Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
το ότι είναι κοσμοπολίτικη η πόλη..
Δεν μίλησα για κοσμοπολιτικο, αλλά για κοσμικό κράτος (secular state).
Επίσημα, και εδώ είναι που γελάνε οι πέτρες, η Τουρκία είναι κοσμικό κράτος παρά το ότι το 99% είναι μουσουλμάνοι. Φυσικά το συντηρητικό κόμμα του Ερντογάν δηλώνουν μουσουλμανοι και η φορολογία στο αλκοόλ πηγάζει από αυτό -αφού δεν το πίνουμε, ας το φορολογησουμε-, αλλά επίσημα και αυτό είναι μια από τις ιδιαιτεροτητες της Τουρκίας που δημιουργούν σύγχυση στους ξένους, υπάρχει πλήρης διαχωρισμός θρησκείας και κράτους σύμφωνα με τις επιταγές του Ατατούρκ, σε αντίθεση με όλες τις άλλες χώρες που εμείς συλλήβδην ονομάζουμε 'μουσουλμανικες'.

Για το duty free τώρα, για το ελληνικό μίλησα και την προβλεπόμενη ποσότητα καθώς έτσι κι αλλιώς στο αεροδρόμιο στην Τουρκία δεν έχεις πρόσβαση από τις αφίξεις.
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν μίλησα για κοσμοπολιτικο, αλλά για κοσμικό κράτος (secular state).
Επίσημα, και εδώ είναι που γελάνε οι πέτρες, η Τουρκία είναι κοσμικό κράτος παρά το ότι το 99% είναι μουσουλμάνοι. Φυσικά το συντηρητικό κόμμα του Ερντογάν δηλώνουν μουσουλμανοι και η φορολογία στο αλκοόλ πηγάζει από αυτό -αφού δεν το πίνουμε, ας το φορολογησουμε-, αλλά επίσημα και αυτό είναι μια από τις ιδιαιτεροτητες της Τουρκίας που δημιουργούν σύγχυση στους ξένους, υπάρχει πλήρης διαχωρισμός θρησκείας και κράτους σύμφωνα με τις επιταγές του Ατατούρκ, σε αντίθεση με όλες τις άλλες χώρες που εμείς συλλήβδην ονομάζουμε 'μουσουλμανικες'.

Για το duty free τώρα, για το ελληνικό μίλησα και την προβλεπόμενη ποσότητα καθώς έτσι κι αλλιώς στο αεροδρόμιο στην Τουρκία δεν έχεις πρόσβαση από τις αφίξεις.
καταλήγουμε στο ακριβό αλκοόλ με πρόσχημα την θρησκεία.
αυτό που έγραψα εγώ απλά και εσύ το ανέλυσες σε πανεπιστημιακό επίπεδο και δεν θα το προσχωρήσω γιατί τζάμπα γράφουμε.
τα ελληνικά ντιουτι φρι τι ρολο παίζουν. πιστεύω ότι ο κύριος θέλει να αγοράσει από Τουρκία αλκοόλ γιατί το θεωρεί πιο φτηνό για να τα φέρει μαζί του στην Ελλάδα.
όσο για τις επιταγές του Ατατούρκ θα πάνε περίπατο σιγά σιγά με την υπάρχουσα κυβέρνηση.
ακόμα και οι Τούρκοι θα τον ξεχάσουν αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.603
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
τα ελληνικά ντιουτι φρι τι ρολο παίζουν. πιστεύω ότι ο κύριος θέλει να αγοράσει από Τουρκία αλκοόλ γιατί το θεωρεί πιο φτηνό για να τα φέρει μαζί του στην Ελλάδα.
Κι εγώ πιστεύω ότι θέλει να το πιει εκεί. Θα μας πει. Αν θέλει αλκοολ στο δωμάτιο πχ. παίρνει από τα duty free της Ελλάδας.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
αυτό που έγραψα εγώ απλά και εσύ το ανέλυσες σε πανεπιστημιακό επίπεδο και δεν θα το προσχωρήσω γιατί τζάμπα γράφουμε.
Βρε συ μην αρπάζεσαι και μην το παίρνεις προσωπικά, κουβέντα κάνουμε.. Η ένσταση μου είναι απλά στον χαρακτηρισμό της Τουρκίας σαν 'μουσουλμανικο κράτος' (Έχω βέβαια ακούσει και χειρότερα, 'αραβικό κρατος'!). Δεν είναι τέτοιο και σε όποιον μοντέρνο Τούρκο το πεις θα παρεξηγηθεί. Ακόμα και στην φορολογία των αλκοολούχων, επίσημα δεν φαίνεται πουθενά ο θρησκευτικός λόγος.

Όσο και αν προσπαθεί ο Ερντογάν να αναβαθμίσει το ρόλο της θρησκείας, γνωρίζει και ο ίδιος ότι υπάρχουν όρια, το κοσμικό κράτος είναι απαραβατος όρος του συντάγματός τους και αν προσπαθήσει να το αλλάξει, θα υπάρξουν πολύ άσχημες εξελίξεις..

Το ξέρεις ότι στην Ελλάδα ένας μουσουλμάνος Έλληνας κάτοικος της Θράκης αν πάει μάρτυρας στο δικαστήριο τον βάζουν να ορκιστεί στο κοράνι; Εκεί αυτό απαγορεύεται. Οι γάμοι τους που εδώ εκτελούνται κανονικά από τον μουφτη σαν θρησκευτικό λειτουργό, εκεί ισχύει μόνο ο πολιτικός. Μέχρι πριν κάποια χρόνια -πριν το καταργήσει ο Ερντογάν-απαγορευοταν σε κοπέλες με μαντήλα να μπαίνουν στα πανεπιστήμια, -οι φανατικές φορούσαν περούκα από πάνω! -. Θρησκευτικά σύμβολα, αντίθετα με εμάς, δεν επιτρέπεται να υπάρχουν πουθενά σε δημόσια κτίρια ή σχολεία.

Υπάρχουν πολλά για τα οποία έχουμε λάθος εντύπωση για τους γείτονες, πολλές προκαταληψεις και παρανοήσεις...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μιας και η μέρα φτάνει καταλήγω σε αυτά! Μην μου πείτε ότι είναι πάλι πολλά :D @psilos3 Θα σε εμπιστευτούμε για την Pub, δεν χωράει αμφιβολία ότι είσαι παλαίμαχος στον τομέα :haha:

1 Ημέρα:

1) Istiklal
2) Πλατεία Ταξίμ
3) Πύργος του Γαλατά

2 Ημέρα:

1) Αγία Σοφία
2) Μπλε Τζαμί
3) Βόλτα στην αγορά Kapali Carsi

3 Ημέρα:

1) Βόλτα στην Ασιατική πλευρά

Την Misir Carsisi σε ποια μέρα θα την βάζατε ;

Το 2ο απόγευμα, έχουμε βάλει βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι με την Turyol ! Το 1ο και το 3ο απόγευμα / βραδύ, σε ποιες περιοχές προτείνεται να κάνουμε βόλτα; Το ένα βράδυ λέμε να πάμε προς Besiktas όπως πρότεινε και ο @psilos3 !

Επίσης γλυκά απο ποιο μαγαζί προτείνεται να προμηθευτούμε για Ελλάδα που να είναι μη τουριστικό και οικονομικό; Αν μου έρθει κάτι άλλο το ρωτάω :D
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Μιας και η μέρα φτάνει καταλήγω σε αυτά! Μην μου πείτε ότι είναι πάλι πολλά :D @psilos3 Θα σε εμπιστευτούμε για την Pub, δεν χωράει αμφιβολία ότι είσαι παλαίμαχος στον τομέα :haha:

1 Ημέρα:

1) Istiklal
2) Πλατεία Ταξίμ
3) Πύργος του Γαλατά

2 Ημέρα:

1) Αγία Σοφία
2) Μπλε Τζαμί
3) Βόλτα στην αγορά Kapali Carsi

3 Ημέρα:

1) Βόλτα στην Ασιατική πλευρά

Την Misir Carsisi σε ποια μέρα θα την βάζατε ;

Το 2ο απόγευμα, έχουμε βάλει βόλτα στον Βόσπορο με καραβάκι με την Turyol ! Το 1ο και το 3ο απόγευμα / βραδύ, σε ποιες περιοχές προτείνεται να κάνουμε βόλτα; Το ένα βράδυ λέμε να πάμε προς Besiktas όπως πρότεινε και ο @psilos3 !

Επίσης γλυκά απο ποιο μαγαζί προτείνεται να προμηθευτούμε για Ελλάδα που να είναι μη τουριστικό και οικονομικό; Αν μου έρθει κάτι άλλο το ρωτάω :D

Για βόλτα - ποτάκι απογευματινές βραδυνές ώρες θα σου πρότεινα να πας KARAKOY στις οδούς MUMHANE, NECATIBEY και στα στενά ανάμεσα όπως επίσης κα παραλιακά μπροστά από το εμπορικό GALATAPORT (και γιατί όχι και μια βόλτα στα μαγαζιά μέσα για το χάζεμα, δεν είναι φθηνά). Πολύ ζωντανή περιοχή ειδικά τη νύχτα. Θα το έβαζα ίσως την 3η μέρα στην επιστροφή από την ασιατική πλευρά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Θα σε εμπιστευτούμε για την Pub, δεν χωράει αμφιβολία ότι είσαι παλαίμαχος στον τομέα :haha:
Ε υπερβολές τώρα! Απλά μ' αρέσουν. :haha:
Η Pub στο πύργο του Γαλατά είναι ωραία, ελπίζω ακόμα να παίζει μουσικάρες, αλλά στο Kadikoy να δεις pub να χορτάσει το μάτι σου (και το λαρύγγι σου), εκεί είναι τα ακόμα πιο ωραία.
Το Besiktas μου θύμισε πολύ τα δικά μας τα Λαδάδικα (αν εξαιρέσεις τα σαντουητς με κοκορέτσι:haha:), είναι ωραία περιοχή για βραδινή βόλτα, να πάτε οπωσδήποτε.
Όσο για το υπόλοιπο πρόγραμμα, έχω την αίσθηση ότι οι μέρες 1&2 βγαίνουν και σε 1, είναι όλα κοντά και βγαίνουν ποδαράτα. Κάναμε αντίστοιχο πρόγραμμα, θα το δεις αν τσεκάρεις την ιστορία μου, απλά λόγω συγκιριών δεν είδαμε τα αξιοθέατα εκ των έσω. Καλά στο Πύργο του Γαλατά πάντα είχε τεράστια ουρά, δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένουμε.
Μακάρι να βγει πιο γρήγορα και να σας περισσέψει χρόνος και για άλλα, η Πόλη είναι ανεξάντλητη.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους!
Μια πληροφορία σας παρακαλώ γιατί δεν έχω χρόνο να ψάξω.

Αθήνα-Νέα Υόρκη μέσω Κωσταντινούπολης. Transit 6,30 ώρες.

Θα είναι εφικτή μιά βόλτα στην Πόλη ή να προτιμήσω πτήση με λιγότερη αναμονή?

Ευχαριστώ!
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Καλημέρα σε όλους!
Μια πληροφορία σας παρακαλώ γιατί δεν έχω χρόνο να ψάξω.

Αθήνα-Νέα Υόρκη μέσω Κωσταντινούπολης. Transit 6,30 ώρες.

Θα είναι εφικτή μιά βόλτα στην Πόλη ή να προτιμήσω πτήση με λιγότερη αναμονή?

Ευχαριστώ!
Θα είσαι λίγο στο άγχος καθώς σου δίνει 1-1.30 ώρα καθαρά για μια μικρή βόλτα, φαγητό και πίσω.. Γίνεται πάντως..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Καλημέρα σε όλους!
Μια πληροφορία σας παρακαλώ γιατί δεν έχω χρόνο να ψάξω.

Αθήνα-Νέα Υόρκη μέσω Κωσταντινούπολης. Transit 6,30 ώρες.

Θα είναι εφικτή μιά βόλτα στην Πόλη ή να προτιμήσω πτήση με λιγότερη αναμονή?

Ευχαριστώ!
1.30-2.00 ώρες μαξ. είναι ο καθαρός χρόνος.Εσύ αποφασίζεις αν φθάνει.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για βόλτα - ποτάκι απογευματινές βραδυνές ώρες θα σου πρότεινα να πας KARAKOY στις οδούς MUMHANE, NECATIBEY και στα στενά ανάμεσα όπως επίσης κα παραλιακά μπροστά από το εμπορικό GALATAPORT (και γιατί όχι και μια βόλτα στα μαγαζιά μέσα για το χάζεμα, δεν είναι φθηνά). Πολύ ζωντανή περιοχή ειδικά τη νύχτα. Θα το έβαζα ίσως την 3η μέρα στην επιστροφή από την ασιατική πλευρά.
Φαντάσου ότι σε εκείνη την περιοχή μένουμε κ εμείς! Οπότε μας κάθετε κουτί! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

Ε υπερβολές τώρα! Απλά μ' αρέσουν. :haha:
Η Pub στο πύργο του Γαλατά είναι ωραία, ελπίζω ακόμα να παίζει μουσικάρες, αλλά στο Kadikoy να δεις pub να χορτάσει το μάτι σου (και το λαρύγγι σου), εκεί είναι τα ακόμα πιο ωραία.
Το Besiktas μου θύμισε πολύ τα δικά μας τα Λαδάδικα (αν εξαιρέσεις τα σαντουητς με κοκορέτσι:haha:), είναι ωραία περιοχή για βραδινή βόλτα, να πάτε οπωσδήποτε.
Όσο για το υπόλοιπο πρόγραμμα, έχω την αίσθηση ότι οι μέρες 1&2 βγαίνουν και σε 1, είναι όλα κοντά και βγαίνουν ποδαράτα. Κάναμε αντίστοιχο πρόγραμμα, θα το δεις αν τσεκάρεις την ιστορία μου, απλά λόγω συγκιριών δεν είδαμε τα αξιοθέατα εκ των έσω. Καλά στο Πύργο του Γαλατά πάντα είχε τεράστια ουρά, δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένουμε.
Μακάρι να βγει πιο γρήγορα και να σας περισσέψει χρόνος και για άλλα, η Πόλη είναι ανεξάντλητη.
Μιας και είπες σάντουιτς με κοκορέτσι! Το βλέπω παντού! Μια δοκιμή θα γίνει, ελπίζω να αξίζει :innocent:
Αν τις βάλω μαζί όπως λες τις 2 μέρες αυτές, τι άλλο να βάλω στην κενή ημέρα ; Παω να διαβάσω την ιστορία σου! :D

Εν το μεταξύ δεν ξέρω τι να πρώτο διαλέξω για φαγητό...Μας έχει πέσει το σαγόνι! Κανα καλό και οικονομικό Steak House έχει ; Βλέπω κάτι ιδιαίτερα παιδακια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom