Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Γρίφος. Βρίσκω το παραπάνω ξενοδοχείο στο hotels όπως στο link παραπάνω. Στο booking το έχει με άλλη ονομασία και αρκετά πιο ακριβό http://www.booking.com/hotel/tr/osmanbey-fatih.el.html#rt-lightbox-open ενώ στο επίσημο του site έχει φωτο με άλλα δωμάτια http://www.hotelfatih.com/ . Σαν σκέψη μου πέρασε πως ανακαινίστηκε και δεν έχει περάσει κάπου τις αλλαγές αλλά και στο επίσημο του site? Λέτε να φάω κανα παπά και όταν φτάσω να τρέχω?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ναι, αυτό σκέφτομαι.
Πετάω στο Sabiha, όχι στο Ataturk.
Οπότε σκέφτομαι Havatas μέχρι taksim και μετά Sultanahmet με κάποιον απο τους τρόπους που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω.

By the way, η Istanbul Card ισχύει στα Havatas?
Για 4 μέρες να πάρω 2 ή να βολευτούμε λέτε με την μια?? (Μιλάμε για ζευγάρι..)
Ξεχασα να σου πω και σου ανεβαζω και φωτογραφια ..οτι στο τερμα των λεωφορειων που θα πατε στο Καντικόυ για να παρετε το καραβακι υπαρχουν και αλλες ιδιωτικες εταιρειες που πανε στην ευρωπαική μερια..εσεις θα προχωρήσετε θα προσπερασετε αυτα τα φερυ και θα μπειτε στον κεντρικο σταθμο που φευγουν τα καραβια της δημοσιας συγκοινωνιας...δες φωτο για να καταλαβεις ( σου ανεβάζω το λεωφορειο..Ε11 ( ή Ε10) , τα καραβάκια που θα προσπερασεις και τον σταθμο που θα μπεις για να παρεις το καραβι που θα σε παει απεναντι)
 

Attachments

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Με τα τόσα καλά σου σχόλια για το Sapphire...έκλεισα και σε αυτό και το σκέφτομαι σοβαρά (έναντι του The Peak και του Ottopera) !! ;)
Εγω παντως θα ειμαι εκει την εβδομαδα του Πασχα, οπότε και θα γραψω τις εντυπωσεις μου!
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Γεια σας κι απο μενα.Σχεδιαζω ταξιδι οδηκως απο Λειβαδια για Πολη.Στο πηγαινε και στο ελα θα γινει σταση σε πολεις για ξεκουραση-διανυκτερευση.Ισως Ξανθη και Καβαλα,ακομα αγνωστο.
4 βραδια στην Πολη.Για τις προτασεις σας στο τι να επθσκεφθουμε αλλα και για τιμες λιγο πολυ τα γραφετε.Για πριγκιπονησια δεν ειδα κατι αλλα θα ψαξω κι αν δεν βρω θα σας ρωτησω. Αρχικα λοιπον,εχω καποιες ερωτησεις:
1. Υπαρχει κατι που θα πρεπει να κανω κατα την εισοδο στην χωρα? Συναλλαγμα που να κανω?καπου διαβασα για μια καρτα που ειναι στην λογικη διοδιων.Αν ξερει κανεις,ας δωσει τα φωτα του

2. Σε ποια περιοχη να ψαξω για ξενοδοχειο?προφανως τα κριτηρια ειναι να ειμαστε οσο πιο κοντα γινεται σε ολα,να ειναι οικονομικα και να υπαρχει ασφαλεια για το αυτοκινητο.Ξεχασα να πω πως μια που θα το παρκαρω οταν φτασουμε και μια που θα το ξαναπαρω για να φυγουμε.Εκει με ΜΜΜ θα κινηθουμε

3. Περιπου ποσο θα μας κοστισει το πηγαινε-ελα συμπεριλαμβανομενων ελληνικων και τουρκικων διοδιων?πειτε μου με υποθετικη αφετηρια την αθηνα.

Για πειτε ρε παιδια καμια ιδεα:xalara:
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Περιπου ποσο θα μας κοστισει το πηγαινε-ελα συμπεριλαμβανομενων ελληνικων και τουρκικων διοδιων?πειτε μου με υποθετικη αφετηρια την αθηνα.

Για πειτε ρε παιδια καμια ιδεα:xalara:
εγώ δεν πλήρωσα διόδια την 1η φορά που πήγα γιατί περίμενα κάτι με χρήματα. Ευτυχώς δεν έγινε κάτι. Έχεις 2 επιλογές στο πως θα πάς στην Πόλη. Highway ή παραλιακό επαρχιακό. Το όλο highway είναι κάπου στα 60-70 χλμ αν μπεις Τουρκία απο Κήπους αλλά να το προτιμήσεις. Δες εδώ για την κάρτα (HGS) http://www.turkeytravelplanner.com/trans/Car/pay_toll.html. Σταμάτα σε κάποιο βενζινάδικο να πάρεις μια καρτούλα. Αν περάσεις Ασιατική μεριά θα την χρειαστείς πάλι. Για το ποσό που θα χρειαστείς για να πας, πέρνα τα στοιχεία σου εδώ http://www.viamichelin.com/ και θα δεις. Εγώ απο Αλεξ/πολη θέλω ένα 25ευρω να πάω (diesel). Καλό είναι να φουλάρεις στην Ελλάδα για να αποφύγεις τα Τούρκικα καύσιμα που είναι πιο ακριβά. Όσο για περιοχή ξενοδοχείου πρέπει να πεις και το budget που έχεις. Το καλύτερο είναι βέβαια στο κέντρο αλλά τα περισσότερα ξενοδοχεία δεν έχουν ιδιωτικό παρκινκ μιας και υπάρχει στενότητα χώρου. Όσο για διανυκτέρευση στην Ελλάδα, αν δεν έχεις πάει ποτέ στην Καβάλα να περάσεις εκεί το βράδυ σου. Εγώ Εϊμαι στην ίδια μοίρα με εσένα. Έκλεισα ένα με παρκινκ αλλά κοντά στο αεροδρόμιο και τώρα ψάχνω να βρώ κάτι πιο κοντά. Το budget μου βέβαια είναι 30-50 την βραδιά.
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ξεχασα να πω πως μια που θα το παρκαρω οταν φτασουμε και μια που θα το ξαναπαρω για να φυγουμε.Εκει με ΜΜΜ θα κινηθουμε

3. Περιπου ποσο θα μας κοστισει το πηγαινε-ελα συμπεριλαμβανομενων ελληνικων και τουρκικων διοδιων?πειτε μου με υποθετικη αφετηρια την αθηνα.

Για πειτε ρε παιδια καμια ιδεα:xalara:
Γιατί δεν κοιτάς και τη λύση του αεροπλάνου, αφού εκεί δεν θα χρησιμοποιήσεις καθόλου το αυτοκίνητό σου; Είναι σίγουρα πιο οικονομική λύση. Μόνο για τα διόδια στην Ελλάδα θέλεις 50-60 ευρώ πηγαινέλα (για Τουρκία δεν ξέρω). Αν το αμάξι καίει βενζίνη, τότε το κόστος ανεβαίνει πάρα πολύ (300-400 ευρώ χαλαρά). Επίσης θα πρέπει να μάθεις αν χρειάζεσαι διεθνές δίπλωμα οδήγησης (καλά το κόστος γι' αυτό είναι μικρό, 30 ευρω αν δεν κάνω λάθος) και μάλλον θα πρέπει να βγάλεις πρασινη κάρτα για το αμάξι (δεν γνωρίζω το κόστος).
Λάβε υπόψη σου ότι ανάλογα με τη εποχή που θα ταξιδέψεις, μπορεί να βρεις ουρές και καθυστερήσεις στα σύνορα.
Ζύγιζε τα όλα λοιπόν και μετά αποφάσισε τι σε συμφέρει περισσότερο.;)
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
+1 για την απάντηση της/του emouli. Είσαι μακρυά και δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο πλην Καβάλας ο δρόμος να δεις σε Ελλάδα και Τουρκία.
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Στο οικονομικο σκελος,επειδη θελω να παω αμεσα,μαλλον δενεχει διαφορα.Ετσι οπως τα εχω υολογισει βγαινουν 300€ αλλα γι'αυτο ρωταω εδω μηπως ξερει κανεθσ κατι παραπανω.Εκτος του οικονομικου,υπαρχει και φοβια στα αεροπλανα.
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
τότε δες αυτά που σου έγραψα παραπάνω. Πότε πάτε?
 

touristakos

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Για Σάββατο 3 Μαίου το προγραμματίζουμε.
Στο κέντρο σε ποια περιοχή προτείνετε για ξενοδοχείο?
Από νυχτερινή ζωή έχει καμία σχέση με την Ελλάδα ή είναι ήρεμα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom