Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Καλημέρα Anna21 ζω στην Αλεξανδρόυπολη και η Πόλη για εμάς είναι ενα cd δρόμος! Πηγαίνουμε πολύ συχνά! Σου γράφω για να σε καθησυχάσω κι εγώ για τα παιδιά, εκτός του οτι το μέρος είναι ασφαλές, θα γυρίσουν και με ενα καρο φοβερές εικόνες! Μια μικρή συμβουλή απο εμένα, όταν θα περνετε ταξί, να ελέγχεις μια μεγάλη σφραγίδα που εχει στις πόρτες κ σηματοδοτεί την εταιρία στην οποία ανήκει το καθε ταξί. Δεν παθαίνεις κάτι αν πάρεις πειρατικό αλλά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την νόμιμη τιμή για τη διαδρομή. Αν δεν θέλεις να πας καθόλου στο Πέρα αλλά έχεις χρόνο να κανείς μια βόλτα σε άλλη συνοικια απο αυτη που θέλεις να μείνετε, σου προτείνω το Εγιουπ όπου θα βρεις κ πολλά απο τα ίδια αντικείμενα με αυτά του Καπαλι τσαρσί στο ενα τρίτο της τιμής τους. Οπως και να ´χει έχεις επιλέξει την πιο όμορφη εποχή για την Πόλη!
Σε ευχαριστώ πολύ Sourtouki !! Πρεπει να βρω ξενοδοχείο που να χωράει και τους 4 μας. Τα περισσοτερα που εχω δει, διαθετουν μεχρι 3κλινο δωματιο και τα μεγαλύτερα ξενοδοχεία είναι πιο τσουχτερά και πρεπει επισης να μελετήσω και να κατανοησω τις συγκοινωνίες, ετσι ώστε να μπορέσουμε να μετακινηθούμε στις συνοικίες.. το Εγιούπ το συμπεριλαμβάνω στις σημειώσεις μου.. δεν γνωρίζω που ακριβώς βρίσκεται σε σχέση με το Σουλτάν Αχμέτ, όμως θα το ψάξω.. Αν σκεφτεις κατι άλλο που θα μπορουσε να μου φανει χρησιμο, μη διστάσεις να μου το πεις.. :)
 
Last edited by a moderator:

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Σε βλέπω πέτρα!!:haha:
Όπως μου είχε πει ντόπια ιστορικός, ο Ιουστινιανός όταν κατασκεύασε την Κινστέρνα, είχε κηρύξει τον πόλεμο κατά του παγανισμού.Σ' αυτό το πλαίσιο, πιθανόν ήθελε να απομακρύνει απ' τα μάτια των ανθρώπων τη Μέδουσα που συμβόλιζε τον παγανισμό και έτσι έδωσε εντολή να χρησιμοποιηθούν τα βάθρα στην κατασκευή της δεξαμενής. Οι ξεναγοί συνήθως λένε και άλλα νοήματα ίσως για να κάνουν το χώρο πιο μυστηριώδη.
Ας πετρώσω να μείνω για πάντα στην Πόλη! :p

Θα πρότεινα να αποφύγεις ταξιμ για διαμονή αυτές τις ημέρες καθώς λόγω εκλογών η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει εκεί. Εγώ θα πάω κουσάντασι με τα παιδιά φέτος και μετά στην επιστροφή μια μέρα πόλη για να τα πάω vialand και forum mall στο aquarium.
Θα εχουν εκλογές τον Σεπτέμβριο?
 
Last edited by a moderator:

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλημέρα Anna21 ζω στην Αλεξανδρόυπολη και η Πόλη για εμάς είναι ενα cd δρόμος! Πηγαίνουμε πολύ συχνά! Σου γράφω για να σε καθησυχάσω κι εγώ για τα παιδιά, εκτός του οτι το μέρος είναι ασφαλές, θα γυρίσουν και με ενα καρο φοβερές εικόνες! Μια μικρή συμβουλή απο εμένα, όταν θα περνετε ταξί, να ελέγχεις μια μεγάλη σφραγίδα που εχει στις πόρτες κ σηματοδοτεί την εταιρία στην οποία ανήκει το καθε ταξί. Δεν παθαίνεις κάτι αν πάρεις πειρατικό αλλά δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την νόμιμη τιμή για τη διαδρομή. Αν δεν θέλεις να πας καθόλου στο Πέρα αλλά έχεις χρόνο να κανείς μια βόλτα σε άλλη συνοικια απο αυτη που θέλεις να μείνετε, σου προτείνω το Εγιουπ όπου θα βρεις κ πολλά απο τα ίδια αντικείμενα με αυτά του Καπαλι τσαρσί στο ενα τρίτο της τιμής τους. Οπως και να ´χει έχεις επιλέξει την πιο όμορφη εποχή για την Πόλη!
στο εγιουπ εχει αγορα? Καθε μερα??
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μην παραλείψεις από το πρόγραμμά σου τη Βασιλική Κινστέρνα, είναι κατά τη γνώμη μου ένα ταξίδι στο χρόνο ή πιο σωστά η απώλεια της αίσθησης του χρόνου. Σε κανένα ιστορικό τόπο δεν κόβεται έτσι η σύνδεση με το παρόν. Σε κάθε αξιοθέατο το αίσθημα του παρόντος είναι εκεί, αντίθετα στην Κινστέρνα αισθάνθηκα ότι βρίσκομαι σε άλλη διάσταση, πολύ μακριά από την καθημερινή ζωή.
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Μην παραλείψεις από το πρόγραμμά σου τη Βασιλική Κινστέρνα, είναι κατά τη γνώμη μου ένα ταξίδι στο χρόνο ή πιο σωστά η απώλεια της αίσθησης του χρόνου. Σε κανένα ιστορικό τόπο δεν κόβεται έτσι η σύνδεση με το παρόν. Σε κάθε αξιοθέατο το αίσθημα του παρόντος είναι εκεί, αντίθετα στην Κινστέρνα αισθάνθηκα ότι βρίσκομαι σε άλλη διάσταση, πολύ μακριά από την καθημερινή ζωή.
Από τις φωτογραφίες που εχω δει καταλαβαινω ότι η ατμόσφαιρα είναι τέτοια που λίγο να αφεθείς, σε απορροφά, σε κανει μερος δικό της. Βλέποντας φωτογραφίες από την Βασιλική Κινστέρνα μεχρι στιγμής, μπορω μόνο να φανταστώ.. την μυρωδια, τους ηχους της υγρασιας.... Εκει δεν ειναι και τα τεράστια κεφάλια της Μέδουσας..?Ανυπομονώ.. (να τις κοιτάξω στα μάτια)..!!!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ανυπομονώ.. (να τις κοιτάξω στα μάτια)..!!!
Σε βλέπω πέτρα!!:haha:
Όπως μου είχε πει ντόπια ιστορικός, ο Ιουστινιανός όταν κατασκεύασε την Κινστέρνα, είχε κηρύξει τον πόλεμο κατά του παγανισμού.Σ' αυτό το πλαίσιο, πιθανόν ήθελε να απομακρύνει απ' τα μάτια των ανθρώπων τη Μέδουσα που συμβόλιζε τον παγανισμό και έτσι έδωσε εντολή να χρησιμοποιηθούν τα βάθρα στην κατασκευή της δεξαμενής. Οι ξεναγοί συνήθως λένε και άλλα νοήματα ίσως για να κάνουν το χώρο πιο μυστηριώδη.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
στο εγιουπ εχει αγορα? Καθε μερα??
Το Eyup einai 5-6 Στάσεις με το λεωφορειο μετα το Πατριαρχειο , εκει θα πας για να ανέβεις στο Πιερ Λοτυ ενα καφε πανω στο Λοφο μεσα στο "νεκροταφείο!" με θεα τον Κεράτιο....... εχει αγορα μαγαζια παγκους κλπ αλλα εξαρτάτε τι εννοεις εσυ αγορα...γενικα μην κανετε πολλά ψωνια σχεδον τα παντα και σε ιδιες τιμές εχουμε και στην Ελλαδα, υφασματα και μαλλια για πλεξιμο εχουν λιγο πιο φτηνα...δερματινα ..ασημικα..μπακίρια..μουφα η φτηνή τιμη...αα και τα μπαχαρικα..επισης τα ιδια βρισκω εδώ πιο φτηνα..
 
Last edited by a moderator:

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Μαζεύω πληροφορίες ... από αυτό το φόρουμ για ότι αφορα τις μετακινήσεις και την διαμονή.. θα βρω και θα εκτυπώσω λεπτομέρειες σχετικα με τα μέρη που θέλω να επισκεφτούμε, θα τα βάλω σε ένα πλάνο και ότι "κενά" εχω , θα τα θέσω εδώ ως ερωτήματα για να με φωτίσετε.. Δεν υπάρχει περίπτωση να το αναβάλω αυτή τη φορα.!! Ε... το πολύ-πολύ αν μπερδευτώ καπου να μπω σε καποιο καφε - εστιατόριο που να διαθέτει ιντερνετ, να μπώ εδώ και να σας ζητησω βοηθεια (!!) ..( είμαι στο "τάδε" σημειο, πως παω "εκει"?? ) χαχαχαα
Θα πρότεινα να αποφύγεις ταξιμ για διαμονή αυτές τις ημέρες καθώς λόγω εκλογών η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει εκεί. Εγώ θα πάω κουσάντασι με τα παιδιά φέτος και μετά στην επιστροφή μια μέρα πόλη για να τα πάω vialand και forum mall στο aquarium.
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Σε βλέπω πέτρα!!:haha:
Όπως μου είχε πει ντόπια ιστορικός, ο Ιουστινιανός όταν κατασκεύασε την Κινστέρνα, είχε κηρύξει τον πόλεμο κατά του παγανισμού.Σ' αυτό το πλαίσιο, πιθανόν ήθελε να απομακρύνει απ' τα μάτια των ανθρώπων τη Μέδουσα που συμβόλιζε τον παγανισμό και έτσι έδωσε εντολή να χρησιμοποιηθούν τα βάθρα στην κατασκευή της δεξαμενής. Οι ξεναγοί συνήθως λένε και άλλα νοήματα ίσως για να κάνουν το χώρο πιο μυστηριώδη.
Ας πετρώσω να μείνω για πάντα στην Πόλη! :p

Θα πρότεινα να αποφύγεις ταξιμ για διαμονή αυτές τις ημέρες καθώς λόγω εκλογών η κατάσταση μπορεί να ξεφύγει εκεί. Εγώ θα πάω κουσάντασι με τα παιδιά φέτος και μετά στην επιστροφή μια μέρα πόλη για να τα πάω vialand και forum mall στο aquarium.
Θα εχουν εκλογές τον Σεπτέμβριο?
 
Last edited by a moderator:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.462
Likes
4.483
Θα εχουν εκλογές τον Σεπτέμβριο?
Είχαν εκλογές το προηγούμενο Σ/Κ, αλλά υπάρχει περίπτωση να μη σχηματισθεί κυβέρνηση συνεργασίας και να γίνουν νέες εκλογές (λογικά μέσα στον Ιούλιο)...
 

Anna21

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Είχαν εκλογές το προηγούμενο Σ/Κ, αλλά υπάρχει περίπτωση να μη σχηματισθεί κυβέρνηση συνεργασίας και να γίνουν νέες εκλογές (λογικά μέσα στον Ιούλιο)...
Εμείς αρχες Σεπτεμβρη θα πάμε.. οπότε δεν νομιζω να εχουμε θεμα..
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ιδιες τιμές εχουμε και στην Ελλαδα, υφασματα και μαλλια για πλεξιμο εχουν λιγο πιο φτηνα...δερματινα ..ασημικα..μπακίρια..μουφα η φτηνή τιμη...αα και τα μπαχαρικα..επισης τα ιδια βρισκω εδώ πιο φτηνα..
Είσαι σίγουρη? με ισοτιμία σήμερα 1 ευρώ = 3 λίρες? σε ποιες αγορές και περιοχές της Πόλης αναφέρεσαι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom