25% και ο πληθωρισμός του 50-60 και 80% είναι αναγκαίο κακό.

Να σου πω την αλήθεια ποτέ μου δεν μπόρεσα να καταλάβω τι σκατά έχει μέσα στο κεφάλι του και τι σκέφτεται ένας φτωχός άνθρωπος που ψηφίζει δεξιά. Καθώς είναι συνυφασμένη με την αντιλαϊκή οικονομική πολιτική και την προώθηση των συμφερόντων του κεφαλαίου. Αναγνωρίζω πως πολλοί άνθρωποι έχουν άλλες προτεραιότητες όπως το κλασσικό "πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια" αλλά να μην μπορείς να καλύψεις οικονομικά τις βασικές σου ανάγκες και να στηρίζεις αυτούς που είναι υπεύθυνοι για την κατάντια σου με ξεπερνάει.
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Καλησπέρα σας , πρόκειται μα επισκεφτώ την Κωνσταντινούπολη και Καππαδοκία την Παρασκευή έως το επόμενο Σάββατο
Δεδομένου της κατάστασης στις χώρες τι θεωρείτε να πραγματοποιήσω το ταξίδι ; Έχω πάρει τηλέφωνα σε ταξιδιωτικά και στην πρεσβεία αλλά δεν με έχουν ενημερώσει για κάτι
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σας , πρόκειται μα επισκεφτώ την Κωνσταντινούπολη και Καππαδοκία την Παρασκευή έως το επόμενο Σάββατο
Δεδομένου της κατάστασης στις χώρες τι θεωρείτε να πραγματοποιήσω το ταξίδι ; Έχω πάρει τηλέφωνα σε ταξιδιωτικά και στην πρεσβεία αλλά δεν με έχουν ενημερώσει για κάτι
Τι έχει η κατάσταση προς τα εκεί; Κανονική απόβαση θα γίνει από τη Βόρεια Ελλάδα το 4μερο...μουσουλμανικό κράτος είναι, πέρα από κάποιες πορείες που μπορεί να προκύψουν τι άλλο σας ανησυχεί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom