Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ποιο παλμό πρωτομαγιάτικων γεγονότων:D σαν τι να δείς?Γιατί να ταλαιπωρηθείτε χωρίς λόγο?
Νομίζω πως θα έχει ενδιαφέρον να πάρουμε κι εμείς μέρος στην πρωτομαγιατικη πορεία, έστω και για λίγο. :rolleyes: Ή τουλάχιστον να παρακολουθήσουμε από κοντά τους Κωνσταντινουπολίτες διαδηλωτές. Είναι ριψοκίνδυνο λές;:D
(Αν αποκαλύψω τους σκοπούς μου στον άντρα μου, είμαι σιγουρη πως θα βγάλει μαλλιά :haha: )
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Θα ειμαστε εκει 12-16 Απριλιου και εχουμε κανει κρατηση για τους Δερβισηδες, γιατι φοβηθηκαμε μηπως δεν βρουμε τις μερες που θα ειμαστε εκει. Οι παραστασεις δεν ειναι καθε μερα. Νομιζω οτι Δευτερα δεν εχει. Ετσι οπως το περιεγραψες Vegerazaros μου φαινεται πολυ βαρετο.... δηλ μονο αυτο κανουν? γυρνανε γυρω-γυρω μες τον κοσμο? μαλλον θα εχω φυγει απο το πρωτο τεταρτοo_O
Ο χωρος ειναι περιπου 150 τετραγωνικά..εχει καρεκλες 4 σειρές αμφιθεατρικά σε πεταλο .η Πιστα ειναι στο ανοιγμα του πετάλου και ειναι 1 μετρο πιο ψηλα..αυτο σημαινει οτι αν καθισεις στη πρωτη σειρα ειναι ακριβώς μπροστα σου ,εμεις ειχαμε τα νο 1-4 και ηταν πανω στο κεφαλι μας. Αν σας δωσουν θεσεις στη μεση του πεταλου και στη 3-4 σειρα θα ειναι πιο καλα Για να καταλάβεις τι βλεπεις περα απο το σοου πρεπει να διαβασεις για την φιλοσοφια των Δερβίσηδων πχ οι θεσεις των χεριών , γιατι στροφιλίζονται κλπ... Αν αυτα τα ξερεις απο πριν θα εχει ενδιαφέρων αν δεν εχεις διαβασει ,θα απολαυσεις την μουσικη ,τα φωτιστικά εφε...δεν μπορω να πω οτι ηταν βαρετα... αλλα εγω σιγουρα επαθα ναυτια... και δεν καταλάβαινα και τι εβλεπα..μετα που διαβασα κ γω το εκτίμησα πιο πολυ..αλλα δεν θα ξαναπαω... Στο Rythm show θα ξαναπαω εχει πολυ γελιο...αλλα και κεφι με τους παραδοσιακους τους χορους και ενδυμασίες.. Αλλα ειναι εντελώς φολκλόρ, οπως βλεπετε καμμια φορα τα δικα μας παραδοσιακα συγκροτήματα να χωρευουν σε φιεστες, μαλιστα τον Νοέμβριο που θα παω ξανα στη Πολη θα παρω και τους γονεις μου . Ο πατερας μου εχει γενεθλεια 82! χρονώ και θα τον παω στα χανουμακια.. για δώρο γενεθλίων... :) :)
 
Last edited by a moderator:

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τελεια!! επιλογη το Sapphire!!..καλα δωματια ,φανταστικο πρωινο!!!!..ειναι σε ενα ησυχο πεζοδρομο παραλληλα με τον κεντρικο που θα παίρνετε το μετρο για τις μετακινήσεις σας σταση Gulgane ( 3 λεπτα). Διπλα στο Sirkesi αν θελησετε να παρετε το υποθαλάσσιο τραινο και να πατε απένατυ στο Uskudar ( Ασιατικη μερια), η καραβακι για Kadikoy (ασιατικη) με τα ποδια πατε στη Εμινονου σε 10 λεπτα! ( Μολις βγαινεις απο την πορτα του ξενοδοχειου δεξια και ολο ευθεία!!) 10 λεπτα απο Αγια Σοφια ( με τα ποδια)...ειναι οτι καλλίτερο μπορουσατε να διαλεξετε!! Γυρω στη περιοχη θα βρειτε αρκετα εστιατορια λιγο τουριστικα αλλα οκ...αν θελετε το βραδυ να φατε και να ειστε και κοντα στο Hotel . ( τιμες απο 10 -20 ευρώ το ατομο)... Στη Πριγκηπο πας με καραβακι απο το Kambatas 5Τλ το εισιτηριο .. στο Αγ. Γιωργη δεν εχω παει . Αλλα μια μερα να την υπολογίζετε με επιστροφή στη Πολη το απογευματακι. ( Το ξενοδοχειο μην το αλλαξετε για κανενα λόγω ...και καροτσακι εννοειτε για το μωρό)
Αχ, σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση, το χοτελ το εχω κλεισει απο το Δεκεμβρη ,μετα απο πολυ ψαξιμο, χαιρομαι που μου δικαιωνεις την επιλογη!

Μια τελευταια ερωτηση.. Εαν παμε ασιατικη πλευρα, τι προτεινεις, Uskudar ή Kadikoy για μια απλη ομορφη βολτα, ισα να παρουμε το αρωμα? (με διχρονο προσπαθω να μην εχω απαιτησεις :)). Που ειναι πιο γραφικα και ευχαριστα;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αχ, σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση, το χοτελ το εχω κλεισει απο το Δεκεμβρη ,μετα απο πολυ ψαξιμο, χαιρομαι που μου δικαιωνεις την επιλογη!

Μια τελευταια ερωτηση.. Εαν παμε ασιατικη πλευρα, τι προτεινεις, Uskudar ή Kadikoy για μια απλη ομορφη βολτα, ισα να παρουμε το αρωμα? (με διχρονο προσπαθω να μην εχω απαιτησεις :)). Που ειναι πιο γραφικα και ευχαριστα;
(μα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο καλή επιλογη ειναι το ξενοδοχειο που κλείσατε και μονο το πρωινό του αξιζει ολα τα λεφτα :) να μου πεις και την γνωμη σου οταν γυρισετε.. )
Kadikoy!!! σιγουρα! μολις βγητε απο το καραβακι θα περπατήσετε προς τα πανω τον κεντρικο δρομο και στα διακόσια μετρα θα κανετε δεξια...εχει μια πολυ ομορφη αγορα με ολα τα καλουδια και στενακια πεζοδρομους για βολτες καφεδακι -γλυκο και φαγητο... to Ciya εστιατοριο ειναι μια καλη επιλογη . ειναι στο ιδιο δρομο με την αγορα μετα απο αρκετα "μεζεδοπωλεία" αλλα μην καθησετε σε αυτα ειναι σχετικα ακριβα και ακριβη ρακή .
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Μια τελευταια ερωτηση.. Εαν παμε ασιατικη πλευρα, τι προτεινεις, Uskudar ή Kadikoy για μια απλη ομορφη βολτα, ισα να παρουμε το αρωμα? (με διχρονο προσπαθω να μην εχω απαιτησεις :)). Που ειναι πιο γραφικα και ευχαριστα;
Κι εγώ Kadikoy θα πρότεινα, ειδικά προς το σούρουπο είναι ωραία, να πάτε στο Moda (Μόδι-παλιά ελληνική συνοικία), να κάνετε βόλτα με το τραμάκι, βόλτα στο παραλιακό μέτωπο, στην Οδό Βαγδάτης (αν τυχόν έχετε όρεξη να χαζέψετε καταστήματα με φίρμες).
Και το Uskudar είναι ωραίο και ένας λόγος να πάτε είναι για να μπείτε και στο Marmaray και να ταξιδέψετε κάτω από το Βόσπορο (αν έχετε τέτοια σκασίλα).
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Εναλλακτική 1: Ποδαράκια (αν είστε φορτωμένοι δεν το συνιστώ)
Εναλλακτική 2: Με funikuler από Taksim - Kabatas και μετά τραμ προς Gulhane
Εναλλακτική 3: Ταξί
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλημέρα, θα πάω στην Πόλη για 5η φορά, αλλα θα ειναι η πρώτη που θα πάω με το αυτοκινητο μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, μιας κ το ξενοδοχείο δεν διαθέτει πάρκινγκ, που θα μπορέσω να αφήσω το αυτοκινητο με ασφάλεια κ πόσο θα μου κοστίσει για τις ημέρες που θα βρίσκομαι εκεί. Να σημειώσω ότι θα μείνω στην περιοχή ταξιμ.
Σας ευχαριστώ!
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Με τα τόσα καλά σου σχόλια για το Sapphire...έκλεισα και σε αυτό και το σκέφτομαι σοβαρά (έναντι του The Peak και του Ottopera) !! ;)
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Καλημέρα, θα πάω στην Πόλη για 5η φορά, αλλα θα ειναι η πρώτη που θα πάω με το αυτοκινητο μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, μιας κ το ξενοδοχείο δεν διαθέτει πάρκινγκ, που θα μπορέσω να αφήσω το αυτοκινητο με ασφάλεια κ πόσο θα μου κοστίσει για τις ημέρες που θα βρίσκομαι εκεί. Να σημειώσω ότι θα μείνω στην περιοχή ταξιμ.
Σας ευχαριστώ!
κατω ακριβως απο το ξενοδοχειο-
Dünya Sağlık Sk

Gümüşsuyu Mh., 34398
THE MARMARA TAKSİM έχει ένα πολύ καλο κλειστό k φυλασσόμενο τιμή δεν θυμάμαι περίπου 25 λίρες πλήρωσα την ημερα τώρα σε ανοικτό και εκτος ταξίμ-πιο φτηνά έχει στο ίδιο δρόμο εξώ με παρκόμετρο- βολεύει πολύ το συγκεκριμένο μέρος
 

olgaki

Member
Μηνύματα
28
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Γνωριζεις για να κλείσω στο Marmara Taksim αν πρέπει να κάνω κάποια κράτηση απο πριν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom