Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@japetus καλησπέρα, γνωρίζεις αν οι αλλαγές στις καρτες istanbulkart έχουν εφαρμοστεί; θα ειμαι στην Πόλη από την Παρασκευή και αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να βγάλω καρτες με το που φτάσω όπως εκανα παλιά. Θυμαμαι μονο που ειπες, οτι πλεον είναι προσωπικές , ευχαριστώ
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
@japetus καλησπέρα, γνωρίζεις αν οι αλλαγές στις καρτες istanbulkart έχουν εφαρμοστεί; θα ειμαι στην Πόλη από την Παρασκευή και αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να βγάλω καρτες με το που φτάσω όπως εκανα παλιά. Θυμαμαι μονο που ειπες, οτι πλεον είναι προσωπικές , ευχαριστώ
Θα εφαρμοστούν από την πρωτοχρονιά.
Με την ευκαιρία, χθες αποφασίστηκαν νέες ανατιμήσεις στα κόμιστρα ταξί και λεωφορείων, η απλή διαδρομή πλέον με ιστανμπουλκαρτ θα είναι στις 9.90 λίρες.
Να θυμίσω ότι ήδη έχουν εγκατασταθεί μηχανήματα που εκδίδουν και τις νέες τουριστικές ιστανμπουλκαρτ απεριόριστων διαδρομών με δυνατότητα μάλιστα αγοράς και με κάρτα.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ! Αρα με το που φτάσω θα βγάλω τις τουριστικές για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο. Γενικά από ότι είδα οι τιμές σε μή Τούρκους επισκέπτες είναι φοβερα ανεβασμενες...
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ευχαριστώ! Αρα με το που φτάσω θα βγάλω τις τουριστικές για να εχω το κεφαλι μου ήσυχο. Γενικά από ότι είδα οι τιμές σε μή Τούρκους επισκέπτες είναι φοβερα ανεβασμενες...
Και οι απεριορίστων βέβαια δεν είναι και πολύ φτηνές, πριν δύο εβδομάδες είχαν 155 η ημερήσια και 285 η τριήμερη, δεν ξέρω αν θα ανατιμηθούν και αυτές.
Απο την άλλη, με κανονική ιστανμπουλκαρτ εξυπηρετεισαι και για περισσότερα από ένα άτομα, με την απεριορίστων θέλει ο καθένας τη δική του..
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Προσπαθώ να μπω στο site της Istanbulkard και δεν με αφήνει. Ξέρετε άλλο τρόπο να βρω πληροφορίες για την κάρτα και τα προγράμματά της;
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και οι απεριορίστων βέβαια δεν είναι και πολύ φτηνές, πριν δύο εβδομάδες είχαν 155 η ημερήσια και 285 η τριήμερη, δεν ξέρω αν θα ανατιμηθούν και αυτές.
Απο την άλλη, με κανονική ιστανμπουλκαρτ εξυπηρετεισαι και για περισσότερα από ένα άτομα, με την απεριορίστων θέλει ο καθένας τη δική του..
Αλλαζει κατι αλλο για την instabulkart απο πρωτοχρονια περα απο την τιμη?
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Αλλαζει κατι αλλο για την instabulkart απο πρωτοχρονια περα απο την τιμη?
Για όσους δεν την 'προσωποποιήσουν' καταχωρώντας τα στοιχεία τους και τον αριθμό της τουρκικής ταυτότητας τους, για όλους τους ξένους δηλαδή, θα πληρώνουμε το κανονικό κομιστρο σε κάθε διαδρομή, χωρίς την έκπτωση που ισχύει για τις μετεπιβιβασεις..

Αυτό προσωρινά για κάποιο διάστημα μέχρι να καταργηθεί τελείως η δυνατότητα χρήσης ιστανμπουλκαρτ από ξένους.
Μετά μόνο με τις απεριορίστων.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Προσπαθώ να μπω στο site της Istanbulkard και δεν με αφήνει. Ξέρετε άλλο τρόπο να βρω πληροφορίες για την κάρτα και τα προγράμματά της;
Το σαϊτ http://istanbulkart.ist/ είναι προσβάσιμο μόνο από την Τουρκία ή με vpn. Τις πιο αναλυτικές πληροφορίες για τιμές θα τις βρεις όμως στο pdf εδώ: Ücret Tarifeleri | Toplu Ulaşım Hizmetleri
Δεν έχουν περάσει ακόμα τις νέες τιμές, θα το κάνουν σύντομα (θυμίζω η μετάβαση 9.90 πλέον από 7.67)

Για τις νέες κάρτες απεριόριστων είχα βγάλει τις προάλλες κάποιες φωτο από τα καινούρια μηχανήματα και το μενού τους:






 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για όσους δεν την 'προσωποποιήσουν' καταχωρώντας τα στοιχεία τους και τον αριθμό της τουρκικής ταυτότητας τους, για όλους τους ξένους δηλαδή, θα πληρώνουμε το κανονικό κομιστρο σε κάθε διαδρομή, χωρίς την έκπτωση που ισχύει για τις μετεπιβιβασεις..

Αυτό προσωρινά για κάποιο διάστημα μέχρι να καταργηθεί τελείως η δυνατότητα χρήσης ιστανμπουλκαρτ από ξένους.
Μετά μόνο με τις απεριορίστων.
Εγω θα παω των Φωτων ! Οποτε μου προτεινεις να βγαλω την καρτα και να χρησιμοποιω οσες φορες μπω σε μεσο εστω και χωρις την εκπτωση η να βγαλω απεριοριστων για 3 ημερες? Δεν εβγαλα ακρη με τις τιμες στο αλλο σαιτ
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Απλά μαθηματικά είναι το πράγμα όπως το βλέπω. Η κάρτα απεριοριστων κοστίζει 285 λίρες για 3 ημέρες. Άρα αν με την παλιά την κάρτα κάνεις 28 διαδρομές Χ 9.90 λίρες την διαδρομή βγαίνει 277.2 λίρες και κοστίζει το ίδιο πράγμα περίπου. Αν κάνεις λιγότερες διαδρομές από 28 η αλλιώς λιγότερες από 9 την ημέρα δεν συμφέρει η απεριοριστων. Βγάζεις την απλή την κάρτα και την χρησιμοποιείς και για περισσότερα άτομα αν θέλεις.

Μπορεί βέβαια να μην θέλεις να ασχολείσαι με φορτίσεις κάθε φορά που πάει να τελειώσει η κάρτα η με υπολογισμούς και να αγοράσεις την 3ημερη κάρτα να τελειώνεις:)
14€ περίπου την υπολογίζω με την σημερινή ισοτιμία.
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
361
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απλά μαθηματικά είναι το πράγμα όπως το βλέπω. Η κάρτα απεριοριστων κοστίζει 285 λίρες για 3 ημέρες. Άρα αν με την παλιά την κάρτα κάνεις 28 διαδρομές Χ 9.90 λίρες την διαδρομή βγαίνει 277.2 λίρες και κοστίζει το ίδιο πράγμα περίπου. Αν κάνεις λιγότερες διαδρομές από 28 η αλλιώς λιγότερες από 9 την ημέρα δεν συμφέρει η απεριοριστων. Βγάζεις την απλή την κάρτα και την χρησιμοποιείς και για περισσότερα άτομα αν θέλεις.

Μπορεί βέβαια να μην θέλεις να ασχολείσαι με φορτίσεις κάθε φορά που πάει να τελειώσει η κάρτα η με υπολογισμούς και να αγοράσεις την 3ημερη κάρτα να τελειώνεις:)
14€ περίπου την υπολογίζω με την σημερινή ισοτιμία.
Σωστό το σκεπτικό σου. Να υποθέσω ότι η απεριόριστων δεν καλύπτει την μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο? Αν δεν την καλύπτει νομίζω δεν αξίζει αν δεν κάνεις παραπανω από 9 μεταφορικά την ημέρα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Στους παραπάνω υπολογισμούς μην ξεχνάμε και το κόστος των 50 λιρών - αν δεν αυξηθεί κι αυτό - για την αγορά της κενης istanbulkart.
Τα havaist/havabus δεν δέχονται την κάρτα, τα απλά λεωφορεία όμως που πηγαίνουν στα αεροδρόμια τη δέχονται κανονικά όπως και το μετρό για το Σαμπιχά.

Κοιτώντας τις φωτογραφίες, είδα κάτι που δεν είχα παρατηρήσει πριν, εκτός από επιλογή για αγορά και ενεργοποίηση της istanbul city card έχει και επιλογή για αγορά κάρτας για 10 μεμονωμένες διαδρομές χωρίς χρονικό περιορισμό αν ενδιαφέρει κάποιον. Τα απλά εισιτήρια θα κοστίζουν 20 ανά διαδρομή, η κάρτα των 10 λογικά λίγο λιγότερο από 200, ίσως 180.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom