Τουρκία Κωνσταντινούπολη, ακύρωση ή να πάμε;

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.672
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν ξέρω αν πράγματι μετράει η γνώμη κάποιων άγνωστων σε τέτοια διλήμματα, αλλά εμείς Παρασκευή φεύγουμε για Κωνσταντινούπολη, όπως το είχαμε προγραμματίσει.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???

traveller04

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Εμείς 25 με 27 Νοεμβρίου πάμε Σμύρνη, δεν έχω δεύτερη σκέψη. Εκτός αν έχει ξεκινήσει ο γ παγκόσμιος πόλεμος :icon_evil:
Εμείς 24-28 λέμε. Ανυπομονούμε, αν και λίγο μαγκωμενοι οι μισοί της παρέας. Καλά να περάσετε!!

να μην πάτε Κωνσταντινούπολη,
χαρίστε τα εισιτήρια σε μας να πάμε να δούμε πως είναι τα πράγματα και επιστρέφοντας θα σας πούμε.
Αχαχαχαααχ Με όλη μου την καρδιά. 😊😊

στατιστικώς, το να συμβεί κάτι, τοσο κοντά με το προχθεσινό, ειναι πολύ απίθανο.
Το σκέφτηκα κι αυτό! Έπειτα λέω τοσο γκαντέμηδες να είμαστε?🙄
 

traveller04

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Δεν ξέρω αν πράγματι μετράει η γνώμη κάποιων άγνωστων σε τέτοια διλήμματα, αλλά εμείς Παρασκευή φεύγουμε για Κωνσταντινούπολη, όπως το είχαμε προγραμματίσει.
Μετράει με την έννοια ότι αν και άγνωστοι μεταξύ μας, υπάρχει ανθρωπιά , δηλαδη δεν θα φοβάσαι να πας και θα μου προτείνεις να παω, οπότε πιστεύω θα απαντήσει κάποιος και σύμφωνα με το πώς θα έπραττε ο ίδιος. Οι φίλοι και η οικογένεια θα σε αποτρέψουν κατά γενική ομολογία. Ο άγνωστος θα το δει πιο σφαιρικά. Αν με αντιλαμβάνεστε! Καλά να περάσετε! Θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σας!!😊
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εγω νομιζω οτι ρωτατε αγνωστους περιμενοντας εμψυχωση ... και περιμενοντας να ακουσετε το "να πατε". Κ γω νομιζω οτι θα πηγαινα... οντως ειναι στατιστικα δυσκολο να ξαναγινει κατι.... ισως βεβαια να ειναι οι ελεγχοι ακομα πιο ενδελεχεις σε αροδρομια κλπ.... Τελος εγω δεν θα πολυ καθομουν στην ταξιμ... στο γρηγορο και αλλου μετα....
 

traveller04

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
εγω νομιζω οτι ρωτατε αγνωστους περιμενοντας εμψυχωση ... και περιμενοντας να ακουσετε το "να πατε". Κ γω νομιζω οτι θα πηγαινα... οντως ειναι στατιστικα δυσκολο να ξαναγινει κατι.... ισως βεβαια να ειναι οι ελεγχοι ακομα πιο ενδελεχεις σε αροδρομια κλπ.... Τελος εγω δεν θα πολυ καθομουν στην ταξιμ... στο γρηγορο και αλλου μετα....
Χρησιμοποιησατε την καταλληλοτερη λέξη. Εμψύχωση, αυτό ακριβώς χρειάζομαι! Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τόσο σύντομα.
Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μάλλον θα πάμε. Θα σας ενημερώσω όταν με το καλό επιστρέψουμε πώς έχουν τα πράγματα εκεί. Ο Θεός μαζί μας και κοντά σε όλο τον κόσμο. 🙏
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
το ιδιο ειχαμε παθει αν θυμαμαι καλα στο Βερολινο. το 16... Ειχε γινει τρομοκρατικο χτυπημα... και πηγαμε την επομενη εβδομαδα.... οντως ειχαμε αγχωθει ... αλλα τελικα θα ηταν κριμα να το ακυρωναμε... ακομα κ να γινει τρομοκρατικο στην ιδια πολη, εσυ θα εισαι μεσα στους 10 "ατυχους..." δυσκολο....
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Τι να πρωτοθυμηθω... Τρομοκρατική στη la rambla Βαρκελώνη, στο μετρό του Λονδίνου, στο Bataclan στο Παρίσι, στη Μαδρίτη το 2004, στο Ατατούρκ, στη Νίκαια με φορτηγό, στη Νέα Υόρκη, στο Μπαλί πριν κάποια καλοκαίρια και τόσα άλλα...Απλά τα ξεχνάμε κ θυμόμαστε μόνο το πιο πρόσφατο.
Τα παραπάνω είναι η απόδειξη ότι η ζωή συνεχίζεται όπως κ τα ταξίδια... Αλλιώς δεν πας πουθενά κ παρακαλάς μη σκάσει καμιά βόμβα έξω από το σπίτι σου. Γιατί ούτε αυτό αποκλείεται..
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Χρησιμοποιησατε την καταλληλοτερη λέξη. Εμψύχωση, αυτό ακριβώς χρειάζομαι! Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει κάτι τόσο σύντομα.
Αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μάλλον θα πάμε. Θα σας ενημερώσω όταν με το καλό επιστρέψουμε πώς έχουν τα πράγματα εκεί. Ο Θεός μαζί μας και κοντά σε όλο τον κόσμο. 🙏
Να πας χωρίς δεύτερη σκέψη και απέφυγε τις πολλές βόλτες στην Ιστικλάλ...
Στο ίδιο δίλλημα μπήκα και εγώ μετά το τρομοκρατικό χτύπημα στη Νίκαια το 2016. Έφευγα για Παρίσι 2 εβδομάδες μετά το χτύπημα και είχα μαζί και δύο παιδιά...
Τελικά πήγα και βρήκα ένα Παρίσι οχυρωμένο, με στρατό και αστυνομία να είναι παντού!!!
Εξονυχιστικοί έλεγχοι σε όλα τα αξιοθέατα!
Το μόνο που απέφυγα ήταν να περιμένω για ώρα τη σειρά στον Πύργο του Άιφελ... Μόνο αυτό φοβήθηκα...
Να περάσεις υπέροχα στην Πόλη!!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.552
Likes
12.602
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είναι ξεκάθαρα ψυχολογικό το θέμα.
Βρέθηκα πριν 15 μέρες στην Πόλη και ανεβοκατέβηκα την Ιστικλάλ πολλές φορές μαζί με μιλιούνια-ορδές κόσμου. Το μνημόνευσα δυνατά μάλιστα "σαν καιρό έχει να ακουστεί καμιά βόμβα σ αυτά τα μέρη" είπα και δεν το βούλωνα καλύτερα;
Το ξαναείπα έξω από την Αγιά Σοφιά, θυμήθηκα κάποτε είχε εκραγεί ΚΑΙ σε εκείνο το σημείο βόμβα, αλλά ευτυχώς δεν συνέβη κάτι εκεί.

To 2015 βρέθηκα στο Παρίσι μετά τα γεγονότα στο Bataklan. Και μάλιστα πήγα και σε συναυλία! Ο στρατός ήταν στο δρόμο, ήταν κάπως παράξενα να βλέπεις τα αξιοθέατα με τα πολυβόλα τριγύρω αλλά...έτσι ήταν. Στη συναυλία δε, υπήρχαν 3 σημεία ελέγχου δεν περνούσε ούτε κουνούπι. Απαγορευόταν να μπεις στο χώρο με τσάντα και στις τσέπες δεν μπορούσες να έχεις ούτε κέρματα! Άμα καείς απ το χυλό....

Επίσης ήμουν στις Βρυξέλλες πάλι λίγες μέρες πριν σκάσει η βόμβα στο μετρό σε γραμμή που είχα χρησιμοποιήσει και γω.

Εγώ θα πήγαινα και όπως ήδη ειπώθηκε απλά δε θα χασομερούσα στην Ιστικλάλ κυρίως για να μη το σκέφτομαι.
Να περάσετε όμορφα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom