Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Δεν υπάρχει. Θα βγάλεις μία Ιstanbulkart. Κοστίζει περίπου 6-7 TL και μέσω αυτής έχεις μία αρκετα μεγάλη έκπτωση σε όλα τα μεσα μεταφοράς. Νομίζω στα περισσότερα με την κάρτα το κόστος της διαδρομής ήταν περίπου 3 TL.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Δεν υπάρχει. Θα βγάλεις μία Ιstanbulkart. Κοστίζει περίπου 6-7 TL και μέσω αυτής έχεις μία αρκετα μεγάλη έκπτωση σε όλα τα μεσα μεταφοράς. Νομίζω στα περισσότερα με την κάρτα το κόστος της διαδρομής ήταν περίπου 3 TL.
Την εχουμε την καρτα..το θεμα ειναι δε ξερω με τι ποσο να τους πω να φορτισουν τη καρτα για να τους φτασει για 6 μερες που θα πανε..αρα το βλεπω να τους λεω να βαλουν ενα ποσο για αρχη και να πανε βλεποντας
 

japetus

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.068
Την εχουμε την καρτα..το θεμα ειναι δε ξερω με τι ποσο να τους πω να φορτισουν τη καρτα για να τους φτασει για 6 μερες που θα πανε..αρα το βλεπω να τους λεω να βαλουν ενα ποσο για αρχη και να πανε βλεποντας
Έτσι κι αλλιώς αυτός είναι ο τρόπος που λειτουργεί το σύστημα. Υπάρχουν τόσα πολλά μηχανήματα πλέον, που άμεσα ελέγχεις το υπόλοιπο -αν ξεχάσεις να κοιτάξεις την οθόνη όταν τη χτυπάς για να μπεις- και ταϊζεις αναλόγως....

Με την ευκαιρία, όσοι τυχόν κινηθούν με μετρομπάς ή υποθαλάσσια με το marmaray, να έχουν υπόψη ότι το σύστημα χρεώνει ποσό μεγαλύτερο και ισάξιο με αυτό που αντιστοιχεί για το τέρμα της διαδρομής και επομένως αν κατέβουν πιο μπροστά, έχουν δικαίωμα να ζητήσουν επιστροφή τμήματος αυτού, χτυπώντας την κάρτα σε ειδικά μικρότερα μηχανήματα που υπάρχουν στις εξόδους και δίνουν refund. Απλά ακολουθήστε τους ντόπιους και κάντε ό,τι κάνουν..
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
επειδη μπερδευτικα λιγουλακι..... μπηκα στο site του αεροδρομειου.... κ για να παω απο αεροδρομειο για την sultanahmet μου βγαζει το havaist μπαινω εκει κ μου λεει οτι ειναι 18tl το ατομο... κ αμα μπω στις λεπτομεριες μου βγαζει το ist 20......μπορει να ειναι χαζες οι ερωτησεις μου.... το ιist δεν ειναι το κοινο λεωφορειο??? δεν πρεπει να ισχυει εκει κ η καρτα?? τελικα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να πας κεντρο απο το αεροδρομειο??
επισης ασχετουλη..... σε καθε ταξιδι μπαινουμε στα hop on λεωφορεια....μπηκα κ ειδα μια ωραια εξοφρενικη τιμη(νομιζω ηταν πιο φτηνο αλλου) την ημερα.... εσεις το εχετε παρει?? αξιζει??? για να παμε κ στα πιο μακρυνα μερη...και να μην αλλαζουμε 3 μμε.....
 

japetus

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.068
Τα havaist είναι shuttle buses, πούλμαν δηλαδή ιδιωτικής εταιρείας και δέχονται κι αυτά κανονικά την istanbulkart.
Υπάρχει και κανονικό λεωφορείο της γραμμής αν θέλεις που αφήνει κοντά στο Σισλι με πολύ μικρότερο εισιτήριο.
Τα hop on-off είναι όντως ακριβά και δεν θα έλεγα ότι βολεύουν ιδιαίτερα εξαιτίας του κυκλοφοριακου. Συνδυασμός μετρό, τραμ και καράβια σε πηγαίνουν γρήγορα και φτηνά παντού στην πόλη.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
Τα havaist είναι shuttle buses, πούλμαν δηλαδή ιδιωτικής εταιρείας και δέχονται κι αυτά κανονικά την istanbulkart.
Υπάρχει και κανονικό λεωφορείο της γραμμής αν θέλεις που αφήνει κοντά στο Σισλι με πολύ μικρότερο εισιτήριο.
Τα hop on-off είναι όντως ακριβά και δεν θα έλεγα ότι βολεύουν ιδιαίτερα εξαιτίας του κυκλοφοριακου. Συνδυασμός μετρό, τραμ και καράβια σε πηγαίνουν γρήγορα και φτηνά παντού στην πόλη.

Αυτό με το κυκλοφοριακό δεν το είχα σκεφτεί.... Άρα εγώ θα βγάλω την κάρτα...απλά θα μου πάρει από εκεί τα 18TL....νομίζω μπορώ να πληρώσω κ με κάρτα στον οδηγό....
Κ εγώ πάντως έχω φοβηθεί λίγο γτ πετάμε το Σάββατο.... Απλά πιστεύω ότι επειδή πάμε στην ευρωπαϊκή πλευρά τα πράγματα είναι πιο χαλαρά. Ελπίζω....
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
500
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
παιδια κατευθυνομαστε οδικως με λεωφορειο Κωνπολη και θελω πληροφοριες πως μπορω να μετακινηθω μεσω ΜΜΜ με καρτα δλδ απο OTTOGAR στην Αγια Σοφια. Θελω να ξερω πως θα βγαλω την καρτα πως θα την γεμισω και ποια γραμμη θα ακολουθησω. Σας ευχαριστω
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
παιδια κατευθυνομαστε οδικως με λεωφορειο Κωνπολη και θελω πληροφοριες πως μπορω να μετακινηθω μεσω ΜΜΕ με καρτα δλδ απο OTTOGAR στην Αγια Σοφια. Θελω να ξερω πως θα βγαλω την καρτα πως θα την γεμισω και ποια γραμμη θα ακολουθησω. Σας ευχαριστω
Θα πάρεις το μετρό έξω από το Σταθμό μέχρι Aksaray και από κει τραμ μέχρι τον προορισμό σου (Sultanahmet).
Την κάρτα θα την αγοράσεις είτε από κάποιο μαγαζάκι του σταθμού, είτε πιθανότατα θα έχει αυτόματο πωλητή (είτε και γκισέ) στη στάση του μετρό. Θα τη φορτίσεις με το ποσό που θέλεις και... καλά να περάσεις!
 

japetus

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.068
Πέτρο αν πας πρώτη φορά, θέλει λίγο προσοχή στη διαδρομή που σου είπε ο mourohavlos από πάνω, όταν βγείς από το μετρό στο Aksaray μέχρι να πάρεις το τραμ από το Yusufpasa να μην μπερδευτείς γιατί οι γραμμές μετρό και τραμ είναι γύρω στα 150-200 μέτρα απόσταση παράλληλα και δεν φαίνονται οι στάσεις. Πέρνα μόλις βγεις από το σταθμό του μετρό στα δεξιά σου κάτω από την υπόγεια διάβαση τον κεντρικό δρόμο και ακολούθησε το παρκάκι για να βγεις στο άλλο δρόμο που περνά το τραμ.
Τα κίτρινα αυτόματα μηχανήματα του μετρό στο ότογκαρ εκδίδουν κάρτα -πάτα το κουμπί που γράφει 6.00TL και βάλε στην υποδοχή ένα 20λιρο-, αν δεν έχεις λίρες έχει μέσα στα μαγαζιά του ότογκαρ ένα υποτυπώδες ανταλλακτήριο για τα πρώτα έξοδα..
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
παιδια το Havaist με εχει μπερδεψει λιγο, πληρωνω κατευθειαν με καρτα μεσα στο λεωφορειο(τραπεζας εννοω οχι istanbul card) ή φτιαχνω λογαριασμο και προπληρωνω σαν εισιτηριο και κραταω το QR CODE σε περιπτωση ελεγχου? ή βγαζω Istanbul card την φορτωνω και πληρωνω με αυτη?

https://hava.ist/en/how-it-works

Ημουν ετοιμος να παρω ταξι μεσω Bitaksi(131.5TL) αλλα βλεπω και ειναι 75% λιγοτερο (38TL) για δυο ατομα το Havaist

edit: τελικα η πιο ευκολη λυση. Κατεβασα την εφαρμογη τους στο κινητο, κανω top up το ποσο που θελω με την καρτα μου και μπαινω δειχνοντας το QR CODE
 
Last edited:
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
παιδια το Havaist με εχει μπερδεψει λιγο, πληρωνω κατευθειαν με καρτα μεσα στο λεωφορειο(τραπεζας εννοω οχι istanbul card) ή φτιαχνω λογαριασμο και προπληρωνω σαν εισιτηριο και κραταω το QR CODE σε περιπτωση ελεγχου? ή βγαζω Istanbul card την φορτωνω και πληρωνω με αυτη?

https://hava.ist/en/how-it-works

Ημουν ετοιμος να παρω ταξι μεσω Bitaksi(131.5TL) αλλα βλεπω και ειναι 75% λιγοτερο (38TL) για δυο ατομα το Havaist

edit: τελικα η πιο ευκολη λυση. Κατεβασα την εφαρμογη τους στο κινητο, κανω top up το ποσο που θελω με την καρτα μου και μπαινω δειχνοντας το QR CODE
Σίγουρα, εκτός απο την εφαρμογή όπου ανέφερες , μπορείς να πληρώσεις με οποιαδήποτε χρεωστική/πιστωτική κάρτα στον οδήγο ή με την istanbul card που την βγάζεις απο τα μηχανήμάτα. Εννοιτε ότι δεν θα πάρεις ταξι
 

japetus

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.068
Δεν χρειαζόταν να μπλέξεις, έχουν pos πλέον σε κάποια λεωφορεία (αυτά για σουλταναχμετ και τακσιμ), αλλιώς έχει pos στο γραφείο που βγάζεις τα εισιτήρια.
Bitaksi νομίζω δεν θα μπορούσες να πάρεις εύκολα, τα ταξί του αεροδρομίου έχουν ειδική άδεια -και είναι εμπιστοσύνης- , όλα τα υπόλοιπα για να πάρουν επιβάτες πρέπει να είναι εκτός χώρου αεροδρομίου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom