Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

Μηνύματα
159
Likes
784
Δυστυχώς με μίλια της AEGEAN μου κάθονται οι μέρες για 3 βράδια. Αξιζει για πρώτη φορά η θα πιεστουμε / χάσουμε αρκετά;

Είναι κλεισμένες όλες οι μέρες και θέσεις για πρωινές πτήσεις...
πόσες γεμάτες μέρες θα σας έδιναν οι πτήσεις; Ιδανικά θεωρώ 4 γεμάτες μέρες στην Πόλη τις θες αλλά αν είναι η μόνη σας επιλογή είναι σίγουρα καλύτερα από το να μην πάτε. Απλά θα έχετε υπόψη σας ότι δε θα τα δείτε όλα και θα αφήσετε κάποια αξιοθέατα για την επόμενη φορά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δυστυχώς με μίλια της AEGEAN μου κάθονται οι μέρες για 3 βράδια. Αξιζει για πρώτη φορά η θα πιεστουμε / χάσουμε αρκετά;

Είναι κλεισμένες όλες οι μέρες και θέσεις για πρωινές πτήσεις...
Θα ξαναπατε, οπως οι περισσοτεροι. Αρα δεν θα χασετε πολλα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
πόσες γεμάτες μέρες θα σας έδιναν οι πτήσεις; Ιδανικά θεωρώ 4 γεμάτες μέρες στην Πόλη τις θες αλλά αν είναι η μόνη σας επιλογή είναι σίγουρα καλύτερα από το να μην πάτε. Απλά θα έχετε υπόψη σας ότι δε θα τα δείτε όλα και θα αφήσετε κάποια αξιοθέατα για την επόμενη φορά
Θα ξαναπατε, οπως οι περισσοτεροι. Αρα δεν θα χασετε πολλα.
Εντάξει, μας πείσατε. Μάιο πετάμε για την Πόλη. 😁
 

vaskal

Member
Μηνύματα
19
Likes
20
Εντάξει, μας πείσατε. Μάιο πετάμε για την Πόλη. 😁
προσπαθήστε να βγάλετε ένα μικρόπρογραμμα με το τι θέλετε σίγουρα να δείτε ψάξτε στους χάρτες πως θα τα συνδυάσετε για να μην φάτε πολύ χρόνο στις μετακινήσεις (αν και από συγκοινωνία η πόλη σκίζει όσες φορές έχω πάει διάφορες μέρες της βδομάδας δρομολόγια μια χαρά) και σίγουρα θα αφήσετε κάποια όπως είπαν και οι υπόλοιποι για την επόμενη φορά!
 

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι, Τοπ Καπί, Αγιά Σοφία και Μπλέ Τζαμπί και απλά βόλτα στην γύρω περιοχή αν ξεκινήσω απο τις 9 το πρωί πόσες ώρες θα χρειαστεί να αφιερώσω. Θέλω να τα γυρίσω, οχι πολύ σχολιαστικά, αλλά ούτε και να βγώ π.χ απο την Αγιά Σοφιά σε 10 λεπτά, ειδικά απο ΤοπΚαπι. Ρωτάω γιατί γνωρίζω ό,τι υπάρχουν και ουρές κλπ. Επίσης εισιτήρια να κλείσω νωρίτερα (αν γίνεται), ή την ημέρα που θα πάω. Αν και νομίζω η Αγια Σοφια δεν έχει πλέον είσοδο, σωστά; Ένα εύρος που θα χρειαστώ απο ώρες για τον προγραμματισμο μ ρωτάω. Οποιαδήποτε συμβουλή επίσης.

Ευχαριστω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Παρόλο που έχω βρεθεί πολλές φορές στην Πόλη, στο Τοπ Καπί δεν έχω μπει, δε μπορώ να βοηθήσω.
Στην Αγια Σοφιά (πήγα πριν τη μετατροπή σε τζαμί), εφόσον είσαι μόνος σου (εννοώ χωρίς οργανωμένη ξενάγηση) θα φας ένα μισάωρο με μία ώρα. Μπορεί και 20 λεπτά, μπορεί και μιάμιση ώρα, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου, όλα είναι σχετικά.
Στο Μπλε Τζαμί, εφόσον δεν έχει θρησκευτικό ενδιαφέρον για σένα, ένα τεταρτάκι είναι νορμάλ. Για το τελευταίο θα πρέπει να υπολογίσεις να μην πας τις ώρες τις προσευχής και καμιά ώρα νωρίτερα από αυτές. Θυμάμαι πως κλείνει κατά τις 11.30, ξανανοίγει κατά τις 13..00-13.30 για καμιά ώρα κλπ.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Το Μπλε Τζαμί είναι υπό κατασκευή και μπορείς να δεις ελάχιστα πράγματα.. Σε 10 λεπτά, μπορεί να λέω και πολύ βγήκαμε έξω. Για τα άλλα δύο πιστεύω με έναν καλό ρυθμό θέλεις 2μιση με 3 ώρες ανάλογα και τα ενδιαφέροντα σου βεβαια. Σε μεγάλη ουρά δεν έτυχε να περιμένουμε σε κανένα από τα τρία.
 

Dionpyr

Member
Μηνύματα
10
Likes
9
Καλημερα σας και χρόνια πολλά.Μια ιδιαίτερη ερώτηση..από Τουρκία τι μεταφέρετε χωρίς πρόβλημα χειραποσκευες ή στην βαλίτσα?
ΠΧ μπακλαβα ,λουκούμια, τσάγια, παστουρμαδες? Τα κάνουν συσκευασίες για ταξίδι? Ευχαριστώ 😊
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Καλημερα σας και χρόνια πολλά.Μια ιδιαίτερη ερώτηση..από Τουρκία τι μεταφέρετε χωρίς πρόβλημα χειραποσκευες ή στην βαλίτσα?
ΠΧ μπακλαβα ,λουκούμια, τσάγια, παστουρμαδες? Τα κάνουν συσκευασίες για ταξίδι? Ευχαριστώ 😊
΄Ολα τα κάνουν συσκευασίες για ταξίδι(μεμβράνες κτλ).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Όσο αφορά το πρόγραμμα, θα χωρίσουμε τις 3 μέρες ανα πλευρά! Οπότε θέλω και τα φώτα σας, γιατί δεν θέλω να το παρα φορτώσουμε για 1η φορά, αλλά να είμαστε ποιο χαλαροί με βόλτες στα στενά της πόλης και γενικά κάτι ήρεμο...

Ημέρα 1η: (Την 1η μέρα θα κινηθούμε απο την πλευρά που είναι το Ντολμά Μπαχτσέ. Έχει να δούμε κάτι άλλο εκεί κοντά; Η απλα το συνδυάζουμε με βόλτα στην Μπεσίκτας; )

1) Ντολμά Μπαχτσέ

Ημέρα 2η: (Σας φαίνονται πολλά όλα αυτά για την 2η ημέρα; Αν ναι ποια να βγάλουμε; Δεν θα μπούμε σ όλα μέσα, οπότε θέλουμε και την βοήθειά σας σε ποια αξίζει)

1) Τοπ Καπί

2) Αγία Σοφία

3) Μπλε Τζαμί

4) Βόλτα στην αγορά Kapali Carsi

Ημέρα 3η:

1) Πύργος του Γαλατά (Μπορεί να πάμε και άλλη στιγμή μιας και είναι δίπλα μας)

2) Βόλτα στην Ασιατική πλευρά

• Κάποιο απόγευμα απο τα 3, θα πάμε βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι! Μήπως αξίζει καλυτέρα πρωί;
• Τα 3 βράδια αυτά σε ποιες περιοχές αξίζει να πάμε βόλτα; Φαγητό / καφέ / ποτό (χλωμό το κόβω) ;
• Μεταφορά από το αεροδρόμιο το ξενοδοχείο μου είπε 70€. Πολλά δεν είναι για πήγαινε-έλα;
• Την Istanbul Card την βγάζουμε στο αεροδρόμιο και την γεμίζουμε από την εφαρμογή του κινητού;
• Γενικά αξίζει να ψωνίσουμε ρούχα; Αν ναι, απο που; Οι αλυσίδες ρούχων έχουν καλύτερες τιμές σε σχέση με εμάς;
• Στα ποτά τι τιμές παίζουν; Καλύτερα από το αεροδρόμιο ή από Super Market;
• Στην Ασιατική πλευρά αξίζει να πάμε την ημέρα ή βράδυ; Δεδομένου ότι θα έχουμε 3 βράδια διαθέσιμα δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να πάμε δύο φορές. Η μήπως βγαίνει εύκολα και για 2η βόλτα;


Παραθέτω εικόνα για το πως έχω χωρίσει τις ημέρες!

1.png
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Όσο αφορά το πρόγραμμα, θα χωρίσουμε τις 3 μέρες ανα πλευρά! Οπότε θέλω και τα φώτα σας, γιατί δεν θέλω να το παρα φορτώσουμε για 1η φορά, αλλά να είμαστε ποιο χαλαροί με βόλτες στα στενά της πόλης και γενικά κάτι ήρεμο...

Ημέρα 1η: (Την 1η μέρα θα κινηθούμε απο την πλευρά που είναι το Ντολμά Μπαχτσέ. Έχει να δούμε κάτι άλλο εκεί κοντά; Η απλα το συνδυάζουμε με βόλτα στην Μπεσίκτας; )

1) Ντολμά Μπαχτσέ

Ημέρα 2η: (Σας φαίνονται πολλά όλα αυτά για την 2η ημέρα; Αν ναι ποια να βγάλουμε; Δεν θα μπούμε σ όλα μέσα, οπότε θέλουμε και την βοήθειά σας σε ποια αξίζει)

1) Τοπ Καπί

2) Αγία Σοφία

3) Μπλε Τζαμί

4) Βόλτα στην αγορά Kapali Carsi

Ημέρα 3η:

1) Πύργος του Γαλατά (Μπορεί να πάμε και άλλη στιγμή μιας και είναι δίπλα μας)

2) Βόλτα στην Ασιατική πλευρά

• Κάποιο απόγευμα απο τα 3, θα πάμε βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι! Μήπως αξίζει καλυτέρα πρωί;
• Τα 3 βράδια αυτά σε ποιες περιοχές αξίζει να πάμε βόλτα; Φαγητό / καφέ / ποτό (χλωμό το κόβω) ;
• Μεταφορά από το αεροδρόμιο το ξενοδοχείο μου είπε 70€. Πολλά δεν είναι για πήγαινε-έλα;
• Την Istanbul Card την βγάζουμε στο αεροδρόμιο και την γεμίζουμε από την εφαρμογή του κινητού;
• Γενικά αξίζει να ψωνίσουμε ρούχα; Αν ναι, απο που; Οι αλυσίδες ρούχων έχουν καλύτερες τιμές σε σχέση με εμάς;
• Στα ποτά τι τιμές παίζουν; Καλύτερα από το αεροδρόμιο ή από Super Market;
• Στην Ασιατική πλευρά αξίζει να πάμε την ημέρα ή βράδυ; Δεδομένου ότι θα έχουμε 3 βράδια διαθέσιμα δεν ξέρω αν θα προλάβουμε να πάμε δύο φορές. Η μήπως βγαίνει εύκολα και για 2η βόλτα;


Παραθέτω εικόνα για το πως έχω χωρίσει τις ημέρες!

View attachment 392817
Απο Ντολμα Μπαξε μπορεις να πας μεχρι το τζαμι του Ορτακιοι, θα σε προτινα και κρουαζιερα στον Βοσπορο δες εδω μικρη ή μεγαλη με Istabulcart πολυ φτηνα 25Tl Bosphorus Tours Price Tarrifs - Şehir Hatları ®
Προτιμησε τα μαγαζια φιρμες, αλλα θα βρεις και τις "μαιμουδες". Το Kadikoy θα σε αρεσει, γεματο νεαροκοσμο, πολλα μαγαζια μπαρ, φαγαδικα, τα παντα ολα, ξεκινα νηστεια για να εχεις ορεξη. Mε τουρκiκη λιρα στα 1Ε=15ΤL θα τα δεις ολα. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.707
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom