Τουρκία Κωνσταντινούπολη - μετακινήσεις

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Πολύ σωστό αυτό για την αγορά της κενης istanbulkart. To ξέχασα επειδή εγώ έχω ήδη αυτήν την κάρτα :)
Οπότε κάποιος που θέλει να αγοράσει την κενή istanbulkart σκέφτεται ότι τον συμφέρει οικονομικά η απεριορίστων εφόσον θέλει να κάνει από 8 δρομολόγια και πάνω την ημέρα μέσα στο 3ημερο η αλλιώς εφόσον σκοπεύει να κάνει από 24 δρομολόγια και πάνω συνολικά στο 3ημερο.
Με τα δεδομένα αυτής της στιγμής βέβαια που λογικά πολύ σύντομα θα αλλάξουν
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ετοιμάζομαι για 3η φορά Κωνσταντινούπολη και επειδή δεν έχω ξαναπάει κέντρο από το νέο αεροδρόμιο, έχω κανά δυο ερωτήσεις: φτάνω 8.50μμ, θα είμαι έξω κατά τις 9.30-10μμ, πόσο παίρνει το ταξί τέτοια ώρα που δεν έχει πολύ κίνηση για Σουλταναχμέτ; Καμιά 400-500 λίρες; Θα έπαιρνα και το λεωφορείο αλλά σε αφήνει Μπέγιαζιντ και λογικά θα κάνει και περισσότερη ώρα να φτάσει.
Επίσης, πέρα από την Istanbulkart, υπάρχει και άλλη κάρτα 3ημερη απεριορίστων με κόστος στις 285λ; Βγαίνουν από το ίδιο μηχάνημα με την Istanbulkart; Μιλ μερσί.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Ετοιμάζομαι για 3η φορά Κωνσταντινούπολη και επειδή δεν έχω ξαναπάει κέντρο από το νέο αεροδρόμιο, έχω κανά δυο ερωτήσεις: φτάνω 8.50μμ, θα είμαι έξω κατά τις 9.30-10μμ, πόσο παίρνει το ταξί τέτοια ώρα που δεν έχει πολύ κίνηση για Σουλταναχμέτ; Καμιά 400-500 λίρες; Θα έπαιρνα και το λεωφορείο αλλά σε αφήνει Μπέγιαζιντ και λογικά θα κάνει και περισσότερη ώρα να φτάσει.
Επίσης, πέρα από την Istanbulkart, υπάρχει και άλλη κάρτα 3ημερη απεριορίστων με κόστος στις 285λ; Βγαίνουν από το ίδιο μηχάνημα με την Istanbulkart; Μιλ μερσί.
Το Σεπτέμβριο στις 5 το πρωί χωρίς ίχνος κίνησης από KARAKOY στο νέο αεροδρόμιο έγραψε 270 λιρες
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλησπέρα στην ομάδα,
Πάω κωνσταντινούπολη σε λίγα Σάββατα. Φτάνω πρώι. Σκέφτομαι για να πάω άμεσα και γρήγορα στο ξενοδοχείο στην περιοχή ΣΟΥΛΤΑΝΧΑΜΕΤ να πάω με ταξί; Γνωρίζετε το κόστος; Έχω βρει να κλείσω από τώρα ταξί με φιξ τιμή 40 €. Αξίζει? Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
Τώρα για μέσα στην Κωνσταντινούπολη σκέφτομαι να την περπατήσω και να μην χρησιμοποιήσω καθόλου τα μέσα. Θεωρείτε ότι είναι αδύνατο;
 

retzi

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Καλησπέρα στην ομάδα,
Πάω κωνσταντινούπολη σε λίγα Σάββατα. Φτάνω πρώι. Σκέφτομαι για να πάω άμεσα και γρήγορα στο ξενοδοχείο στην περιοχή ΣΟΥΛΤΑΝΧΑΜΕΤ να πάω με ταξί; Γνωρίζετε το κόστος; Έχω βρει να κλείσω από τώρα ταξί με φιξ τιμή 40 €. Αξίζει? Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
Τώρα για μέσα στην Κωνσταντινούπολη σκέφτομαι να την περπατήσω και να μην χρησιμοποιήσω καθόλου τα μέσα. Θεωρείτε ότι είναι αδύνατο;
Θα σου απαντήσω στο τελευταίο ερώτημα. Αδυνατο δεν είναι απλα λογω της μορφολογιας του εδαφους και γενικοτερα των αποστασεων ετοιμασου για μπολικο περπατημα
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Καλησπέρα στην ομάδα,
Πάω κωνσταντινούπολη σε λίγα Σάββατα. Φτάνω πρώι. Σκέφτομαι για να πάω άμεσα και γρήγορα στο ξενοδοχείο στην περιοχή ΣΟΥΛΤΑΝΧΑΜΕΤ να πάω με ταξί; Γνωρίζετε το κόστος; Έχω βρει να κλείσω από τώρα ταξί με φιξ τιμή 40 €. Αξίζει? Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
Τώρα για μέσα στην Κωνσταντινούπολη σκέφτομαι να την περπατήσω και να μην χρησιμοποιήσω καθόλου τα μέσα. Θεωρείτε ότι είναι αδύνατο;
Καλησπέρα. Πολλά μου φαίνονται τα 40 ευρώ. Ρίξε μια ματιά για share taxi!

Οι αποστάσεις μέσα στην Κωνσταντινούπολη είναι μεγάλες, δύσκολο να τις περπατήσεις όλες. Αλλά, το απλό ταξί είναι πολύ φτηνό. Απλά, να συνεννοείσαι για το ποσό πριν μπεις για να μην σε κλέψουν. Επειδή πολλοί δεν ξέρουν αγγλικά, σου δείχνουν την τιμή χρησιμοποιώντας το κομπιουτεράκι του κινητού τους. Αν δεν το κάνουν αυτοί, κάντο εσύ.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα. Πολλά μου φαίνονται τα 40 ευρώ. Ρίξε μια ματιά για share taxi!

Οι αποστάσεις μέσα στην Κωνσταντινούπολη είναι μεγάλες, δύσκολο να τις περπατήσεις όλες. Αλλά, το απλό ταξί είναι πολύ φτηνό. Απλά, να συνεννοείσαι για το ποσό πριν μπεις για να μην σε κλέψουν. Επειδή πολλοί δεν ξέρουν αγγλικά, σου δείχνουν την τιμή χρησιμοποιώντας το κομπιουτεράκι του κινητού τους. Αν δεν το κάνουν αυτοί, κάντο εσύ.
Ταξί από το δρόμο, όταν υπάρχει η Uber;;;
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Ταξί από το δρόμο, όταν υπάρχει η Uber;;;
Δεν είπα απο το δρόμο, απαραίτητα, είπα γενικά ταξί. Νομίζω ότι η Uber στην Τουρκία συνεργάζεται με κλασικά ταξί, όπως εδώ και όχι με ιδιώτες οποτε οι τιμές είναι ίδιες.Επίσης δεν εχουμε δωρεάν roaming στην Τουρκία και ίσως να μην έχει internet για να δουλέψει η εφαρμογή.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Με uber δε χεειαζεται να διαπραγματευθείς τιμή, ούτε να καταναλώσεις τα μετρητά σου..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Με uber δε χεειαζεται να διαπραγματευθείς τιμή, ούτε να καταναλώσεις τα μετρητά σου..
Κι όμως, η τελευταία μου εμπειρία στην Κωνσταντινούπολη με Uber ήταν απογοητευτική. Μία μόνο φορά καταφέραμε να κινηθούμε με Uber στην τιμή που έβγαζε η εφαρμογή σε ώρα πρωινή Σαββάτου χωρίς πολλή κίνηση. Όλες τις άλλες φορές που το χρειαστήκαμε οι οδηγοί προσπαθούσανε με μηνύματα να διαπραγματευτούνε την τιμή σε επίπεδα 2-5 φορές πάνω. Αν δεν συμφωνούσες ακύρωναν αμέσως τη διαδρομή. Ένα βράδυ δε, αφού φάγαμε μισή ώρα στον δρόμο παζαρεύοντας μέσω Uber με πολλούς οδηγούς, στο τέλος πήραμε κανονικό ταξί από τον δρόμο σε τιμή ταξίμετρου, πολύ λιγότερο απ' ότι ζητούσαν οι της Uber.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Βράδυ κατά τις 9μμ, από αεροδρόμιο μέχρι aksaray με HAVAIST (εκεί κάνει τέρμα τώρα), πήρε 87 λίρες και 45 μόνο λεπτά. Μετά ένα ταξί με 3-5 ευρώ και έφτασες ξενοδοχείο. Εντελώς αχρείαστο το ταξί από αεροδρόμιο, ίδια ώρα θα κάνει την ώρα εκείνη τουλάχιστον που δεν έχει κίνηση. Μετά istanbulkart για τα δύσκολα ή την επιστροφή στο ξενοδοχείο και καλό ξεποδαριασμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom